Winix: Havaya değer katan marka…

Ev ve ofis ortamları için iç mekan hava işleme ve su ürünleri üreticisi ve tedarikçisi Winix, 1973 yılında Güney Kore’de başlayan marka serüveni içinde sayısız yeniliğe öncülük yaptı. Güney Kore’de temiz su ve hava bulmanın oldukça zor olduğu bir dönemde kullanıcılarına temiz su ve havaya erişim imkanı sağladı. Geliştirdiği PlasmaWave teknolojisi, hava temizleme cihazları tarihinde yeni bir sayfa açtı. Havayı kirleten bakteri ve virüslerin yapısındaki hidrojeni iyonlaştırıcılar sayesinde moleküler düzeyde yapılarından uzaklaştıran PlasmaWave teknolojisi, yemek kokusu veya sigara dumanı gibi günlük kokuların yanı sıra solunum yoluyla bulaşan enfeksiyonlardan korunmak için de etkin çözümler sundu. Bir Ofix Blog klasiği olan başarı hikayeleri köşemizde bu hafta, Winix markasının başarı hikayesini okurlarımızla paylaşacağız. 

Güney Kore’nin Yükselen Yıldızı Winix

Winix, 1973 yılında Güney Kore’nin başkenti Seul’de kuruldu. Kore Savaşı’nın ardından Güney Kore’de artan sanayi yatırımları ve fabrikalar, temiz içme suyu kaynaklarının kirlenmesine, solunan havanın kalitesinin düşmesine yol açıyordu. Bu durum karşısında bir grup mühendis, kurdukları Winix‘le Güney Kore’de su ve hava kalitesini arttıracak çözümler geliştirmeye başladılar. Başta su filtreleme sistemleri ve filtreleri ile hava temizleyiciler olmak üzere Winix ürünleri, 1970’lerin ikinci yarısından itibaren Güney Kore pazarında yabancı ürünler karşısında öne çıkmayı başardı. Hava temizleyici ve nemlendirici cihazlarda şirket, hava toz temizleyici teknolojisinde geliştirdiği yaratıcı çözümlerle ev için hava temizleyici ve oda içi hava temizleyici gruplarında fark yaratmayı başardı.

Bu dönemde Güney Kore’ye Avrupa ve Amerika’dan ithal edilen su filtreleme sistemleri ve hava temizleyicilerinin fiyatları oldukça yüksekti. Güney Kore’de uygulanan korumacılık önlemleri sayesinde Winix, daha ekonomik çözümler geliştirdi. Bu sayede marka bilinirliği her geçen gün arttı ve ürün yelpazesi genişledi. Su filtreleme sistemleri ve hava temizleyicilerden sonra 1980’lerden itibaren su soğutucuları, hava yıkayıcılar, nem gidericiler, seramik fanlı ısıtıcılar, soğutma sistemleri ve bileşenleri de ürün çeşitliliği içinde yer almaya başladı. Özellikle hava temizleme üniteleri, ev tipi hava temizleyici grubunda ve oda hava temizleme cihazı çeşitlerinde hem fiyat avantajı, hem de kullanım kolaylığı sunuyordu. Winix hava temizleme cihazı satışları, 1980’lerin ikinci yarısından itibaren ev ve ofis iç mekan hava temizliğinde kalite artışını beraberinde getirdi.

Winix ve PlasmaWave Teknolojisi

Ev ve ofislerde temiz su ve havaya ulaşım için nitelikli çözümler sunan şirket, 1990’lı yıllardan itibaren PlasmaWave teknolojisi üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırdı. Sonraki süreçte elde edeceği başarıların esas nedenlerinden biri bu teknoloji olacaktı. PlasmaWave teknolojisinde şirket, plazma iyonlaştırıcıların hem pozitif, hem de negatif polaritelerde iyon yayma özelliğinden hareket etti. Benzerlerinden farklı olarak yalnızca negatif iyonlar değil, hem negatif, hem de pozitif iyonlardan yararlandı. Çift kutuplu plazma iyonları, havadaki su buharı moleküllerini güçlü serbest radikal oksitleyicilere ayrıştırıyordu. Negatif iyon üreteçleri normal şartlar altında oksitleyiciler oluşturmazlar. Oysa plazma iyonlaştırıcıları, kimyasal bileşenleri ve koku moleküllerini yok etmede oldukça güçlü bileşenlerdi. Bu iyonlaştırıcılar sayesinde molekülleri ultra ince (0,1 mikron) parçacıklara dönüştüren PlasmaWave teknolojisi, hava temizleme cihazları tarihinde yepyeni bir sayfa açtı.

Hava temizliğinde moleküler düzeyde etkinlik gösteren PlasmaWave teknolojisi, plazma iyonlarının çok hızlı bir şekilde yok olmasını sağladı. Üstelik, cihazın kapatılması durumunda zararlı mikroorganizmaların yeniden ortaya çıkma veya çoğalma şansı yoktu. Bu yönüyle PlasmaWave teknolojisi, hava temizliği konusunda bir taraftan doğayı taklit ediyordu. Doğadaki moleküler süreçleri iç mekan hava işleme ünitelerinde gerçekleştiriyordu. Bir taraftan da çok daha etkin sonuçlar alınmasını sağlıyordu. PlasmaWave teknolojisi sayesinde iyonlar, bakteri veya virüs gibi hava kirleticilerinin yüzeyine yapışıyor, hidrojeni moleküler yapılarından uzaklaştırarak onları etkisiz hale getiriyordu. Bu teknoloji sayesinde yemek kokusu veya sigara dumanı gibi günlük kokuların yanı sıra solunum yoluyla bulaşan enfeksiyonlardan korunmak da daha kolay hale geldi.

Dünya Pazarında Winix

2000 yılında Winix, halka arz yoluna gitti ve KOSDAQ‘da hisselerinin satışına başlandı. 2000’li yıllar, dünya pazarına açılma yıllarıydı. İlk olarak Asya pazarına giriş yapan Winix, ardından Avrupa ve Kuzey Amerika pazarına yönelik bir dizi projeyi başarıyla hayata geçirdi. Asya’da kurulan satış ofisi, yalnızca su ve hava temizliği ürünlerinin satışını gerçekleştirmedi, aynı zamanda da Güney Kore’nin Asya pazarında yükselişine önemli katkı sağladı. Temiz su ve havaya ulaşımda maliyetleri düşüren şirket, Asya pazarında Güney Kore merkezli şirketlerin teknolojik üstünlüğünü temsil etti. Avrupa ve Kuzey Amerika’da kurduğu satış ofisleri de yine Güney Kore merkezli şirketlerin dünya pazarında önemli bir oyuncu olduğunu gösterdi.

Winix ürünlerinin kalitesi, dayanıklılığı, tasarımı ve yüksek teknolojik özellikleri, Avrupa ve Kuzey Amerika pazarında yükselişinin esas unsurlarıydı. PlasmaWave teknolojisi, iç mekan hava temizleme ozon emisyonları için Amerikan sertifikasyon ölçütü olan California Hava Kaynak Kurulu‘nun AB 2276 standardını karşılamıştı. Winix hava temizleyici ürünlerinin oluşturduğu hava akışı, çok aşamalı filtreleme süreçleri sayesinde hava temizliğine etkin çözümler sunuyordu. Winix hava temizleme cihazlarının en önemli özelliklerinden biri de küf oluşum oranını azaltmasıydı. Bu sayede iç havayı koruyan bu ürünler, havadaki statik elektriği de azaltarak hava temizleme performansını arttırıcı etkiye sahipti. Bu gibi özellikleri sayesinde Winix ürünleri, Amerikan pazarında benzer ürünler karşısında kısa sürede öne çıkmayı başardı.

Winix Avrupa ve Türkiye Pazarı

Winix‘in Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’daki satış faaliyetlerini düzenlemek için 2012 yılında Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da Winix Avrupa kuruldu. Avrupa’daki tedarik zincirini Hollanda ve İngiltere’de stratejik olarak konumlandırılmış iki depo aracılığıyla yöneten Winix Avrupa, tüm Winix ürünleri için distribütörlerin yanı sıra son tüketicilere de satış desteği, promosyonlar ve satış sonrası destek hizmetleri sağlamakta. Günümüzde bir dünya markası haline gelen Winix, en iyi hava temizleyici markalarından biri olarak değerlendirilmekte. İyonik hava temizleyici grubunda geliştirdiği çözümler, hava temizleme makinesi teknolojilerinde yeni standartları şekillendirmekte. Ev ve ofis kullanımına uygun oda hava temizleyici çeşitleri hava temizleme alanında standartların yükselmesini sağlamakta. 

Türkiye pazarında Winix ürünlerinin satışı Rel Teknoloji tarafından gerçekleştirilmekte. 2016 yılında İstanbul’da kurulan Rel Teknoloji, iç ortam hava kalitesi konusunda farkındalık oluşturmak için kişisel pratik hava kalitesi ölçüm cihazlarıyla sektöre giriş yaptı. İlk olarak, Güney Kore merkezli Humatech firmasının Humai marka hava kalitesi ölçüm cihazlarının Türkiye distribütörlüğünü üstlendi. Ardından, Winix hava temizleme cihazlarının Türkiye distribütörlüğünü aldı. Hava temizleyici cihaz grubunda Winix hava temizleyici çeşitleri, ülkemizde temiz hava makinesi alanında kalite standartlarının yükselmesini sağlamakta. 

Korona döneminde iç mekanlarda hava kalitesiyle ilgili farkındalıklar epeyce arttı. İnternet kullanıcılarının hava temizleme cihazı konusunda yaptıkları aramalarda Winix ön plana çıktı. Ürün çeşitliliğinin yanı sıra her bütçeye uygun çözümler sunan Winix fiyat bakımından da kullanıcıların beklentilerini karşıladı. Korona döneminde yapılan Winix hava temizleme cihazı aramalarında Winix Zero, Winix Zero+, Winix U300, Winix U450, Winix P300, Winix AW600 ürünleri daha yüksek trafik aldı. Bu ürünler arasında boxy modelleri, ekonomik filtre paketiyle kullanıcılara daha yüksek bir fiyat avantajı sağladı. FresHome serisi fütüristik stiliyle öne çıktı. Aynı stile sahip Signature serisi daha fazla özelliğe sahip olduğu için tercih edildi. Ultimate Pet serisi ise daha çok kutu stili ve kaset tepsi filtreleri nedeniyle tercih edildi.

Ofis dostu Winix hava temizleme cihazları Ofix.com’da!

Winix markasının başarı hikayesini okurlarımızla paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en fazla sipariş verdiği Winix ürünlerinden ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Winix Zero N Hava Temizleme Cihazı

Listemizin ilk sırasında, Winix Zero N hava temizleme cihazı var. İdeal kullanım kapasitesi 45 metrekare olan bu ürünler, 3 aşamalı filtreleme sistemine sahip. 35 x 20.7 x 47 cm ebatındaki bu ürünlerde yıkanabilir filtre, True-HEPA filtre ve koku için karbon filtre mevcut. 2 yıl garanti süresine sahip bu ürünler için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Winix Tower QS Hava Temizleme Cihazı

Listemizin ikinci sırasında, Winix Tower QS hava temizleme cihazı var. Bu cihazlarda 4 aşamalı ve hepsi bir arada filtre sistemi mevcut. İdeal kullanım kapasitesi 90 metrekare olan bu ürünler 31 x 31 x 74.8 cm ebatında. Özel partikül ve ışık sistemleri sayesinde hava temizliğinde daha etkin çözümler sunan bu ürünler de 2 yıl garanti süresine sahip. JBL hoparlör sistemi sayesinde kullanıcılara farklı bir deneyim yaşatan bu ürünler için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Winix Zero Hava Temizleme Cihazı – Yedek Filtre Hediyeli

Listemizin üçüncü sırasında, Winix Zero hava temizleme cihazı – yedek filtre hediyeli var. İdeal kullanım kapasitesi 99 metrekare olan bu ürünler 38 x 20.8 x 60 cm ebatında. Izgara filtre, anti-mikrobiyel True-HEPA filtre, koku için karbon filtre ve PlasmaWave teknolojisine sahip bu ürünler, Avrupa Alerji Araştırma Kurumu tarafından verilen alerji dostu sertifikasına sahip. Alerji, alerjik astım, KOAH vb. solunum yolu hastalıklarına iyi geldiği dünya tıp otoriteleri tarafından onaylanan bu ürünler de yine 2 yıl garanti süresine sahip. Bu ürünler için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer Winix ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir