Web sunucusu nedir?

Korona döneminde artan internet kullanımı, web sitelerine yönelik ilgiyi arttırdı. Günümüzde hızlı bir gelişim ivmesi yakalayan bilgi teknolojilerinin temelini oluşturan web sunucuları, sitelerin hızından güvenliğine, veri akışından operasyon kapasitesine kadar hemen her şeyini etkiliyor. İnternete bağlı bilgisayar ve diğer mobil araçların kullandığı online servis ve hizmetler web sunucusu üzerinden çalışmakta. Bu yönüyle web sunucuları, internet kullanıcılarının hayatlarının önemli bir parçası haline geldi. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, web sunucusu hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. 

Kısaca Web Sunucusu

Web sunucusunu kısaca, bir web sitesinin yayınından sorumlu sunucu olarak tanımlamak mümkün. Sunucu dediğimizde aslında, tek bir fiziksel cihazı kastetmiyoruz, bilgisayar ağları üzerinden kullanıcıların erişimine açık bir bilgisayar sistemini kastediyoruz. Bu sistem sayesinde kullanıcılar, dijital verilere erişim sağlamakta ve bu verileri belirli protokoller ve yazılımlar çerçevesinde kullanmakta. Sunucunun kullandığı protokoller ve yazılımlar, web sitesinin içerdiği verileri kullanıcılara belirli kurallar çerçevesinde en uygun şekilde sunmakta.

Web sunucusu en temelde verileri depolamak, işlemek ve sunmak için özel olarak hazırlanmış donanım bileşenleri, protokol ve yazılımları kullanır. İnternet kullanıcılarının web sitesine erişebilmesi için web sitesinin yüklü olduğu sunucuya cihazlarıyla bağlanabilmesi gerekir. Web sunucusu sürekli erişim için diğer teknolojik ürünlere oranla çok daha dayanıklı bir altyapıya sahiptir ve kullandığı internet omurgası sayesinde çok sayıda kullanıcıya aynı anda hizmet sağlayabilir.

Kendi web sunucunuza sahipseniz, veri akışınızı kesintisiz, güvenli ve istikrarlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bununla birlikte, internet sunucuları arasında bazı farklılıklar mevcuttur. Web sunucusu satın almak ve web sunucusu kurmak özellikle e-ticaret için daha ideal olsa da sunucunuzun teknik özellikleri işlemci, disk, hafıza, ağ kartı ve ek donanımlara göre farklı olabilir. Ek donanımlar arasında, elektrik kesintilerine karşı kullanılan kesintisiz güç kaynakları ve aşırı ısınmaya karşı kullanılan özel soğutma sistemleri sunucunuzun performansını doğrudan etkiler. Ayrıca, sunucunuzda veri akışının hızlı ve kesintisiz olması için kaliteli kablolar kullanmalısınız.

Web sunucusuna sahip olmak gerekli midir?

Web üzerinden bir iş yapacaksanız, web sunucunuza sahip olmanız gerekip gerekmediğini yapacağınız işin niteliğine göre değerlendirebilirsiniz. Eğer web üzerinden ticari bir iş yapmak istiyorsanız, kendi sunucunuzun olması size çok önemli faydalar sağlayacaktır. Fakat ticari bir iş yapmıyorsanız, örneğin kişisel web sitesi kurmak, bu sitede yazı ve fotoğraflarınızı paylaşmak vb. işlerle ilgilenmek istiyorsanız, kendi sunucunuza sahip olmanız gerekmez. Maliyet açısından bakıldığında, web sunucusu fiyatları hosting hizmeti ücretlerine oranla katbekat yüksektir. Ki bunun anlamı, ticari olmayan faaliyetler için sunucu maliyetini karşılamak yerine hosting firmalarıyla çalışılabileceğidir.

Hosting hizmetini kısaca, web sayfalarını internette yayınlamak için gerekli alanın kiralanması şeklinde tanımlamak mümkün. Bu hizmeti veren hosting firmaları, web sitesinde yayınlanması istenen sayfa, görsel ve diğer dokümanların internet kullanıcıları tarafından erişilebilecek bir bilgisayar ağı içinde tutulmasını sağlar. Bununla birlikte, hosting hizmetinden yararlanırken web sitenizin sunucusu size ait olmadığı için sitenizi optimize etmek için imkanlarınız kısıtlı olacaktır. Oysa, kendinize ait bir web sunucusu kullanırsanız çeşitli donanımlar, protokoller ve yazılımlar sayesinde sitenizi çeşitli ihtiyaçlara cevap verecek şekilde optimize edebilirsiniz.

Web sunucusu mu, hosting mi?

Web sitenizin 7/24 kesintisiz şekilde yayınını sürdürebilmesi ve veri akışını güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmesi için web sunucunuzun size ait olması gerekir. Fakat web sunucusu almak için gerekli bütçeye sahip olmayabilirsiniz. Ya da e-ticarete yeni başlamış olabilir veya düşük bir ciroyla ticari faaliyetlerinizi sürdürüyor olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda, ileride kendi web sunucunuzu alıncaya kadar hosting firmalarıyla çalışmayı tercih edebilirsiniz. Bu noktada, hosting firması seçiminize çok dikkat etmelisiniz. Hosting firmalarının sağladığı hizmetler sektörlerin ihtiyaçlarına göre farklılaşabilir. Eğer e-ticaretle ilgilenecekseniz, e-ticaret üzerinde uzmanlaşmış bir hosting firmasını tercih etmeli ve web sunucu programları ile web sunucu çeşitleri hakkında firmanın sunacağı teknik destekleri mutlaka incelemelisiniz.

Faaliyet alanınıza uygun olmayan bir hosting firmasıyla çalışırsanız, operasyonunuzu geliştirme imkanlarınız son derece kısıtlı olacaktır. Örneğin, web sitenizde eğer Microsoft, ASP veya Access ürün ve hizmetlerinden yararlanmak istiyorsanız, kullanacağınız hosting mutlaka Windows tabanlı olmalı. Aksi durumda bu ürün ve hizmetlerden ya hiç yararlanamaz, ya da çok kısıtlı bir düzeyde yararlanabilirsiniz. Web sitenizde eğer MySql, Cgi ve Perl kullanmak istiyorsanız, bu durumda hosting tercihiniz mutlaka Unix tabanlı olmalı. Fakat sadece HTML dosyaları kullanacaksanız, Windows veya Unix hostları sizin için fark etmez. Bu gibi konularda gerekli bilgi ve desteği hosting firmanızdan alabilirsiniz.

Web sunucusuna sahip olmanın faydaları nelerdir?

Web sitenizin sunucusunun size ait olması, web siteniz üzerinden gerçekleştireceğiniz operasyonda size sayısız fayda sağlar. Özellikle e-ticaret yapacaksanız, operasyonunuzu müşteri ihtiyaç ve beklentilerine göre şekillendirmeniz, web sitenizi bunlara göre optimize etmeniz gerekir. Ki bunun için, sunucu üzerinden bazı protokoller ve yazılımlarda güncelleme yapmalısınız. Kendinize ait bir web sunucusu kullanırsanız, bu güncellemeleri kolayca gerçekleştirebilirsiniz. İhtiyaçlara uygun şekilde geliştirilen web sunucu yazılımları sayesinde web siteleri, hemen her ihtiyaca uygun çözümler üretebilmekte. Bunun yerine hosting hizmeti alırsanız, web sitenizi optimize etme imkanınız kısıtlı olacaktır.

Hosting firmaları, aynı host üzerinden birçok web sitesine hizmet verir ve bu da web sitelerinin hızı ve güvenliği açısından bazı sorunlara yol açar. Web sitenizde çok sayıda görsel veya video paylaşımı yapacaksanız, kullanacağınız hostun hız bakımından yeterli düzeye sahip olması ve sitenize gelen isteklere cevap verebilmesi gerekir. Hosting hizmetinde aynı host üzerinden birçok web sitesinin yayını yapıldığı için bu durum, sitenizin açılma/yüklenme hızının düşmesine yol açar. Ki bunun anlamı, gelen ziyaretçilere kötü bir deneyim yaşatmaktır. Oysa kendinize ait dinamik web sunucusu kullanırsanız web sitenizdeki sayfaların, görsellerin ve diğer dijital dosyaların açılma/yüklenme hızı katbekat yüksek olacaktır.

Kendinize ait bir web sunucusu kullanmanın en önemli bir diğer faydası da güvenliktir. Web sunucunuz size aitse, internet saldırıları karşısında sitenizi daha etkin bir şekilde koruyabilirsiniz. Eğer birden fazla web siteniz varsa veya farklı şirketler arasında aynı bilgisayar ağını (MPLS) kullanıyorsanız, sitelerinizi ve ağınızı dış tehditlerden korumak için kendi güvenlik duvarınızı kullanmalısınız. İnternet servis sağlayıcınızın veya hosting firmanızın sağlayacağı güvenlik hizmetleri, örneğin DDos saldırısı gibi tehditlere karşı etkin bir koruma sağlayamayabilir. Kendi web sunucunuzu kullanıyorsanız, güvenlik konusunda örneğin Sophos iyi bir seçim olabilir. Sektörde önemli bir yere sahip olan Cyberoam markasını satın alan Sophos’un yeni nesil güvenlik duvarı ürünleri, kendinize ait web sunucusu üzerinde çok daha etkin bir koruma sağlayabilir.

İşletmenize özel IT hizmetleri şimdi Ofix.com’da!

Korona döneminde işletmelerin operasyonlarında IT hizmetleri daha önemli hale geldi. Ofix.com olarak biz bu süreçte, kurumsal müşterilerimizin bilgi işlem altyapılarında karşılaştıkları sorunlara çözüm üretmek için IT hizmetleri portföyü hazırladık ve işletmeler için özel IT hizmetleri vermeye başladık. Sitemizde oluşturduğumuz bu yeni kategorimiz aracılığıyla müşterilerimize IT ihtiyaçları konusunda da “Ofiste yoksa Ofix’te var!” dedirtmeyi hedefliyoruz. Bu hizmetlerimizden yararlanmak için burayı veya aşağıdaki görseli tıklayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir