Yeşil ofise giden yol Yeşil Ofix’ten geçer!

İnsanlığın doğal kaynaklar üzerindeki baskısı her geçen gün artıyor. Ekolojik Ayak İzi olarak tanımlanan bu baskı, insanları olduğu kadar tüm canlıları ve doğayı etkiliyor. Küresel bir çevre örgütü WWF (World Wide Fund for Nature, Dünya Doğayı Koruma Vakfı) tarafından geliştirilen Yeşil Ofis Programı, ofislerde Ekolojik Ayak İzi‘nin azaltılmasına katkı sağlıyor. Geçtiğimiz Şubat ayında bu programı başarıyla tamamlayarak yeşil ofis diplomasını alan ilk online ofis marketi olan Ofix.com‘da oluşturduğumuz Yeşil Ofix kategorisi aracılığıyla bizler de ülkemizdeki yeşil ofislerin sayısının artmasına katkı sağlıyoruz. Yeşil ofis için Yeşil Ofix, diyerek oluşturduğumuz bu kategoride, doğa dostu tüm ofis sarf malzemelerini bir araya getirdik. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, Yeşil Ofix‘te yer alan bazı ürünleri kısaca tanıtacağız.

Doğada Çözünebilen Çöp Poşetleri

Ofisimizde verimli bir çalışma ortamı yaratmanın en önemli koşullarından biri, temizlik ve hijyeni sağlamaktır efendim. Ülkemizde her yıl 5 milyon kamyon çöp toplanıyor. Bu kamyonları uç uca eklesek, dünyanın çevresini bir kez dolaşır. Çöp atmak için kullandığımız çöp poşetleri, çöplerin etrafa dağılmasını engellediği gibi, çöpleri hijyen koşullarına uygun şekilde saklar. Market poşetlerinden farklı olarak çöp poşetleri, çöpleri saklamak için gerekli niteliklere sahiptir. 

Çöp poşetlerinin hayatımıza girişi, fazla uzak bir geçmişe dayanmıyor. Ülkemizde ilk çöp poşetleri, 1980’li yıllarda kullanılmaya başlandı. Türkiye’nin ilk çöp poşeti markası unvanı ise Koroplast markasına ait. Aradan geçen 40 yıllık süre zarfında ülkemizde çöp poşeti kullanımı hızla arttı. Ofisimizde kullanacağımız doğada çözünebilen çöp poşetleri, çevre kirliliğinin azalmasına önemli bir katkı sağlayacaktır. Bu bağlamda örneğin, Koroplast markasına ait doğada çözünür orta boy çöp poşetleri güzel bir seçim olabilir. 55 x 60 cm ölçüsündeki bu ürünlerin paket içi miktarı 20 adet.

Şarj Edilebilir Piller ve Şarj Cihazları

Atık piller, çevre kirliliğinin en önemli nedenleri arasında. Öyle ki, atık pillerdeki 1 gram cıva, denizlerde 2 ton balığı zehirleyecek etkiye sahip. Piyasada farklı kullanım amaçlarına uygun pek çok pil bulmak mümkün. Bu ürünlerin ambalajlarında çoğu zaman “yüksek kapasiteli”, “uzun ömürlü” vb. ifadeler yer almakta. Fakat pil alırken bu gibi ifadelere bakmak yerine, pilin bileşimindeki maddelere bakmalısınız. Pilin gerçek kullanım ömrü, üretildiği maddelerle doğrudan ilgili. 

Kullanımı en yaygın piller genellikle alkalin, karbon çinko, lityum ve gümüş oksit pillerdir. Bunlar içinde alkalin piller, daha yüksek enerji düzeyine sahiptir ve bu nedenle fiyatları daha yüksektir. Şarj edilebilir piller ise orta ve uzun vadede çok daha ekonomiktir ve kullanım süreleri uzun olduğu için çevrenin korunmasına büyük katkı sağlarlar. Bu bağlamda örneğin, GP markasına ait PB420 pil şarj cihazı ve şarj edilebilir AA 4’lü kalem pil güzel bir seçim olabilir. Bu pilleri 1000 kereden fazla şarj edebilirsiniz.

Geri Dönüşümlü Kırtasiye Seti ve Arşiv Kolisi

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte ofiste pek çok işimizi online olarak yapsak da zaman zaman yazı araç ve gereçlerini kullanmamız gerekebiliyor. Elimizin altında bulunduracağımız bir notluk, tükenmez kalem, fosforlu kalem, ihtiyaç duyduğumuz anlarda hızlı ve pratik çözümler sunabilir. Kırtasiye kategorisinde giderek yaygınlaşmakta olan geri dönüşümlü ürünler, doğal kaynakların korunması ve sürdürülebilir bir çevre için çok önemli. 1 ton kullanılmış kağıdın geri dönüşümünün sağlanmasıyla 17 ağacı kurtarmak mümkün. Bu bağlamda örneğin, Mimaks markasına ait geri dönüşümlü kırtasiye seti güzel bir seçim olabilir. Setin içinde birer adet notluk, cetvel, geri dönüşümlü tükenmez kalem, kalemtıraş, fosforlu kalem, silgi ve not koyma yeri ile 2 adet ağaç kalem var.

Arşiv kolileri, büro tipi eşyaların ve klasörlerin ambalajlanmasında kullanılan kolilerdir. Bu kolilerde kullanılan kraft kağıdı ısı ve neme dayanıklı olduğu için evrak ve klasörlerin uzun süreler korunmasını sağlar. Arşiv kolileri, genellikle 2 türde üretilmekte. Bunlardan ilkinde, koli kapağı gövdeyle birleşiktir, ikincisinde ise gövdeden ayrıdır. Tercihe göre iki türden de ofisinizde yararlanabilirsiniz. Bu bağlamda örneğin, Esselte markasına ait Eco arşiv kolisi güzel bir seçim olabilir. 30.5 x 34.3 x 42.7 cm ölçüsündeki bu ürünler, A4 dokümanlar için idealdir. Tümüyle geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilen bu koliler sayesinde evrak ve klasörlerinizi uzun süreler zarar görmeden koruyabilirsiniz.

Doğa Dostu Temizlik Kağıtları

Kağıdın temizlik amacıyla kullanımı ilk olarak Çin’de 6. yüzyılda gerçekleşti. 14. yüzyıla gelindiğinde Çin’de tuvalet kağıdı üretimi 700 bin yaprak düzeyine ulaşmıştı. Temizlik kağıtlarının yaygınlaşması ise II. Dünya Savaşı döneminde gerçekleşti. Ülkemizde ilk tuvalet kağıdı, 1969 yılında Karamürsel’de Eczacıbaşı tarafından kurulan İpek Kağıt tesislerinde üretildi. Markaya Selpak isminin konulması ise ham madde olarak kullanılan selülozun “sel” eki ile temizliği çağrıştıran “pak” sözcüğünün birleştirilmesiyle oldu. Doğa dostu temizlik kağıtları içersinde Selpak Professional 8’li kağıt havlu güzel bir seçim olabilir. FSC ve CoC standartlarına uygun olarak üretilen bu kağıt havlular, hem yüksek bir emiş gücüne sahip, hem de doğada kolayca çözünüyor.

Ekolojik Temizlik Ürünleri

Çevre bilincinin gelişmesiyle birlikte sürdürülebilir hijyen konusundaki farkındalıklar da artıyor. Ev dışı ortamlarda temizlik ve hijyenin sağlanmasına büyük katkı yapan ve gelecek nesilleri herhangi bir çevre kirliliği veya tehditle karşı karşıya getirmeyen ekolojik temizlik ürünlerini ofisinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Eczacıbaşı güvencesiyle üretilen ve az miktarda kullanımda bile yüksek performans gösteren Green Care temizlik ürünleri AISE, Ecolabel, EMAS gibi uluslararası sertifikalara sahip. Bu bağlamda örneğin, Green Care ekolojik sıvı bulaşık deterjanı güzel bir seçim olabilir. 1 litrelik bu ürünlerle ofisinizde elle bulaşık yıkamanız gereken durumlarda hızlı ve hijyenik sonuçlar alabilirsiniz.

Yeşil ofis için Yeşil Ofix kategorimizde bu ürünlerin yanı sıra, doğa dostu fotokopi kağıtları, poşet ve telli dosyalar ile klasörler, defterler, fiber uçlu kalemler, kitaplık ve duvar rafları, çalışma masası ve sehpalar gibi onlarca çeşit ürünü bulabilirsiniz.

Yeşil ofise giden yol Yeşil Ofix‘ten geçer!

Ramazan Bayramı’nız Kutlu Olsun!

Ofix.com ekibi olarak tüm okurlarımızın Ramazan Bayramı‘nı en içten dileklerimizle kutluyor, sevdiklerinizle birlikte mutlu ve huzurlu nice bayramlar geçirmenizi diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir