USB bellek alırken nelere dikkat etmek gerekir?

İçinde yaşadığımız dijital çağ, bizi bazı şeylere zorluyor. Bunlardan ilki hızlı olmak, ikincisi ise yaptığımız işleri yedeklemek. Eğer işlerinizi bilgisayar üzerinden gerçekleştiriyorsanız hemen tüm çalışmalarınız dijital verilerle sağlanıyor demektir. Dijital verilerle çalışmak hız konusunda çok güzel sonuçlar getirse de verilerin kaybı halinde tüm emeklerin boşa gitmesi gibi bir sonuca yol açabilmekte. Bilgisayar üzerinde yaptığınız tüm işleri yedeklerseniz, bu gibi istenmeyen sonuçlarla karşılaşmazsınız. Flash bellek (ya da flaş bellek) olarak da bilinen USB bellekler hem hız, hem de veri depolama konusunda pratik çözümler sunan en önemli araçlar arasında. Peki, USB bellek alırken nelere dikkat etmek gerekir? USB bellekler arasında ne gibi farklılıklar vardır? Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, USB bellekler konusunu ele alacağız ve USB bellek alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. 

USB bellek nedir?

USB bellek, kolay sökülüp takılabilen, küçük ve hafif bir veri depolama aracıdır. Bellek çeşitleri arasında USB bellekler, bir arayüzle entegre edilmiş olarak üretilir ve farklı depolama miktarlarına sahiptir. Dijital verileri taşıma ve depolama konusunda pek çok kolaylık sunan USB bellekler, dijital çağda bilgisayar kullanıcılarının en az birkaç tane sahip olması gereken teknolojik ürünlerden biridir. Piyasada en çok 2, 4, 16 ve 32 GB’lık USB bellekler ilgi görmekte. Bununla birlikte kapasiteleri 128, 256, 512 ve üzeri GB değerine sahip USB bellekler de mevcuttur. Kapasitesi 1 TB’a ulaşan USB bellekler ise hard disk veya taşınabilir hard disk şeklinde adlandırılmakta. Flaş bellek denildiğinde daha çok kapasitesi 2 ile 512 GB arasında değişen USB bellekler anlaşılır. Diğerleri içinse flaş sürücü veya harici disk gibi ifadeler kullanılır. Aslına bakarsanız, tüm USB bellekler birer mini hard disktir. Fakat hard disk ifadesi yüksek kapasiteli bellekler için tercih ediliyor. 

USB bellekler, aynı zamanda da harici bir güç kaynağı veya pile ihtiyaç duymadan kullanılabilen bellek çeşitleridir. Bu ürünleri kullanmak için bilgisayarınızın veya mobil aracınızın USB girişine ürünü yerleştirmeniz gerekir. USB bellekler bu kısma yerleştirildiklerinde cihazdan gelen enerjiyle birlikte çalışmaya başlar. Bilgisayarınızın yanı sıra iPhone’unuz için de USB bellek kullanabilirsiniz. iPhone’lar için özel olarak üretilen USB bellekler, iPhone USB bellek veya iPhone flash bellek olarak anılmakta. İster bilgisayar için olsun, isterse iPhone için, tüm USB belleklerin hızları diğer sürücülere oranla daha yüksektir. Kullanım kolaylığı bakımından da diğer sürücülere oranla avantajları yüksektir. Bu nedenle, bilgisayarda yapılan işleri yedeklemek veya önemli dosyaları yanımızda taşımak için USB bellekler hep ilk tercihlerimiz arasında yer alır. Bu ürünler aynı zamanda birbirinden güzel ve yaratıcı tasarımlarıyla çalışma alanlarımıza farklı bir renk katar. 

USB bellekler ile bilgisayarınızı hızlandırabilirsiniz. 

Veri depolamanın yanı sıra USB bellekler, bilgisayarı hızlandırmak için de kullanılmakta. Bilgisayarınızın hızından şikayet ediyorsanız, bazı program veya yazılımları USB bellek üzerinden kullanarak hız konusunda iyileşme sağlayabilirsiniz. USB bellekler, aynı zamanda işletim sistemlerini hızlandırmak için de tercih edilen ürünlerden biridir. Eğer bilgisayarda hız sorunu yaşıyorsanız, birçok program veya yazılımı USB bellekler üzerinden kullanarak bilgisayarınızın hızlanmasını sağlayabilirsiniz. Bilgisayarınızda C ve D sürücüsünde çok yer kaplayan dosyaları da USB bellekler içinde saklayabilirsiniz. Hem bu yolla, gün içinde sıkça kullandığınız program veya yazılımları farklı ortamlarda da kullanabilirsiniz. Gün içinde seyahat ediyor ve farklı program veya yazılımları kullanmaya ihtiyaç duyuyorsanız, bu konuda USB bellekler ile ihtiyaçlarınızı kolayca karşılayabilirsiniz. Eğer Dropbox veya SkyDrive gibi bulut depolama alanlarını kullanmıyorsanız, yanınızda en az bir tane USB bellek bulundurarak ihtiyaçlarınızı kolayca karşılayabilirsiniz. 

USB bellek alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? 

USB bellekler hakkında kısaca bu bilgileri paylaştıktan sonra yazımızın bu kısmında, USB bellek alırken nelere dikkat etmek gerektiği hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. USB belleklere henüz yabancıysanız ve alışveriş sırasında nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmiyorsanız, aşağıdaki bilgiler ışığında doğru tercihlerde bulunabilirsiniz. USB bellek alışverişleriniz ve fiyat sorgulama işlemleriniz içinse Ofix.com‘un ürün sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. Online ofis marketiniz Ofix.com‘da USB flash bellek çeşitlerine uygun fiyat avantajıyla ulaşabilirsiniz. Ayrıca flaş bellek fiyatları için karşılaştırma yapabilirsiniz. Sitemizde ofis çalışanlarının en çok tercih ettiği USB bellek çeşitlerini uygun fiyat avantajıyla kullanıcılarımızın beğenisine sunmaktayız. İhtiyaç duyduğunuz bellek kapasitesine göre Sandisk veya Kingston gibi markaların USB bellek çeşitlerine sitemiz üzerinden kolayca erişim sağlayabilirsiniz. 

USB bellekler için önce bellek kapasitesine karar vermelisiniz. 

USB bellek alırken dikkat etmeniz gereken konulardan ilki, ne kadar kapasiteye sahip bir USB belleğe ihtiyacınız olduğudur. USB bellek teknolojisi günümüzde hızla gelişiyor ve farklı depolama alanı ihtiyaçlarına uygun USB bellek çeşitleri üretiliyor. Bunlar içinde sizin için en uygunu, ihtiyaçlarınızı karşılayacak bellek çeşididir. USB belleklerin kapasitesi 1 GB’tan 1 TB’a kadar değişebilmekte. Ve tabii, buna bağlı olarak fiyatları da değişebilmekte. Gereğinden çok ya da az kapasiteye sahip bir USB bellek alırsanız, para ve emek kaybına uğramanız kaçınılmaz olur. Bellek kapasitesi konusunda tercihlerinizi oluştururken, USB bellekler içinde hangi tip dosyalar bulundurmak istediğinizi netleştirmelisiniz. Eğer sadece Word ya da PDF türü dokümanlar için kullanacaksanız, aslında yüksek bir kapasiteye ihtiyacınız yok demektir. Fakat, dosya türleriniz arasında fotoğraf ve müzik dosyaları olacaksa, yüksek kapasiteli USB bellekler daha doğru bir seçim olabilir. 

Eğer işletim sisteminizi hızlandırmak için birtakım program veya yazılımları USB bellekler içinde saklamak istiyorsanız, daha yüksek kapasiteli USB belleklere yönelebilirsiniz. USB belleğinizi bir tür hard disk olarak kullanacaksanız, kapasitesi 128 veya 256 GB arasında olabilir. Eğer işletim sisteminizi harici bellek üzerinden çalıştırmak istiyorsanız, 1 TB flash bellek çeşitleri doğru bir seçim olabilir. Bununla birlikte, bilgisayarınızın işletim sisteminin harici bellek üzerinden çalışmaya uygun olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Nitekim bazı işletim sistemleri, 1 TB USB bellek ve diğer ürünler üzerinden kullanıma izin vermemekte. Oyun veya büyük boyutlu filmler için USB bellek arıyorsanız, bellek kapasitesinin en az 64 GB olmasını tercih edebilirsiniz. Oyunlar ve filmler çok yer kapladığı için isterseniz 128 ve 256 GB’lık USB bellekler ile ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Fakat sırf belge taşımak için kullanacaksanız, maksimum 16 GB’lık bir USB bellek uygun bir seçim olabilir. Belgelerin yanı sıra programlar için de kullanacaksanız, 32 GB’lık USB bellek daha doğru bir seçim olabilir. 

USB bellekler sizi yavaşlatmamalı.

USB bellek alırken dikkat etmeniz gereken konular içinde bellek kapasitesinin yanı sıra hız da önemli bir konudur. Almak istediğiniz USB belleğin kapasitesine karar verdikten sonra, hız konusuna da karar vermelisiniz. Seçtiğiniz USB bellek çeşidi ne olursa olsun, hız bakımından da ihtiyaçlarınıza uygun olmalı. Çalışırken sizi yavaşlatmamalı. Kullanım amacınıza göre düşük hızda bir ürün seçerseniz, hem zaman kaybedersiniz, hem de işinize ilginiz azalır. USB belleklerin hızı konusunda iki şeye dikkat etmelisiniz. Bunlardan ilki, belleğe dosya kopyalamak için geçerli yazma hızıdır. Diğeri ise bellekten veri okumada geçerli okuma hızıdır. Seçtiğiniz kapasite ne olursa olsun, markadan markaya bu hızlarda bazı değişimler olabilir. En iyi flash bellek çeşitleri bile yazma ve okuma hızı bakımından bazı farklılıklar gösterir. USB belleğinizin hızı konusunda herhangi bir hayal kırıklığına uğramamak için bu konuya da mutlaka dikkat etmelisiniz. 

Piyasada en yaygın kullanılan hız birimleri USB 2.0 ve USB 3.0’dır. Bunlar içinde USB 2.0’lı belleklerin yazma hızları saniyede 5-10 MB aralığındadır. Okuma hızları ise 15-20 MB aralığındadır. USB 3.0’lı belleklerde ise bu hızlar oldukça yüksektir. Bu belleklerde yazma hızları saniyede 160 MB, okuma hızları ise 240 MB’a ulaşabilmektedir. USB bellek alırken dikkat edilmesi gereken konular içinde bilgisayarınızın USB desteği de önemli bir noktadır. Nitekim, bilgisayarınız eğer USB 3.0’lı bellekleri desteklemiyorsa, böyle bir ürünü ancak USB 2.0’lı belleklerin hızında çalıştırabilirsiniz. Eğer bilgisayarınızda USB 3.0 için gerekli özellikler varsa ve multimedya dosyalarını sıkça kullanıyorsanız, USB 3.0’lı bellekler doğru bir seçim olacaktır. Ve tabii, USB belleğinizi Windows işletim sisteminizi hızlandırmak için kullanacaksanız, Ready Boost özelliğine sahip olması gerektiğini belirtelim. Bu özelliğe sahip olmayan USB bellekler üzerinden Windows işletim sisteminizi çalıştıramazsınız. 

USB bellekler için “markacı” olabilirsiniz.

Alışveriş sırasında bazen “markacı” olmamız gereken durumlar vardır. USB bellek alışverişlerimiz de bu durumlardan biridir. Teknoloji ürünleri söz konusu olduğunda tüm markaların aynı teknolojileri kullandığı düşünülse de uygulama konusunda markalar arasında önemli farklar mevcuttur. Fiyat avantajı veya rekabet üstünlüğü elde etmek için teknoloji markalarının ürünleri arasında zaman içinde farklılıklar oluşur. USB belleğin kapasite ve hızı kadar önemli bir diğer konu da markasıdır. Nitekim bazı markalarda, güçlü şifreleme algoritmalarıyla çalışan özel güvenlik sistemleri mevcuttur. Bu sistemlerle çalışan USB bellekler, virüsler karşısında ve istenmeyen kopyalamalar konusunda daha güçlü olanaklara sahip. USB bellek alırken marka seçimi konusunda tercihlerinizi eğer güvenilir markalardan yana kullanırsanız, istenmeyen durumlarla karşılaşma riskiniz azalır.

USB belleklerin tasarımları da önemlidir.

USB belleğinizin kapasitesine, hızına ve markasına karar verdikten sonra, son olarak tasarımına da karar vermelisiniz. USB bellekler söz konusu olduğunda her ne kadar kapasite, hız ve marka seçenekleri öne çıksa da hemen her gün yanınızda taşıyacağınız bir aracın sizden izler taşıması da önemli bir konudur. USB belleklerin tasarım özellikleri bazen öyle sıra dışı olabilmekte ki, uzaktan bakıldığında bu nesnenin USB bellek olup olmadığını anlamak oldukça güç gelebilmekte. Satın alacağınız USB bellek sizi etkilemeli ve motive edebilmeli. Günümüzde bu ürünlerin birbirinden güzel renk ve konseptler içinde üretimi yapıldığı için, kendi zevk ve beğenilerinize en uygun USB bellek çeşidini rahatlıkla seçebilirsiniz. USB belleğinizin tasarımı aynı zamanda işlevsel olursa bu da önemli bir avantaj sağlar. Söz gelişi çift taraflı USB bellek çeşitleri bazı kullanıcılara daha işlevsel gelmekte. 

Diğer taraftan, seçtiğiniz modelin kapak yapısına dikkat etmelisiniz. Eğer kızaklı bir USB bellek seçecekseniz, kızağın dayanıklı malzemeden üretilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi durumda kızak kolayca bozulur ve bu nedenle para ve emek kaybı yaşarsınız. Kapaklı bir USB bellek seçecekseniz, kapağın sağlam ve gövdeye iyi oturduğundan emin olmalısınız. Bu sayede USB belleğinizi suya, toza ve dış etkenlere karşı daha iyi şekilde koruyabilirsiniz. Tabii, tüm bu modeller arasında belirli birtakım fiyat farklılıkları da olacaktır. Ne var ki, USB bellek fiyatlarını alışveriş sırasında bir kriter olarak düşünmemekte yarar var. Çünkü fiyat farklılıkları, ürünlerin kalitesi hakkında bir ipucu vermez. Diğer kriterlerinize uygun ve hoşunuza giden bir ürünü almak içinse bütçenizde esneklik gösterebilirsiniz. Kaliteli ve severek kullanacağınız USB bellekler ile daha başarılı çalışmalar yapabilir, yaratıcılığınızı üst düzeyde açığa çıkarabilirsiniz. 

Ofis dostu USB bellekler Ofix.com’da!

Online ofis marketiniz Ofix.com ofislerin ihtiyaç duyduğu USB belleklere uygun fiyat avantajıyla ulaşma imkanı sunuyor. Sitemizde en çok sattığımız USB bellekler içinde Sandisk 16 GB USB bellek Cruzer Blade – SDCZ50-016G-B35 ürünümüz, ofis dosya ve belgelerinizi saklamak için en uygun ürünlerden biridir. Özel koruyucu yazılıma ve şifrelemeye sahip bu ürünler, Windows ve Mac işletim sistemlerinde sorunsuz şekilde çalışmakta. Sandisk 16 GB USB bellek Cruzer Blade – SDCZ50-016G-B35 ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Bilgisayarınız eğer USB 3.0 özelliğine sahipse, 16 GB’lık Sandisk USB belleklerinden Sandisk 16 GB USB bellek Cruzer Glide – SDCZ600-016G-G35 doğru bir seçim olabilir. Plastik gövdeye sahip bu ürünler geri çekilebilir tasarımıyla kolay kullanım imkanı sunuyor. Sandisk 16 GB USB bellek Cruzer Glide – SDCZ600-016G-G35 ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz. 

Marka tercihiniz eğer Kingston ise Kingston 32 GB USB bellek USB 3.0 – DTIG4/32GB iyi bir seçim olabilir. 32 GB kapasiteye ve USB 3.0 bağlantı özelliğine sahip bu ürünler de yine ofis dosya ve belgelerinize hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlayabilir. Kingston 32 GB USB bellek USB 3.0 – DTIG4/32GB ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışını yaptığımız diğer USB bellekleri buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir