Yazı tahtası kalemi alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Ofislerde kullanılan yazı tahtaları, toplantı ve günlük işler sırasında yazı ve görselleştirme ihtiyaçlarına pratik çözümler sağlamakta. Çalışmaları daha verimli hale getiren yazı tahtaları için özel olarak üretilen yazı tahtası kalemleri, çalışmalarda bahsedilen kavram ve terimleri ya da farklı birtakım şekilleri görselleştirmemize yardımcı olmakta. Ofislerin en sık sipariş verdiği yazı araç ve gereçleri içinde önemli bir yere sahip olan ve board marker olarak da ifade edilen yazı tahtası kalemleri için alışveriş yaparken bazı konulara dikkat etmek gerekmekte. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, yazı tahtası kalemi alırken nelere dikkat etmek gerektiği hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. 

Renk Seçimi

Yazı tahtası kalemleri için alışveriş yaparken dikkat etmeniz gereken ilk konu renk seçimidir. Yazı tahtası kalemi için renk seçiminde daha çok siyah ve mavi renkleri ön plandadır. Bunlar içinde siyah renk, yazı tahtasına yazılan kavram ve terimler ile yapılan görselleştirmelere daha ciddi bir nitelik kazandırır. Ofiste toplantı veya günlük işleriniz sırasında ya da sunum yaparken vereceğiniz mesajlara daha ciddi bir görünüm kazandırmak isterseniz siyah renkli yazı tahtası kalemleri iyi bir seçim olabilir. Karşı tarafa bir fikri ya da projeyi kabul ettirmek istiyorsanız, yazı tahtası üzerinde anlatacağınız konuların daha güçlü algılanması için siyah renkli yazı tahtası kalemleri yardımcı olabilir. Beyaz tahta üzerinde siyah yazı tahtası kalemleri ile oluşan güçlü kontrast, dikkatin vereceğiniz mesajlar üzerinde yoğunlaşmasını sağlar.

Yazı tahtası kalemleri için renk seçiminde öne çıkan bir diğer renk de mavidir. Mavi renkli yazı tahtası kalemleri ofiste daha çok günlük işleri değerlendirmek için uygun özelliktedir. Beyaz zemin üzerinde mavi renk kullanımı, karşı taraf üzerinde otorite mesajı içermez. Uyum ve işbirliği mesajı verir. İş arkadaşlarınızla yapacağınız bir toplantı sırasında eğer kabul ettirmek istediğiniz herhangi bir konu yoksa ve yalnızca uyum sağlama amacındaysanız, mavi renkli yazı tahtası kalemi kullanabilirsiniz. Eğer ofis için kalemli yazı tahtası alacaksanız, toplantı odası için siyah kalemleri, çalışma ortamları için mavi kalemleri tercih edebilirsiniz.

Siyah ve mavinin dışında, yazı tahtası kalemleri için renk seçiminde kırmızı ve yeşil renkleri de zaman zaman tercih edilmekte. Kırmızı ve yeşil renkli yazı tahtası kalemleri, yazı tahtası üzerinde yapılan yazı ve çizimlerde vurgulama amaçlı tercih edilebilir. Bir toplantı veya sunum sırasında yalnızca kırmızı veya yalnızca yeşil renkli yazı tahtası kalemi kullanırsanız, verdiğiniz mesajların anlaşılması zorlaşabilir. Yazı tahtası kalemleri için renk seçiminde siyah ve mavi kalemleri her zaman için ilk sırada değerlendirmelisiniz. Kırmızı ve yeşil renkli yazı tahtası kalemlerini ise vurgulama amaçlı kullanabilirsiniz.

Uç Kalınlığı

Yazı tahtası kalemlerinde uç kalınlığı 1.5 mm’den başlayıp 3 mm’ye kadar çıkabilmekte. Yuvarlak uçlu yazı tahtası kalemlerinde uç kalınlığı 1.5 ile 3 mm arasında değişmekte. Kullanacağınız yazı tahtasının ebatına ve yazı tahtasının uzaklığına göre ince veya kalın uçlu yazı tahtası kalemlerini tercih edebilirsiniz. Yazı tahtası üzerinde daha güçlü bir yazı ve görselleştirme deneyimi için 3 mm kalınlığında yazı tahtası kalemleri iyi bir seçim olabilir. Bu ürünleri aynı zamanda da vurgulama amaçlı tercih edebilirsiniz. Ofiste günlük işler için ve yakın mesafedeki yazı tahtaları üzerinde kullanacağınız ürünlerin 1.5-2 mm uç kalınlığına sahip olması yeterli. Manyetik yazı tahtası kalemi veya mıknatıslı yazı tahtası kalemi çeşitleri için de bu konuya dikkat etmelisiniz.

Mürekkep veya Kartuş Kalitesi

Yazı tahtası kalemlerini diğer kalemlerden ayıran konuların başında mürekkepleri geliyor. Bu kalemlerin mürekkepleri, yazı tahtaları üzerinde kullanım için özel olarak üretilmekte. Parlak yüzeyli yazı tahtalarında kullanılacak yazı tahtası kalemlerinde yüzeyden kolayca silinebilen mürekkep ve kartuşlar tercih edilmekte. Renkli tahta kalemi çeşitlerinde mürekkep ve kartuş kalitesi büyük önem taşıyor. Yüzeyden kolayca temizlenmeyen ürünler yazı tahtaları üzerinde istenmeyen görüntülerin oluşmasına yol açmakta. Özellikle cam yazı tahtası kalemi çeşitlerinde bu konu çok daha önemli. Yazı tahtası kalemlerinin uçları, kalemdeki mürekkep veya kartuşu kullanırken herhangi bir güçlük yaşamamalı. Kalemin iç kısmında bulunan mürekkebi dış kısma aktaran özel mekanizması da mürekkep veya kartuş kadar kaliteli olmalı.

Kullanacağınız yazı tahtası kalemleri içindeki mürekkebin suya ve ışığa karşı dayanıklı olduğundan emin olmalısınız. Kaleminizin mürekkep veya kartuş kalitesi yeterli değilse, kaleminizin kapağı açık kaldığında mürekkepte kuruma oluşur. Ve yazım sırasında bazı güçlükler yaşayabilirsiniz. Kartuşlu tahta kalemi çeşitleri için de aynı durum geçerli. Kurumuş mürekkep parçacıkları yazı tahtası üzerinde yazı ve çizim yapmayı zorlaştırdığı gibi, estetik açıdan da hoş olmayan bir görüntü yaratır. Yazı tahtası kalemleri için eğer özel akrilik uçlu ürünleri tercih ederseniz, mürekkep ve kartuş kalitesini yazı ve çizimlerinizde daha güzel şekilde deneyimleyebilirsiniz. Mürekkep ve kartuşu dış etkenlere karşı koruyan akrilik uçlu yazı tahtası kalemleri, yazması en zor ortam ve yüzeylerde bile güzel bir yazı deneyimi sunmakta.

Doldurulabilme Özelliği

Doldurulabilme özelliğine sahip yazı tahtası kalemleri, ofis bütçesinde tasarruf sağlamakta. Tahta kalemi fiyatları ofislerin kırtasiye sarf malzemesi giderlerinin artmasına yol açmakta. Eğer kalabalık bir ofiste çalışıyor veya bu ürünleri sıkça kullanıyorsanız, doldurulabilir yazı tahtası kalemleri sizin için iyi bir seçim olabilir. Bu ürünlerin mürekkebi bittiğinde, yazı tahtası kalemleri için özel olarak üretilen mürekkepleri kullanarak dolum sağlayabilirsiniz. Tüplü tahta kalemi çeşitleri, içerisinde bulunan özel hazne sayesinde tekrar doldurulma özelliği kazanır. Ve bu ürünler, yazı tahtası kalemleri için ayırdığınız bütçede tasarruf yapmanızı sağlar. Kartuşlu ürünlerde ise tahta kalem kartuşu ile değişim sağlayabilirsiniz. Beyaz yazı tahtası kalemi çeşitleri içinde doldurulabilir ürünleri kullanarak aynı zamanda da çevreyi koruyabilirsiniz. Doldurulabilir tahta kalemi çeşitleri daha az atık oluşturduğu için çevre dostu ürünlerdir.

Marka Tercihi

Yazı tahtası kalemleri arasında bazı markaların ürünleri daha fazla tercih edilmekte. Marka tercihini etkileyen çok sayıda unsur olmakla birlikte bunlardan en önemlisinin güvenirlik olduğunu söyleyebiliriz. En iyi tahta kalemi çeşitleri, en güvenilir markaların ürünleri arasında yer alıyor. Yazı tahtası kalemleri pek çok farklı kimyasal maddeden üretilmekte ve vücutla doğrudan temas etmekte. Silinebilir yazı tahtası kalemi çeşitleri içinde güvenirliği yeterli olmayan markaların ürünlerini tercih ederseniz bazı sağlık risklerine zemin hazırlayabilirsiniz. Cilt temasının yanı sıra bu kimyasalların göze, ağza ve hatta sindirim sistemine dahi bulaşma riski var. Ürün tercihlerinizi güvenilir markalardan yana kullanırsanız, bu riskleri ortadan kaldırabilirsiniz. Mürekkepler ve tahta kalemi kartuşu işin de yine güvenilir markaları tercih etmelisiniz.

Online ofis marketiniz Ofix.com‘da satışı devam eden tüm yazı tahtası kalemlerini buradan inceleyebilirsiniz. Yazı tahtası kalemi fiyatları için gerekli bilgilere de aynı link üzerinden erişim sağlayabilirsiniz. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak içinse burayı tıklayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir