Yeşil çay zayıflatır mı?

Merhaba arkadaşlar! Bu haftaki bloguma başlarken öncelikle hepinizin mübarek Kurban Bayramı‘nı en içten dileklerimle kutluyorum. Bu bayram inşallah koronadan ve cümle varyanttan, mutasyondan vs. uzak, sevdiklerimizle birlikte keyifli bir bayram geçiririz. 9 günlük tatilde gönlümüzce gezer tozar, iyice dinlenip enerji depolarız. Ben de birçoğunuz gibi ofise gitmeye gerek duymadan, evden çalışıyorum arkadaşlar. Biz beyaz yakalıların yaptıkları işlerin doğası gereği belli bir zamanda belli bir noktada olması gerekmiyor. Evden çalışmak şüphesiz ki pek çok avantaja sahip. Ancak dezavantajları da var. Bunun başında yeterince hareket etmemek ve kilo almak geliyor. Korona döneminde ben de birçoğunuz gibi eve kapandım. Bunun doğal bir sonucu olarak biraz kilo aldım. Aşılama çalışmalarıyla birlikte hayat normale dönerken, vücudumu da normale döndürmenin vakti geldi. Zayıflama söz konusu olduğunda akla gelen ilk şeylerden biri ise şüphesiz ki yeşil çay. 

Acaba gerçekten de yeşil çay zayıflatıyor mu arkadaşlar, hiç düşündünüz mü? Merak edip araştırma yaptınız mı? Ofixboy kardeşiniz bendeniz, yeşil çayın zayıflattığına dair bugüne kadar çok şey duydum. Fakat doğrusunu isterseniz, bu konuyu bugüne kadar etraflıca araştırmadım. Korona sonrası dönemde zayıflama gereği hissettiğimden ancak bugüne kısmet oldu bu konuyu etraflıca araştırmak. Ve tabii, yeşil çayın zayıflatıp zayıflatmadığı konusunda bazı sonuçlara ulaştım. Bu haftaki blogumda bu sonuçları sizlerle kısaca paylaşacağım. Ancak şunu baştan belirteyim. Blogun tümünü okumadan yalnızca küçük bir bölümünden hareketle büyük büyük sonuçlar çıkarmayın lütfen. Yeşil çay zayıflatır mı konusu biraz karışık bir konu. Bu konuyu ele alırken aceleci olmamak gerek. Farklı noktaları birbirine karıştırıp yanlış sonuçlar çıkarmanızı istemem. Yeşil çay zayıflatır mı veya yeşil çay kilo verdirir mi konusuna ilişkin olarak en doğru, en net cevaplar işte huzurlarınızda… 

Yeşil çay ne menem bi’şey?

Önce biraz yeşil çaydan bahsetmek istiyorum. Ülkemizde malumunuz, siyah çay çok seviliyor ve bolca tüketiliyor. Geleneksel içeceğimiz olan kahveye oranla siyah çay tüketimi daha yeni sayılır. Çay yetiştiriciliği ülkemizde ancak Cumhuriyet döneminde başladı. Ve son 50-60 yıldır hızlı bir yükseliş ivmesi içinde. Yeşil çayda ise çok daha yeni sayılırız. Yeşil çayın popüler hale gelmesi, 1990’lı yıllardan sonra artan kitle iletişim araçları sayesinde gerçekleşti. Yeşil çayın faydaları hakkında yapılan yayınlar arttıkça, siyah çayda olduğu gibi yeşil çayın tüketiminde de ciddi artışlar gerçekleşti. Fakat bununla birlikte, yeşil çayın ne olduğu konusunda henüz yeterli bilgi birikimine sahip olduğumuzu söyleyemeyiz. Ülkemizde yeşil çayın hâlâ yeterince tanınmadığını söyleyebilirim. Tanınmadığı için de faydaları ve zararları hakkında pek çok şey söyleniyor. Yeşil çay zayıflatır mı konusunda da yine yeterli düzeyde bilimsel araştırma yapılmış değil. Eldeki verilerin büyük bir bölümü yurt dışında yapılan araştırmalardan edinilmiş. 

Bilimsel açıdan baktığımızda yeşil çay, camellia sinensis isimli bir bitkinin yapraklarından üretilen bir çaydır. Siyah çay olarak bildiğimiz çay da aslında aynı bitkiden üretilmekte. Aralarındaki en önemli fark, siyah çayın daha uzun süre kavrularak fermantasyona uğramasıdır. Bu işlem nedeniyle camellia sinensis bitkisinin yüksek antioksidan içeriği siyah çayda azalıyor. Yeşil çayın ise fermantasyona uğramadığı için antioksidan içeriği daha yüksek. Yeşil çayı tüketime hazır hale getirmek için yapılan işlemler, besin değerinin zarar görmesine yol açmıyor. Yeşil çayın kurutulması, oksijenle tepkimeye girmesi ve diğer süreçlerde besin değeri korunuyor. Bu nedenle, aslında aynı bitkiden üretilmiş olsa da yeşil çay, siyah çaya oranla daha yüksek bir besin değerine sahip. İçecek konusunda yeşil çay mı siyah çay mı tercih etmeliyim, diye düşünüyorsanız, sağlıkla ilgili nedenlerden dolayı yeşil çayın daha iyi bir seçim olabileceğini söyleyebilirim. Ancak, yeşil çaydan uzak durması gereken kişiler de mevcut. 

Kimler yeşil çay içmemeli?

Yeşil çay sağlık açısından siyah çaya oranla daha faydalı olsa da bazı kronik hastalıkları olanlar üzerinde önemli yan etkiler gösterebilmekte. Özellikle kalp hastalıkları olanlar ve yüksek tansiyon hastalarının yeşil çaydan uzak durması gerekmekte. Çünkü yeşil çayın metabolizma üzerinde hızlandırıcı etkisi yüksektir. Kalp hastaları ve tansiyon hastalarının yeşil çay tüketmesi bazı istenmeyen sorunların oluşmasına yol açabilir. Ayrıca mide, böbrek ve karaciğer hastalığı olanların da yeşil çayı tüketmemesi gerekir. Eğer mide ülseriniz varsa yeşil çay nedeniyle şikayetleriniz artabilir. Yeşil çayı anksiyete bozukluğu olan kişilerin de tüketmemesi gerekir. Yeşil çayda bulunan etken maddeler panik atak krizlerini tetikleyebilir. Bu gibi sağlık sorunlarınız olmasa bile, spordan sonra yeşil çay tüketmemelisiniz. Çünkü spor nedeniyle metabolizmanız zaten hızlanacaktır. Spordan sonra yeşil çay tükettiğinizde yüksek tansiyon ve çarpıntı gibi şikayetlerle karşılaşabilirsiniz. 

Yeşil çayın besin değeri nedir?

1 fincan yeşil çayda yaklaşık 150 mg protein, 25 mg potasyum, 12 mg kalsiyum, 12 mg çoklu doymamış yağ, 5 mg doymuş yağ, 2 mg tekli doymamış yağ, 1.5 mg sodyum, 0.03 mg demir bulunur. 1 fincan yeşil çaydan 2 kcal enerji alabilirsiniz. Yeşil çayda şeker ve kolesterol yok. Buna karşılık amino asitler ve polifenoller bakımından geniş bir yelpazeye sahip. Yeşil çayda bulunan potasyum ve kalsiyum, metabolizma üzerinde düzenleyici ve hızlandırıcı etkiye sahip. Yeşil çayda bulunan flavonoid bileşikler ile kateşin maddesi ise metabolizmayı hızlandırmanın yanı sıra yağların yakılmasını kolaylaştırıcı etki gösteriyor. Yeşil çay limonla birlikte tüketildiğinde, limondaki sitrik asit ve diğer minerallerin etkisiyle yağ yakımı konusunda daha başarılı sonuçlar almak mümkün. Limonlu yeşil çayın faydaları, sıradan yeşil çaya oranla daha yüksek. Yeşil çayın zayıflatıcı etkisinde tüketim şekli çok önemli. 

Yeşil çay zayıflatır mı?

Yeşil çayla ilgili en çok merak edilen konulardan biri, yeşil çayın gerçekten de zayıflamayı sağlayıp sağlamadığıdır. Yeşil çay zayıflatır mı diye merak ediyorsanız, yeşil çayın bileşiminden dolayı yağ yakıcı etkisinin olduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz. Fakat ne var ki, zayıflama konusunu etkileyen çok sayıda unsur var. Bütün bu unsurları içine alacak şekilde yeşil çay zayıflatır mı konusuna net bir cevap verecek yeterli bir bilimsel araştırma mevcut değil. Konuyla ilgili bilimsel araştırmalara göre yeşil çayın metabolizmayı hızlandırdığı ve yağ yakımını kolaylaştırdığı net bir şekilde ortaya konmuş. Ancak bunlar zayıflama konusunda yeterli değil. Kişi eğer gün içinde ihtiyacının çok üzerinde bir kalori alıyorsa, yeşil çay içerek formda kalması veya zayıflaması mümkün olmaz. İhtiyacının altında kalori alması durumunda, yeşil çay tüketmeye gerek duymadan da kilo verebilir. İhtiyacı düzeyinde kalori alması durumunda ise yeşil çay tüketerek daha kolay kilo verebilir. 

Şu şartla ki, yeşil çaydan uzak durması gereken riskli gruplar içinde yer almaması gerekir. Yukarıda da belirttiğim gibi, kronik hastalığı olanların yeşil çaydan uzak durmaları lazım. Aksi durumda, zayıflamak isterken bazı hayati risklerle karşı karşıya gelebilirler. Zayıflamak için ayrıca, beslenme programınızı gözden geçirmeniz gerekir. İhtiyacınızın çok üzerinde bir kalori alımı söz konusuysa, “Yeşil çay zayıflatır mı?” sorusunun cevabı sizin için hayır olabilir. Zayıflamak için eğer iyi bir diyet programı belirlemişseniz, yeşil çaydan daha etkin şekilde yararlanabilirsiniz. Diyetinizde protein, yağ ve karbonhidrat bakımından sağlayacağınız denge, yeşil çayın yağ yakımını kolaylaştırma etkisini arttırır. Bu noktada ayrıca, yeşil çay zencefil limon karışımı zayıflatır mı diye merak ediyor olabilirsiniz. Bu tür karışımlarda etken maddelerin bazı yan etkileri olabilir. Zayıflamak için bunları karıştırarak tüketmek yerine ayrı ayrı tüketmeyi tercih edebilirsiniz. 

Zayıflamak için yeşil çayı nasıl tüketmek gerekir?

Zayıflamak adına yeşil çayı fazla tüketmemek gerekir arkadaşlar. Bitki çayları doğru şekilde tüketildiğinde faydalı, yanlış şekilde tüketildiğinde ise zararlı olabilir. Zayıflamak için yeşil çay tüketmek istiyorsanız, tıpkı diğer tüketim şekillerinde olduğu gibi günde 2 bardaktan fazla yeşil çay tüketmemelisiniz. Tüketim için demleme veya sallama şekillerini tercih edebilirsiniz. Besin değeri açısından ikisi arasında hiçbir fark bulunmamakta. Demleme yeşil çayın sallama yeşil çaydan daha etkili olduğuna yönelik algı bir şehir efsanesinden ibaret. Yeşil çayı kaynatarak tüketmek ise hem faydasız, hem de zararlı bir tüketim şekli. Kaynatılması durumunda tüm bitki çayları, yalnızca besin değerini kaybetmez, aynı zamanda da toksik etki gösterir. Başka deyişle, vücudunuza bir sürü zararlı madde almış olursunuz. Vücudunuz bu maddelerden kurtulmak için dolaşım sistemi üzerinde daha fazla baskı uygular. Bu da özellikle mide ve bağırsak sisteminizde bazı rahatsızlıklara yol açabilir. 

Zayıflamak için yeşil çay tüketimiyle ilgili bir noktaya daha kısaca işaret etmek istiyorum. Yeşil çayı kaynatarak tüketmenin zararlarından yukarıda kısaca bahsettim. Eklemek istediğim nokta, yeşil çayın bileşimindeki kateşin maddesiyle ilgili. Yağ yakımını kolaylaştıran bu madde, sıcaklığa karşı son derece duyarlı bir madde. Sıcaklık artışıyla birlikte etkisini yitiriyor. Yeşil çayı kaynatarak tüketirseniz, kateşinin etkisini tümüyle sıfırlamış olursunuz. Ancak, demleyerek tükettiğinizde veya sallama yeşil çay kullandığınızda da kateşinin etkisi azalabilir. Bunun için, kullanacağınız suyun fazla sıcak olmaması gerekir. Eğer demleme veya sallama işlemini kaynar suda yaparsanız kateşin yine etkisini kaybeder. Zayıflamak için yeşil çay tüketmek istiyorsanız kullanacağınız suyun 60-70 derecede olması idealdir. Bunu ölçmek için termometreye ihtiyacınız yok. Su kaynamadan önce elinizi kettle veya çaydanlığa değdirdiğinizde yanma hissi almıyorsanız yeterli sıcaklığa ulaşmışsınız demektir. 

Yeşil çay ne zaman içilirse kilo verdirir?

Yeşil çay zayıflatıyor mu konusuna ilişkin olarak merak edilen sorulardan biri de “Yeşil çay ne zaman içilirse kilo verdirir?” sorusudur. Bu soruya kesin bir şekilde cevap verebilecek bilimsel bilgiye henüz ulaşılmış değil. Zayıflamak için yeşil çayı günün dilediğiniz saatinde tüketebilirsiniz. Yemekten önce veya sonra yeşil çay tüketiminin yağ yakımını hızlandırıp hızlandırmadığı hakkında net bir şey söyleyemeyiz. Her iki durumda da yeşil çay tüketmek metabolizmayı hızlandırır. Yemekten önce tüketildiğinde, vücuda giren tüm sıcak içeceklerde olduğu gibi mide asitlerini uyarır ve sindirim hızlanır. Yemekten sonra tüketildiğinde ise mideye gelen yiyeceklerle birlikte metabolizma zaten hızlanmaya başlamıştır. Bu hız artışının zayıflamaya etkisinin olup olmayacağını net bir şekilde bilemeyiz. Yemek sırasında alınan kalorinin miktarı, zayıflama söz konusu olduğunda yeşil çayın yemekten önce mi yoksa sonra mı tüketilmesi gerektiğine oranla daha önemli bir konu. 

Yemeğin yanında yeşil çay içilir mi?

Zayıflama konusunda yeşil çay tüketiminin yemekten önce ile sonra olması arasında önemli bir farkın olup olmadığını bilmiyoruz arkadaşlar. Ancak, yemeğin yanında yeşil çay tüketmenin sağlıklı bir tüketim şekli olmadığını söyleyebilirim. Eğer aranızda yemeğin yanında yeşil çay tüketen varsa, bundan vazgeçmesini tavsiye ederim. Çünkü yemeğin yanında yeşil çay tüketmek, demir emilimini ciddi ölçüde azaltıyor. Hatta bir araştırmaya göre bu oran yüzde 60’ları buluyor. Gerçi, kafeinli içeceklerin pek çoğunda aynı etkiden bahsedilebilir. Çay ve kahve gibi kafeinli içecekler yemekle birlikte tüketildiğinde demir emilimi ciddi ölçüde düşüyor. Vücudunuzda eğer demir eksikliği varsa, çay ve kahve tüketim şeklinizi gözden geçirmelisiniz. Sabahları hangimiz kahvaltımızı çay eşliğinde yapmıyoruz ki? Demir eksikliği şikayetiniz varsa, kahvaltıda çay yerine süt ve benzeri içecekleri tercih edebilirsiniz. Demir eksikliğiniz olmasa bile, yemek yerken siyah çay veya yeşil çay tüketmemenizi tavsiye ederim. 

Gece yeşil çay içmek zayıflatır mı?

Bu konuda merak edilen sorulardan biri de “Gece yeşil çay içmek zayıflatır mı?” sorusudur. Gece saatlerinde güçlü derecede bir açlık hissediyor ve açlık krizi yaşıyorsanız, aslında beslenme programınızda yanlış giden bir şeyler var demektir. Gece atıştırmaları maalesef, yalnızca kilo vermeyi zorlaştırmıyor, aynı zamanda tüm metabolizmanın düzenini bozuyor. Gece alınan aşırı kalori nedeniyle sindirim ve dolaşım sistemi büyük zarar görüyor. Kanda artan şeker miktarını azaltmak için pankreas tarafından salgılanan insülin hormonu, sabah uyandığında kişinin kendisini daha yorgun ve bitkin hissetmesine yol açıyor. Gece yeşil çay içmenin zayıflama konusunda doğrudan hiçbir etkisi yok. Üstelik, gece atıştırmasından sonra metabolizmanızı hızlandırmanız uykuya dalmanızı zorlaştırır. Ki bu da, ertesi güne daha yorgun ve bitkin şekilde başlamanıza neden olur. Benden size tavsiye, gece atıştırmalarından uzak durup yeşil çayı gün içinde dilediğiniz zaman dilimlerinde ve en fazla 2 bardak tüketmeniz. 

Yeşil çay siparişlerinizi Ofix.com’dan verebilirsiniz!

Yeşil çay zayıflatır mı konusunu bu şekilde ele aldıktan sonra sözlerimi küçük bir hatırlatmayla bitirmek istiyorum arkadaşlar. Online ofis marketi konseptiyle 2012 yılından bu yana binlerce kullanıcıya ulaşan benim sevgili şirketim Ofix.com, tüm sarf malzemelerinde olduğu gibi gıda ve içecek ürünlerinde de geniş bir ürün yelpazesine sahip. Sitemizde halihazırda 5 farklı markanın 15 çeşit yeşil çay ürününü bulabilirsiniz. Doğadan, Lipton, Doğuş, Ofçay ve Naturali markalarının yeşil çay çeşitlerine sitemiz üzerinden uygun fiyat avantajıyla sahip olabilirsiniz. Üstelik, devam eden 2 kampanyamız sayesinde yeşil çay siparişlerinizde maliyet avantajı sağlayabilirsiniz. Sitemizde satışı devam eden yeşil çayları buradan inceleyebilirsiniz. Kampanyalarımızdan yararlanmak için burayı, kurumsal müşterilerimize sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak içinse burayı tıklayabilirsiniz. 

Bayramdan sonraki hafta görüşmek üzere.

Herkese bir kez daha iyi bayramlar diliyorum.

Ofixboy… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir