Yazı tahtası alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Yazı tahtaları, eğitim ve iş hayatımızda çok önemli bir role sahip. Her türlü yazılı ve görsel anlatımda kolayca yararlanabileceğimiz bu ürünler, yaptığımız toplantı ve sunumların niteliğini doğrudan etkileme gücüne sahip. Peki, yazı tahtası alırken nelere dikkat etmek gerekir? Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, yazı tahtaları konusunu ele alacağız ve seçimlerinize ışık tutacak faydalı bilgiler paylaşacağız. Yazı tahtası alırken nelere dikkat etmek gerektiğini merak ediyorsanız, bu yazımızda çok şey bulabilirsiniz. 

Yazı tahtaları niçin önemlidir?

Eski tip kara tahtaların devri uzun zaman önce kapandı, bunların yerini beyaz tahtalar aldı. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte eğitim ve iş hayatımızda pek çok şey değişiyor. Üstelik o kadar hızlı bir değişim ki bu, belki kısa bir zaman sonra beyaz tahtaların yerini multimedya tahtaları alabilir. Bununla birlikte, beyaz tahtaları bir süre daha hem okullarda, hem de işyerlerinde kullanmaya devam edeceğimizi söyleyebiliriz.

Yazı tahtaları günümüzde, eğitim ve iş hayatımızın en önemli materyallerinden biri. Nitekim, okulda kullandığımız yazı tahtaları, yapılan dersin anlaşılmasını ve pekiştirilmesini sağlıyor, öğrencilerin derse katılım ve ilgi düzeylerini yükseltiyor. Öğrenciler tarafından yazı tahtasında yapılan sunumlar, özgüven ve cesaret duygularını güçlendiriyor, sosyal iletişim becerilerini gelişmelerine katkı sağlıyor. Ofis ortamında ise hem toplantı ve sunumlarda, hem de ofisteki günlük işlerin sürdürülmesinde büyük kolaylıklar sağlıyor.

Eğitim ve iş hayatımızda yazı tahtalarından en çok yazılı ve görsel anlatım teknikleri içinde kavramlar, şema ve çizimler için yararlanıyoruz. Bu yönüyle yazı tahtaları, soyut ve karmaşık konuların anlaşılmasını kolaylaştırıyor, olası yanlış anlamaları önlüyor, zaman ve emek kaybının önüne geçiyor. Başka deyişle yazı tahtaları, eğitim ve iş hayatımızda verimliliği arttırıyor, ekip uyumu ve enerjisini yükseltiyor, birlikte iş yapma becerimizi geliştiriyor.

Yazı tahtası alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Yazı tahtaları şekil, boyut, kullanım şekli ve özellikleri bakımından farklı türlerde üretilmekte. Buna bağlı olarak, yazı tahtası fiyatları arasında önemli farklar oluşmakta. Yazı tahtası alırken bu kriterlerden yalnızca birine değil, tümüne dikkat ederseniz bu ürünleri uzun yıllar keyifli ve verimli bir şekilde kullanabilirsiniz. Yazımızın bu kısmında, yazı tahtası seçimlerinize ışık tutacak faydalı bilgiler paylaşacağız.

İhtiyaç duyduğunuz boyuta karar vermelisiniz.

Yazı tahtaları farklı ebatlarda üretilmekte. Bu ürünleri almadan önce, ne kadarlık bir hacmin yeterli olacağına karar vermelisiniz. Ofisinizde yer darlığı çekiyorsanız, fazla büyük bir yazı tahtası bulundurmanıza gerek yok. Fazla büyük bir yazı tahtası alırsanız, kullanım sırasında ulaşamayacağınız gereksiz alanlar yaratmış olursunuz. Fakat, beyin fırtınası yapmayı seven ve interaktif sunumlardan hoşlanan bir ekibiniz varsa, yazı tahtası boyutunu biraz yüksek tutmanızda yarar var. Küçük yazı tahtaları, interaktif sunumlarda yapılan beyin fırtınaları için pek uygun değil.

Yazı tahtası türünü belirlemelisiniz.

En fazla tercih edilen yazı tahtalarının duvara monte, ayaklı ve tekerlekli ayaklı olmak üzere üç çeşit olduğunu söyleyebiliriz. Ayaklı yazı tahtaları arasında teleskopik ayaklı, çatı tipi ve yıldız ayaklı modelleri daha fazla ilgi görüyor. Duvara monte yazı tahtası kullanmayı tercih ediyorsanız, ofis duvarınızın genişliğine dikkat etmelisiniz. Diğer türleri tercih ediyorsanız, taşıma durumunuzu gözeterek sizi zorlamayacak ürünlere yönelmelisiniz. 

Yazı tahtaları içinde geniş bir kullanım alanına sahip olan duvara monte yazı tahtaları, eğitim hayatımızın vazgeçilmezlerinden biridir. Bu araçlar sayesinde öğrencilerin çeşitli yazılı ve görsel anlatım olanaklarından yararlanması sağlanır ve öğrenilen konular kalıcı hale getirilir. Duvara kolayca monte edilebilir özellikte olan bu araçlar, ofis ortamında da rahatlıkla kullanabileceğimiz ürünler arasında. İster büyük modelleri olsun, isterse daha küçük modelleri, bu ürünler ofis duvarlarımızı verimli bir şekilde kullanmamızı sağlamakta.

Ayaklı yazı tahtaları, ofis oda ve toplantı salonlarında en sık görebileceğimiz ürünler arasında. Bu ürünleri ayrıca, anlık not tutmak ve ofiste oynadığımız oyunlarda takımları ve skorları yazmak için de sıkça kullanıyoruz. Duvara monte yazı tahtalarından farklı olarak bu ürünleri istediğimiz zaman istediğimiz yerde kolaylıkla kullanabiliriz. Bu ürünleri tercih ediyorsanız, taşıma gücünüzü mutlaka dikkate almalı, fazla büyük ve ağır modelleri pek tercih etmemelisiniz. Çift taraflı 360 derece dönebilen yazı tahtaları ise büyük ofis ve toplantı salonlarında kolaylık sağlıyor.

Tekerlekli ayaklı yazı tahtaları, hareketin yüksek olduğu ofisler ve toplantı salonları için son derece işlevsel. Kolay hareket ettirilebilen bu ürünleri fazla emek harcamadan istediğiniz ortama taşıyabilir, toplantı ve sunumlarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sahip oldukları özel tekerlekler, yazı tahtasını bir yerden başka bir yere taşırken büyük kolaylık sağlıyor. Basitçe döndürülebilir olmaları ve büyük boy portatif yazı tahtası ihtiyaçlarına karşılık vermeleri, bu ürünlerin en önemli tercih nedenleri. 

Kullanışlı olmasına dikkat etmelisiniz.

Yazı tahtalarında kullanılan malzemenin niteliği, bu ürünlerden nasıl yararlanabileceğinizi doğrudan etkilemekte. Yazı tahtalarında genellikle laminant, duralit, melamin, porselen çelik gibi malzemeler kullanılmakta. Bu malzemeler içinde laminant, yazı tahtalarını hem dayanıklı, hem de uzun ömürlü hale getirmekte. Duralit yazı tahtalarında ise lamine yüzeyler kullanılır ve bu ürünlerin fiyatları daha uygundur. Melamin yüzeyli yazı tahtaları ise çizilmeye son derece yatkındır ve bu nedenle eğitim kurumlarında ve ofislerde pek tercih edilmezler.

Porselen çelik yazı tahtaları ön yüzeyi porselen, arkası çelik olan ürünlerdir ve arka yüzeylerinde mıknatıs özelliği olduğu için farklı kullanım olanaklarına imkan sunar. Bu ürünler, eğitim kurumları ve ofisler için oldukça işlevsel. Gerçi, fiyatları biraz yüksek olsa da sundukları pratik çözümler ve uzun ömürlülükleri bakımından değerlendirilebilir. Nitekim bu ürünler, en dayanıklı ve en uzun ömürlü yazı tahtaları olarak bilinmekte. Çerçeve olaraksa en sık MDF çerçeve ve naturel ahşap çerçeve tercih edilmekte. Ahşap çerçevelere oranla MDF çerçevelerin daha dayanıklı olduğunu söyleyebiliriz. Bu ürünleri eğer sürekli taşımanız gerekecekse, MDF çerçeveli yazı tahtaları daha kullanışlı olacaktır.

Ofis dostu yazı tahtaları Ofix.com’da!

Yazı tahtaları konusunu ele aldığımız ve seçimlerinize ışık tutacak faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com verilerine göre ofislerin en sık sipariş verdiği yazı tahtalarından ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz. 

Panda 360 Derece Dönebilen Yazı Tahtası

Listemizin ilk sırasında, Panda 360 derece dönebilen yazı tahtası var. 120 x 200 cm ölçüsündeki bu ürünler, çeşitli sunum ve çalışmalarda rahatlıkla kullanılabilir. Yüzeyi 1. sınıf laminant malzemeyle kaplı bu ürünlerin alt kısmında boydan boya kalemlik var. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Panda Mobil Ayaklı Yazı Tahtası

Listemizin ikinci sırasında, Panda mobil ayaklı yazı tahtası var. Eğer orta boy ve kolay hareket edebilen bir yazı tahtasına ihtiyacınız varsa, bu ürünler tam size göre. 70 x 100 cm ölçüsündeki bu ürünler de yine 1. sınıf laminant malzemeyle kaplı. Alt kısmında boydan boya kalemlik, tabanında ise frenlenebilir tekerlekler var. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Panda Teleskopik Ayaklı Yazı Tahtası

Listemizin üçüncü sırasında, Panda teleskopik ayaklı yazı tahtası var. 40 x 55 cm ölçüsündeki bu ürünleri, daha küçük bir yazı tahtası ihtiyacınız varsa değerlendirebilirsiniz. Kanserojen tutkal içermeyen ve hotmelt tekniğiyle üretilen bu ürünler ISO kalite güvencesine sahip. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer yazı tahtalarını buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir