Yeşil Ofis Üyeler Buluşması’na Katıldık

Merhaba sevgili beyaz yakalılar! Bu hafta sizlere çok önemli bir etkinlikten bahsetmek istiyorum. WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) tarafından başlatılan Yeşil Ofis Programı‘nı başarıyla tamamlayarak yeşil ofis diplomasını alan şirketler, her yıl düzenlenen Yeşil Ofis Üyeler Buluşması ile bir araya gelerek doğanın içinde bulunduğu sorunları ele alıyor, yeşil ofisle ilgili deneyimlerini paylaşıyorlar. İstanbul’da Allianz Tower’da Allianz Türkiye‘nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen bu yılki etkinlikte, Türkiye’de yeşil ofis diplomasına sahip ilk ve tek online ofis marketi Ofix.com‘u ticari pazarlama direktörümüz ve yeşil ofis koordinatörümüz Umut Bayhan temsil etti.

2019 yılı itibariyle Türkiye’de yeşil ofis diplomasına sahip 80 şirket bulunmakta. Bu şirketlerden biri olan benim sevgili şirketim Ofix, bundan tam 3 yıl önce, WWF-Türkiye‘nin sürdürülebilir gelecek için daha etkin bir çaba gösterme çağrısına kulak verdi ve Yeşil Ofis Programı‘na katıldı. Programı kısaca, ofislerde uygulanan bir tasarruf ve iyileştirme programı olarak tanımlayabiliriz. Programın temel amacı, insanlığın doğal kaynaklar üzerindeki baskısını azaltmak. Program kapsamında, ofislerde enerji kullanımı ve tasarruf konusunda farkındalık yaratılıyor ve doğanın korunmasına katkı sağlanıyor.

Türkiye’de yeşil ofis diplomasına sahip ilk ve tek online ofis marketiyiz.

Geçen yıl tamamladığımız Yeşil Ofis Programı kapsamında Ofix‘te, ekolojik ayak izimizi azaltmak için öncelikle kağıt tüketimimizi sınırlandırdık ve kağıt tasarrufunda büyük bir aşama kat ettik. Kağıt tasarrufuna bağlı olarak, kartuş ve toner harcamalarımız epeyce düştü. Şirketimizin en önemli gider kalemlerinden biri olan karton bardak tüketimini sonlandırıp kupa kullanımını başlatarak hem büyük bir tasarruf sağladık, hem de doğanın korunmasına önemli bir katkı yaptık. Tüm bu başarılar, Ofix ekibinin gösterdiği duyarlılıkla gerçekleşti.

WWF-Türkiye kurumsal işbirlikleri ve kaynak geliştirme müdürü Dr. Neyran Akyıldız’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen bu yılki etkinlikte, hem yeşil ofisle ilgili deneyimlerimizi paylaştık, hem de daha neler yapabileceğimize ilişkin görüş alışverişlerinde bulunduk. Etkinlik sırasında WWF-Türkiye doğa koruma direktörü Dr. Sedat Kalem, çok önemli bilgiler paylaştı. Bu bilgilere göre doğa üzerinde insanlığın bıraktığı ekolojik ayak izi bugüne kadar görülmemiş bir düzeye ulaştı. Ki bunun anlamı, tarımda daha fazla verim kaybı, şehirde daha fazla doğal afet demek. Örneğin İstanbul’da 2017 yılında gerçekleşen 20 dakikalık dolu yağışının verdiği zarar 225 milyon doları buldu. Durum işte bu denli vahim.

Yeşil ofis değerlendirme kriterleri ve metodu değişiyor.

Bu yılki etkinlikte, Yeşil Ofis Programı kapsamında kullanılan değerlendirme kriterleri ve metodunun Eylül ayı itibariyle değişeceğini de öğrendik. Yeni kriterlerde özellikle eğitim ve bilinçlendirme konuları ön planda tutulacak ve puanlama metoduna geçilecek. Ayrıca, küresel ısınmaya karşı bireysel ve toplumsal hareketlilik ön plana çıkarılacak. Bu konuyla ilgili yapılacak kampanyanın sloganı “Doğa ve insanlar için yeni bir anlaşma: Birlikte Mümkün!” olarak belirlendi. Kampanya kapsamında küresel ısınmayı önlemeye dönük bireysel ve toplumsal farkındalıklarımızı geliştirmek için bir dizi çalışma gerçekleştirilecek.

Ofix.com ekibi olarak WWF-Türkiye‘nin ekolojik ayak izini azaltma konusunda gösterdiği duyarlılığı son derece takdir ettiğimizi, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tüm kampanya ve projelerini destekleyeceğimizi belirtmek istiyoruz. Etkinliğe emeği geçenlere teşekkür ediyor, ülkemizde yeşil ofislerin sayısının hızla artmasını diliyoruz.

Haftaya görüşmek üzere.

Ofixboy…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir