Yaz bahçesi nasıl dekore edilir?

Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte evlerde ve işyerlerinde yaz bahçesi dekorasyonu için çeşitli hazırlıklar başladı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da yaz bahçeleri, kapalı ortamlarda bunalan kişiler için bir ferahlama imkanı sağlayacak. İster evde olsun, isterseniz işyerinizde imkanınız varsa güzel bir yaz bahçesi oluşturabilirsiniz. Yaz bahçesi fikirleri ile yaz aylarını daha keyifli geçirebilirsiniz. Kapalı ortamların monotonluğunu yaz bahçesi dekorasyon fikirleri ile aşabilirsiniz. Yaz aylarında açık alanlarda oturmak fiziksel ve psikolojik açıdan daha sağlıklıdır. Nitekim yaz aylarında artan klima kullanımını sınırlayan yaz bahçeleri, birbirinden güzel dekoratif düzenlemelerle insanlara huzur ve enerji verir. Yaz bahçesinde sevdiklerinizle yapacağınız sohbetler ve yemek organizasyonu gibi etkinlikler yazın keyfini daha iyi çıkarmanızı sağlar. Peki yaz bahçesi nasıl dekore edilir? Yaz bahçesi dekorasyonu yaparken nelere dikkat etmek gerekir? Veya yaz bahçesi dekorasyonunun püf noktaları nelerdir? Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, yaz bahçesi dekorasyonu hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. 

Yaz bahçesi nedir?

Önce biraz yaz bahçesinden bahsedelim. Kısaca ifade etmek gerekirse yaz bahçesi, yaz aylarını serin ve huzurlu bir şekilde geçirmek için oluşturduğumuz doğal bir mekandır. Yaz bahçeleri birbirinden güzel ağaçlar ve çiçekler ile farklı ihtiyaçları karşılamak için yerleştirdiğimiz eşyalardan oluşur. Yaz bahçesi hazırlıkları her yıl ilkbahar aylarında başlar. Hatta bazı ağaç ve bitki türlerini ilkbahardan önce ekmek gerekir. Böylelikle yaz aylarında bahçede muhteşem görüntüler oluşur. Yaz bahçesine dikilecek ağaçların, ekilecek çiçeklerin seçimi bile insana huzur ve mutluluk verir. Günlük hayatın monotonluğu içinde yaz bahçeleri, henüz hazırlık aşamasından itibaren insana farklı güzellikler yaşatır. Yaz bahçesi dekorasyon fikirleri sayesinde bu konularda farklı bakış açıları yakalamak mümkündür. Dekorasyon alanında öğrendiğimiz her bilgi, elimizdeki imkanları etkin şekilde kullanarak neler yapabileceğimizi gösterir. Dolayısıyla dekoratif düzenlemeler aslında kişinin bütçesinden ziyade farkındalıklarıyla ilgilidir. Çünkü basit bir saksı bile doğru çiçek seçimi ve doğru yerleştirmeyle mekana ayrı bir güzellik katar. 

Aslına bakarsanız yaz bahçesi oluşturmak için müstakil bir evde oturmanıza gerek yoktur. Hatta işyerinizin lokasyonu bile işyerinde yaz bahçesi oluşturmanızı engellemez. Nitekim yaz bahçesi dekorasyon fikirleri farklı pek çok ortamda birbirinden güzel yaz bahçeleri oluşturmanıza yardımcı olur. Örneğin evinizin veya işyerinizin balkonunda da güzel bir yaz bahçesi düzenlemesi yapabilirsiniz. Yaz bahçesi balkon tasarımları da yaz aylarını serin ve huzurlu geçirmenize katkı sağlar. Dahası, balkonunuz olmasa bile evinizin veya işyerinizin uygun bir köşesinde de küçük bir yaz bahçesi oluşturabilirsiniz. Mevcut imkanları kullanarak geliştireceğiniz farklı çözümler, bu tür ortamlarda daha keyifli zaman geçirmenizi sağlar. Örneğin günümüzde birçok apartman dairesinde balkon bulunmamakta. Fakat bununla birlikte sitelerin hemen hepsinde ortak alanlar mevcut. Eğer balkonsuz bir dairede oturuyorsanız site yönetimiyle iletişime geçip ortak alanda güzel bir yaz bahçesi oluşturmak için talepte bulunabilirsiniz. Doğru yöntemler ve araçlarla dilediğiniz her ortamda birbirinden güzel yaz bahçeleri oluşturabilirsiniz. 

Yaz bahçesi nasıl yapılır?

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki yaz bahçesi yapımının tek bir yöntemi bulunmamakta. Dilediğiniz her ortamda farklı yöntemlerden yararlanarak birbirinden güzel yaz bahçeleri oluşturabilirsiniz. Müstakil bir eviniz varsa, yaz bahçesi oluşturmak için daha geniş imkanlarınız var demektir. Oysa balkon veya terasta yaz bahçesi oluşturmak için imkanlar daha sınırlıdır. Sitelerin ortak alanlarında yaz bahçesi oluşturmak için ise site yönetimleriyle iletişime geçmek gerekir. Diğer taraftan, işyerinizin balkonu varsa, balkonda yaz bahçesi oluşturma yöntemlerinden yararlanabilirsiniz. Balkonunuz yoksa mekanın en çok ışık alan ve en havadar noktasında da yaz bahçesi oluşturabilirsiniz. Dolayısıyla yaz bahçesi yapmak için öncelikle mevcut imkanları gözden geçirmek gerekir. Yaz bahçesi bütçesi de tercihlere göre değişecektir. Peki yaz bahçesi dekorasyonu yaparken nelere dikkat etmek gerekir? Blog yazımızın bu kısmında yaz bahçesi dekorasyonu için bazı püf noktalarına kısaca işaret edeceğiz. Bu püf noktaları ışığında evinizde veya işyerinizde muhteşem görünüme sahip bir yaz bahçesi oluşturabilirsiniz. 

Ağaç ve Çiçek Seçimi

Yaz bahçesi dekorasyonu ile ilgili en önemli konuların başında ağaç ve çiçek seçimi geliyor. Nitekim yaz bahçenizde olmasını istediğiniz ağaç ve çiçeklerin seçimini henüz ilkbaharda, hatta kışın sonlarına doğru tamamlamış olmanız gerekir. Bahçe düzenleme işleri içinde ağaç dikmek ve çiçek ekmek için de yine yaz gelmeden önce harekete geçmelisiniz. Aksi durumda seçtiğiniz ağaçlar ve çiçekler yaz aylarında istediğiniz görünüme sahip olmaz. Seçtiğiniz ağaç fidanlarını ve çiçek tohumlarını kış aylarının sonunda toprakla buluşturursanız yaz bahçesi dekorasyonu konusunda önemli bir avantaj elde edersiniz. Bu bakımdan, yaz bahçesi dekorasyonu denildiğinde aklınıza yaz aylarında yapılan bahçe dekorasyonu uygulamaları gelmemeli. Yaz bahçesi dekorasyonuna ilkbaharda ağaç ve çiçek seçim ve dikim işleriyle başlamak gerekir. Bu bağlamda eğer gerekiyorsa toprağı ekim ve dikim işlerine hazırlamanız da önemlidir. Çünkü her toprak yapısı her ağaç ve çiçek için uygun değildir. Bazı durumlarda farklı ortamlardan toprak getirmek gerekir. 

Yaz bahçesi dekorasyonu içinde yer verebileceğimiz ağaç ve çiçek türleri konusunda ülkemiz oldukça şanslı bir konumda. Nitekim ülkemizde yaz sıcaklarına dayanıklı ve aynı zamanda da çok hoş bir görünüme sahip birçok ağaç ve çiçek türü mevcut. Bunlar içinde örneğin iğde ağacı, yaz bahçesi dekorasyonu için çok uygun bir ağaçtır. Anadolu’da en fazla yetişen ağaçlardan biri olan bu ağacın görüntüsü kadar meyveleri de önemli bir tercih nedenidir. Bahçe kenarlarında çit bitkisi olarak kullanılan bu ağacın meyveleri böbrek hastalıklarına iyi gelir. İğde ağacının yanı sıra ladin ağacı, ortancalar, şimşir ve alıç gibi bitkiler de yaz bahçesi dekorasyonu içinde iyi birer seçimdir. Bahçenizde dilerseniz mimoza, katsura, pavlonya gibi süs bitkileriyle rengarenk görüntüler de yaratabilirsiniz. Fakat sade bahçe düzenlemesi istiyorsanız bitki ve renk seçiminde daha sınırlı davranmalısınız. Çünkü yaz bahçesi dekorasyonu içinde renk çeşitliliği arttıkça ortamın yarattığı heyecan artar. Bu da sakinleşmeyi olumsuz etkiler. 

Bitkiler İçin Uygun Yer Seçimi

Yaz bahçenize hareketli bir görünüm kazandırmak için seçtiğiniz bitkilerin nerede bulunacağına doğru karar vermeniz gerekir. Bahçe düzenleme işlerinde bitki seçimi kadar bitkiler için uygun yer seçimi de önemli bir konudur. Uygun yerlerde bulunmayan bitkiler sadece görsel açıdan sorun teşkil etmez. Aynı zamanda da mekanı verimli kullanmayı engeller. Yaz bahçesi dekorasyonu çerçevesinde toprağı ekim ve dikime hazırlarken bir taraftan da bahçe peyzajı oluşturmalısınız. Yani bahçenizin hangi kısımlarını ekim dikime ayıracağınıza önceden mutlaka karar verin. Böylelikle hangi kısmı oturmak için, hangi kısmı yemek yemek veya çalışmak için kullanacağınız netleşir. Bu sayede masa ve oturma gruplarını yerleştirirken sorun yaşamazsınız. Ayrıca yaz bahçenizde yürüme alanlarına bahçe düzenlemesi içinde önceden karar vermelisiniz. Eğer bahçede yürüyüş yapmak ve temiz hava almak sizi mutlu ediyorsa, bahçenizin en havadar bölümünü yürüyüş için ayırın. Fakat temiz havayı daha ziyade otururken ciğerlerinize solumak istiyorsanız oturma grubunuzu bahçenizin en havadar noktasına yerleştirin. 

Yürüyüş Yolu Oluşturma

Yaz bahçesi dekorasyonu uygulamaları içinde en önemli aşamalardan biri de yürüyüş yolu oluşturmadır. Yürüyüş yolunu oluşturmak için çakıl taşı, bahçe taşı veya parke gibi farklı pek çok materyal kullanabilirsiniz. Bahçenize bir misafir geldiğinde bahçenizle ilgili ilk kanaatini bu yoldan geçerken oluşturur. Eğer yaratıcılık yeteneğinizi kullanır ve estetik yönden başarılı bir yürüyüş yolu oluşturursanız misafirleriniz üzerinde daha güzel bir imaj yaratırsınız. Bahçe yürüyüş yolu estetik açıdan olduğu kadar işlevsel açıdan da önemlidir. Çünkü oluşturacağınız yürüyüş yolu ziyaretçilerin bahçede gelişigüzel hareket etmesini engeller. Böylelikle bahçenizin diğer kısımları zarar görmez. Yaz bahçesi dekorasyonu içinde yürüyüş yolu oluşturmazsanız bahçedeki düzensiz hareketler toprağa ve bitkilere zarar verir. Yürüyüş yolu oluşturmak için dilerseniz profesyonel bahçe peyzajıyla ilgili kişilerden hizmet alabilirsiniz. Doğal taşlarla bahçe düzenlemesi çok kolay gibi görünse de bazı uzmanlıklara sahip olmayı gerektirir. Köy evi bahçe düzenleme gibi konularda ise genellikle aile büyükleri yol gösterir. 

Masa ve Oturma Grubu Seçimi

Yaz bahçesi dekorasyonu içinde masa ve oturma grubu seçimini etkileyen farklı pek çok unsurdan bahsedebiliriz. Bunların başında ürünlerin kullanım amacı gelmekte. Yaz bahçenizi sadece oturmak ve dinlenmek için kullanacaksanız aslında masaya ihtiyaç duymazsınız. Fakat bahçede yemek yemek veya çalışmak istiyorsanız uygun bir masa seçmeniz gerekir. Yaz bahçesi masanızın ve oturma grubunuzun ebatlarını da yine kullanım ihtiyaçlarınız belirleyecektir. İhtiyaçlarınızı netleştirdikten sonra bunları karşılamak için uygun bir bütçe oluşturmalısınız. Bütçenizi oluştururken internet üzerinden fiyat araştırması yaparsanız daha başarılı sonuçlar elde edersiniz. İster küçük bahçe düzenleme olsun, isterse büyük bahçe düzenleme, yaz bahçenizde kullanacağınız tüm eşyalar gereğinden fazla büyük veya küçük olmamalı. Çünkü her iki durumda da görsellik bozulur. Küçük bir bahçede büyük oturma grupları bahçeyi olduğundan daha küçük gösterir. Büyük bahçede küçük oturma grupları ise mekanda daralma hissi yaratır. Yaz bahçesi peyzaj düzenlemesi içinde eşyaların ortamla uyumlu ebatlarda olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz. 

Eşyaları Doğru Şekilde Yerleştirme

Yaz bahçesi dekorasyonu içinde öncelikle bitki seçimi ve ekimi yapıp ardından eşya seçimini gerçekleştirdikten sonra eşyalarınızı doğru şekilde yerleştirmelisiniz. Kendi beğeni ve bütçenize göre yaz bahçenizde birbirinden güzel koltuk ve sandalyeler kullanabilirsiniz. Şu şartla ki, eşyalar birbirleriyle uyumlu olmalı ve mekanda hareketi engellememeli. Örneğin yürüyüş yolunun üzerine eşya yerleştirirseniz bu durum ileride sorun yaratır. Oturma grubunuz ışığı arkaya almamalı, fakat önden de rahatsızlık vermemeli. Bu bağlamda internette gördüğünüz yaz bahçesi oturma grubu görselleri sizi yanıltmasın. Bu görsellerin çoğunda ışık ayarlamaları profesyonel uzmanlar tarafından yapılır. Gerçek hayatta ise ışığı doğru ayarlamak kolay değildir. Yaz aylarında güneşin altında oturmak elbette zararlıdır. Ancak güneş ışığını büsbütün kesen uygulamalar da doğru değildir. Çünkü her şeyden önce sağlığımız için vücudumuzun güneş ışığına ihtiyacı vardır. Eşyalarınızı güneş ışığına dönük şekilde yerleştirirseniz güneş ışığından yararlanmada avantaj elde edersiniz. Fakat güneş ışığının yoğun olduğu saatlerde mutlaka şemsiye veya benzeri çözümler kullanmalısınız. 

Sebze ve Meyve Yetiştirme

Eğer organik tarımla ilgileniyorsanız yaz bahçenizin bir bölümünü sebze ve meyve ekimi için değerlendirebilirsiniz. Yemeklik sebze ve meyve yetiştiriciliği ülkemizde en popüler hobilerden biri konumunda. İmkanı olan aileler özellikle yaz aylarında bahçede sebze ve meyve yetiştiriciliğiyle keyifli zaman geçirebiliyor. Aynı zamanda da gıda ihtiyaçlarının bir bölümünü organik yöntemlerle elde etmiş oluyorlar. Bu bağlamda ülkemizde en yaygın uygulama, yaz bahçesinin genellikle arka kısmını sebze ve meyve ekimine ayırmaktır. Ön kısımlara ise görsel açıdan daha güzel ağaç ve çiçek türleri yerleştiriliyor. Eğer sebze ve meyve ekimini bahçenizin ön kısmına yaparsanız, ektiğiniz ürünleri fiziksel etkilere karşı korumanız zorlaşır. Oysa arka kısımlara yapacağınız ekimler sebze ve meyvelerinizin daha uygun koşullarda yetişmesini sağlar. Yaz bahçesi dekorasyonu içinde bu yöntem daha başarılıdır. Bahçede otururken örneğin fasulye sırıklarını izlemektense süslü ağaç ve çiçekleri izlemeyi tercih edebilirsiniz. 

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir