Ursula Burns: Stajyerlikten CEO’luğa bir başarı hikayesi…

1980 yılında stajyer olarak girdiği dünyaca ünlü baskı teknolojileri şirketi Xerox‘un 2009 yılında CEO’luğunu, 2010 yılında başkanlığını üstlenen Ursula Burns, 2017 yılına kadar bu görevlerini başarıyla sürdürdü. 2014 yılında Forbes dergisi tarafından dünyanın en güçlü 22. kadını seçilen ve listeye girmeyi başaran ilk Afro-Amerikan kadın unvanını elde eden Ursula Burns döneminde Xerox, küresel fotokopi pazarında gücüne güç kattı ve sektöre pek çok yeniliği kazandırdı. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da her Pazartesi yer verdiğimiz başarı hikayeleri köşemizde bu hafta, Ursula Burns‘ün hayatından kesitler sunarak başarı hikayesini okurlarımızla paylaşacağız.

Kısaca Ursula Burns

Ursula Burns, 20 Eylül 1958 tarihinde New York’ta dünyaya geldi. Ailesi Panama’dan göç ederek New York’ta yoksul kesimlerin yaşadığı Baruch bölgesine yerleşmişti. Para kazanmak için ütü ve temizlik işleri yapan bekar bir annenin üç çocuğundan ikincisi olarak dünyaya gelen küçük Ursula, Manhattan’da çok zor bir çocukluk dönemi geçirdi. Lise eğitimini Cathedral High School‘da tamamladıktan sonra, 1980 yılında Brooklyn Polytechnic Institute‘den (günümüzde New York University Tandon School of Engineering) makine mühendisliği alanında lisans derecesini aldı. 1981 yılında Columbia Üniversitesi‘nde makine mühendisliği alanında yüksek lisansını tamamladı.

1980 yılında lisans eğitimi sırasında genç Ursula, Xerox şirketinde stajyer olarak çalışmaya başladı. 1981 yılında yüksek lisans derecesini aldıktan sonra, Xerox‘ta makine mühendisi olarak işe başladı. Bu dönemde Xerox, küresel fotokopi pazarında üstünlüğü yakalamış, fakat pazarda rekabet de artmaya başlamıştı. Şirketin rakipleri karşısında öne geçmesi için Ar-Ge çalışmalarına büyük önem vermesi gerekiyordu. Genç Ursula bu dönemde, şirketin ürün geliştirme ve stratejik planlama birimlerinde çeşitli görevlerde bulundu.

Xerox‘taki ilk yıllarında zamanının çoğunu araştırma laboratuvarında geçiren Ursula Burns‘ün yetenekleri ve çalışkanlığı, çevresindekilerin dikkatini çekti. İş planlaması alanında çok ciddi birtakım sorunlar yaşayan Xerox‘ta farklı ülkelerde faaliyet gösteren birimler arasında koordinasyonu sağlamak çok zor oluyordu. Mühendislik alanındaki yeteneklerinin yanı sıra iş planlaması ve koordinasyon konusunda da başarılı olduğunu gösteren Ursula Burns, 1980’lerin ikinci yarısından itibaren şirketin idari mekanizmalarında bazı görevler almaya başladı.

Ursula Burns ve Xerox

1980’li yıllar, Xerox‘un dünya pazarında liderlik yarışında hızlı bir ivme yakaladığı yıllardı. Baskı teknolojilerinde Chester Floyd Carlson ile birlikte yarattığı devrimleri yazıcılar ve dijital baskı sistemlerine başarıyla uygulayan şirket, bilgisayar donanımları için gerekli sistem desteğini sağlayarak dünya pazarında büyük bir güç elde etti. 1977 yılında piyasaya sunulan ilk lazer yazıcılar, Xerox‘u baskı teknolojilerinde çok ileri bir noktaya taşımıştı. 1979 yılında bir ofis iletişim ağı olan Ethernet’in icadı ise Xerox tarihinin yanı sıra bilgi teknolojileri tarihinde de çok önemli bir dönüm noktasıydı.

1980’lerin sonlarına doğru Xerox, aşırı büyüme sonucu hemen tüm küresel şirketlerin bir şekilde yaşamak zorunda kaldığı yönetim sorunlarıyla karşılaştı. Bu dönemde geliştirilen dijital fotokopi makineleri, Xerox ürünlerine yönelik küresel talebi arttırmış ve şirketin tek merkezden yönetimini ciddi ölçüde zorlaştırmıştı. Ursula Burns, Xerox‘taki kariyerinde çok önemli bir dönüm noktasını bu dönemde yaşadı. Şirketin o tarihte genel müdür yardımcılığını yapmakta olan Wayland Hicks, iş planlaması ve koordinasyon konusunda başarılarıyla dikkat çeken Ursula Burns‘ü yönetici asistanlığına getirdi. Bu görevde 1 yıl bulunduktan sonra Burns, şirketin genel müdürü Paul Allaire tarafından yönetici yardımcılığına atandı.

1990’lı yıllarda Ursula Burns, şirketin küresel iş planlarının oluşturulması ve kontrolünün sağlanmasında üst düzey görevlerde bulundu. Ursula Burns tarafından geliştirilen stratejik büyüme vizyonu doğrultusunda Xerox, ürün yelpazesini fotokopi çekme, çıktı alma ve tarama yapma özelliğine sahip çok fonksiyonlu yazıcılarla genişletmeye başladı. Küresel yatırımlar konusunda ise Ursula Burns, şirketin yeni yatırımlar yapmasındansa satın almalar yoluyla büyümesi gerektiğine inandı. Bu vizyon doğrultusunda Xerox, 1998 yılında XL Connect Solutions Inc. şirketini, 2000 yılında ise Tektronix Inc. şirketini satın alarak renkli baskı ve görüntüleme alanındaki yatırımlarını güçlendirdi.

Xerox’un Zirvesindeki Kadın

1999 yılında Ursula Burns, küresel üretimden sorumlu başkan yardımcılığı görevine atandı. Bu dönemde Xerox‘un pazar gücü yeni ürünlerle artmaya devam etti. 1 yıl sonra Burns, kurumsal stratejik hizmetler biriminde başkan yardımcılığı görevine getirildi ve şirketin CEO’su Anne Mulcahy ile yakın çalışmaya başladı. Anne Mulcahy yönetiminde ve Ursula Burns koordinasyonunda Xerox, 2002-2003 döneminde tam 38 farklı ürünü piyasaya sundu ve rakiplerinin pazar gücünü zorladı. Bu başarının ardından Ursula Burns, iş grubu operasyonları başkanı görevine getirildi.

2009 yılında Ursula Burns, Xerox‘un CEO’su oldu ve bir yıl sonra şirketin başkanlığını üstlendi. CEO’luk döneminde Burns, dünyaca ünlü bilgi teknolojileri şirketi ACS‘nin (Affiliated Computer Services) satın alınmasına öncülük yaptı. Burns‘ün bu konudaki stratejik vizyonu, Xerox‘un yalnızca ürün gruplarında değil, aynı zamanda hizmetler grubunda da büyümesini sağlamaktı. 2010 yılında gerçekleşen bu satın alma, Xerox‘un ileride bilgi teknolojileri alanında sunacağı hizmetler için çok önemli bir dönüm noktası oldu.

Bu dönemde yaşanan bir diğer önemli gelişme de Ursula Burns‘ün ABD Başkanı Barack Obama tarafından Beyaz Saray Ulusal STEM Programı‘nın başkanlığına atanmasıydı. Bu görevi Burns, 2016 yılına kadar sürdürecekti. 2010 yılında Burns, yine Obama tarafından başkan yardımcılığına getirildi ve Xerox‘taki görevlerinin yanı sıra İhracat Konseyi‘ne liderlik yaptı. 2016 yılında Xerox, Xerox Corporation ve Conduent Incorporated şeklinde iki bağımsız şirkete ayrıldı. Bu süreçte Ursula Burns, Xerox‘un başkanı ve CEO’su olarak görev yapmayı sürdürdü. 2017 yılında ise görevlerinden ayrıldı. Xerox Corporation günümüzde, yıllık 23 milyar dolar cirosuyla baskı teknolojileri ve belge yönetiminde dünyanın en büyük şirketlerinden biri olmaya devam ediyor.

Ofis dostu Xerox ürünleri Ofix.com’da!

Ursula Burns‘ün başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en sık sipariş verdiği Xerox ürünlerinden ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Xerox A4 Dijital Fotokopi Kağıdı

Listemizin ilk sırasında, Xerox A4 dijital fotokopi kağıdı var. Paket içi miktarı 500 yaprak olan bu ürünlerin gramajı 80 gram. Ormanların korunması için gerekli kriterlere uygun olarak üretilen bu ürünleri ofisinizde fotokopi, faks ve yazıcınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sipariş için burayı tıklayabilirsiniz.

Xerox WorkCentre 6027V NI Çok Fonksiyonlu Renkli Lazer Yazıcı

Listemizin ikinci sırasında, Xerox WorkCentre 6027V NI çok fonksiyonlu renkli lazer yazıcı var. Renkli ve siyah beyaz baskı hızı dakikada 18 sayfa olan bu ürünlerin baskı kapasitesi aylık 30 bin sayfa düzeyinde. Wi-Fi bağlantı özelliğine sahip bu ürünlerle fotokopi çekebilir, çıktı alabilir, tarama yapabilir ve faks gönderebilirsiniz. Sipariş için burayı tıklayabilirsiniz.

Xerox 006R01573 Siyah Toner

Listemizin üçüncü sırasında, Xerox 006R01573 siyah toner var. Baskı verimliliği 9 bin sayfayı bulan bu ürünlerle her sayfada yüksek bir görüntü kalitesi sağlayabilirsiniz. Sipariş için burayı tıklayabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer Xerox ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir