Uykusuzluğa iyi gelen bitki çayları nelerdir?

Mevsim geçişlerinde en sık rastlanan sağlık sorunlarından biridir uykusuzluk. Hem günlük hayatımızı, hem de iş hayatımızı olumsuz yönde etkileyen bu sorun eğer herhangi bir hastalığa bağlı olarak gelişmemişse, bitki çayları ile düzeltilebilir. Nitekim, hafif ve orta dereceli uykusuzluk durumunda bitki çayları, kaslarda ve sinirlerde sakinleşme sağlayarak uyku düzenini iyileştirebilir. Online ofis marketiniz Ofix’in verilerine göre, ofislerin bitki çayı siparişlerinde geçen hafta bahsettiğimiz artış devam ediyor. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, uykusuzluğa iyi gelen bitki çayları konusunu ele alacağız.

Mevsim geçişlerinde uykusuzluk niçin görülür?

Önce biraz uykusuzluk sorunundan bahsedelim efendim. Uyku sağlığımız, hem metabolizmamızın işleyişi, hem de iş ve sosyal hayatımız için son derece önemli. Çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen uyku bozuklukları, sağlığımızı ve yaşam kalitemizi doğrudan etkiliyor. Her yaşta ve her zaman görülebilecek bu sorunlar, eğer herhangi bir hastalığa bağlı olarak gelişmemişse, örneğin kişide depresyon veya anksiyete gibi psikolojik bir rahatsızlık yoksa, bazı basit önlemlerle çözülebilir. Belli bir hastalığa bağlı olarak gelişen uyku bozuklukları içinse medikal çözümler gereklidir ve bunun için mutlaka hekime başvurmak gerekir.

Mevsim geçişlerinde maruz kaldığımız çevresel ve fizyolojik değişimler, uyku düzenimizi olumsuz etkileyebilmekte. Bunların başında, şüphesiz ki kötü beslenme alışkanlıkları geliyor. Bu dönemlerde karbonhidrat ağırlıklı bir beslenme şekli, uyku sağlığımızı ciddi anlamda bozuyor. Uykusuzluğun yanı sıra, uyku kalitesi de önemli bir konu ve beslenme şeklimiz uyku kalitemizi de doğrudan etkiliyor. Bu sorunların çözümü için, yaşam tarzı değişikliği yapmamız şart. Nitekim, yatmadan en az 3 saat önce hiçbir şey yememeliyiz, çay ve kahve tüketimimizi sınırlandırmalıyız, uyuduğumuz ortamda yakınımızda cep telefonu bulundurmamalıyız, geç saatlerde çikolata gibi atıştırmalıklar tüketmekten vazgeçmeliyiz, her akşam yatağa aynı saatte girip her sabah aynı saatte kalkmaya çalışarak biyoritmimizi korumalıyız.

Uyku sağlığımızı korumamıza yardımcı olan unsurlardan biri de bitki çaylarıdır. Kaliteli ve derin bir uyku için bazı bitki çayları, metabolizma üzerinde istenilen değişimi sağlamada oldukça etkili. Bununla birlikte, kronik bir hastalığınız varsa ve başta antidepresanlar olmak üzere ilaç kullanıyorsanız, bitki çaylarını tüketmeden önce hekiminize mutlaka danışmalısınız. Sakinleştirici etkisi bulunan bu çayları kullanırken aşırıya kaçmaktan da uzak durmalısınız. Bitki çaylarını günde 2 bardaktan fazla tüketmemek gerekir. Ayrıca, gün içinde birden fazla bitki çayı tüketmemelisiniz. Yazımızın bu kısmında, uykusuzluğa iyi gelen bitki çayları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Papatya Çayı

Papatya çayı, tüm bitki çayları içinde etkisini en hızlı gösteren bitki çaylarından biridir ve ülkemizde oldukça sevilmektedir. Ağrı kesici ve antiseptik özelliği yüksek olan papatya çayı, uykusuzluğa iyi gelen bitki çayları içinde ilk sırada değerlendirilebilir. Gün içinde yaşadığınız strese bağlı olarak artan kortizol seviyeniz, papatya çayındaki etken maddeler sayesinde azalır ve kaslarınız gevşer. Bu etkilerin yanı sıra hazmı kolaylaştıran ve kas spazmlarını hafifleten papatya çayını yatmadan en az 1 saat önce tüketebilirsiniz. Bu sayede, kas ve sinir sisteminizde sakinleşme sağlayarak uykuya daha kolay dalabilirsiniz.

Nane Çayı

Nane bitkisi, ülkemizde çok sevilen ve pek çok yemekte kullanılan bir bitki. Her mevsim kolayca yetişebilen ve kokusunun yanı sıra tadı da son derece lezzetli olan bu bitki, uzun yıllardır mide ve bağırsak sorunlarının tedavisinde kullanılmakta. Nanenin fizyolojik etkilerinin yanı sıra en önemli psikolojik etkilerinden biri, sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisidir. Bu nedenle, uykusuzluğa iyi gelen bitki çayları içinde nane çayını da değerlendirebilirsiniz. Nane çayını yaş naneden yapabileceğiniz gibi, kurutulmuş naneden de yapabilirsiniz. Fakat, diğer bitki çaylarında olduğu gibi nane çayını da kaynatarak değil, demleyerek yapmanız gerektiğini hatırlatalım.

Melisa Çayı

Uykusuzluğa iyi gelen bitki çayları içinde melisa çayı da oldukça etkili bir bitki çayıdır. Halk arasında oğul otu veya limon nanesi gibi isimlerle de anılan melisa bitkisinin çok güzel bir kokusu var ve diğerlerinde olduğu gibi, sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi yüksek. Fakat, kaynatılarak tüketildiğinde tüm etkisini yitirmekte. Yatmadan 1 saat önce demleyerek tüketeceğiniz melisa çayı, metabolizmanızın uykuya geçişine katkı sağlayacaktır. Bununla birlikte, ülkemizde melisa çayının tüketim şeklinde içine bir miktar bal karıştırılması çok yaygın. Oysa, uykusuzluk sorunu çekenlerin yatmadan önce kan şekerlerinde yükselme meydana getirip metabolizmayı hızlandıracak tüketim alışkanlıklarından uzak durması gerektiğini ekleyelim.

Rezene Çayı

Rezene çayı da uykusuzluğa iyi gelen bitki çayları içinde değerlendirilebilecek bir çaydır. İçerdiği B kompleks ve C vitaminleri ile magnezyum, potasyum ve kalsiyum gibi mineraller, kaslarda gevşeme sağlar, sinirleri yatıştırır ve stres karşısında iyi gelir. Yatmadan önce yemek yeme alışkanlığınızı sonlandırmakta zorluk çekiyorsanız, yatmadan en az 1 saat önce rezene çayından faydalanabilirsiniz. Midenizi rahatlatacak, varsa gaz ve sancılarınıza iyi gelecek ve safra üretiminizi düzene sokacak rezene çayı, metabolizmanızı uyku düzenine hazırlamaya yardımcı olacaktır. Fakat, yemeği fazla kaçırmışsanız rezene çayını 2 bardaktan fazla tüketmeye çalışmamalısınız. Gereğinden fazla tüketilen bitki çayları, uyku kalitenizin bozulmasına yol açar.

Uykusuzluğa iyi gelen bitki çayları Ofix.com’da!

Online ofis marketiniz Ofix.com, ihtiyaç duyduğunuz ofis sarf malzemelerine uygun fiyat avantajıyla sahip olma fırsatı sunuyor. Üstelik, sitemizde 5 Mart itibariyle başlayan ve 31 Mart’a kadar geçerli olan Ofix’ten alırken de öderken de kazanın! kampanyamız kapsamında, tüm alışverişlerde % 3 havale indirimi uygulamaya başladık.

Uykusuzluğa iyi gelen bitki çayları için önereceğimiz ilk ürün, Doğadan papatya bardak poşet çay. Paket içi miktarı 20 adet olan bu ürünler, hızlı ve etkili sonuçlar vermekte. 

Nane çayı için, Doğuş nane limon bardak poşet çay iyi bir seçim olabilir. Paket içi miktarı 20 adet olan bu ürünler, aynı zamanda bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için de oldukça faydalı. 

Melisa çayı için, Doğadan melisa bardak poşet çay iyi bir seçim olabilir. Paket içi miktarı 20 adet olan bu ürünleri yatmadan önce bal veya herhangi bir tatlandırıcıyla tüketmemeniz gerektiğini tekrar hatırlatalım. 

Rezene çayı için, Doğuş rezene bardak poşet çay iyi bir seçim olabilir. Paket içi miktarı 20 adet olan bu ürünleri yatmadan önce kolayca hazırlayıp tüketebilirsiniz. 

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir