Yedigöller’de sonbahar keyfi…

Ülkemizin en gözde sonbahar gezi rotalarından biri olan Yedigöller, yılın bu zaman diliminde ziyaretçilerine sonbahar renklerinin müthiş bir senfonisini sunuyor. Geniş bitki örtüsü ve canlı çeşitliliğine sahip Yedigöller’de birbirinden güzel doğa turları yapabilir, bölgenin kayın, gürgen, fındık, ıhlamur ve kızılağaçlarla kaplı coğrafyasında sonbahar keyfi yaşayabilirsiniz. Ofix Blog‘da bu ayki gezi rehberi köşemizde, Yedigöller hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Yedigöller nerededir?

Yedigöller, Batı Karadeniz Bölgesi’nde Bolu ilimizin kuzeyinde, Zonguldak ilimizin güneyinde, Düzce ilimizin doğusunda yer almakta. Bolu’ya uzaklığı yaklaşık 42 km. Yedigöller’e ulaşım için daha çok Ankara-İstanbul karayolunun 190. kilometresindeki Bolu kavşağı tercih edilmekte. Özel aracınız yoksa Yedigöller’e Bolu ilimizin Mengen ilçesinden de ulaşım sağlayabilirsiniz. Kış aylarında bölgenin karla kaplı olması ulaşımı güçleştirmekte. Yedigöller bölgesini ziyaret etmek istiyorsanız yılın bu zamanlarını değerlendirebilirsiniz.

Yedigöller’in ismi, bölgede oluşan yedi gölden gelmekte. Büyükgöl, Deringöl, Seringöl, İncegöl, Sazlıgöl, Nazlıgöl ve Küçükgöl isimli bu göller, bölgedeki vadilerden kopan kitleler sonucu oluşmuş. Göllerin hepsi birbirine bağlı olup göl havzası toplam 1642 hektar büyüklüğünde. Denizden yüksekliği ise 883 metreyi buluyor. Geniş bitki örtüsü ve canlı çeşitliliğiyle Yedigöller, yılın bu zamanlarında unutamayacağınız doğa turları yapmanızı sağlayabilir. Turlar sırasında bölgenin kayın, gürgen, fındık, ıhlamur ve kızılağaçlarla kaplı coğrafyasında sonbahar keyfi yapabilir, birbirinden güzel doğa fotoğrafları çekebilirsiniz.

Bununla birlikte, Yedigöller bölgesinde yemek yemek için çok fazla alternatif olmadığını belirtelim. Yedigöller’de doğa turu yaparken yanınızda yiyeceklerle dolu küçük bir hiking çantası veya piknik sepeti götürmenizde yarar var. Göllerin etrafında ahşap masalar ve piknik alanları mevcut. Çevrede gezinirken çok sayıda kuş, sincap, tavşan ve yabani ördek türleriyle karşılaşabilirsiniz. Bölgede içilebilir su kaynaklarının olması ise önemli bir avantaj. Bu nedenle yanınıza fazla su almanıza gerek yok.

Büyükgöl

Yedigöller bölgesini ziyaret ederseniz, gezinize Büyükgöl’den başlayabilirsiniz. Bölgenin en büyük gölü olduğu için bu isimle anılan Büyükgöl, ortalama 780 metre yükseklikte, en derin yeri ise 15 metre. Canlı alabalık yetiştirilmesi için damızlık amaçlı kullanılan Büyükgöl, Mayıs-Eylül döneminde olta balıkçılığı için çok uygun bir ortam. Üstelik, yanınızda olta takımı götürmenize gerek yok. Göl kenarından uygun fiyata temin edebileceğiniz olta takımıyla gölde balık keyfi yaşayabilirsiniz.

Deringöl

Büyükgöl’ün güneydoğusunda yer alan Deringöl, toplam 15 kilometrekarelik bir alanı kaplamakta. 20 metre uzunluğundaki akan bölümüyle Büyükgöl’e bağlı olan Deringöl’ün yakınlarındaki balık üretme istasyonundan canlı alabalık temin edilebilmekte. Ortalama derinliği 10 metre olan Deringöl’ün çevresindeki peyzaj güzellikleri, bölgeyi doğa gezileri için vazgeçilmez kılıyor.

Seringöl

Yedigöller geziniz sırasında mutlaka uğramanız gereken alanlardan biri olan Seringöl, Büyükgöl’ün kuzeyinde yer almakta. Diğerlerine oranla küçük denilebilecek bu gölün kapladığı alan 2 kilometrekarenin altında. Seringöl’ün en önemli özelliği, gökkuşağı olarak anılan bir balık türüne ev sahipliği yapması. Eğer küçük bir göl gezintisi yapmak isterseniz, Seringöl iyi bir seçim olabilir.

İncegöl

Yedigöller’e Bolu üzerinden gelirseniz, karşınıza ilk olarak İncegöl çıkacaktır. 2 kilometrekareden az bir ortamı kaplayan İncegöl, Yedigöller havzasının bir tür giriş kapısı. Hemen yanı başında bulunan Kurugöl, yılın büyük bir bölümünde kuru olduğu için bu isimle anılmakta. Güneye doğru gittikçe, Büyükgöl’e yaklaşabilir ve Yedigöller’in tüm güzelliklerini deneyimleme fırsatı yakalayabilirsiniz. 

Sazlıgöl

İncegöl’le aynı platoda yer alan Sazlıgöl, 6 kilometrekarelik alanıyla Yedigöller bölgesinde orta büyüklükte bir alanı kaplamakta. Yosun ve yapraklarla kaplı görünümünü hemen her mevsim koruyan Sazlıgöl’ün ismi, gölün iç kısmında bulunan sazlardan gelmekte. Gölün arka tarafı yağmur ormanlarını andırsa da göl çevresi doğa yürüyüşleri için son derece uygun.

Nazlıgöl

Deringöl’ün kuzeyinde kalan Nazlıgöl, Yedigöller bölgesinin en güzel panoramik fotoğraflarını çekebileceğiniz noktalara sahip. Göl havzasından yaklaşık 100 metre yükseklikte bulunan ve 15 kilometrekarelik bir alana yayılan gölün suları, aynı isme sahip şelaleyi meydana getirmiş. Yedigöller Milli Parkı içinde diğer gölleri gezdikten sonra dinlenmek için Nazlıgöl’ü tercih edebilirsiniz.

Küçükgöl

Nazlıgöl’le aynı platoda yer alan Küçükgöl, 2 kilometrekarelik bir alanı kaplamakta. Fakat ne yazık ki, günümüzde büyük ölçüde kurumuş bir göl. Bölgenin en yüksek noktası yerden 1488 metre yükseklikte. Güneye doğru gidildikçe alçalma gösteren bölgede kamp yapmak için uygun alanlar mevcut.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

Görsel Kaynaklar:

https://gezimanya.com
http://www.manzara.gen.tr
http://www.geziyourum.com
http://www.istanbuldoga.com 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir