Yasunori Ogawa: Epson’un yeni başkanı ve CEO’su…

Japon iş adamı Yasunori Ogawa, 1988 yılında giriş yaptığı Seiko Epson Corporation‘da Nisan 2020’de başkan ve CEO oldu. Epson’da 30 yıldan uzun süren kariyer serüveninde birçok önemli pozisyonda görev yaptı. 2000’li yıllardan itibaren Epson tarihinde önemli kararların altına imzasını attı. Koronavirüs salgınının tüm dünyaya yayıldığı dönemde Epson’un başına geçti ve bu zorlu süreci başarıyla yönetti. Şirketin 2030 ve 2050 hedefleriyle ilgili kritik kararların alınmasını sağladı. Plastik olmayan malzeme üretimi, karbonsuzlaşma, sürdürülebilirliği sağlamak, kuru elyaf teknolojisine geçiş gibi konularda Epson’un hedeflerinin şekillenmesini sağladı. Pandemi sırasında Epson, Yasunori Ogawa öncülüğünde bu zorlu süreci başarılı şekilde atlatırken hedeflerine kararlılıkla yürümeyi sürdürdü. Bu başarılar sayesinde Yasunori Ogawa dünya genelinde iş dünyasının ilgi ve beğeniyle takip ettiği isimlerden biri haline geldi. Bir Ofix Blog klasiği olan başarı hikayeleri köşemizde bu hafta, Yasunori Ogawa’nın hayatından kesitler sunarak başarı hikayesini okurlarımızla paylaşacağız. 

Yasunori Ogawa kimdir?

Yasunori Ogawa, 11 Nisan 1962 tarihinde Japonya’ya bağlı Aichi Prefecture’da dünyaya geldi. Lisans eğitimini Tohoku Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde tamamladı. 1988 yılında Seiko Epson Corporation’a katıldı. Bu yıllarda Epson, dijital ürünlerde Casio ve Xerox ile büyük bir rekabet içindeydi. Hesap makineleri alanında Casio, baskı çözümleri alanında ise Xerox, Epson’un en önemli rakipleriydi. Epson’daki kariyer serüveninde Yasunori Ogawa, pazar ve rakip analizlerine önem verdi. Ancak sadece rekabete odaklanmayı yetersiz gördü. Büyümek için inovasyon gerekliydi. Fakat daha büyük başarılar, pazarı dönüştüren çözümlerle ve standartları değiştirmekle mümkündü. Örneğin hesap makineleri için daha güçlü yazılımlar geliştirmek Epson’u Casio’yla rekabette elbette öne geçirebilirdi. Ancak hesap makinelerinde plastik kullanımını sonlandırıp kuru elyaf teknolojisine geçmek tüm standartları değiştirebilirdi. Baskı çözümleri alanında ise Epson, Xerox’la rekabetinde EP-101 ile önemli bir avantaj elde etmişti. Ancak Yasunori Ogawa’ya göre esas başarı, baskı teknolojilerinden karbon izini azaltan çözümlerle gelecekti. 

Bu görüşleri çerçevesinde Yasunori Ogawa, vizyon sahibi başarılı bir yönetici olacağının işaretlerini vermişti. 2000’li yıllarda Epson’da çeşitli birimlerde yöneticilik yaptı. Nisan 2008’de işletme yönetiminin başına geçti. 6 ay sonra planlama ve tasarım departmanının başına geçti. Böylelikle Epson’un Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarının sorumluluğu Yasunori Ogawa’ya emanet edilmiş oldu. 2017 yılından itibaren şirket yönetiminde daha önemli pozisyonlarda görev yaptı. Nisan 2017’de görüntüleme ürünleri bölümünde operasyon direktörü oldu. 2 ay sonra icra kuruluna girdi. Epson’un dünya genelindeki tüm görsel ürünler operasyonlarının yönetimini gerçekleştirdi. Haziran 2018’de icra kurulu yöneticisi oldu. Aynı zamanda da operasyon direktörlüğünü sürdürdü. Ekim 2018’de teknoloji geliştirme bölümünün genel idari müdürü oldu. Yönetim kurulunda teknolojiden sorumlu başkan olarak görev yaptı. Haziran 2019’da icra yetkili müdür ve operasyon direktörü oldu. Akıllı saat gibi giyilebilir ürünler birimini yönetti. Nisan 2020’de ise icra kurulu başkanı oldu. 

Yasunori Ogawa ve Epson

2020 yılında tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgını, birçok markada olduğu gibi Epson için de zorlu bir süreci beraberinde getirdi. Bu süreçte ürün satışında önemli bir kayıp gerçekleşmedi. Ancak tedarik süreçleri ile lojistik ve nakliye süreçleri çeşitli zorluklara sahne oldu. Pandemiyle başa çıkmanın zorlukları en çok bu alanlarda ortaya çıktı. Epson’un başına geçer geçmez Yasunori Ogawa, sürece uyum sağlamayı kolaylaştıran kararlar aldı. Yönetim ofislerinden fabrikalara kadar tüm birimlerde iş süreçlerine yeni bir şekil verdi. Pandemiye kadarki süreçte Epson, Japonya dışındaki fabrikalarına mühendis gönderiyordu. Bu mühendisler fabrikalarda eğitim veriyordu. Böylelikle ürünlerin kalite standartlarında kayıp oluşmuyordu. Pandemiyle birlikte Yasunori Ogawa bu uygulamayı sonlandırdı. Yerel personeller uzaktan eğitim süreçlerinden sonra iş gücüne katılım gerçekleştirdi. Pandemide Epson, fuar katılımlarına da ara verdi. Satış ve pazarlamada dijitale ağırlık verdi. Bu alanda sağladığı dönüşümler Epson’un rekabet gücünü arttırdı. 

Yasunori Ogawa’ya göre Epson’un amacı hiçbir zaman kısa vadeli kârlar peşinde koşmak olmamalıydı. Sürdürülebilirlik esas hedefti. Müşterilerin karşılaştıkları gerçek sorunları ele alarak teknolojileri geliştirmek faydalıydı. Ancak pazarda fark yaratmak için sürdürülebilirliği gözetmek gerekiyordu. Bu vizyon çerçevesinde 2020 yılında sadece Epson’daki çalışma şeklini pandemiye uygun hale getirmedi. Sürdürülebilirlik konusunda da önemli yatırım kararlarının alınmasını sağladı. Örneğin kuru elyaf teknolojisine yatırım kararı bunlardan biriydi. Bu kararlar Epson’un rekabet süreçlerinde gerçekleştirdiği odak değişimine işaret ediyordu. Daha önce Minoru Usui yönetiminde Epson, uluslararasılaşmadan kaynaklanan sorunlar yaşamıştı. Usui’nin geliştirdiği çözümler Epson’u güçlendirmişti. Yasunori Ogawa ise sürdürülebilirlik çerçevesinde yeni ürünler yaratma düşüncesindeydi. Üstelik sadece ürünlerin değil, müşterilerin de karbon ayak izlerini azaltmalarına yardımcı olmayı amaçladı. Daha az atık üretmek, dağınık üretime geçiş gibi konularda Epson’da önemli değişimleri hayata geçirdi. 

Yasunori Ogawa’nın Sürdürülebilirlik Vizyonu

2021 yılında Yasunori Ogawa öncülüğünde Epson, dünya genelinde küresel iklim değişikliğine bakışı analiz etmek için önemli bir anket çalışması gerçekleştirdi. Epson İklim Gerçekliği Barometresi isimli bu anket, Epson’un bundan sonraki süreçte stratejik kararlarının temelini oluşturdu. 15 ülkede 15.264 kullanıcıyla gerçekleşen bu ankete katılanların yüzde 46’sı, insanlığın iklim krizini önleme yeteneği hakkında iyimser olduğunu ifade etti. Fakat çoğunluk karamsardı. Üstelik iklim sorunlarının aciliyetinin olmadığına inananların oranı yüksekti. Nitekim ABD’de bu oran yüzde 11’e çıktı. Yasunori Ogawa’ya göre karbon ayak izini azaltmak için tüm paydaşların birlikte hareket etmesi şarttı. Özellikle pandemide küresel tedarik zincirindeki aksaklıklar bunun önemini ortaya koydu. Anketin ardından Yasunori Ogawa ve Epson yönetimi, dünya genelindeki tüm tesislerinde yenilenebilir enerji kaynaklarına geçişi tamamlamak için planlamalara başladı. Ayrıca ısısız baskı teknolojileriyle ilgili Ar-Ge çalışmaları ivme kazandı. 

2021 yılında Epson‘da verimli, kompakt ve hassas dijital çözümler ürün yelpazesinde öne çıkmaya başladı. Karbon izini azaltmak ve maliyeti düşürmek için dijital baskı çözümlerine yeni özellikler kazandırıldı. Böylelikle kartuş ve toner maliyetleri düştü. Pandemiyle birlikte Uzakdoğu ve Asya pazarında büyüme her şeye rağmen devam etti. Özellikle Hindistan’da önemli bir büyüme ivmesi ortaya çıktı. Hindistan’da kişi başına düşen milli gelirdeki artış, Epson için yeni fırsatlar anlamına geliyordu. Birden fazla yerde aynı anda yüksek kalitede üretim konusunda Epson’un deneyimleri yüksekti. Fakat Hindistan’da yapacağı yatırımlarda marjinal fayda konusunda esas odak noktası çevre duyarlılığı olacaktı. Bu duyarlılığın son kullanıcılara kazandırılması da sağlanacaktı. Üretimin yanı sıra satış ve pazarlama çalışmalarında da temel slogan sürdürülebilirlikti. 2021 yılında Yasunori Ogawa öncülüğünde Epson, çevresel vizyon taahhüdünde bulundu. Yenilenmeyen yeraltı kaynaklarını 2050’de tamamen bırakacağını açıkladı. Bu amaçla 2030 yılına kadar 100 milyar Japon yeni yatırım kararı aldı. 

Ofis dostu Epson ürünleri Ofix’te!

Yasunori Ogawa‘nın hayatından kesitler sunarak başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en çok sipariş verdiği Epson ürünlerinden ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Epson T00S14A 103 Şişe Mürekkep Kartuş 7.500 Sayfa 70 ml – Siyah

Listemizin ilk sırasında, Epson T00S14A 103 şişe mürekkep kartuş 7.500 sayfa 70 ml – siyah var. Epson yazıcılarda mükemmel baskı kalitesi sunan bu ürünler, performans ve verimliliğiyle öne çıkıyor. Taklit ürünlere oranla çok daha güvenli ve verimli olan bu ürünler baskı maliyetleri konusunda avantaj sağlar. Ofiste işleriniz gereği çok fazla çıktı almak durumundaysanız bu ürünleri ilk sırada değerlendirebilirsiniz. Nitekim 7.500 sayfa kapasitesiyle bu ürünler verimlilik konusunda beklentilerinizi karşılar. 

Epson T6641 Şişe Mürekkep Kartuş 4.000 Sayfa 70 ml – Siyah

Listemizin ikinci sırasında, Epson T6641 şişe mürekkep kartuş 4.000 sayfa 70 ml – siyah var. Epson tanklı yazıcılarında kullanabileceğiniz bu ürünler de yine harika bir baskı kalitesi sunmakta. Ayrıca yazıcınızdan en iyi verimi almak için bu ürünler faydalıdır. Kağıt sıkışmasını önleyen ve yazıcının ömrünü uzatan bu ürünler sayesinde işleriniz yarıda kalmaz.  

Epson T6642 Şişe Mürekkep Kartuş 6.500 Sayfa 70 ml – Mavi

Listemizin üçüncü sırasında, Epson T6642 şişe mürekkep kartuş 6.500 sayfa 70 ml – mavi var. Renkli çıktılarda en önemli renklerden biri mavidir. Cyan veya camgöbeği olarak da bilinen bu renk, çıktıların canlı ve güzel görünmesini sağlar. Epson tanklı yazıcı kullananlar mavide özellikle bu ürünü tercih edebilir.

Ofix’te satışı devam eden diğer Epson ürünlerini inceleyebilirsiniz.

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir