Vileda: Yüzey temizliğinde bir dünya markası…

Vileda markası, ürün grubuna kendi ismini vermeyi başaran çok az sayıda markadan biri. Yüzey temizliği için kullanılan farklı markaların pek çok ürünü için Vileda isminin kullanılması, markanın dünya pazarındaki gücü ve başarısının en açık kanıtı. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da her Pazartesi ele aldığımız başarı hikayelerine bu hafta, Vileda markasıyla devam ediyoruz.

Vileda Markasının Doğuşu

Vileda‘nın marka geçmişi, 1849 yılına kadar uzanıyor efendim. Bu tarihte Carl Johann Freudenberg, Almanya’nın Weinheim şehrinde Heintze und Sammet Deri Tabakhanesi‘ni devralır. Ürettiği yüksek kalitede deri ürünler, sadece 50 çalışanı bulunan bu tabakhaneyi kısa sürede Avrupa’nın en önemli tabakhanelerinden biri haline getirir.

Henüz bu dönemde Freudenberg, müşteri ihtiyaçları ile yenilikçi çözümler arasında özel bir denge kurmayı başarmış ve ürün geliştirme yeteneğini ortaya koymuştu. İnce dana derisinden yaptığı ve 75 farklı aşamadan geçirerek tamamladığı ürünlerin estetik tasarımı, müşteriler tarafından büyük ilgi görüyor ve beklentilerin yükselmesine yol açıyordu. Ürünlerinin başarısı, sektör içinde standartların oluşmasını sağladı.

1929 Bunalımı, tüm Avrupa ekonomisini etkilediği gibi, Heintze und Sammet‘i de etkiledi. Faaliyete başladığı ilk dönemlerden itibaren uluslararası ticarete büyük önem veren şirket, ihracatının büyük bir bölümünü ABD, İngiltere ve Fransa’ya yapıyordu. Bu nedenle, 1930’lu yıllarda büyük mali sorunlar içine girdi. Bu dönemde ham maddeye ulaşım imkanı sınırlanmış, deriye olan talep durma noktasına gelmişti. Üstelik, piyasanın ihtiyaçları değişmeye başlamış, deri ürünlere yönelik ilgi azalmıştı. Krizi atlatması için şirketin yeni bir alternatif bulması gerekiyordu.

1936 yılı, şirket tarihinde büyük bir dönüm noktası oldu. Kimyager Dr. Carl Ludwig Nottebohm, sentetik derinin kullanımını olanaklı kılan yeni bir prosedür geliştirdi. Bu konuda uzun yıllardır çalışmalar yapan Nottebohm, şirketin deri ihtiyacına çözüm bulmak istemişti. Geliştirdiği sentetik lateks suni deri, çanta ve valizler için bir tür yedek malzeme niteliğindeydi ve buna Viledon ismi verilmişti. Bu kumaş tipi, şirketin ileride piyasaya sunacağı yeni markasının da temel bileşeniydi. Bu isim, Almancada “deri gibi” demek olan wieLeder sözcüğünden türetildi.

Vileda Markasının Yükselişi

Dr. Carl Ludwig Nottebohm‘un geliştirdiği sentetik lateks suni deri, hem mevcut ürün gruplarında, hem de yeni geliştirilen ürün gruplarında başarılı sonuçlar doğurdu. 1948 yılında piyasaya sunulan ilk pencere bezleri, kuru elyaf ve sentetik lateks karışımından oluşuyor, pencere temizliğinde büyük kolaylık sağlıyordu. Pencere bezinin ardından, Glitzi süngeri ve yer paspası geldi. Her iki ürün grubunda da kısa sürede büyük bir başarı yakalayan şirket, İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Almanya dışına açılmaya başladı. 

Aradan geçen süre zarfında şirket, hızlı tüketim ürünleri grubunda pek çok yeniliğe imza attı ve dünya pazarındaki konumunu güçlendirdi. Ev temizliği grubu için kullandığı dokuma olmayan kumaşlar ile mop ve aparatlar, temizlik için harcanan sürenin kısalmasını ve temizliğin kolaylaşmasını sağladı. Bu yönüyle Vileda, piyasaya yalnızca yeni ürün grupları sunmadı, aynı zamanda da temizlik yapma alışkanlıklarının değişmesini sağladı.

Dokuma olmayan kumaşların ardından şirket, mikrofiber teknolojisini geliştirmek için büyük yatırımlar yaptı ve pazar gücünü geliştirdi. Pencere bezinin ardından gelen çok amaçlı bezler ve düz paspaslar, hemen her yaş grubundan kullanıcı kitlesine ulaşmayı başardı. Şirketin odak noktası, müşteri memnuniyetini sağlamanın yanı sıra, hizmet kalitesini sürekli geliştirmek oldu. Müşterilerden gelen dönüşler ve bağımsız enstitülerden aldığı sertifikalarla Ar-Ge süreçlerini başarıyla yöneten şirket, 1960’larda yüzey temizliğinde bir dünya markası haline gelmeyi başardı.

Dünya Pazarında Vileda

1990’larda Vileda, ürün çeşitliliğini arttırmanın yanı sıra, ürünlerine kazandırdığı ergonomik özellikler sayesinde marka tanınırlığını dünya genelinde arttırdı. Bu artışta, ayarlanabilir iç içe geçmeli paspas saplarının büyük bir önemi vardı. Yüzey temizliği için son derece yaratıcı bir çözüm sunan bu ürün tipi, hijyen için kolay ve pratik çözümler sunuyordu. Sıkma donanımı için geliştirdiği yaratıcı çözümler, paspasın suyunu eğilmeden sıkmak için büyük kolaylık sağladı. Böylelikle, yüzey temizliği sırasında oluşan sırt ağrılarını önledi ve temizlik malzemelerinin tekrar kullanıma hazır hale getirilmesini kolaylaştırdı.

Günümüzde Freudenberg Group‘un alt kuruluşlarından biri olan Freudenberg Ev ve Temizlik Çözümleri GmbH (FHCS) tarafından yönetilmekte olan Vileda, ev temizliğinin yanı sıra mekanik temizlik ürünleri sektöründe de dünya liderlerinden biridir. Dünya genelindeki üretim tesislerini çeşitli satın almalarla geliştiren şirket, bugün itibariyle 30’dan fazla ülkede üretim yapmakta. Dünyanın farklı merkezlerinde açtığı Ar-Ge merkezlerinde, bölgesel ihtiyaçlara uygun çözümlere ağırlık vermekte. Ev temizlik ürünleri alanında geliştirdiği O’Cedar, Wettex, Gala ve Swash gibi alt markalar, dünya genelinde en fazla talep gören temizlik ürünleri arasında yer almakta.

Artan ürün çeşitliliği içinde son zamanlarda özellikle de püskürtme tanklı yeni ürünler ve sprey düz paspaslar dikkat çekmekte. Ulaşılması zor mekanlar için yarattığı pratik çözümler, elektrikli ürünlere gerek kalmaksızın ortamda temizlik ve hijyen sağlamakta. İnatçı kirleri çıkarmak için özel olarak geliştirilmiş bulaşık süngerleri ise her zaman olduğu gibi bugün de dünya genelinde büyük ilgi görüyor.

Ofis dostu Vileda ürünleri Ofix.com’da!

Vileda markasının başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en çok sipariş verdiği Vileda ürünleri içinde ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz. 

Vileda Turbo Pedallı Temizlik Seti 

Listemizin ilk sırasında, Vileda Turbo pedallı temizlik seti var. Mikrofiber üçgen paspasa sahip bu ürünlerde teleskopik sap, kullanıcının boyuna göre ayarlanabilmekte. Hızlı dönen başlığı, dakikada binden fazla dönüş sayısına çıkabilmekte. Ergonomik pedalı sayesinde hızlı kuruma özelliği sunan ve su sıçramasına karşı önleyici mekanizmaya sahip bu ürünlerin pedal dayanıklılığı oldukça yüksek. Vileda Turbo pedallı temizlik seti için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Vileda Spino Otomatik Sıkmalı Temizlik Seti 

Listemizin ikinci sırasında, Vileda Spino otomatik sıkmalı temizlik seti var. Vileda mühendisleri tarafından geliştirilen bu özel üründe, basit birtakım kol hareketleriyle mop sopası kolayca sıkılabilmekte. Ev ve ofis temizliğinde kolaylıkla kullanılabilecek bu ürünler, temizlik için gereksiz emek ve zaman kaybının önüne geçiyor. Vileda Spino otomatik sıkmalı temizlik seti için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz. 

Vileda Mikrofiber Temizlik Bezi Avantaj Paketi 35 x 40 cm 5 Adet – Sarı 

Listemizin üçüncü sırasında, Vileda mikrofiber temizlik bezi avantaj paketi 35 x 40 cm 5 adet – sarı var. Yüksek emiş gücüne sahip bu ürünlerin paket içi miktarı 5 adet. Yüzde 30 daha fazla mikrofiber özelliğine sahip bu ürünlerdeki özel yumuşak doku, yüzey temizliğini hızlı ve kolay hale getirmekte. Vileda mikrofiber temizlik bezi avantaj paketi 35 x 40 cm 5 adet – sarı ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz. 

 Ofix.com‘da satışını yapmakta olduğumuz diğer Vileda ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir