Yavuz Amca ve Hafize Teyze ile Bayram Sohbeti

Şirketimizin kurucu ortaklarından sayın Alparslan Özarpat’ın babası sayın Yavuz Özarpat ve annesi sayın Hafize Özarpat, varlıklarıyla bizlere her daim güç vermişlerdir, umut vermişlerdir, hayata sımsıkı tutunma azmi ve heyecanı vermişlerdir. Ofix ailesinin Yavuz Amcası ve Hafize Teyzesi hayat deneyimleri, insan ilişkilerine yaklaşım tarzları, hoşgörüleri ve zorlukların üstesinden gelme azimleriyle bizlere her daim örnek olmuşlardır. Koronavirüs salgını nedeniyle sıkıntılı geçen bugünlerde mübarek Kurban Bayramı vesilesiyle kendilerini ziyaret ettik, bayramlarını kutladık, hal hatırlarını sorduk, bu dönemde neler yaptıklarını dinledik. Yavuz Amca ve Hafize Teyzemizin şahsında tüm okurlarımızın mübarek Kurban Bayramı’nı kutlarken kendilerine sağlıklı, mutlu ve huzurlu daha nice ömürler diliyoruz. Allah ikisini de başımızdan eksik etmesin.

Merhaba Yavuz Amca ve Hafize Teyze, öncelikle bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Ofix ailesi olarak bayramınızı en içten dileklerimizle kutluyoruz. Nasılsınız, bayramınız nasıl geçiyor?

Yavuz Amca: Merhabalar, herkesin bayramı kutlu olsun. Bayramların eski tadı yok. Eskisi gibi keyifli geçmiyor bayramlar. Ama çocuklarla ve özellikle torunlarla bir araya geldiğimizde çok mutlu oluyoruz. Akrabalarla telefonlaşıyoruz, görüşüyoruz. Bazen gelen giden oluyor. Ama pandemi işi bayağı bozdu, insan ilişkileri neredeyse sıfıra indi. Herkes birbirinden çekinir hale geldi. Evde bile birbirinize dikkat etmek zorundasınız. Dışarı gidip gelenlerden virüs kapma riski var. Onun için çok dikkatli olmak zorundayız. Çocukluğumuzdaki bayramların tadı kesinlikle yok.

Hafize Teyze: Merhabalar, çok teşekkür ediyorum. Herkesin bayramı kutlu olsun. Bayramlar eskiden çok güzeldi. Şimdiki bayramlar eskisi gibi değil. Yalnızız, çocuklarımız uzakta. Çocuklar olmayınca eski bayramların tadı olmuyor. Hele bir de pandemi geldi, herkes birbirinden uzaklaştı. Allah yardımcımız olsun. Bundan sonraki bayramların daha keyifli geçmesini diliyorum.

Bugüne kadar çok sayıda bayram geçirdiniz. Bize biraz eski bayramlardan bahsedebilir misiniz? Çocukluğunuzda hatırladığınız eski bir bayram gününüzü bize anlatabilir misiniz?

Yavuz Amca: Bizim zamanımızda bayramlar bayram gibi yaşanırdı. Günler öncesinden bayram hazırlıklarına başlanır, bayram yemekleri yapılırdı. Bayram günü erkekler namaza gider, küçükler alınan hediyeleri giyer, namaz dönüşünde el öpülür, bayramlaşılırdı. Eve gelince, Kurban Bayramı’ysa kurban eti kavrulur, onunla yemek yenirdi. Bayram sohbetleri yapılır, çocuklara harçlık verilirdi. Eskiden çocukları sevindirmek daha kolaydı. Basit bir mendil bile onları mutlu ederdi. Çocuklar şeker toplamayı çok severdi. Ben de şeker toplamayı çok severdim. O günler çok daha güzeldi. Belki bilgisayarımız yoktu ama, sokakta oynuyorduk ve çok eğleniyorduk.

Hafize Teyze: Eski bayramlar gerçekten çok güzeldi. Eskiden akrabalar birbirine gider gelirdi. Yakınlarımızla bir aradaydık, her şey daha samimiydi. Dostluk vardı. Hep birlikte bayram yemekleri yenirdi. Çocuklar harçlık toplardı. Onlara mendil arasında ya para verilirdi, ya şeker. Şimdi kimse kimseyi tanımıyor, arayıp sormuyor. Şimdiki bayramların tadı yok. Artık bayram hazırlıkları yerine tatil hazırlıkları yapılıyor. Büyükler eskisi gibi düşünülmüyor.

Sizin kuşağınız zor dönemler yaşadı. Bugün de koronavirüs salgını nedeniyle zor bir dönemden geçiyoruz. Bayramlar zorluklara direnme gücü verebilir mi?

Yavuz Amca: Hayat her zaman zorluklarla doludur. Bizim kuşağımız tüm zorluklara rağmen bayramları bayram gibi yaşayabildi. Dilerim bundan sonra da bayramlar birlik ve beraberlik içinde geçer. Çocuklarla ve torunlarla bir araya geldiğimizde tüm zorlukları unutuyoruz. Bayramlar insanlar arasındaki sevgi ve saygı bağını güçlendiriyor.

Hafize Teyze: Bayramlarda yaşlıları, hastaları unutmamak lazım, onları mutlaka ziyaret etmek lazım. Bir huzurevine gidip onların gönlünü almak lazım. O insanlar yalnız, gözleri kapıda bekliyorlardır. Herkes el ele tutuşursa, zorlukların üstesinden gelebiliriz.

Korona döneminde 65 yaş ve üzerine uygulanan kısıtlamalar sizi nasıl etkiledi? O dönemi nasıl geçirdiniz?

Yavuz Amca: 3 ay gerçekten de çok zor geçti. Bir tür hapis gibi evden çıkamamak insanı psikolojik açıdan sıkıntıya sokuyor. Kendini eve kapatsan sıkıntı olmaz, ama kısıtlamalar insanı çok etkiliyor. Ben evde çok sıkıldım. Evde en fazla televizyon seyredersin, gazete ve kitap okursun, sosyal medyayla ilgilenirsin, başka yapabileceğin bir şey yok. Ofix’i çok özledim. Benim bütün sıkıntılarım, sizlerin arasında gidiyor. Sizlerle birlikte olmaktan çok mutlu oluyorum. O yüzden, kısıtlamaların kalkmasından çok memnunum.

Hafize Teyze: Çok zor bir zaman dilimiydi bizim için. Herkesi çok özledim. Ofix’i çok özledim. Ofix’e her geldiğimizde gördüğümüz sevgiyi çok özledim. Basit bir günaydın demeyi bile çok özledim. Ofix kocaman bir aile oldu. Hepiniz bizim çocuklarımızsınız. Hepinizi çok özledim.

Peki teknolojiyle aranız nasıl? Uzaktaki yakınlarınızla dijital iletişim kanalları üzerinden görüşebiliyor musunuz?

Hafize Teyze: Teknolojiden yararlanıyoruz, dijital iletişim kanalları üzerinden görüşüyoruz. Bir oğlum Amerika’da, bir oğlum Ankara’da. Bazen dörtlü videokonferans yapıp özlem gideriyoruz.

Kısıtlamaların kalkmasıyla birlikte yeniden aramızda olmak nasıl bir duygu?

Yavuz Amca: Burada olmak bize ayrı bir enerji kazandırıyor. Evde hapis hayatı yaşamak çok zor bir süreçti. Bir daha böyle bir şey yaşamayı kesinlikle istemem. İkinci dalga endişesinden bahsediliyor. Bence evde kalmaktansa korunma önlemlerine riayet ederek hayatımızı sürdürmeye alışmalıyız. Eve çakılı kalmak bizim yaşımızdakiler için çok zor. Dışarıda temiz hava almak lazım. Kemiklerin güçlenmesi için güneş ışığı lazım. Biraz hareket etmek lazım. Dışarı çıkınca bir miktar hareket ediyorsunuz, 3 ay boyunca evde çok hareketsiz kaldık. Çok şükür, o günler geride kaldı.

Hafize Teyze: Ailemize kavuştuk diyebilirim. Biraz daha evde kalın, diyorlar. Ama biz her türlü önlemimizi aldık. Sizlerle birlikte olmak bize iyi geliyor.

Peki bir tahmininiz var mı? Sizce normalleşme daha ne kadar sürer?

Yavuz Amca: Rakamlar konusunda biraz endişeliyim. Henüz aşı bulunmadığı için tedbirli olmakta yarar var. Bir tahminim yok ama hayatın da bir şekilde devam etmesi lazım.

Hafize Teyze: En iyimser tahminle, 3 ay daha devam edebilir. Ama 2021’e kadar da sürebilir. 2022’ye kalmaz inşallah.

Mimar Holding bünyesinde yer alan şirketlerde önemli değişimler yaşanmakta. Son olarak Servis365 komşumuz oldu. Bu konuda neler düşünüyorsunuz?

Yavuz Amca: Bu gelişmelerden çok memnunuz. Üç oğlumuzla da gurur duyuyoruz. Çok iyi çalışıyorlar ve işleri çok büyüttüler. Allah yollarını açık etsin. Üçüne de her gün dua ediyoruz. Başarılarının devamını diliyoruz.

Son olarak, sizlerden bir bayram mesajınızı alabilir miyiz?

Yavuz Amca: Herkese sağlıklı günler diliyorum. Ofix‘in başarılarının devamını diliyorum. Ofise dönüşlerin bir an evvel başlamasını ve yeniden bir araya gelmeyi diliyorum. Herkesin bayramı kutlu olsun.

Hafize Teyze: Herkese mutluluk, sağlık, huzur dolu bir bayram diliyorum. Herkesin huzur ve güven içinde bir arada çalıştığı günler en kısa sürede gelir inşallah. Herkese maddi sıkıntılardan uzak, birlik ve beraberlik içinde nice bayramlar diliyorum.

Bu güzel bayram sohbeti için çok teşekkür ederiz. İyi bayramlar…

Yavuz Amca: Biz teşekkür ederiz, iyi bayramlar…

Hafize Teyze: İyi bayramlar…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir