Yılbaşı Gecesi Evde Oynanabilecek En Güzel 10 Oyun

Merhaba sevgili okurlarım! Göz açıp kapayıncaya kadar geçen bir yılı daha geride bırakmaya hazırlanıyoruz. 2021’e girerken pek çok bakımdan daha umutluyduk. Pandeminin büyük ölçüde kontrol altına alınacağını, işlerin düzeleceğini düşünüyorduk. Oysa yeni çıkan omicron varyantı dünyayı kasıp kavurmaya başladı. Yakında ülkemizde de artış görülebilir. Dolar deseniz şimdilik frenlendi. Fakat neler olacağını tahmin edemiyoruz. Velhasıl 2021 çok da umduğumuz gibi geçmedi. Ancak yine de umutlarımızı kaybetmeyelim. Çok şükür, 2020’deki en karanlık günler geride kaldı. İnşallah 2022 herkes için çok güzel bir yıl olur. Beni soracak olursanız, bu yıl da yılbaşını evde geçireceğim. Eğer siz de evde olacaksanız, yılbaşı oyunları ile ilgili çok işinize yarayacak bir blog hazırladım bu hafta. Eskiden yılbaşı geceleri evde ailecek bir taraftan televizyon izlenir, bir taraftan da yılbaşı oyunları oynanırdı. Pandemi ve dolar krizi bizi o günlere geri götürüyor. Yılbaşı gecesi evde oynanabilecek en güzel 10 oyun işte huzurlarınızda… 

Tombala

Benim yaşımda olanlar gayet iyi bilir ki, eskiden yılbaşı gecelerinin olmazsa olmazlarından biri tombala oyunuydu. Yılbaşı gecesi için hazırlıklar günler öncesinden başlar, zeytinyağlı dolma ve bilumum enfes yiyecekler hazırlanırdı. Yılbaşı yemeğinin ardından maaile televizyonun karşısına geçer, TRT‘nin hazırladığı yılbaşı programı izlenirdi. Dönemin bütün büyük sanatçıları yılbaşı programı vesilesiyle evlere konuk olurdu. Bu sırada evin çocukları tombala kartlarını dağıtmaya başlar, taşların yer aldığı oyun torbası aile büyüğüne teslim edilirdi. Aile büyüğünün çektiği her taş, çinko ve tombalaya bir adım daha yaklaştırırdı. Oyunda ilk çinkoyu yapan kişi acayip bir şekilde böbürlenirdi. Çünkü tombalada birinci çinko demek, oyunu kazanmış gibi büyük bir heyecan yaratırdı. Aynı kişi eğer ikinci çinkoyu da yaparsa değmeyin keyfine! Oyunun en heyecanlı anları ikinci çinkodan sonra başlıyordu. Bununla birlikte son numarayı bekleyen oyuncu bazen heyecandan taşları kaçırabiliyordu. Bazen de ekrandaki ünlüyü seyretmeye dalan oyuncular, çıkan sayıları kartlarında kapatmayı ihmal edebiliyordu. 

Bu anlattıklarım Z kuşağı için belki hiçbir şey ifade etmiyor. Ama bunlar benim gibi birçok insanın zihninde capcanlı bir şekilde yaşamayı sürdüren hatıralardır sevgili arkadaşlar. Günümüzde artık eskisi kadar oynanmasa da tombala oyunu yine de yılbaşı oyunları içinde akla ilk gelen oyun olma özelliğini koruyor. Bu nedenle bendeniz de yılbaşı gecesi evde oynanabilecek en güzel 10 oyun listemin ilk sırasına tombalayı koyuyorum. Dahası, yılbaşına doğru arama motorları üzerinden yapılan aramalarda tombala nasıl oynanır konusuna ilişkin aramaların sayısında ciddi bir artış yaşanmakta. Tombala kaç kişiyle oynanır, çinko nedir, tombalada kaç taş vardır gibi sorular demek ki hâlâ merak uyandırıyor. Bilmeyenler için söyleyeyim, tombalayı en az iki kişiyle oynayabilirsiniz. Oyuncu sayısı konusunda üst sınır yok. Oyun kartında 3 sıra halinde sayılar mevcut. 90 taş arasından çekilen sayılara göre oyun kartı üzerindeki bir sırada yer alan tüm sayıları kapatan oyuncu çinko yapar. İki çinkonun ardından üçüncü sıra da kapanınca tombalayı kazanır. 

Monopoly

Yılbaşında oynanan oyunlar içinde monopoly de çok keyifli bir oyundur sevgili arkadaşlar. Mutlaka duymuşsunuzdur, pandemi başladıktan sonra evlerde daha fazla vakit geçirildiği için kutu oyunlarına ilgi ciddi düzeyde arttı. Bizim zamanımızda bu oyun ailenin çocukları tarafından çok sevilirdi. Büyükler yılbaşı gecesi tombala bittikten sonra televizyon izleyip sohbet eder, çocuklar ise masaya geçip monopoly tablasını açardı. Dünya genelinde en popüler kutu oyunlarından biri olan monopoly, bir yönüyle şansa, bir yönüyle stratejiye dayalı bir oyun. Aynı zamanda da oyuncuların birbirleriyle pazarlık yapmasını gerektiriyor ve iletişim becerilerini güçlendiriyor. Monopolyde amaç, oyun tablasındaki arsaları satın alıp ev veya otel kurmak, bu yolla yüksek gelir elde etmeye çalışmaktır. Bu yönüyle monopoly bir tür yatırımcılık ve girişimcilik oyunudur. Oyunda ne kadar çok tapu toplarsanız o kadar avantaj elde edersiniz. Bir arazi üzerinde ev veya otel kurmak için oyuncular kendi aralarında tapu takası veya alışverişi yapabilirler. 

Hey gidi günler! Z kuşağına sesleniyorum, canım kardeşlerim, kafanızı o tabletlerden, cep telefonlarından biraz kaldırın da eğlenmek için farklı fırsatları değerlendirin. Dijital kanallar üzerinden oynadığınız o savaş oyunları var ya, bunların hiçbiri size hiçbir konuda fayda sağlamayacak! Önünüze çıkanı öldürmeye, her tarafı kırıp dökmeye dayalı oyunlar psikolojinizi bozmaktan başka bir sonuç yaratmaz. Monopoly nasıl oynanır diye biraz araştırıp bakın bakalım, stratejik düşünme yeteneğinizi geliştirmenin farklı yolları yok mu acaba? Monopoly sizi sanal dünyadan çıkarıp hayatın gerçekleriyle yüzleştiren çok güzel bir oyundur. Nitekim oyunda parası kalmayan oyuncu, sahip olduğu tapuları satmaya başlar. Önce açık artırma yöntemine başvurur. Eğer alan olmazsa tapunun ipotek bedeli kasadan alınarak kasaya satışı sağlanır. Buna rağmen tüm tapuları ve parası biten oyuncu, iflas etmek suretiyle oyundan çıkar. Yılbaşı gecesi evde oynanabilecek en güzel 10 oyun içinde monopoly oyununu ben çok seviyorum. Hayatın gerçekleriyle çok güzel yüzleştiriyor! 

Kızma Birader

Yılbaşı gecesi evde oynanabilecek en güzel 10 oyun listemde üçüncü sıraya kızma biraderi koyuyorum sevgili arkadaşlar. Bizim zamanımızda bu oyun da yılbaşı oyunu olarak çok popüler bir oyundu. Gerçi yılın farklı zamanlarında da bunu oynardık. Fakat yılbaşı oyunları evde ayrı bir güzelliğe sahipti. Uzun süredir görmediğimiz kuzenler, komşu çocukları, meraklı teyzeler derken oyunlar daha da keyifli hale gelirdi. Açıkçası, oyunların kendisi kadar kiminle oynadığınız da önemli. Özellikle kızma birader söz konusuysa ve karşınızda biraz atarlı birisi varsa, oyununun keyfi kaçabilir. Hatta zar atarken hile yaptığınızı bile söyleyebilir. Oysa bu oyunda atar yapmaya hiç gerek yok sevgili arkadaşlar. Zarda 6’yı bulana kadar bekleyeceksiniz. Aynı şekilde hayat her zaman istediğiniz gibi gitmez. Bir konu hakkında ne kadar uğraşırsanız uğraşın, sonuçlar istediğiniz gibi şekillenmeyebilir. Bu gibi durumlarda sabır içinde bekleyeceksiniz. Kızma biraderi en çok bu yüzden seviyorum. İnsana sabır içinde beklemeyi öğretiyor. 

Size bir şey söyleyeyim mi sevgili arkadaşlar, bizim blogda yer alan Kızma birader nasıl oynanır? yazısı her yıl Aralık ayının son haftasında okunma rekorları kırıyor. Bu durum iki şeyi gösteriyor. İlk olarak, kızma birader oyununu çok güzel anlatmışız, ellerimize sağlık! İkinci olarak, bu oyun yılbaşında oynanabilecek oyunlar içinde gerçekten de çok beğeniliyor. Ben şimdi burada bu oyunu uzun uzun anlatmayacağım. Nitekim oyunun nasıl oynandığını bilmeyenler linki tıklayarak öğrenebilir. Ancak şunu belirteyim ki, kızma birader gibi masa oyunlarına yönelik ilginin yüksek olmasını çok önemsiyorum. Hepinizin bildiği gibi Z kuşağı teknolojik yönden muazzam imkanlara sahip. Fakat sosyal iletişim becerileri konusunda çok zayıf bir nesil. Masa oyunlarıyla ailece veya arkadaşlarıyla birlikte bir şeyler paylaşan çocukların sosyal iletişim becerileri güçlenir. Bu yönüyle Z kuşağını içine gömüldüğü sanal dünyadan çıkarıp gerçek dünyaya kazandırmak için masa oyunlarının çok faydalı olduğuna inanıyorum. Yılbaşı oyunları bu bağlamda güzel bir vesile olabilir. 

Okey

Okeyi bilmeyenimiz yoktur sanırım sevgili arkadaşlar. Masa oyunları içinde ülkemizde en popüler oyunlardan biri düz okeydir. Ayrıca 101 okeyin de meraklısı çoktur. Bizim zamanımızda yılbaşı gecesi tombala bittikten sonra çocuklar kendi aralarında monopoly veya kızma birader oynardı. Büyüklerin tercih ise okeyden yanaydı. Okeyin klasik versiyonu da 101 okey versiyonu da oldukça kolaydır. Taşları dikkatle takip ederseniz okeyde başarılı olursunuz. Nitekim bu oyunda şans unsuru etkin olsa da bence stratejik analiz daha ön planda. Başka bir deyişle, rakip oyuncuların attığı tüm taşları takip etmeli, uygun hamleler yapmalısınız. Dolayısıyla sayı dizisi oluşturmak konusunda inatçı olmamalı, düşük ihtimaller peşinde koşmamalısınız. Özellikle okey taşını iyi takip etmeli, yanlışlıkla atmamalısınız. Bu oyunu 2, 3 veya 4 kişiyle oynamak mümkün. Ancak oyuncu sayısı arttıkça ve oyun kızıştıkça ortamda sesler biraz yükselebilir. O yüzden benden size tavsiye, bu oyunu fazla geç saatlerde oynamayın. Sonuçta yılbaşı gecesi herkes sizin gibi sabaha kadar oyun oynayacak değil. 

Günümüzde okey oynamak için pek çok imkan mevcut. Bunlar içinde online kanalları çocuklar da yetişkinler de tercih edebiliyor. Otobüste veya dolmuşta giderken cep telefonundan okey oynayan birilerine mutlaka rastlamışsınızdır. Nitekim oyunun basit olması, hemen her ortamda oynanmasını sağlıyor. Kafa dağıtmak için günün hemen her saati bu oyunu dijital platformlar üzerinden oynayabilirsiniz. Ancak yılbaşı gecesi evde oynanabilecek en güzel 10 oyun içinde okeyi reel ortamda oynamak daha keyifli olabilir. Eğer okeyle henüz tanışmadıysanız, Okey nasıl oynanır? isimli yazımızda oyunun detaylarını bulabilirsiniz. Oyunda sayı dizisi oluşturmak için farklı yollar var. Bunlardan biri, aynı renkli taşları sıraya dizmektir. Diğeri ise aynı sayılı taşların farklı renklerini dizmektir. Aynı renkli taşlardan per yapmak için 3 adet ve üzeri taşa ihtiyaç vardır. Aynı sayılı taşlardan oluşan diziler içinse taş sayısı 3 veya 4 olmak durumundadır. Elindeki perleri 14’e tamamlayan oyuncu o eli kazanır. Bununla birlikte taşları karıştırırken ve dizerken fazla ses çıkarmamalısınız. 

Domino

Yılbaşı gecesi evde oynanabilecek en güzel 10 oyun listemin beşinci sırasında domino var sevgili arkadaşlar. Okeye göre biraz daha sofistike bir oyun olan dominoyu 2, 3 veya 4 kişiyle oynayabilirsiniz. Okeye oranla bu oyun daha düşük bir popülariteye sahip. Fakat yılbaşı oyunları içinde eğer farklı bir deneyim yaşamak isterseniz bu oyunu deneyebilirsiniz. Tıpkı okeyde olduğu gibi domino için de günümüzde pek çok dijital kanal mevcut. Ancak yılbaşı gecesi oyunları özellikle yüz yüze oynandığında daha güzel hale geliyor. Bu oyunun da kurallarının basit olması, farklı yaş gruplarının birlikte keyifli vakit geçirmesini sağlıyor. Online yılbaşı oyunları ile bu keyfi almanız çok güçtür. Hiç tanımadığınız, bir daha görüşme fırsatınız bile olmayacak kişilerle oynamak yerine ailenizle domino oynayarak daha keyifli vakit geçirebilirsiniz. Yılbaşı oyunları 2 kişilik oynandığında bile güzel oyunlardır. Nitekim bu oyunlar yılbaşı gecesi ailecek kaliteli ve güzel zaman geçirmeyi sağlar. 

Evde yılbaşı oyunları içinde tercihiniz dominodan yanaysa kısaca anlatayım. Oyunda, sayı değerleri üzerindeki noktalarla belirtilen 28 taş vardır. Taşlar enlemesine bir çizgiyle ikiye ayrılmıştır. Dominonun amacı, sayıları aynı olan taşları birbiriyle eşleştirerek dizmektir. Sahip olduğu tüm taşları doğru şekilde dizen oyuncu dominoyu kazanır. Ardından puanlama başlar. Oyuncuların elinde kalan taşların sayı değeri ceza puanına dönüşür. Burada kısaca anlattığım bu oyunla ilgili merak ettiğiniz konuları Domino nasıl oynanır? konulu yazımızda bulabilirsiniz. Çok eskilerde, ta Cumhuriyet’in ilk yıllarında kahvehanelerde domino çok oynanırdı. Zamanla bunun yerini okey aldı ve domino biraz unutuldu. Ancak günümüzde bu oyun pek çok Avrupa ülkesinde ve Güney Amerika’da oldukça popüler. Yılbaşı gecesi evde oynanabilecek en güzel 10 oyun içinde dominoyla güzel ve farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Nitekim yeni yıl oyunları, domino gibi eskiden ülkemizde çok popüler olan oyunları hatırlamak ve yaşatmak için de bir fırsat olabilir. 

Scrabble

Eğer yılbaşı gecesi ailece hem keyifli, hem de eğitici bir oyun oynamak istiyorsanız scrabble güzel bir seçim olabilir. Özellikle çocukların sözcük dağarcığını geliştirmeleri için scrabble iyi bir seçimdir. Aynı şekilde yetişkinlerin sözcük dağarcığını geliştirmeleri için de güzel bir fırsattır. Scrabbleda harflerden anlamlı bir sözcük türetmek için uğraşan oyuncular, dilsel becerilerini daha etkin şekilde kullanıyor. Yılbaşı akşamı baktınız ki televizyon size hitap etmiyor, diğer oyunlar da keyif vermiyor, o zaman scrabble oynayabilirsiniz. Sözcük türetmeyi keyifli hale getiren bu oyun, dil becerilerinin yanı sıra hafıza ve odaklanma konusunda da faydalı bir oyundur. Eğlence programlarını beğenmiyorsanız televizyonu kapatıp ailenizle birlikte scrabble oynayabilirsiniz. Sözcük türetmek konusunda göstereceğiniz çaba, sözcükleri daha yakından tanımanızı da sağlayabilir. Çoğu zaman pek de düşünmeden kullandığımız sözcükler yılbaşı gecesi oynanacak oyunlar içinde scrabble ile çok değerli hale gelebilir. Çocuğunuza yeni sözcükler öğretmek için de güzel bir fırsattır bu aslında. 

Belki bilmeyenler vardır, o yüzden kısaca anlatayım sevgili arkadaşlar. Bu oyunu 15 x 15’lik kare bir oyun tahtası üzerinde 2, 3 veya 4 oyuncuyla oynayabilirsiniz. Oyun setinde 4 ıstaka, 100 adet oyun taşı ve 1 adet taş torbası var. Oyun taşlarının 98’i harflerden, 2’si joker taşından oluşur. Her oyuncu 7 taş çeker, bu taşlardan anlamlı sözcükler türetir. Oyuna başlayan oyuncu, türettiği sözcüğü oyun tahtasının üzerine yerleştirir. Ardından diğer oyuncular da türettikleri sözcükleri önceki sözcüklerden birine değecek şekilde oyun tahtasına yerleştirir. Sözcük dizimi soldan sağa veya yukarıdan aşağıya olabilir. Harcanan taş kadar torbadan taş çekilir. Taşlar bitene kadar bu şekilde devam eder. Ancak taşlardan sözcük oluşmuyorsa sıra diğer oyuncuya geçer. Oyun tahtasında her hücrenin farklı bir puanı vardır. Dolayısıyla taşın yer aldığı hücreye göre harfin 2 veya 3 katı puan almak mümkündür. Burada kısaca anlattığım scrabble oyununun detaylarını Scrabble nasıl oynanır? isimli yazımızda bulabilirsiniz. 

Tabu

Yılbaşı gecesi evde oynanabilecek en güzel 10 oyun listemde yedinci sıraya tabu oyununu koyuyorum sevgili arkadaşlar. Bizim zamanımızda sessiz sinema, hadi anlat bakalım gibi oyunlar vardı. Bu oyunlar özellikle yılbaşında oynanacak oyunlar içinde yer alırdı. Tabu oyunu, bu oyunların biraz daha geliştirilmiş bir versiyonu. Ve kalabalık ortamlarda çok keyifli hale gelmekte. Eğer yılbaşı gecesini kalabalık bir aile ortamında geçirecekseniz bu oyun sizin için iyi bir seçim olabilir. Tabuyu oynamak için iki takıma ayrılabilirsiniz. Oyun kartlarında her kelime için 5 tane yasak kelime yer alır. Standart oyun kutusu içinde 252 oyun kartı vardır. Oyuna başlarken ilk olarak kartları oyun tahtasının üzerine renklerine göre dizmeli, 5 adet kart seçmelisiniz. Ardından kartlarda yazan soru sözcüklerini, tabu sözcükleri kullanmadan 1 dakika içinde anlatmanız gerekir. Süreyi tespit için oyun kutusunda bir kum saati vardır. Süre bitiminde diğer takım düdüğü çalar ve sıra onlara geçer. En fazla sözcük anlatan takım öne geçer. 

Tabu oyununu klasik tabu şeklinde oynayabileceğiniz gibi, 15 kelime tabu, tabu çizgi veya kuklalı tabu şeklinde de oynayabilirsiniz. Oyun kartında ilerleme sağladıkça bu farklı seçenekleri kullanabilirsiniz. Oyunda yasak sözcükleri rakip takım takip eder. Anlatıcının tabu sözcüklerinden birini kullanması rakip takıma 1 puan kazandırır. Ancak 15 kelime tabuda anlatıcı 2 dakika içinde en fazla 15 kelime anlatır. Tabu çizgide anlatım için 2 dakikalık sürede sadece çizgilere izin vardır. Diğer taraftan kuklalı tabuda ise mavi karttaki 3 kelimeyi anlatmak için sadece mor kuklaya izin vardır. Burada kısaca anlatmaya çalıştığım bu oyunun detaylarını Tabu nasıl oynanır? isimli yazımızda bulabilirsiniz. Bununla birlikte tabuda başarılı olmak için süreyi çok iyi kullanmalısınız. Dolayısıyla anlatıcının bu konuda iyi bir performans sergilemesi gerekir. Yılbaşına özel oyunlar içinde tabu çok güzel bir alternatiftir. Evde yılbaşını geçirecek kişiler için yılbaşı aile oyunları bağlamında tabuyu özellikle tavsiye ederim. Bu oyun sayesinde özellikle anlatım becerilerinizi geliştirmek için güzel bir fırsat yakalayabilirsiniz. 

Dama

Yılbaşını herkes kalabalık aile ortamında geçirmeyecek sevgili dostlarım. Yılbaşına eşiniz veya kardeşinizle birlikte baş başa girecekseniz, yılbaşı gecesi evde oynanabilecek en güzel 10 oyun içinde damayı tavsiye ederim. 2 kişilik yılbaşı oyunları içinde dama çok güzel bir seçimdir. Bu oyunun mazisi Antik döneme kadar uzanıyor. Ayrıca farklı oynama şekilleri de mevcut. Bunlar içinde özellikle üç tanesi daha ön planda. Bunlardan biri çapraz damadır. Diğeri Türk daması, üçüncüsü ise Çin damasıdır. Adından da belli olduğu gibi, ülkemizde özellikle Türk daması ön plandadır. Ancak mobil uygulamalar üzerinden çapraz dama ve Çin daması gibi seçeneklere de ilgi yüksek. Türk damasını 8 x 8 kareden oluşan oyun tahtası üzerinde toplam 32 taşla oynayabilirsiniz. İki oyuncunun da 16 taşı vardır. Oyunun başında taşları oyun alanına bir sıra boş bırakarak yerleştirebilirsiniz. Oyunda amaç rakibin tüm taşlarını yemektir. Rakip oyuncunun birinci sırasına ulaşan oyuncu dama yapar ve daha geniş bir hareket imkanı kazanır. 

Çapraz damada taşlar, adından da belli olduğu gibi çapraz şekilde ilerler. Türk damasında ise geriye ve çapraz yönde hareket yoktur. Sadece dama taşının geriye doğru hareket etmesi mümkündür. Ancak dama taşının çapraz hareketi de söz konusu değildir. Oyuncu eğer aynı anda iki farklı yönde taş yiyebilecek durumdaysa, hangi yönde taş yiyeceğini seçebilir. Bununla birlikte genellikle daha çok taşı yiyeceği yönde hareket eder. Bu oyunun detaylarını Dama nasıl oynanır? isimli yazımızda bulabilirsiniz. Özellikle yılbaşı oyunlar için harika bir zaman dilimi. Gece geç saate kadar oturacaksanız tek bir oyuna takılmayın derim. Ayrıca kalabalık bir ortama gerek yok. Yılbaşı oyunları 2 kişilik de olabilir. Özellikle dama iki kişilik yılbaşı oyunları içinde harika bir seçimdir. Damanın en önemli faydası ise hızlı düşünme ve doğru karar verme yeteneğini geliştirmesidir. Aynı zamanda da özgüven duygusunu geliştirir ve stratejik planlama deneyimi kazandırır. Buna ek olarak dama kurallarının basit olması da bu oyunu 7’den 70’e herkese sevdirir. 

Jenga

Eğer el becerilerine dayalı daha basit bir oyun arıyorsanız jenga tam size göre bir oyundur sevgili arkadaşlar. Yılbaşı gecesi evde oynanabilecek en güzel 10 oyun listemde dokuzuncu sıraya jengayı koyuyorum. Bu oyunu ilk olarak Afrika’da yaşayan bir İngiliz kız çocuğu buldu. Babasının işlerinden dolayı Afrika’da yaşayan bu çocuk, can sıkıntısını aşmak için kardeşleriyle oynayabileceği bu oyunu icat etti. Diğer taraftan jenga sözcüğünün anlamı kule yükseltmedir. Oyun daha sonra uluslararası oyun şirketlerinin bünyesine geçti ve popüler hale geldi. Jengada amaç, 2 farklı eksende ve 3’erli gruplar halinde üst üste dizilen tahta blokları kuleyi yıkmadan çekmek ve kule yüksekliğini arttırmaktır. Oyunun başında blokları yerinden almak kolaydır. Ancak oyun ilerledikçe işler zorlaşır. Bu bakımdan yoğun bir dikkat ve konsantrasyon gerektiren bu oyunda küçük bir hata bile oyunu kaybettirir. Bu yüzden oyuncuların başından itibaren planlı hareket etmesi gerekir. Başka bir deyişle hangi blokları nereye koyacağınız oyunun sonucunu ciddi oranda etkiler. 

Jenga oynamak için en az 2 kişi yeterlidir. Oyunun en yaygın oynama şekli 4 kişiyle olanıdır. Ancak istediğiniz kadar kişiyle oynayabilirsiniz. Oyunda 4 kişi ayrı ayrı yarışabileceği gibi, ikili gruplar içinde de yarışmak mümkün. Oyunda dokunduğunuz bloğu çekmek zorundasınız. O yüzden bloklara dokunmadan önce çok iyi düşünmeniz gerekir. Bloğu çıkarırken iki elinizi kullanmanız avantaj sağlar. Bununla birlikte oyunun ilk katındaki blokların doğu-batı ekseninde olması gerekir. Jengayla ilgili diğer detayları Jenga nasıl oynanır? isimli yazımızda bulabilirsiniz. Yılbaşı gecesi evde oynanabilecek en güzel 10 oyun içinde jenga hem basit, hem de keyifli bir oyundur. Özellikle çocukların el ve kol kaslarını geliştirmeleri için jenga çok iyi bir seçimdir. Yılbaşı için oyunlar arıyorsanız bu oyunların size veya çocuğunuza fayda sağlayıp sağlamadığına bakmanızı tavsiye ederim. Özellikle 6-12 yaş aralığındaki çocuklar için jenga çok faydalı bir oyundur. Kulenin yüksekliği arttıkça çocuğunuzun özgüveni de artar. 

Catan

Bu oyunun adını daha önce hiç duymamış olabilirsiniz sevgili arkadaşlar. Yılbaşı gecesi evde oynanabilecek en güzel 10 oyun listemin son sırasına koyduğum bu oyun farklı bir oyun deneyimi yaşamak isteyenlere hitap ediyor. Bu bakımdan tombala ve diğer oyunlar size keyif vermiyorsa, günümüzün en popüler kutu oyunlarından biri olan catan oyununu tavsiye ederim. Bizim zamanımızda böyle bir oyun yoktu. Nitekim catan ilk olarak 1995 yılında çıktı. Açıkçası, ben bu oyunu sadece bir kez ve bir arkadaş ortamında oynadım. Bu da güzel ve keyifli bir oyun. Bu nedenle yılbaşı için oyunlar listeme koymak istedim. Yılbaşında hangi oyunlar oynanır diyenlere son olarak bu ilginç oyundan kısaca bahsetmek istiyorum. Bu oyunu en az 3 kişiyle oynayabilirsiniz. Oyunda amaç, oyuna ismini veren Catan adasında gerekli kaynakları temin ederek yerleşim yerlerini geliştirip 10 zafer puanına ulaşmaktır. Adada 19 adet altıgen arazi var ve 5 farklı tip arazide kaynak üretimi söz konusu. 

Oyunda başarılı olmak için önce köy kurmalısınız. Ardından köyleri şehre dönüştürebilirsiniz. Her köy için 1 zafer puanı, her şehir için 2 zafer puanı kazanabilirsiniz. Toplamda 10 zafer puanına ulaşan kişi oyunu kazanır. Fakat köyleri yalnızca boş olan kesişim noktalarına ve yol ile bağlantılı şekilde kurmak gerekir. Kesişim noktası ise 3 adet altıgen arazinin birbirine temas ettiği noktadır. Böylelikle her oyuncu en fazla 5 köy kurar. Oyunun başında her oyuncu kendi arazisini seçer. Zar atışına göre ilerleme gerçekleşir. Bunun için oyunda kaynak kartları devreye girer. Oyunda bir kenara veya kıyıya sadece 1 yol yapmak mümkündür. Ticaret ise takas yoluyla inşa faaliyetlerini hızlandırır. Bu güzel oyunun detaylarını Catan nasıl oynanır? isimli yazımızda bulabilirsiniz. Bu sayede yılbaşında ailecek oynanabilecek oyunlar içinde catan ile farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Bu oyunu belki çocuklarınız dijital kanallarda online olarak oynuyordur. Ancak ben yine de oyun kutusuyla reel olarak oynamanızı tavsiye ederim. 

2022 yılının hepimiz için sağlıklı, mutlu ve huzur dolu bir yıl olmasını diliyorum.

Haftaya görüşmek üzere.

Ofixboy… 

İlgili yazılar

Tabu nasıl oynanır sorusunun cevabını Ofix Blog'da bulabilirsiniz...
En güzel 10 Pink Floyd şarkısı için öneriler Ofix Blog'da...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir