Yazıcıda kağıt sıkışması nasıl önlenir?

Hangi markanın hangi model yazıcısı olursa olsun, tüm yazıcılarda zaman zaman kağıt sıkışması oluşabilir. Yazıcıda kağıt sıkışması nedenleri içinde kullanıcı hataları geniş bir yer tutuyor. Yazıcınızı iyi tanır, kağıt tepsisi ve diğer ünitelerini doğru şekilde kullanırsanız yazıcıda kağıt sıkışması sorunuyla daha az karşılaşırsınız. Eğer yazıcıda kağıt sıkışması sorunuyla sıkça karşılaşmaya başladıysanız, yazıcınızda yolunda gitmeyen bir şeyler var demektir. Ofiste veya evde yaptığınız işlerle ilgili çıktı almak veya fotokopi çekmek için kullandığınız yazıcılar, kullanım hataları giderildiğinde sorunsuz şekilde çalışır. Buna rağmen yazıcıda kağıt sıkışması sorunuyla karşılaşıyorsanız teknik servis desteği alabilirsiniz. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, yazıcıda kağıt sıkışması konusunu ele alacağız ve kağıt sıkışmasının nasıl önlenebileceğine dair faydalı bilgiler paylaşacağız. Kullandığınız yazıcının markası ve modeli ne olursa olsun, yazıcıda kağıt sıkışmasını önleme konusunda burada paylaşacağımız bilgiler çok işinize yarayabilir. 

Kağıt tepsisini ağzına kadar doldurmamalısınız.

Yazıcıda kağıt sıkışması nedenleri içinde ilk sırada kağıt tepsisini ağzına kadar doldurmak gelir. Gün içinde fazla miktarda çıktı alıyor veya fotokopi çekiyorsanız kağıt tepsisini ağzına kadar dolduruyor olabilirsiniz. Fotokopi makinesinde kağıt sıkışması sorunu yaşayanların büyük bir bölümü kağıt tepsisini ağzına kadar doldurduğu için bu sorunu yaşar. Böyle yaptığınızda yazıcınız aynı anda birden fazla kağıt kullanmak durumunda kalabilir. Çok fonksiyonlu yazıcı kullanıyorsanız cihazınızda birden fazla kağıt tepsisi bulunuyor olabilir. Farklı kağıt boyutları için de farklı kağıt tepsileri bulunabilir. Bu tepsileri hiçbir zaman ağzına kadar doldurmamalısınız. Kağıt tepsisini ağzına kadar doldurmayı alışkanlık haline getirdiyseniz yazıcınız bu sorunla daha sık karşılaşır. Ağzına kadar dolu tepsiler nedeniyle oluşabilecek kağıt sıkışması sonucu kağıt ve toner israfı artar, yazıcınızın ömrü kısalır. Yazıcıda sıkışan kağıdı çıkarmak için harcayacağınız süre işlerinizin aksamasına yol açabilir. Gün içinde çokça fotokopi çeken kişiler kağıt tepsisini ağzına kadar doldurmakla işi kolaylaştırdığını zanneder. Oysa çıkan sonuç tümüyle aksi yöndedir. 

Kağıt tepsisine kağıdı düzgün şekilde yerleştirmelisiniz.

Yazıcıda kağıt sıkışması ile ilgili olarak internet üzerinden yapılan aramalarda yazıcı kağıt almıyor şikayeti üst sıralarda yer almakta. Yazıcınız kağıt almıyorsa ilk yapmanız gereken iş tepsiyi kontrol etmektir. Yazıcınızın kağıdı düzgün şekilde alabilmesi için tepsiye kağıdın düzgün şekilde yerleştirilmiş olması gerekir. Bu konuda başarılı sonuçlar almak için yazıcınızın marka ve modeline göre kağıt tepsisinde bulunan kılavuz çizgilerinden yararlanabilirsiniz. Örneğin HP yazıcı kağıt almıyor veya Canon yazıcı kağıt almıyor şikayetiniz varsa, öncelikle kağıtları tepsiye düzgün şekilde yerleştirip yerleştirmediğinizi kontrol etmelisiniz. Kullanacağınız kağıdın boyutuna göre tepsi içinde gösterilen kılavuz çizgilerini veya diğer bileşenleri kullanarak fotokopi kağıtlarını tepsiye düzgün şekilde yerleştirebilirsiniz. Yazıcınıza koyduğunuz kağıtlarda herhangi bir kırışıklık veya katlama olmamalı. Daha önce ön yüzünü kullandığınız çıktıların arka yüzünü kullanacaksanız kağıtları tepsiye yerleştirirken yüzeyde kırışıklık veya katlama olmadığından emin olmalısınız. Aksi durumda yazıcı kağıt almıyor şikayetiyle karşılaşabilirsiniz. Yazıcı sürekli kağıt sıkıştırıyor şeklinde bir şikayetiniz varsa bunun başka nedenleri olabilir. 

Sürgü kullanımına dikkat etmelisiniz.

Yazıcılarda farklı tür ve boyutlarda kağıtlar kullanılabilir. Kağıt boyutları için yazıcılarda farklı alanlar belirlenmiştir. Örneğin A4 kağıda fotokopi çekmek için kullanacağınız alan ile A5 için kullanacağınız alan aynı değildir. Yazıcınızda farklı kağıt boyları için farklı tepsiler olabilir. Bu gibi durumlarda sürgü ayarı yapmanıza gerek olmayabilir. Fakat aynı kağıt tepsisi içinde farklı boyutlarda fotokopi kağıdı kullanmanız gerekiyorsa yazıcıda kağıt sıkışması sorunu yaşamamak için sürgü ayarlarına dikkat etmelisiniz. Yazıcılarda sürgü mekanizmaları, kağıt sıkışmasını önlemek üzere özel olarak tasarlanmış çok sayıda kaygan mekanizmaya sahiptir. Sürgü eğer A4 boyutunda kalmışsa, A5 için çıktı alırken cihazınız kağıdı almakta zorluk çekebilir. Bu gibi durumlarda cihazınızda sürgü kullanımından kaynaklı hatalar kağıt sıkışması sorunuyla karşılaşmanıza neden olabilir. Yazıcıda kağıt sıkışması sorununu tek seferde farklı boyutlarda çıktı alırken yaşıyorsanız bu sorunun kaynağı büyük bir olasılıkla sürgü ayarlarıdır. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için farklı boyutlardaki çıktıları tek seferde almaya çalışmak yerine birkaç seferde almayı deneyebilirsiniz. 

Kalitesiz fotokopi kağıdı kullanmamalısınız.

Yazıcıda kağıt sıkışması nedenlerinden biri de kalitesiz fotokopi kağıdı kullanmaktır. Piyasada farklı markaların farklı gramajlarda pek çok fotokopi kağıdı çeşidini bulabilirsiniz. Kağıtta kullanılan selülozun niteliğine göre bazı fotokopi kağıtları yazıcılarda çok daha kolay kullanılabilir. Bu ürünlerin özel olarak beyazlatılmış parlak yüzeyleri, yazıcınızın içindeki silindir ve diğer ünitelerden kolayca geçerek yüksek kalitede çıktı almanızı sağlar. Düşük gramajda ve düşük kalite selüloz kullanılan fotokopi kağıtları ise yazıcıda kağıt sıkışması sorununu sıkça yaşamanıza neden olabilir. Kullandığınız fotokopi kağıdı markasını değiştirdikten sonra sıkça yazıcı kağıt sıkışması hatası almaya başladıysanız, bunun nedeni fotokopi kağıdının kalitesi olabilir. Kağıt sıkışması yazıcı çeşitleri için sık karşılaşılan, çoğu zaman kolayca çözülen bir sorundur. Ofis kullanımı için gerekli niteliklere sahip standart bir fotokopi kağıdı kullanmanız durumunda yazıcıda kağıt sıkışması sorunu ile daha az karşılaşırsınız. Kaliteli fotokopi kağıdı kullanmak sıkışma riskini azalttığı için kağıt ve toner israfını önleme konusunda da etkin bir yöntemdir. 

Fotokopi kağıdını kuru ortamlarda saklamalısınız.

Kaliteli bir fotokopi kağıdı almış olabilirsiniz. Ancak yazıcıda kağıt sıkışması sorunu yaşamamak için fotokopi kağıdının saklama koşullarına dikkat etmelisiniz. Ofis kırtasiye sarf malzemeleri içinde fotokopi kağıtları, toptan alımı en fazla yapılan ürünlerden biridir. Böyle olunca, fotokopi kağıtları için saklama koşullarını iyi bilmek gerekir. Toplu alındığı zaman fiyat avantajı sağlayan bu ürünler, doğru koşullarda saklanmamaları durumunda ciddi bir masrafa yol açabilir. Yazıcıya kağıt sıkışması nedenleri içinde fotokopi kağıdı üzerinde oluşan nem de önemli bir konudur. Kağıt sıkışması hatası veren yazıcılarda uygun koşullarda saklanmayan fotokopi kağıtlarıyla karşılaşmak mümkündür. Böyle bir sorun yaşamamak için fotokopi kağıtlarını düz bir zeminde ve paketini açmadan saklamanız gerekir. Paketi ancak kullanım sırasında açmalı, açık paketleri kuru ortamlarda saklamalısınız. Bulunduğunuz ortamda çay veya kahve makinesi varsa, bu araçlardan çıkan buhar nedeniyle fotokopi kağıdının kalitesi bozulabilir. Aynı şekilde klimanın nem dengesi doğru ayarlanmamışsa bu da fotokopi kağıdının kalitesini bozarak yazıcıda kağıt sıkışması sorununa yol açabilir. 

Doldurma toner kullanmayı tercih etmemelisiniz.

Baskı maliyetleri içinde toner maliyeti önemli bir yer tutmakta. Baskı ve renk kalitesi açısından orijinal toner kullanmak aslında her zaman en iyi çözümdür. Fakat bu her zaman mümkün olmayabilir. Bu gibi durumlarda birçok kullanıcı doldurma toner kullanmayı tercih edebilmekte. Şüphesiz ki orijinal tonerlere oranla doldurma tonerler arasında ciddi bir maliyet farkı vardır. Ancak doldurma toner kullanmak, yazıcıda kağıt sıkışması sorunuyla sıkça karşılaşmanıza neden olabilir. Orijinal tonerlerde 30’dan fazla kimyasal alaşım kullanılır. Doldurma tonerlerin hiçbirinde bu alaşımlar eksiksiz değildir. Kimyasal bileşimlerindeki eksiklikler nedeniyle yazıcınızın baskı kafası mürekkep miktarını kontrol edemez. Yazıcılardaki baskı kafası, kağıda püskürtülecek mürekkep miktarını kontrol etmekle sorumludur. Doldurma tonerlerde baskı kafası mürekkep miktarını kontrol etmede zorluk çeker. Bu durum hem baskı ve renk kalitesinin düşmesine, hem de yazıcıda kağıt sıkışması sorununun oluşmasına neden olur. Orijinal toner bulamamanız durumunda muadil toner kullanırsanız yazıcıda kağıt sıkışması sorunuyla daha az karşılaşırsınız. 

Yazıcı içinde kağıt parçası kalmadığından emin olmalısınız.

Yazıcıda kağıt sıkışması nedenlerinden biri de yazıcı içinde kalan kağıt parçalarıdır. Kağıt sıkışması sorununu sıkça yaşıyorsanız bu konuda dikkatli olmalısınız. Yazıcıda sıkışan kağıtları çıkarırken yırtılmalar oluşabilir. İçeride kalan kağıt parçaları bir veya birkaç kullanımın ardından tekrar kağıt sıkışmasına yol açabilir. Yazıcıda kağıt sıkışması konusuna ilişkin olarak internet kullanıcılarının yaptıkları aramalarda yazıcı kağıt almıyor ve yazıcı kağıt yok hatası en fazla araştırılan konular arasındadır. Yazıcı içinde kalan kağıt parçaları yazıcınızın kağıt almamasına veya kağıt yok hatası vermesine neden olabilir. Yazıcıya kağıt sıkışması ürünlerin marka ve modellerinden bağımsız olarak tüm yazıcılarda oluşabilir. Sıkışan kağıdı yazıcınızdan çıkarırken dikkatli olursanız, bu sorunla daha kolay baş edebilirsiniz. Sıkışan kağıdı çıkardıktan sonra üzerinde yırtılma olmuşsa içeride kağıt parçası kalıp kalmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz. İçeride kalan kağıt parçaları yazıcınızın yeni kağıt almasını engeller. Kağıt yok uyarısı vermesine de neden olabilir. İçeride kalan parçaları çıkarmada zorluk çekiyorsanız bir arkadaşınızdan yardım isteyebilirsiniz. 

Yazıcınızın temizliğini ihmal etmemelisiniz.

Yazıcıda kağıt sıkışması nedenlerinden biri de yazıcı temizliği konusunda yapılan ihmallerdir. Yazıcı temizliği hakkında en yaygın hatalardan biri, yazıcı temizliğini dış yüzey temizliğinden ibaret zannetmektir. Oysa yazıcınızın iç yüzeyinin temizliği bazen çok daha önemli hale gelebilir. Yazıcınızın iç yüzeyi temiz değilse, toner ve drum ünitesinde toz birikmişse kullanım sırasında kağıt sıkışması ile karşılaşabilirsiniz. Yazıcıda kağıt sıkışması sorunuyla karşılaşmak istemiyorsanız yazıcı temizliğini ihmal etmemelisiniz. Düzenli olarak temizliği yapılan yazıcıların ömrü uzar, baskı kalitesi yükselir. Temizliği ihmal edilen yazıcılar ise istenen performansı gösteremez. İster lazer yazıcı olsun, ister mürekkep püskürtmeli yazıcı, temizliğini düzenli olarak yaparsanız kağıt tepsisinden iç yüzeye kağıt alımı düzgün şekilde ilerler. Yazıcınızın baskı kafası ve çevresinde mürekkep kalıntıları kuruyup arttığında hem baskı kalitesi düşer, hem de kağıdın düzgün şekilde ilerlememesi yazıcıda kağıt sıkışması sorununa yol açar. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için basit bir yazıcı baskı kafası temizleme solüsyonu çok işe yarayabilir. 

Yazıcıda kağıt sıkışması donanım sorunlarından kaynaklanıyor olabilir.

Yukarıdaki konulara dikkat ettiğiniz halde yazıcıda kağıt sıkışması sorunu ile karşılaşmaktaysanız bunun nedeni donanımla ilgili sorunlar olabilir. Cihazınızdaki herhangi bir rulonun veya besleme mekanizması parçalarından birinin arızalanmış olması yazıcıda kağıt sıkışması sorunuyla karşılaşmanıza neden olabilir. Donanımla ilgili sorunların bazıları kolayca çözülebilir. Bazılarında ise yedek parça sıkıntısı oluşabilir. Donanımla ilgili sorunları çözmek için teknik servisinizle iletişime geçebilirsiniz. Bazı durumlarda yedek parça temini son derece güç olduğu için cihazı yenilemek durumunda kalabilirsiniz. Böyle durumlarla karşılaşmamak için yazıcı almadan önce teknik servis hizmetlerini araştırabilir, olası bir sorun halinde yedek parça sıkıntısı yaşayıp yaşamayacağınızı değerlendirmelisiniz. İkinci el yazıcı kullanıyorsanız yazıcı kağıt sıkışma hatası ile daha sık karşılaşabilirsiniz. Donanımdan kaynaklı sorunları çözmek için yedek parça sıkıntısından dolayı kullanıcı eğer yazıcısını elden çıkarmak istemişse aynı sorunu sizin de yaşamanız kaçınılmazdır. Bu nedenle ikinci el yazıcı almak her zaman için riskli bir durumdur. Ucuza aldığınız ikinci el yazıcı daha yüksek bir maliyet yaratabilir. 

Yazıcıda kağıt sıkışması konusunu ele aldığımız ve kağıt sıkışmasının nasıl önlenebileceğine dair faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı bir hatırlatmayla bitirmek istiyoruz. Online ofis marketiniz Ofix’te fotokopi kağıdı, kartuş, toner, yazıcı gibi baskı araç ve gereçlerini uygun fiyat avantajıyla sipariş verebilirsiniz. Sitemizden yaptığınız alışverişlerde kargoya teslim süresi 1 gün olup 300 TL ve üzeri alışverişlerde İstanbul ve çevresine sevkiyatlarımız kendi kargo ekibimiz tarafından yapılmaktadır. Sitemizde satışı devam eden fotokopi kağıtları, kartuş ve tonerler, yazıcılar kategorilerini inceleyebilirsiniz. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak içinse OfixPlus üyesi olabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir