Xerox: Baskı teknolojilerinde devrim yaratan marka…

ABD kökenli çok uluslu teknoloji şirketi Xerox, yüz yıldan uzun bir süredir fotokopi makinelerinden yazıcılara, tarayıcılardan çeşitli bilgisayar donanımlarına kadar pek çok alanda büyük yeniliklere imza attı. İlk xerografik görüntüden otomatik fotokopi makinesi ve lazer yazıcılara kadar baskı teknolojilerinde yarattığı devrimlerle Xerox, eğitim ve iş hayatımızda belge yönetimiyle ilgili karşılaştığımız pek çok soruna pratik çözümler üretmeyi başardı. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da her Pazartesi ele aldığımız başarı hikayelerine bu hafta, Xerox markasıyla devam ediyoruz.

Xerox Markasının Doğuşu

Xerox markasının doğuşu 1906 yılına kadar uzanıyor efendim. Fotoğraf kağıdı ve ekipmanları üretmek için New York Rochester’da kurulan şirketin ilk adı Haloid Photographic Company idi. Kuru teksir yöntemiyle fotoğrafları çoğaltan xerograflar üzerine odaklanan şirket, kısa bir süre sonra ismini Haloid Xerox olarak değiştirdi. En güçlü rakibi Kodak karşısında şirket, fotoğraf pazarında güzel bir ivme yakaladı.

1912 yılında şirket, Rochesterlı işadamı Gilbert E. Mosher tarafından 50 bin dolara satın alındı. Mosher döneminde Boston ve Chicago’da satış ofisleri açıldı, pazar gücünü geliştirmek için yeni ürünlere yoğunlaşıldı. Yıllarca süren çalışmalar sonucunda piyasaya sunulan yeni kağıt ürünü Haloid Record, Büyük Bunalım’ın tüm piyasaları sarstığı dönemde şirketi iflastan kurtardı. Üstelik, şirkete büyük cirolar getirdi. Öyle ki, 1934 yılında şirketin cirosu 1 milyon doları aştı.

1935 yılında şirket, ilk CEO’su Joseph Wilson‘un oğlu Joseph R. Wilson‘un önerisi doğrultusunda sektörün önemli oyuncularından biri olan Rectigraph Company‘yi satın almaya karar verdi. Gerekli parayı bulmak için 1 yıl içinde halka açılan şirket, Rectigraph‘la pazar gücünü pekiştirdi. Ne var ki, II. Dünya Savaşı döneminde yaşanan durgunluk, satışları olumsuz etkiledi. Savaş döneminde keşif kuvvetleri için geliştirilen yüksek kaliteli fotoğraf kağıtları, şirketi iflastan kurtardı.

Xerografi Makinesi ve Xerox

Savaşın ardından şirket, kağıt piyasasında yeni rakiplerle karşılaştı ve büyük rekabetlerin içine girdi. Bu dönemde Mosher, şirketi elden çıkartmayı düşünüyordu. Fakat Joseph R. Wilson, bu karara karşı çıktı ve geliştirilecek yeni ürünlerle şirketin rekabet gücünün artacağı konusunda Mosher‘i ikna etti. Ve dediği gibi de oldu. 1938 yılında Chester F. Carlson tarafından icat edilen xerografi makinesi, şirket tarihinde büyük bir dönüm noktası olacaktı. İsmi Yunancada “kuru” anlamına gelen xeros sözcüğü ile “yazma” anlamına gelen “graphia” sözcüklerinin birleştirilmesiyle oluşturulan xerografi makinesi, statik elektrik kullanarak görüntüleri bir kağıttan diğerine kopyalıyordu. 

ABD’de bir patent bürosunda çalışan Carlson, patent başvuruları için birtakım belge ve resimlerin kopyalarını çıkartıyordu. Bu iş için fotoğraf çekmek hem çok masraflı, hem de zahmetliydi. Belge ve resim kopyalamada daha hızlı ve ucuz bir çözüm bulmak için sürdürdüğü çalışmalar sonucunda yeni bir yöntem geliştirdi. Bu yöntemde kopyalanacak belgeyi özel bir camın üzerine yerleştiriyor ve üzerine parlak bir ışık yansıtıyordu. Oluşan ısı ve ışık enerjisi sayesinde toner içindeki toz mürekkepler belgeyi kopyalayacak şekilde diğer kağıda yapışıyordu. Kağıt üzerindeki görüntüleri hızlı ve kolay bir şekilde başka bir kağıda kopyalamayı sağlayan Carlson‘un bu buluşu, baskı teknolojilerinde büyük devrimlerin habercisiydi. Xerografın ticari hakları, 1947 yılında şirket tarafından satın alındı.

Xerox Markasının Yükselişi

1947 yılında şirket, Ohio’da kâr amacı gütmeyen bir araştırma kuruluşu olan Battelle Memorial Institute ile xerograf üretmek üzere anlaştı. 2 yıl sonra piyasaya sunduğu fotokopi makinesi, kağıt üzerindeki görüntüleri 45 saniyede kopyalayabiliyordu. Şirketin Avrupa pazarına girişi, 1956 yılında bir İngiliz film şirketi olan Rank Organization Plc. ile ortak girişimi Rank Xerox‘la gerçekleşti. Fotokopi makineleri, Avrupa pazarında büyük bir ilgiyle karşılandı ve şirketin marka değerini yükseltti. Bu dönemde fotoğraf ürünlerinin getirisi daha yüksek olsa da şirketin geleceğinin fotokopi makinelerinde olduğunu düşünen yönetim, 1958 yılında şirket ismini Haloid Xerox Inc. olarak değiştirdi ve Avrupa’nın ardından Asya ve Afrika pazarlarına da giriş yaptılar.

Şirket tarihinde önemli dönüm noktalarından biri de 1959 tarihinde yaşandı. İlk otomatik fotokopi makinesi Xerox 914, 16 Eylül 1959 tarihinde kamuoyuna bir televizyon gösterisiyle tanıtıldı. Baskı teknolojilerinde ikinci bir devrim yaratan bu araçlar, belgeleri çoğaltmayı çok daha hızlı ve ekonomik hale getirdi. Ağırlığı 650 kilogramı bulan bu ürünler, daha çok kurumsal firmalar için tasarlanmıştı ve ürünlerin reklamlarında televizyondan etkin bir şekilde yararlanıldı. Küçük işletmeler içinse ürünlerin aylık olarak kiralanmasına başlandı ve daha küçük modeller tasarlandı. 

Bu ürünlerin gördüğü ilgi sonucu şirket, 1961 yılında ismini bir kez daha değiştirdi ve Xerox Corporation olarak hisseleri New York Borsası’nda işlem görmeye başladı. Bir yıl sonra, Fuji Photo Film ile yarı yarıya ortaklıkla Fuji Xerox Co. şirketi kuruldu. 1969 yılında şirket merkezi Stamford Connecticut’a taşındı. Bir yıl sonra Kaliforniya’da Palo Alto Araştırma Merkezi faaliyete başladı. Bu adımlarla şirket, belge yönetimi alanında kazandığı deneyimleri bilgi teknolojileri alanında da kullanmaya başladı. 1977 yılında geliştirdiği ilk lazer yazıcılar ve 1979 yılında bir ofis iletişim ağı olan Ethernet‘in icadı, marka tarihinde çok önemli dönüm noktaları oldu.

Dünya Pazarında Xerox

1980’li yıllar, Xerox‘un dünya pazarında liderlik yarışında hızlı bir ivme yakaladığı yıllardı. Baskı teknolojilerinde yarattığı devrimleri yazıcılar ve dijital baskı sistemleri için de başarıyla uygulayan şirket, bilgisayar donanımları için gerekli sistem desteğini sağlayarak dünya pazarında büyük bir güç elde etti. 1990’larda geliştirdiği dijital fotokopi makineleri, belge yönetimi ve bilgi teknolojilerinde yeni bir dönemin habercisiydi. Ürün yelpazesini fotokopi çekme, çıktı alma ve tarama yapma özelliğine sahip çok fonksiyonlu yazıcılar ile genişleten şirket, 1997 yılında Rank Xerox‘taki Avrupalı ortağının hisselerini satın aldı. Ursula Burns tarafından geliştirilen stratejiler doğrultusunda büyümesini satın almalar yoluyla sürdüren şirket, bir yıl sonra XL Connect Solutions Inc. şirketini, 2000 yılında ise Tektronix Inc. şirketini satın alarak renkli baskı ve görüntüleme teknolojilerindeki gücünü pekiştirdi. 

2000’li yıllarda şirketin pazar gücü yeni ürünlerle büyük bir ivmeyle artmaya devam etti. Öyle ki, 2002-2003 döneminde tam 38 farklı ürünü piyasaya sundu ve rakiplerinin pazar gücünü zorladı. 2003 yılında belgeleri dijital olarak aktaran ve saklayan, talep üzerine baskı (POD) endüstrisinin gelişmesini sağlayan DocuTech ürün serisiyle IEEE Kurumsal Yenilik Ödülü‘nü kazandı. 2006 yılında patent başvurusunu yaptığı silinebilir kağıtlar, üzerlerindeki görüntüleri yalnızca 1 gün koruyor ve kağıdın yeniden kullanılmasını sağlıyordu. 2007 yılında ABD Ulusal Teknoloji ve İnovasyon Madalyası‘nı kazanan şirket, Ocak 2018’de Fujifilm‘i 6 milyar dolardan yüksek bir fiyatla satın aldı.

Ofis dostu Xerox ürünleri Ofix.com’da!

Xerox markasının başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com verilerine göre ofislerin en sık sipariş verdiği Xerox ürünlerinden ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz. 

Xerox A4 Dijital Fotokopi Kağıdı

Listemizin ilk sırasında, Xerox A4 dijital fotokopi kağıdı var. Paket içi miktarı 500 yaprak olan bu ürünlerin gramajı 80 gram. Bu ürünler, ormanların korunması için gerekli kriterlere uygun olarak üretilmekte. Ofisinizde fotokopi makinesi, faks ve yazıcınızda bu ürünleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Xerox WorkCentre 6027V NI Çok Fonksiyonlu Renkli Lazer Yazıcı

Listemizin ikinci sırasında, Xerox WorkCentre 6027V NI çok fonksiyonlu renkli lazer yazıcı var. Renkli ve siyah beyaz baskı hızı dakikada 18 sayfa olan bu ürünlerin baskı kapasitesi aylık 30 bin sayfa düzeyinde. Wi-Fi bağlantı özelliğine sahip bu ürünlerle fotokopi çekebilir, çıktı alabilir, tarama yapabilir ve faks gönderebilirsiniz. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Xerox 006R01573 Siyah Toner

Listemizin üçüncü sırasında, Xerox 006R01573 siyah toner var. Baskı verimliliği 9 bin sayfayı bulan bu ürünlerle her sayfada yüksek bir görüntü kalitesi sağlayabilirsiniz. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer Xerox ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir