USB bellek neden arızalanır?

Ofiste veya ofis dışı ortamlarda en sık kullandığımız teknolojik ürünlerden biri şüphesiz ki USB belleklerdir. Farklı ebat ve kapasitelerde USB bellekler dijital belge, dosya veya programları taşımamıza ve korumamıza büyük katkı sağlar. Bilgisayarımızda fazla yer kaplamaması için bazı dosya veya programları USB belleklerde saklamayı tercih edebiliyoruz. Bulut depolama alanlarıyla henüz tanışmamış veya bu alanlara pek sıcak bakmayan milyonlarca kullanıcı için USB bellekler halihazırda en önemli veri depolama araçlarından biri konumunda. Ne var ki bu ürünler çeşitli nedenlerden dolayı arızalanabilmekte. Bu arızaların bir kısmı donanım, sürücü, port girişi gibi nedenlerden kaynaklanabileceği gibi, bir kısmı da kullanıcı hatalarından kaynaklanabilir. USB belleğinizi bilgisayarınıza veya farklı bir cihaza taktığınızda içindeki verilere erişemiyorsanız arızalandığı sonucuna varmak için acele etmemelisiniz. USB bellek arızaları hakkında bilgi sahibi oldukça bu gibi durumlarda doğru adımlar atabilir, yaşayabileceğiniz birçok kaybın önüne geçebilirsiniz. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, USB bellek arızaları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. 

USB Belleğin Bilgisayar Tarafından Görülmemesi

USB bellek arızaları içinde en sık rastlanan durumların başında belleğin bilgisayar tarafından görülmemesi sorunu geliyor. Gerçekte USB bellek kullanıcılarının çok azı, belleğin bilgisayar tarafından görülmemesi durumunda ne yapması gerektiği hakkında bir fikir sahibidir. Bu gibi durumlarda kullanıcılar genellikle USB belleğin bozulduğu sonucuna ulaşır. Bu nedenle ürünü atar veya geri dönüşüme yollar. Oysa USB bellek arızası olarak düşündüğünüz bu durum doğrudan bir arıza belirtisi değildir. Çünkü bu ürünlerin bozulduğu sonucuna varmadan önce yapmanız gereken birkaç önemli iş vardır. Bunların başında, farklı bir USB girişi kullanarak ürünü tekrar çalıştırmayı denemektir. Nitekim flash bellek arızası olarak değerlendirdiğiniz bu durumun aslında bilgisayarınızın USB girişinden kaynaklanıyor olması güçlü bir olasılıktır. USB bellek neden bozulur diye merak eden kullanıcıların dikkat etmesi gereken konulardan ilki, sorunun bellekten değil bilgisayarınızdan veya port girişinden kaynaklanma ihtimalidir. Bunu sınamanın en basit yolu ise USB belleği başka bir USB girişinde çalıştırmayı denemektir. 

Bilgisayarınızdaki tüm USB girişlerini denediğiniz halde bilgisayarınız USB belleği yine tanımamış olabilir. Fakat bu aşamada da USB arızası sonucuna varmak için acele etmemelisiniz. Çünkü bu durum da sorunun USB’den kaynaklandığını düşünmek için yeterli değildir. Nitekim USB belleğinizin bozulduğu sonucuna ulaşmadan önce belleğinizi bir başka bilgisayarda çalıştırmayı da mutlaka denemelisiniz. Bu sınamayı yapmak için ofisteki veya evdeki diğer bilgisayarları kullanabilirsiniz. USB’deki dosyalarınız eğer fotoğraf veya video dosyasıysa, USB girişine sahip bir televizyonda da sınama yapabilirsiniz. USB belleğiniz başka bir bilgisayarda veya cihazda çalışırsa sorun demek ki bilgisayarınızdadır. Ancak diğer cihazlarda da çalıştırmayı başaramamışsanız bu durumda sorunun kaynağında USB bellek arızaları olabilir. Bununla birlikte, bu adımda da belleğinizi atma veya geri dönüşüme yollama konusunda acele etmemelisiniz. Çünkü USB bellek arızaları içinde kolayca çözebileceğiniz bazı konular mevcuttur. Bunları denemeden belleği gözden çıkarırsanız bir taraftan veri kaybı, bir taraftan da ekonomik kayıp yaşayabilirsiniz. 

Yan Sanayi USB Çoklayıcılar

Yaptığınız işin gereği olarak bilgisayarınızda port eksikliği sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Bu sorunu çözmek için piyasada farklı birçok USB çoklayıcı bulabilirsiniz. Ne var ki yan sanayi USB çoklayıcı kullanırsanız belleğinizin bilgisayar tarafından görülmemesi sorunuyla daha sık karşılaşabilirsiniz. USB bellek çeşitlerinde başta silisyum ve germanyum olmak üzere çeşitli yarı iletkenler kullanılır. Bu belleklerin üretimi, işlemcilerin üretim teknikleriyle gerçekleştirilir. USB belleklerde yarı iletkenlerden üretilen binlerce transistör küçük bir alana sığdırılır. Üzeri seramikle kapanır. Bu yolla bellekler fiziksel etkilere karşı korunur. Ne var ki yan sanayi USB çoklayıcılar, bilgisayar ile USB arasındaki elektrik akışını sorunsuz şekilde gerçekleştirmek için yetersizdir. USB bellek arızları içinde en kötüsü olan transistör arızaları, yan sanayi USB çoklayıcılarda daha sık oluşur. Bu gibi durumlarda arızalı USB tamiri imkansız hale gelebilir. Flash bellek nasıl bozulur diye merak edenlerin gerçekte çok azı bu tehlikenin farkındadır. Bilgisayarınızda port eksikliği sorunu yaşıyorsanız mutlaka kaliteli bir USB çoklayıcı kullanmalısınız. 

USB Belleği Klavye, Monitör veya Ön Panel Üzerinden Kullanmak

Günümüzde bazı klavye ve monitör çeşitlerinde kullanıcıların işlerini kolaylaştırmak adına USB girişleri bulunmakta. Bu girişlerin kullanıcılara hız ve zaman kazandırdığı düşünülmekte. Oysa bu girişler, bilgisayarınızın işlemcisinin USB belleğe ulaşmasını zorlaştırabilir. İster klavye olsun, isterse monitör, bu araçların belli bir işlem kapasitesi vardır. Eğer USB belleğinizde yüksek hacimli programlar veya multimedya uygulamaları varsa klavye ve monitör üzerinden işlemcinin bunları okuması çok daha zor hale gelecektir. Diğer taraftan bilgisayarların ön panellerindeki USB girişleri de USB bellek arızaları konusunda risklidir. Bu kısımlar gün içinde çokça kullanıldığında kolayca bozulabilir. USB bellek kullanımı konusunda en doğru ve etkin yöntem belleği doğrudan anakarta bağlamaktır. Bu sayede bilgisayarınızın işlemcisi belleği daha kolay tanır ve veri akışı kesintisiz şekilde sağlanır. Diğer girişleri kullandığınızda işlemcinin belleğe ulaşması zorlaştığı gibi, bilgisayarda hız sorunları da yaşayabilirsiniz. Oysa USB belleği doğrudan anakarta bağlamak, bağlantı şekillerinden kaynaklanabilecek birçok sorundan pratik şekilde kurtulmanızı sağlar. 

Sürücüden Kaynaklı Sorunlar

USB belleğiniz bilgisayar tarafından görülmüyorsa sorunun sürücüden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamanın basit bir yolu vardır. Bunun için Başlat menüsünden Aygıt Yöneticisi kısmına gelin. Bu kısımda Disk Sürücüleri bölümünü tıklayın. Karşınıza çıkacak listede diskler görünecektir. USB belleğinizle ilgili bir sürücü sorunu varsa, ilgili kısımda sarı üçgen içinde siyah ünlem işaretini görebilirsiniz. Bu durumda belleğiniz sürücüden kaynaklı bir sorun yaşıyor demektir. USB bellek arızaları içinde bu sorunun nedenini anlamak için sağ tuşu tıklayarak Özellikler bölümüne gelin. Aygıt Durumu bölümünde sorunun kaynağını görebilirsiniz. Bu hatayı eğer güncelleme ihmali nedeniyle almışsanız, sürücünüzü güncelleyerek sorunu kolayca çözebilirsiniz. Nitekim bilgisayarınızı uzun süredir güncellememişseniz bu ihmalinizin de bilgisayarınızın USB belleği okuyamamasına neden olması mümkündür. Dolayısıyla USB bellek arızası durumunda sürücü ayarlarını gözden geçirmek, kayıpları önlemeye katkı sağlar. Sorunun kaynağı eğer sürücü güncellemesi değilse, Aygıt Yöneticisi kısmından diğer nedenleri kolayca görebilirsiniz. Bu kısımdaki açıklamalar arızalı flash bellek tamiri konusunda yol gösterecektir. 

Sürücü Adının Atanmaması

Çok nadir rastlanan bazı durumlarda Windows işletim sistemi, sürücü adı atamadığı için USB belleğin çalışmamasına neden olabilir. USB bellek arızaları içinde bu durum, Windows‘un eski sürümlerini kullanan bilgisayarlarda bazen oluşabilmekte. Sorunun nedeninin bu olup olmadığını anlamak için Disk Yönetimi kısmına gelin. Normal şartlar altında bu kısımda sürücü adlarını harflerle görmeniz gerekir. Ancak Windows eğer USB bellek sürücünüze bir harf atamamışsa bilgisayarınız USB’ye erişemez. Dolayısıyla bu da aslında USB’nizin bozuk olduğu anlamına gelmez. Bu sorunun çözümü aslında son derece basittir. Nitekim çözüm için Disk Yönetimi kısmına gelip sağ tıklayın. Karşınıza çıkacak ekranda Sürücü Yolunu Değiştir kısmını seçin. Bu kısımda, diğer sürücüler tarafından kullanılmayan bir harfi sürücü adı olarak atayabilirsiniz. Böylelikle Windows, bellek sürücüsüne kolaylıkla erişir. Windows‘un düşük bir sürümünü kullanıyorsanız, bu işlemi her defasında yapmanız gerekebilir. Bu sorundan kesin şekilde kurtulmak için ise Windows‘un son sürümlerini kullanmayı tercih edebilirsiniz. 

USB Girişlerindeki Arızalar

USB belleklerin üzerinde 4 adet pin vardır. Bu pinlerin amacı, bellek ile bilgisayar arasında elektriksel dolaşımı sağlamaktır. USB belleklerin çalışabilmesi için enerji dolaşımının kesintisiz şekilde sağlanması gerekir. Ne var ki USB girişinde oluşan ani enerji değişimleri voltajın değişmesine neden olur. USB belleğe gelen yüksek voltaj, belleğin özellikle transistörlerine zarar verir. Bunun sonucunda USB bellek arızaları oluşabilir. USB girişindeki enerji değişimleri nedeniyle oluşan arızalar ciddi arızalardır. Çoğu zaman verilerin ve belleğin kullanılamaz hale gelmesine neden olur. Bu gibi sorunların önüne geçmek için USB belleğinizi kullandığınız cihazların mutlaka topraklama sistemine sahip olması gerekir. Cihazınızda topraklama varsa bu tür bir arızayla kolay kolay karşılaşmazsınız. USB bellek arızaları bazı durumlarda port ayarlarından da kaynaklanabilir. Bunu sınamak için Aygıt Yöneticisi kısmından Evrensel Seri Veri Yolu Denetleyicileri bölümüne gelin. Bu kısımda ünlem işareti görürseniz USB bellek arızasının nedeninin port ayarları olması mümkündür. Sorunu çözmek için sürücü güncellemesi yapabilirsiniz. 

USB Belleği Cihazdan Yanlış Şekilde Çıkarmak

Kullanıcı hatalarından kaynaklı USB bellek arızaları içinde en önemlisi, belleği cihazdan yanlış şekilde çıkarmaktır. Genel kanının aksine, bellekteki bir dosya veya programı kapattığınızda belleğin çalışması sona ermez. Nitekim bellek arka planda çalışmayı sürdürür. Bu sırada belleği bilgisayarınızdan çıkaracak olursanız belleğiniz ciddi hasar görür. Unutmayın ki USB bellekler, tıpkı işlemciler gibi özel bir çalışma mantığına sahiptir. Bilgisayarınızı kapatmak için özel bir yöntem olduğu gibi, USB bellekler için de özel bir yöntem vardır. USB’yi bilgisayarınızdan çıkarmadan önce Görev çubuğundan Donanımı Güvenle Kaldır kısmına gelmelisiniz. Bu kısmı bulamıyorsanız, sağ alt köşedeki Gizli Simgeleri Göster kısmını kullanabilirsiniz. Bu kısımda USB belleğinizi görebilirsiniz. Açık kalan bir dosya varsa Çıkar komutunu verdiğinizde sistem uyarı verecektir. Tüm dosyaları kapattıktan sonra Çıkar komutuyla USB belleğinizi bilgisayarınızdan güvenli şekilde çıkarabilirsiniz. Bu işlemi yapmadan belleği çekip çıkarmanız durumunda belleğinizin bozulması mümkündür. Bozulma süresi duruma göre değişir. 

Virüs ve Korsan Yazılımlar

USB bellek arızaları içinde önemli nedenlerden bir diğeri de virüs ve korsan yazılımlardır. Günümüzde birçok USB bellek çeşidi, virüs ve korsan yazılımlara karşı koruyucu programlara sahiptir. Ancak bazı durumlarda bu programlar yetersiz kalır. Örneğin çıktı almak için USB belleğinizi baskı merkezinin bilgisayarlarında kullanmak isteyebilirsiniz. Ne var ki bu tür ortamlarda her gün birçok USB bellek bilgisayarlara girip çıkıyor. Bunun sonucunda virüs ve korsan yazılımlar USB belleklere kolayca yayılabiliyor. Antivirüs programları yetersizse bilgisayarlar bunları tanımadan dosyaları açar. Böylelikle yayılma kolaylaşır. USB belleği kendi bilgisayarınızda çalıştırmak istediğinizde virüs ve korsan yazılımlar bilgisayarınıza yayılır. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için aslında bulut çözümleri çok daha başarılı sonuçlar sağlamakta. Farklı ortamlardan çıktı almak için dosyaları USB belleklerle taşımak yerine bulut çözümlerinden yararlanabilirsiniz. Bu sayede virüs ve korsan yazılımlar çalışmalarınıza zarar veremez. Bulut çözümleri veri kayıplarını önlemede de daha başarılıdır. Bozuk flash bellek kurtarma programları her zaman başarılı sonuçlar vermemekte. 

USB bellek arızaları hakkında faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı küçük bir hatırlatmayla tamamlamak istiyoruz. Online ofis marketiniz Ofix, ofislerin en fazla tercih ettiği USB bellek çeşitlerine uygun fiyat avantajıyla sahip olma fırsatı sunuyor. Sitemizde satışı devam eden tüm USB bellek çeşitlerini inceleyebilirsiniz. Kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için de OfixPlus üyesi olabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir