William Redington Hewlett ve David Packard: Bilgi teknolojilerinde devrim yaratan iki girişimci…

1939 yılında William Redington Hewlett ve David Packard‘ın küçük bir garajda başladıkları teknoloji yolculuğu, bilgi teknolojilerinde devrim yaratacak sürecin ilk halkasıydı. Palo Alto yakınlarında küçük bir garajda kurulan HP II. Dünya Savaşı sonrasında Silikon Vadisi’ni teknoloji merkezi haline getirecek gelişmelerin fitilini ateşledi. HP‘nin yakaladığı hızlı büyüme süreci, dünya genelinde pek çok teknoloji meraklısına cesaret verdi. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da her Pazartesi yer verdiğimiz başarı hikayeleri köşemizde bu hafta, William Redington Hewlett ve David Packard‘ın hayatından kesitler sunarak başarı hikayelerini okurlarımızla paylaşacağız.

William Redington Hewlett ve David Packard

William Redington Hewlett 20 Mayıs 1913 tarihinde ABD’nin Michigan eyaletine bağlı Ann Arbor kentinde dünyaya geldi. Doktor olan babasının Standford Üniversitesi‘nde işe başlaması nedeniyle, küçük William 3 yaşındayken Kaliforniya’ya taşındılar. William‘ın bilim ve özellikle de elektronik alanına ilgisi henüz bu dönemde başlamıştı. Kaliforniya’daki modern eğitim olanakları, William‘ın iyi bir eğitim almasını sağladı. Fakat 12 yaşındayken annesini kaybetmesi, William üzerinde büyük bir travma yarattı. Lowell Lisesi‘nde eğitimini orta dereceyle tamamladı. Çocukluk merakı olan elektroniğe ilgisi ise devam ediyordu. Bunun üzerine, 1930 yılında Kalifornia’daki Standford Üniversitesi‘nde elektrik mühendisliği eğitimi almaya başladı.

David Packard 7 Eylül 1912 tarihinde ABD’nin Colorado eyaletine bağlı Pueblo kentinde dünyaya geldi. Hewlett gibi Packard da elektronik alanına büyük ilgi duyuyordu ve aynı üniversitede elektrik mühendisliği eğitimi alıyordu. Üniversite yıllarında William Redington Hewlett ile tanıştı ve ömür boyu devam edecek bir dostluk kurdular. Üniversitenin düzenlediği 2 haftalık bir kamp gezisinde, William Redington Hewlett ve David Packard, günün birinde kendi şirketlerini kurup bilgi teknolojileri alanında büyük devrimler yapmayı kafalarına koymuşlardı. Üniversitenin en popüler profesörlerinden biri olan ve daha sonra Silikon Vadisi’nin teknoloji merkezi haline gelmesinde büyük rol üstlenecek Frederick Terman, bu iki gencin yetenek ve hırslarını henüz bu dönemde fark etmişti.

Üniversiteden mezun olduktan sonra William Redington Hewlett Massachusetts Teknoloji Enstitüsü‘nde yüksek lisans yapmaya başladı. 1936 yılında tamamladığı yüksek lisansının ardından, iş bulup çalışmak için Standford’a geri döndü. David Packard ise mezun olduktan sonra New York’ta bulunan General Eletric‘te işe başladı. 1938 yılında Standford’a geri döndü. 1 Ocak 1939 tarihinde bu iki genç, üniversiteden hocaları Frederick Terman‘ın önerisiyle ve yalnızca 538 dolarlık sermayeyle kendi şirketlerini kurdular. Şirketin isminin Hewlett Packard Co. mu yoksa Packard Hewlett Co. mu olacağını kurayla belirlediler. Kura sonucunda William‘ın soyadının önce yazılmasına karar verdiler. Şirketin ofisi ve laboratuvarı, Kaliforniya Palo Alto yakınlarında Addison Bulvarı’nda David Packard‘ın kiraladığı küçük bir garajdı.

HP’nin İlk Başarısı 200-Audio Ses Osilatörü 

HP garajında William Redington Hewlett ve David Packard, test ve ölçüm aletleri üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırmıştı. Öğrencilik yıllarında Terman‘la yaptıkları ortak çalışmalar, osilatörler hakkında büyük deneyim kazanmalarını sağlamıştı. Elektrik sinyallerini düzenleyen ve farklı boyutlarda dalgalar üreten osilatörler, 1940’lı yıllarda kullanımı hızla artan ses donanım sistemlerinde büyük bir öneme sahipti. William Redington Hewlett ve David Packard, osilatör üzerinde elektrik devresinin kritik bir noktasına ısıya duyarlı bir rezistör olarak küçük bir gece lambası ampulü yerleştirerek ositatörlerde çok önemli bir dönüşüm sağladılar.

HP‘nin ilk ürünü olan direnç kapasitanslı 200-Audio ses osilatörü, ses donanım sistemlerinini test etmek için diğer osilatörlere oranla büyük bir kolaylık sunuyordu. Üstelik, rakip osilatörlerin satış fiyatları 200 doları bulurken, 200-Audio‘nun satış fiyatı yalnızca 54.40 dolardı. HP‘nin yakaladığı satış başarısında Walt Disney Productions‘ın katkısı büyüktü. Nitekim Walt Disney, gösterime girecek Fantasia filmi için sinema salonlarında kullanılan ses sistemlerini test etmek amacıyla HP‘nin osilatörlerini kullanmak istedi. Ürünün daha gelişmiş bir versiyonu olan 200-B ses osilatörlerinden sipariş veren Walt Disney‘le birlikte HP, kurumsal satış kanallarında kendisinden söz ettirmeyi başardı.

II. Dünya Savaşı Sonrası Dönemde HP

1940’ların ilk yarısında HP‘nin ses osilatörleri başta mühendislik ve madencilik şirketleri ile askeri birimler olmak üzere pek çok alanda kullanılmaya başlandı. 1941 yılında William Redington Hewlett‘in orduya katılmasıyla şirketin tüm yükünü David Packard üstlendi. ABD ordusuna bağlı Signal Corps‘ta William Redington Hewlett subay olarak görev yaparken David Packard, HP‘nin ürün yelpazesini genişletmek için bazı girişimlerde bulundu. Bunlar içinde en dikkat çekeni mikrodalgalardı. 1943 yılında HP, sinyal jeneratörlerinde gelecekteki liderliğini garantilemek için mikrodalga alanına girdi ve bu alanda da önemli başarılara imza attı.

1947 yılında William Redington Hewlett görevini tamamlayarak HP‘ye geri döndü. 18 Ağustos’ta HP, kurumsal yapısını güçlendirecek bir dizi karar aldı ve David Packard, şirketin yönetim kurulu başkanı oldu. 1951 yılında şirket, hızlı frekans sayacı üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırdı. Ve frekansları ölçmek için gerekli süreyi azaltarak 522-A yüksek hızlı frekans sayıcıyı piyasaya sundu. Ses osilatörlerinden sonra yüksek hızlı frekans sayıcılarla teknoloji meraklılarının dikkatlerini bir kez daha üzerlerinde toplayan William Redington Hewlett ve David Packard, 1950’li yıllarda Palo Alto ve Silikon Vadisi’nde yaşanan teknolojik devrimlerin öncüsü olarak kabul edildi.

1956 yılında HP, osiloskoplar üzerinde yoğunlaşmaya başladı. Bir yıl sonra şirket, halka açılma kararı aldı ve hisse senetleri 16 dolardan alıcı buldu. Bu dönemde şirket, Frederick Terman‘ın desteğiyle Stanford Research Park‘taki binasına taşındı. Şirketin kuruluş aşamasında olduğu gibi, yükseliş aşamasında da Terman‘ın katkıları çok büyüktü. Stanford Üniversitesi‘nde rektör yardımcısı olan Terman, üniversitenin yetiştirdiği genç bilim insanlarının ticaret alanında büyük başarılar elde etmelerine yardım ediyordu. Üniversite ve özel sektör arasındaki ilişkilerin hızla güçlendiği bu dönemde Terman, üniversiteye ait yüzlerce dönüm arazinin teknoloji şirketlerine uygun fiyatlarla kiralanmasına da yardımcı olmaktaydı.

Dünya Pazarında HP

1958 yılında HP, yüksek kaliteli grafik kaydedici üreticisi F. L. Moseley Co.‘yu satın alarak baskı teknolojileri alanına giriş yaptı. İleriki dönemde şirketin yazıcılar konusunda büyük başarılara imza atmasını sağlayan bu girişim, HP‘nin piyasadaki gücünü arttırmasını sağladı. 1955 yılında başlayan ve ABD’nin askeri gücünün sorgulanmasına yol açan Vietnam Savaşı, David Packard‘ın siyasete atılmasına vesile oldu. 1964 yılında William Redington Hewlett HP‘nin başkanlığını üstlendi. 1969 yılında Nixon‘un savunma sekreter yardımcılığı görevine seçilen Packard, Pentagon ve diğer askeri tesislerde ihtiyaç duyulan teknolojik altyapının sağlanması konusunda pek çok çalışmanın içinde yer aldı. Savaş karşıtlarının büyük tepkisini çeken bu dönemde, HP ürünlerine yönelik ilgi epeyce azaldı.

1964-1968 yılları arasında şirketin yönetim kurulu başkanlığını William Redington Hewlett üstlendi. Bu dönemde HP yaratıcılık, esneklik, açıklık ve takım ruhunu esas alan yenilikçi bir yönetim anlayışının temsilcisi oldu. William Redington Hewlett Silikon Vadisi’nde adeta bir idol haline geldi. HP‘nin dünya pazarında büyük bir güce ulaştığı bu dönemlerde ürün çeşitliliği hesap makineleri ile kişisel bilgisayarlara kadar uzanan geniş bir alana yayıldı. Bilgi teknolojilerine yaptığı yatırımları, yazıcı ve baskı sistemleri, sayısal görüntüleme çeşitleri ve bilgisayar donanımlarıyla zenginleştirdi.

1972 yılında piyasaya sunulan HP-35, dünyanın ilk bilimsel hesap makinesiydi. 1975 yılında, ilk mantıksal durum analizi yapabilen HP 1601 L‘nin lansmanını yaptı. 1977 yılında, sentezlenmiş sinyal kaynaklarının frekansını mikrodalga spektrumunda genişleten HP 8672 A piyasaya sunuldu. 1978 yılında, ilk imza analisti HP 5004 A tanıtıldı. 1980 yılında, ilk mikroişlemci geliştirme sistemi HP 64000 ve ilk ticari lazer yazıcı HP 2680 A piyasaya sunuldu. 1981 yılında, ilk renkli grafik masaüstü bilgisayar HP 9845 C‘nin lansmanı yapıldı. 1984 yılından itibaren şirket, mürekkep püskürtmeli ve lazer yazıcılar ile tarayıcılar alanında çok büyük başarılar gösterdi.

Günümüzde HP

1983 yılında William Redington Hewlett ABD’nin en yüksek bilimsel ödülü olan Ulusal Bilim Madalyası‘na layık görüldü. Bu dönemde şirket, yıllık yaklaşık 50 milyar dolarlık satış rakamına ulaşmıştı. Ürünlerini dünya genelinde 120 ülkede satışa sunmayı başaran şirketin toplam çalışan sayısı ise 90 binin üzerindeydi. 1986 yılında şirket, bilgisayarları daha hızlı ve ucuz hale getirecek olan RISC işlemci tasarım mimarisini geliştirdi. 3D grafiklerle desteklenen ilk nesil grafik iş istasyonları olan HP SRX‘le şirket, kişisel bilgisayarlar pazarında önemli bir güce erişti. 1990’lı yılların ilk yarısında toner ve kartuş ile yazıcılarda ürün çeşitliliğini arttıran şirket, HP DeskJet 500C‘nin piyasaya sunulmasıyla baskı teknolojilerinde bir başka yeniliğin öncülüğünü yaptı.

26 Mart 1996 tarihinde David Packard hayatını kaybetti. Bu ölüm, Silikon Vadisi’nde büyük üzüntüyle karşılandı. Bu dönemde HP, mürekkep püskürtmeli kartuşların geri dönüşümü üzerine yoğunlaşmıştı. Bir yıl sonra dijital fotoğrafçılık alanına giren şirket, renk dengeleme ve otomatik kırmızı göz giderme özelliklerine sahip yeni nesil ürünleriyle görüntüleme teknolojilerinde de büyük yeniliklere imza attı. 12 Ocak 2001 tarihinde hayatını kaybeden William Redington Hewlett‘ten sonra Silikon Vadisi’nde bir dönem kapanmış oldu. Aşırı büyüme sonucunda yönetilemez hale gelen HP, 1 Kasım 2015 tarihinde ikiye bölündü. Günümüzde HP‘nin tüm üretim ve satış işlemleri HP Inc. tarafından kontrol ediliyor. Bilgi teknolojileri yatırımları, donanım ve bilişim alanlarındaki AR-GE süreçleri ise Hewlett Packard Enterprise tarafından yönetiliyor.

Ofis dostu HP ürünleri Ofix.com’da!

William Redington Hewlett ve David Packard‘ın hayatından kesitler sunarak başarı hikayelerini okurlarımızla paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en sık sipariş verdiği HP ürünleri içinde ilk üçte yer alan ürünleri kısaca tanıtacağız. Kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

HP 650 CZ101AE Siyah Kartuş

Listemizin ilk sırasında, HP 650 CZ101AE siyah kartuş var. Mürekkep kapasitesi 13 ml olan bu ürünlerle yaklaşık 360 sayfa çıktı alabilirsiniz. 113 x 37 x 115 mm ölçüsündeki bu ürünleri sipariş vermek için burayı tıklayabilirsiniz.

HP 652 F6V25AE Siyah Mürekkep Kartuş

Listemizin ikinci sırasında, HP 652 F6V25AE siyah mürekkep kartuş var. Bir diğer ofis dostu kartuş olan bu ürünlerin de baskı kapasitesi yaklaşık 360 sayfa. Aynı boyuttaki bu ürünleri sipariş vermek için burayı tıklayabilirsiniz.

HP 951XL CN047AE Kırmızı Mürekkep Kartuş

Listemizin üçüncü sırasında, HP 951XL CN047AE kırmızı mürekkep kartuş var. Mürekkep kapasitesi 17 ml olan bu ürünlerle yaklaşık 1500 sayfa çıktı alabilirsiniz. 114 x 126 x 25 mm ölçüsündeki bu ürünleri sipariş vermek için burayı tıklayabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer HP ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir