Yale: Kilit sistemlerinde bir dünya markası…

Dünya genelinde milyonlarca ev ve işyerinin güvenliğini sağlayan Yale markası, 170 yıldan uzun bir süredir kilit sistemlerinde pek çok ilke imza attı. Aynı zamanda da kilit endüstrisinin gelişiminde çok önemli roller üstlendi, sektörde standartların oluşmasına büyük katkılar sağladı. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da her Pazartesi ele aldığımız başarı hikayelerine bu hafta, kilit endüstrisinin lider markası Yale ile devam ediyoruz.

Yale Markasının Doğuşu

Yale markasının doğuşu, 19. yüzyılın ortalarına kadar uzanıyor efendim. Marka kurucusu Linus Yale Sr.‘nin ailesi, Amerika’nın kolonileşme döneminde Kuzey Galler’den New York’a göç eder. 1840 yılında Linus Yale Sr., New York’ta Yale Kilit Mağazası‘nda banka kilitleri yapımına başlar. Tümüyle el emeğiyle yaptığı bu ürünler, kilit sistemlerinde yenilikçi ve güvenilir çözümlerin ilk işaretlerini veriyordu. Geliştirdiği şifreli kilidin patentini, 1843 yılında aldı. Bir yıl sonra, silindirli kasa kilidi için patent almayı başardı. 

Yale kilitleri, 19. yüzyılda hızlı bir gelişim ivmesi yakalayan kilit sistemleri için pek çok dönüşümü beraberinde getirdi. Nitekim ilk kilit sistemleri, MÖ 2000’lerde Mısırlılar tarafından kullanılmıştı. Tahtadan yapılan bu ilk kilitler, Romalılar tarafından madeni kilitlerle daha da geliştirilmişti. Numaralı ve şifreli kilitler ise ilk olarak Çinliler tarafından keşfedilmişti. Ortaçağ’da ise Avrupa’da kilit sistemlerinde büyük bir çeşitlilik görülmekteydi. 19. yüzyıla gelindiğinde Yale kilitleri, anahtarla açılan kilit sistemlerinin dışındaki tüm sistemlerin gözden düşmesinde etkin bir rol üstlendi.

1850 yılında Linus Yale Sr.‘nin oğlu Yale Jr., üretim süreçlerine katıldı ve silindirli kasa kilidini daha da geliştirdi. Böylelikle bu ürünler, 1860’lı yıllarda banka kilitlerinde yeni bir dönemi başlattı ve anahtar kilitlerden kadranlı veya şifreli kilitlere geçişin öncüsü oldu. Bu kilitler o kadar ilgi gördü ki, kısa sürede ABD’deki tüm kombinasyonlu kilit sistemlerinde temel standart haline geldi. 1856 yılında kasa dairesi ve kasa kilitleme sistemleri için alınan patentlerin ardından, bir yıl sonra ilk asma kilit patentini de almayı başardılar. 

Yale Markasının Yükselişi

Babasının ölümünün ardından şirketin tüm sorumluluğunu üzerine alan Yale Jr., ürünlerini geliştirmeye ve yeni patentler almaya büyük önem verdi. 1868 yılında, meslektaşı Henry Towne‘yle birlikte Yale & Towne şirketini kurdu ve ürün çeşitliliğinin yanı sıra, üretim tesislerini de genişletti. Tesislerde artık tümüyle el emeğiyle çalışan kilit ustaların yerine, zincirli vinçler ve platformlu kamyonlarla çalışan profesyonel bir ekip çalışmaya başlamıştı. Fabrikada kilit sistemlerinin yanı sıra zincir blokları ve test makineleri de üretilmekteydi.

Fabrikanın modernizasyonuyla seri üretimin hızla gelişmesi, ürünlerin satış başarısını perçinledi. H & T Vaughan gibi sektöründe önde gelen firmaların satın alınmasıyla şirketin büyümesi devam etti. Geliştirdikleri özel asma kilit serisi, 1879 yılında satışa sunuldu ve şirkete büyük bir ticari başarı kazandırdı. Bu ürünlerde, hareketli silindir içinde ve aynı hizada dış yataklarda metal çubuklar kullanılıyordu. Çubuklar anahtar yoluna küçük yaylarla itilirken, anahtar kilidin içine girdiğinde metal çubuklar silindir üzerindeki çubukları aşağı-yukarı doğru hareket ettiriyordu. Kilide yanlış bir anahtar takıldığında ise silindirdeki çubuklar silindirin dönmesini engelliyordu.

20. yüzyılın başlarında şirketin büyümesi devam etti ve çalışan sayısı 12 binin üzerine çıktı. Avrupa’da faaliyet gösteren çeşitli şirketleri satın almalar yoluyla bünyesine katması, ürünlerini Avrupa pazarında satışa sunmasını kolaylaştırdı.1920 yılında endüstriyel platformlu kamyon üreticisi Hunt‘un satın alınması, şirketin tüm üretim hattını yeniden tasarlamasını sağladı. 1931 yılında, platformlu kamyon üretim merkezi Philadelphia’ya taşındı ve Bridesburg’da satış ofisi kuruldu. 1933 yılında Walker Vehicle‘nin satın alınması ise sektördeki gücünü pekiştirmesini sağladı. 1948 yılında şirket, Roosevelt Bulvarı’ndaki yeni fabrikasına taşındı.

Dünya Pazarında Yale

Yale markasının dünya pazarında güçlenmesi, İkinci Dünya Savaşı’nın ardından gerçekleşti. Kilit sistemlerinde yenilikçi ve öncü tasarımlarıyla lider konumunu güçlendiren şirket, istenilen kalınlıktaki kapı, kutu ve kasalarda kolayca kullanılan kilitler geliştirmeyi başarmıştı. Kilitlerin güvenlik sorunu ise şifre pimlerinin yanına yerleştirilen 6 adet blokaj pimiyle çözüldü. Kilidin zorlanması durumunda ek pimlerin araya girerek kilidi bloke etmesi sağlandı. Kilidin silindirinin yani göbeğinin zorlanıp kırılmasını önlemek içinse kilide özel çelik destek elemanları yerleştirildi.

1950’li yıllarda şirket, kilit sistemlerinin yanı sıra benzin ve dizel motorlu kamyonlarda ürün çeşitliliğini hızla arttırdı. Ne var ki, şirketin aşırı büyüme sonucu yönetilemeyecek hale gelmesi, 1963 yılında satılmasını da beraberinde getirdi. Eaton Manufacturing tarafından satın alınan şirket, bundan sonraki yolculuğuna Eaton Yale & Towne ismiyle devam etti. 1970’li yıllarda genel merkezi Philadelphia’dan Flemington’a taşındı ve montaj sanayisinde gelişimi devam etti.

Bu yıllarda şirketin ürün çeşitliliği hızla artmaya devam ediyordu. Kilitleme şekillerine ve anahtar formlarına göre sürgülü, kancalı, fişeli veya fişesiz kilitler, kilit endüstrisinin gelişmesine büyük katkı sağladı. Çalışma şekillerine göre ise asma, bindirme, arkadan vidalı, cumbadan girmeli ve ispanyolet kilitleri, dünya genelinde büyük ilgi gördü.

Şirketin piyasaya sunduğu kapı hidrolikleri hem ev, hem de işyerlerinde her çeşit kapı ve geçiş sisteminde rahatlıkla kullanılmaktaydı. Kapı hidrolikleri içinde en çok sabit güçlü kapı hidrolikleri ile montaj ayarlı kapı hidrolikleri öne çıkmayı başardı. Topuzlu kilit sistemlerinde ise giriş tipi, banyo ve tuvalet tipi ve oda tipi olmak üzere üç kategoride geliştirdiği çözümler, 1990’lı yıllardan itibaren dünya genelinde yeni konseptlerin yayılmasına zemin hazırladı. Günümüzde ayrıca elektronik, manyetik, şifreli, kartlı, zaman ayarlı, parmak izi ve göz retinasına duyarlı kilitleri hem evlerde, hem de işyerlerinde güvenle ve kolaylıkla kullanılmakta.

Günümüzde Yale

2000 yılında şirket, bir kez daha el değiştirdi ve Assa Abloy Grup tarafından satın alındı. Günümüzde ürün çeşitliliği, özellikle de ev ve işyeri güvenliği alanlarına odaklanmış durumda. Marka konsepti, özgürlüğün insanları zenginleştirdiği, korkunun ise fakirleştirdiği düşüncesine dayanıyor. Ürün gelişiminde insanların kaygı ve endişelerini gidermeyi esas alan şirket, “hayatın kilidini açmak” söylemini merkeze alıyor. Ürünlerinin satışı 125 ülkede devam ediyor.

Türkiye pazarına ise ilk olarak 1942 yılında girdi. Uzun yıllar farklı ürün grupları içinde Türk halkının kilit sistemleri ihtiyaçlarını karşılayan şirket, 1980 yılında Türkiye’den ayrıldı. Türkiye pazarına yeniden dönüşü, 2007 yılında gerçekleşti. Ürünleri içinde ülkemizde en çok standart silindirler, apartman bina girişlerinde kullanılan elektrikli tirajlı kilitler, bisikletler ve kulübelerden bavul ve oyuncaklara kadar pek çok şeyi kilit altına almak için kullanılan asmalı kilitler ve yüksek teknoloji ürünü dijital kapı kilitleri ile dijital kapı dürbünleri talep görüyor.

Ofis dostu Yale ürünleri Ofix.com’da!

Yale markasının başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com verilerine göre ofislerin en sık sipariş verdiği Yale ürünlerinden ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz. 

Yale ENTR Motorlu Silindir Kapı Kilidi

Listemizin ilk sırasında, ENTR motorlu silindir kapı kilidi var. Bluetooth ve uzaktan kumandalı bu ürünler, mevcut kapı kilidinizi kullanarak işyerinizin güvenlik seviyesini yükseltmenizi sağlıyor. Ürünü kullanmak için eski silindiri çıkartıp yerine ENTR takmanız yeterli. Her çeşit kapı tipi ve boyutu için kolay kullanım özelliğine sahip bu ürünler, kapı yüzeyinde delme veya kablolama yapmaksızın kullanılmakta. Ayrıca, pille çalıştığı için harici elektrik veya kablo bağlantısına ihtiyaç duymuyor. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Yale LCD Ekranlı Dijital Kapı Dürbünü

Listemizin ikinci sırasında, LCD ekranlı dijital kapı dürbünü var. İstenmeyen misafirlere karşı evinizin ve işyerinizin güvenliğini arttıran bu ürünleri, kapınızda yapacağınız basit bir değişimle kolaylıkla kullanabilirsiniz. Bu sayede, mevcut optik kapı dürbününüz yerine LCD ekranlı dijital bir kapı dürbününe sahip olabilir, yapacağınız dijital dönüşümle kapınızdaki kişilerin görüntülerini geniş açılı bir ekranda görebilirsiniz. Yaşlılar ve çocuklar için en ideal kapı dürbünleri arasında yer alan bu ürünlerde, isterseniz kapınızı çalanların görüntülerini hafıza kartına kaydedebilirsiniz. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Yale Profesyonel Tip Motorlu Kasa

Listemizin üçüncü sırasında, profesyonel tip motorlu kasa var. 360 x 520 x 350 mm ölçüsünde ve 2 yıl garantili bu ürünler, estetik bir panel dizaynına, lazer kesim ön kapağa, ışıklı LCD ekrana ve iç aydınlatma ışığına sahip. Önemli ve değerli eşyalarınızı güven içinde saklayabileceğiniz bu ürünleri ister şifreli, isterseniz anahtar kilidiyle kolayca kullanabilirsiniz. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer Yale ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz… 

İlgili yazılar

  1. İyi çalışmalar biz de hırdavat dükkanımızda çeşitli anahtarlar satmaktayız. Ozsoyhirdavat.com sitesinden ürünlerimizi inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir