Cildiniz yaza hazır mı?

Ilık ve yağışlı geçen bahar aylarından sonra sıcak yaz günleri hızla yaklaşıyor efendim. Mevsim geçişlerinde bazı çevresel ve fizyolojik etkilerden dolayı metabolizmamızda ve cildimizde önemli değişiklikler ortaya çıkıyor. Cilt hastalıklarına karşı genetik yatkınlığımız da varsa, cilt sağlığımızı korumak daha da zorlaşıyor. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, yaz aylarında cilt bakımı konusunu ele alacağız.

Yaz aylarında cildimizde ne gibi değişiklikler ortaya çıkıyor?

Yaz aylarında hava sıcaklıklarındaki artışla birlikte cilt gözeneklerimiz açılıyor, vücudumuzun su kaybı artıyor, cildimizin nem dengesi bozuluyor. Gün içinde maruz kalınan yoğun güneş ışığının yanı sıra stres, sağlıksız beslenme, aşırı alkol ve sigara kullanımı, hızlı kilo kaybı gibi nedenlerden dolayı da cilt sağlığımız bozulabiliyor. Ciltte ortaya çıkan matlık ve lekeler, artan sivilceler ve kırışıklıklar, cilt sağlığımızın bozulduğunun en açık göstergeleri.

Yaz aylarının gelişiyle birlikte cildimizde ortaya çıkan ilk değişim, cildimizin en üst tabakası olan epiderm tabakasının kalınlaşmasıyla başlıyor. Epidermin kalınlaşması, orta tabaka olan dermisin incelmesine yol açıyor. Cildimizin yaşamını sürdürmesi için gerekli maddelerin depolandığı dermisteki incelme devam ettikçe, kılcal damarlar cilt yüzeyinde görünmeye başlıyor, matlaşma ve yaşlılık belirtileri artıyor.

Yaz aylarında cilt bakımı nasıl yapılır?

Yaz aylarında cilt bakımı, farklı cilt türlerine göre farklı şekillerde yapılmakta. Bununla birlikte, tüm cilt türleri için geçerli bazı temel kurallar da var. Bunlardan ilki, cildin temiz tutulmasıdır. Cilt temizliğiyle ilgili konuları Ofix Blog‘da daha önce yayınlamış olduğumuz Cilt temizliğinde nelere dikkat etmek gerekir? isimli yazımızda bulabilirsiniz. Düzenli olarak yapılan cilt temizliği, cildin doğal nemini korumasını sağlar ve mevsim geçişlerinde ciltte oluşabilecek zararları en aza indirger.

Cilt bakımında ayrıca, cilt türünüz ne olursa olsun cilt temizliği yapmadan nemlendirici kullanmamalı, cilt türünüze uygun olmayan hiçbir ürünü kesinlikle kullanmamalısınız. Cilt temizliği yapmadan kozmetik ürünlerin üzerine uygulayacağınız nemlendiriciler, gözeneklerinizin tıkanmasına yol açacaktır. Cilt türünüze uygun olmayan ürünler ise cildinizin nem dengesini bozacaktır.

Yaz aylarında kuru ciltler, daha yüksek miktarda neme ihtiyaç duyar. Kuru ciltlerde nem miktarı azaldıkça, çizgiler daha belirginleşir. Eğer kuru bir cildiniz varsa ve nem kaybınız yüksek düzeydeyse, nemlendiricilerin yanı sıra onarıcı gece kremleri de kullanabilirsiniz. Yağlı bir cilde sahipseniz, cildinizi nemlendirmek için kesinlikle yağlı ürünler veya maskeler kullanmamalısınız. Aksi durumda, cildinizdeki yağ miktarı ile sivilce ve akne oluşumu artar.

Yağlı ciltlerde yaz aylarında alın, burun ve yanaklarda sivilce ve aknelerin yanı sıra kaşıntı ve deri döküntüleri de artıyor. Bu durumların önüne geçmek için sabun bazlı olmayan bir temizleyiciyle cildinizi her gün düzenli olarak temizlemeli, mümkünse makyaj yapmamalı, makyaj yapacaksanız ağır makyajlardan kaçınmalısınız. Cildinizde ayrıca, fazla krem ve nemlendirici de kullanmamalısınız.

Karma bir cildiniz varsa, yaz aylarında cilt bakımı için karma ciltlere uygun nemlendiricileri kullanmalısınız. Cildinizi nemlendirmek için tonik kullanıyorsanız, bunun etkili bir yöntem olmadığını belirtelim. Nitekim, tonik bir nemlendirici değil, bir cilt temizliği ürünüdür. Cildinizde parlama oluşuyorsa, günlük cilt bakımınız içinde tonikten sadece cilt temizliği amacıyla yararlanabilirsiniz.

Cilt türünüz hangisi olursa olsun, yaz aylarında cilt bakımı için gözenekleri tıkayabilecek yağlı ürünler kullanmamalı, su bazlı ürünleri tercih etmelisiniz. Ayrıca, cildinizde herhangi bir travma oluşturabilecek lazer epilasyon, ağda, kimyasal peeling gibi uygulamalardan uzak durmalısınız. Bu uygulamalar sırasında oluşabilecek kızarıklıklar, leke oluşumuna yol açabiliyor. Cildinizde eğer benler varsa bunlara mutlaka dikkat etmeli, beninizde en küçük bir değişim gözlemlediğinizde bir dermatologa başvurmalısınız.

Cildimizi yaza hazırlayacak doğal maskeler nelerdir?

Yaz aylarında cilt bakımı için doğal maskelerden yararlanabilirsiniz. Nitekim bu maskeler, cildinizin nem dengesini korumasına yardım eder, cildinizi yatıştırıp gerginleştirir ve kan dolaşımını arttırıp cildinizin canlı ve parlak görünmesini sağlar. Bununla birlikte, bazı bitki ve meyvelere karşı cildiniz hassasiyet gösterebilir. Bu nedenle, bu maskeleri uygulamadan önce bir dermatologa danışmanızda yarar var. Maskeleri uyguladıktan sonra cildinizde kaşıntı veya kızarıklık başladığını görürseniz maskeleri hemen sonlandırmalısınız.

Çilek Maskesi 

Cildinizi nemlendirmek için en iyi maskelerden biri olan çilek maskesi, cildinizi yaza hazırlamanıza yardımcı olacaktır. Çilek maskesini 10 adet çilek, 1 kaşık yulaf unu, 1 yumurta sarısı ve 2 kaşık yoğurdu mutfak robotunuzda karıştırarak hazırlayabilirsiniz. Maskeyi cildinizde 15 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayabilirsiniz. Çilek maskesi iyi bir nemlendirici olduğu gibi, içerdiği yulaf nedeniyle ciltteki siyah lekelerden kurtulmak için de çok faydalı.

Domates Maskesi

Cildin nem düzeyini arttıran ve sıkılaşmasını sağlayan domates maskesi, yaz aylarında sivilcelerle mücadele için de etkin bir yöntem. Domates maskesini 1 adet domatesi dilimleyerek cildinizde 15 dakika uygulayabilir, ılık suyla yıkayarak temizleyebilirsiniz. Kuru bir cildiniz varsa, domatesleri küçük küçük doğrayıp içine 2 kaşık badem tozu ekleyebilirsiniz. Kuru ciltlerde domates maskesi badem tozlarıyla daha etkili olmakta. Fakat yağlı bir cildiniz varsa, domates maskesini badem tozuyla kullanmamalısınız.

Ballı Limon Maskesi

Mucizevi bir arındırıcı olan bal, cildin sakinleşmesi, güneş lekesi ve sivilcelerden kurtulması için çok faydalı. Bal limonla birleştiğinde daha etkili hale geliyor. 1 kaşık bal ve 1 kaşık limonla kolayca hazırlayabileceğiniz ballı limon maskesini cildinize uygularken pamuk kullanabilirsiniz. Kuru bir cilde sahipseniz, maskenin içine bir miktar zeytin yağı da ekleyebilirsiniz. Cildiniz yağlıysa zeytin yağı eklememelisiniz. Maskenin temizliğini ise maden suyu ile yapabilirsiniz. Maden suyu da yine, cildinizin sıkılaşmasına yardımcı olacaktır.

Portakal Maskesi

Portakal maskesini hazırlamak için 2 portakalın kabuklarını soyarak güneşte kurutabilirsiniz. Daha sonra bunları mutfak robotunuzda çekip yoğurt kıvamına gelinceye kadar üzerine süt ekleyip cildinize 15 dakika uygulayabilirsiniz. Portakal maskesi, cildinizin ihtiyaç duyduğu C vitaminini karşılamasına ve kırışıklıkları gidermenize yardımcı olacak, güneş lekelerine karşı doğal bir koruma sağlayacaktır.

Yaz aylarında cilt sağlığımızı korumak için neler yapmak gerekir?

Yaz aylarında cilt bakımı konusunu bu şekilde ele aldıktan sonra, yazımızın bu kısmında cilt sağlığımızı korumak için neler yapmak gerektiğine de kısaca deyineceğiz. Fakat şunu özellikle belirtelim. Burada paylaşacağımız bilgiler yalnızca koruyucu hekimlik bağlamında olup hiçbir tedavi edici niteliğe sahip değildir. Eğer herhangi bir cilt sorununuz varsa, mutlaka hekiminize giderek muayene olmalı ve gerekli tedavi süreçlerini hekiminizin gözetiminde sürdürmelisiniz.

Su tüketiminize dikkat etmelisiniz.

Günlük su tüketimi, metabolizmamız açısından hayati bir öneme sahip. Yeterince su tüketmediğimiz zaman vücudumuzda hiçbir doku veya sistem, işlevini tam olarak yerine getirmiyor. Tükettiğimiz su miktarı, dolaşım sistemimizden sindirim sistemimize kadar tüm metabolizmamızı etkiliyor. Vücudumuzdan toksinleri atamadığımızda, ortaya çıkan değişim ilk olarak cildimizde beliriyor. Günde ortalama 1.500 kalorilik bir beslenme programınız varsa, tüketeceğiniz su miktarı 1.5 litreden kesinlikle az olmamalı.

Koruyucu krem kullanmalısınız.

Yaz aylarıyla birlikte cildimiz, yoğun miktarda güneş ışığına maruz kalıyor. Cildimizi ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerinden korumak için mutlaka koruyucu krem kullanmalıyız. Hatta mümkünse, dışarıda geçirdiğimiz zaman dilimlerinde şapka ve gözlük gibi aksesuarlardan da yararlanmalıyız. Gün içinde maruz kalınan yoğun güneş ışığı, cilt kuruluğunun yanı sıra kırışıklıkların da artmasına yol açıyor ve başta cilt kanseri olmak üzere çeşitli sağlık risklerini beraberinde getiriyor.

Koruyucu kremimizi seçerken, koruma faktörüne dikkat etmeliyiz. Nitekim, açık tenliler ve bebekler için 50 spf gibi yüksek koruma faktörlü ürünler tercih edilmeli. Koyu tenliler daha düşük koruma faktörlü ürünleri tercih edebilirler. Cildiniz eğer yağlıysa, yağsız bir koruyucu krem kullanmalı, kuru bir cildiniz varsa nemlendirme oranı yüksek bir koruyucu tercih etmelisiniz. Koruyucu kreminizi dışarıya çıkmadan en az yarım saat önce sürmeli, güneşin altında uzun süre bulunmanız gerekiyorsa kreminizi 2 saatte bir tekrar kullanmalısınız. Eğer tatile çıkacaksanız, yanınıza mutlaka koruyucu kreminizi de almalısınız.

Sağlıklı beslenmeli ve egzersiz yapmalısınız.

Sağlıklı beslenmek ve egzersiz yapmak, cilt sağlığınızın yanı sıra genel sağlık durumunuz için de son derece önemli. Yaz aylarında ezbere ve hazır diyetlerden uzak durmalı, toksik kalori almamaya dikkat etmelisiniz. Karbonhidrat alımınızı sınırlandırmalı, cildinizde aşırı yağlanmayı engellemelisiniz. Cildinizin yağ dengesini korumak için protein ağırlıklı bir beslenme programı uygulayabilirsiniz. Protein için esas kaynak ise hayvansal gıdalar olmalı. Demir yönünden de zengin bu besinler, kan dolaşımınızı hızlandırır ve cilt sağlığınızı güçlendirir.

Cilt sağlığı için ayrıca, omega-3 ve selenyum da çok faydalı. Bunları en çok ceviz, fındık ve badem gibi kuruyemişlerde bulabilirsiniz. Bunlara ek olarak soğan, sarımsak, lahana, roka, mercimek, greyfurt, ıspanak, portakal, turp ve pancar da cilt sağlığınızı güçlendirip cildinizin doğal güzelliğini arttıracak besinlerdir. İyi bir antioksidan kaynağı olan yeşil çay ise içerdiği polifenoller sayesinde cildinizi serbest radikallerden koruyacaktır.

Diğer taraftan egzersizler, kan dolaşımınızı hızlandırır ve hücrelerinize temiz kan taşınmasını sağlar. Vücudunuzdaki mitokondri sayısını arttırır ve sizi daha dinç, daha enerjik hale getirir. Günün uygun saatlerinde özellikle de açık havada yapacağınız yürüyüşler, cildinizin daha genç görünmesine büyük bir katkı yapacaktır. Günde en az yarım saat yürümeyi alışkanlık haline getirirseniz, hem genel sağlık durumunuz, hem de cilt sağlığınız daha iyi seyreder.

A, C ve E vitaminlerini ihmal etmemelisiniz.

Cilt sağlığı açısından A, C ve E vitaminlerinin önemi büyük. Nitekim A vitamini, cildin kolajen üretmesini destekleyerek kırışıklıkları azaltır, cildi gençleştirir, deri pullanması ve egzamaya iyi gelir, cilde elastikiyet kazandırır. Yaz aylarında cilt bakımı konusunda olumlu sonuçlar almak için yeşil fasulye, domates, maydanoz, kayısı, kabak, havuç ve bezelye gibi A vitamini yönünden zengin besinleri tercih edebilirsiniz. C vitamini ise ciltte lezyon oluşumunu engeller, lekelere iyi gelir, ultraviyole ışınlarına karşı etkin bir koruma sağlar. E vitamini de cilde zarar veren serbest radikallerin dolaşımını önler, cildin daha fazla su tutmasına yardımcı olur ve bariyer fonksiyonunu güçlendirir.

Yeşil Ofix’ten ekolojik temizlik fırsatı!

Yaz aylarında cilt bakımı konusunu ele aldığımız bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘da devam etmekte olan Green Care ile Sürdürülebilir Hijyen! kampanyamızı hatırlatmak istiyoruz. WWF Yeşil Ofis Programı‘nı tamamlayarak Türkiye’nin yeşil ofis diplomasını alan ilk online ofis marketi Ofix.com‘da oluşturduğumuz Yeşil Ofix kategorisi aracılığıyla ofislerde doğanın korunmasına katkı sağlamaya devam ediyoruz. Kampanyamız kapsamında Green Care ekolojik temizlik ürünlerini % 25 indirim fırsatıyla sipariş verebilirsiniz. Sitemizde devam eden tüm kampanyaları buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

  1. Sadece yazın değil kışında ihtiyaçlarımızı ofixden karşılıyoruz.Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir