Ve-Ge: 50 yıllık bir başarı hikayesi…

Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da her Pazartesi ele aldığımız başarı hikayeleri bu hafta, bir Türk markası olan Ve-Ge ile devam ediyor efendim. Türkiye’de ilk ozalit kağıttan solvent bazlı banta, self-copy kağıtlarından fotoğraf ve faks kağıtlarına kadar pek çok yeniliğe imza atan Ve-Ge‘nin başarı hikayesi, dileriz tüm yerli girişimcilere örnek olur.

Ve-Ge Markasının Doğuşu

Ve-Ge markasının kurucusu Vedat Gençtürk, iş hayatına Ankara’da kolonya üretimi ve satışı yapan küçük bir dükkanda başladı efendim. Bu iş deneyimi sırasında kazandığı bilgileri zaman içinde geliştirdi ve kendi şirketini kurmaya karar verdi. 1950’li yılların başlarında, Gültaş isimli şirketiyle Fransız Coty Kozmetik firmasının makyaj malzemelerinin Türkiye’de lisanslı üretimini gerçekleştirdi.

Türkiye’nin hızlı bir gelişme ve kalkınma sürecine sahne olduğu bu dönemde, Vedat Gençtürk de bu değişime ayak uydurdu ve kozmetik sektöründen kağıt sektörüne geçiş yaptı. 1963 yılında, Hollanda merkezli Oce Netherland BV firmasının lisansıyla ozalit kağıdı üretimine başladı. Tophane Lüleci Hendek Caddesi’nde kurduğu Vedat Gençtürk Heliographique Kağıt Fabrikası, Türkiye’de ilk kendinden yapışkanlı kağıt ve bant üretimini gerçekleştirdi. Bu fabrikada ayrıca, fotoğraf kağıdı ve röntgen filmlerinin üretimi de gerçekleştirildi.

1965 yılında fabrika, Küçükçekmece Sefaköy’de yeni inşa edilen üretim tesisine taşındı. Pazar ihtiyaçlarını sürekli gözeten Vedat Gençtürk, Türkiye’de solvent bazlı kendinden yapışkanlı ürünlere yönelik büyük bir ihtiyaç olduğunu gördü. İlk olarak 1968 yılında üretimini gerçekleştirdiği solvent bazlı bantlar, sektörde büyük bir boşluğu doldurdu.

Bant ve Kağıt Sektöründe Ve-Ge

Ve-Ge markası, bant ve kağıt sektöründe kısa sürede lider markalardan biri haline geldi efendim. Hem eğitim, hem de iş hayatımızda sıkça kullandığımız yapıştırıcı ürünlerin yanı sıra Copier Bond markasıyla üretimini gerçekleştirdiği fotokopi kağıtları ile çok geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmayı başardı. 1960’lı yıllardan günümüze kadar teknik alt yapısını güçlendiren ve ürün çeşitliliğini arttıran şirket, kırtasiye ürünleri ve ofis malzemeleri piyasasında çok önemli bir pay sahibi.

1970’li yıllarda şirket, hızlı büyümesini sürdürmeye devam etti. Ürün çeşitliliğini pazarın ihtiyaçları üzerine kurduğu için, Türk ekonomisinde bu yıllardaki kötü gidişata rağmen piyasadaki gücünü arttırdı. 1971 yılında üretim tesislerinde, etiket ve flexo baskı makineleri devreye girdi. İki yıl sonra, kendinden kopya veren fiziki reaksiyonlu kağıtlar olan self-copy ürünlerinin tescili alınarak lansmanı gerçekleştirildi. Ve hemen ardından, hotmelt ve su bazlı bantlar için çalışmalara başlandı. Tüm bu ürünleriyle şirket, bant ve kağıt sektöründe büyük bir pazar hacmi elde etti.

1981 yılında Ve-Ge, çalışmalarını oto-kopi kağıtlarına yoğunlaştırdı efendim. Türkiye’nin ilk kimyasal reaksiyonlu kendinden kopya veren oto-kopi kağıtlarının üretimi bu çalışmalar sonucunda gerçekleşti. Türkiye’de faks kullanımının giderek yaygınlaştığı bu dönemde, termal ve faks kağıtlarının üretiminde de şirketin büyük katkıları oldu. Kağıt ürünleri arasında Copier Bond fotokopi kağıtlarının ise özel bir önemi var. Bu 1. hamur ofset baskı kağıtlarının kalite düzeyi, pek çok sertifikayla kayıt altına alınmış durumda.

Marka kurucusu Vedat Gençtürk, 25 Mayıs 1992 tarihinde hayatını kaybetti efendim. Şirketin yönetim kurulu başkanlığını günümüzde Ömer Nail Gençtürk üstlenmekte. 1992 yılında şirket, İzmir Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikasında kağıt üretimine başladı. 2003 ve 2007 yıllarında fabrikada önemli yenilikler yapıldı. 2009 yılında ise endüstriyel bantların üretimine başlandı.

Ve-Ge Bant Ürünleri

Ve-Ge‘nin bant ürünlerini ambalaj bantları, çift taraflı montaj bantları, endüstriyel ve teknik bantlar, kırtasiye tipi bantlar ve klişe montaj bantları şeklinde 5 başlık altında sınıflamak mümkün. Bu ürün çeşitliliği içinde yapıştırma ihtiyaçlarını etkin bir şekilde karşılayan Ve-Ge ürünlerinin fiyatları piyasa ortalamasında seyretmekte. Hem kaliteli, hem de ekonomik olan bu ürünlerin kullanıcı kitlesi son derece geniş.

Ve-Ge Ambalaj Bantları

Koli ve ambalaj malzemelerinin kapatılması için uygun özelliklere sahip olan bu ürünler, şeffaf ve kokusuz bir yapıya sahip. Uygulandıkları yüzeylerde belli olmadığı gibi, sararma oluşturmaması da önemli bir özellikleri. Üstelik, sentetik kauçuk tutkallı ambalaj bantlarına göre bu ürünler, dış ortamlarda daha dayanıklı. Bu bağlamda örneğin 45 mm x 100 m koli bandı, ambalaj bantları için güzel bir seçim olabilir.

Ve-Ge Çift Taraflı Montaj Bantları

Çift taraflı montaj bantları, yüzeylere bir şeyler asmak konusunda hızlı ve pratik çözümler sunuyor efendim. Matkap, çivi veya çekiç gibi araçlarla uğraşmak ya da yüzeylerde kalıcı izler bırakmak istemiyorsanız, bu ürünler oldukça kullanışlı. Ve-Ge çift taraflı montaj bantları duvarlara resim, tablo veya ayna gibi objeleri asmak için oldukça kullanışlı. Her iki tarafında bulunan güçlü yapışkanlar sayesinde iki farklı yüzeyi lamine ediyor. Üstelik, yapıştığı yüzeyin arasında kalarak bant izi oluşturmuyor. Bu tür işler için örneğin 19 mm x 25 m çift taraflı montaj bandı güzel bir seçim olabilir.

Ve-Ge Endüstriyel ve Teknik Bantlar

Endüstriyel ve teknik bantlar, nakliye ve depolama işlemleri sırasında yüzeylerde etkin bir koruma sağlıyor efendim. Bu işlemler sırasında yüzeylerde çizilme veya farklı birtakım deformasyonlarla karşılaşmak istemiyorsanız, bu ürünlerden yararlanabilirsiniz. İç ve dış mekanlarda genel tamirat veya yalıtım sağlamak için de bu ürünlerden yararlanabilirsiniz. UV ışınlarına, neme ve sıcaklığa dayanıklı bu ürünler, yapıştıkları yüzeylerde iz veya kalıntı bırakmadan kolayca sökülebilme imkanına sahip. Bu bağlamda örneğin 50 mm x 40 m krepe bant güzel bir seçim olabilir.

Ve-Ge Kırtasiye Tipi Bantlar

Kırtasiye tipi bantlar, eğitim ve iş hayatımızda en sık kullandığımız bantlardır efendim. Kağıt ürünlerinin yanı sıra hafif ambalaj işlerimiz için de kullanabileceğimiz bu ürünler, selefon bantlar olarak bilinir. Tümüyle şeffaf olan bu ürünler, el ile kolayca kopartılabilir veya bant kesicilerle birlikte kullanılabilir. Yapıştıkları yüzeylerin rengini yansıttıkları için, fotokopi çekimleri için de uygundur. Daha büyük boyutlu olanları ise genellikle ambalaj işleri için ve bant kesicilerle kullanılır. Küçük ebatlı olanlar için 12 mm x 10 m selefon bant güzel bir seçim olabilir.

Ve-Ge Klişe Montaj Bantları

Bant türleri içinde özel bir grubu ifade eden bu ürünler, daha çok fleksografi, hassas baskı uygulamaları ve ince tram baskı uygulamaları gibi alanlarda kullanılıyor efendim. Ve-Ge klişe montaj bantlarındaki köpük film taşıyıcısı oldukça elastik ve kenar kalkmasını önleyen özel bir süspansiyona sahip. Yüksek bir yırtılma direnci sunan bu ürünler, sıcaklığa karşı da dayanıklı. Klişenin sökülüp tekrar kullanımı için de uygun özellikte. Ve etiket baskı işleri için oldukça ideal. Eğer bu tür işlerle uğraşmıyorsanız, bu ürünlere pek de ihtiyacınız yok demektir.

Ve-Ge Kağıt Ürünleri

Ve-Ge markasına ait Copier Bond fotokopi kağıtları, hemen tüm ofis alışverişi listelerinin ayrılmaz bir parçasıdır efendim. Hem kaliteli, hem de uygun fiyat avantajına sahip bu ürünler, fotokopi makinelerinin yanı sıra yazıcı ve fakslar için de çok iyi bir baskı kalitesine sahip. Bu ürünler ayrıca, tedarik zinciri yönetiminde yüksek bir farkındalık sağlayan FSC sertifikasına sahip. Online ofis marketiniz Ofix.com‘da en sık sipariş verilen Copier Bond ürünü ise 80 gram A4 5’li paket.

Ofix.com‘da satışını yaptığımız diğer Ve-Ge ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir