Yoğurdun faydalarını biliyor musunuz?

Türk mutfağında çok önemli bir yeri olan yoğurt, zengin bir probiyotik, protein, mineral ve vitamin kaynağı. Sütün laktik asit fermantasyonu sonucu elde edilen yoğurt, süte oranla daha az laktoz barındırıyor ve dişlerden kemiklere, kaslardan eklemlere, sindirim sisteminden bağışıklık sistemine kadar birçok doku ve sisteme faydalı oluyor. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, yoğurdun faydaları konusunu ele alacağız. 

Bağırsak sağlığına iyi gelir.

Yoğurdun faydaları listemizin ilk sırasında, bağırsak sağlığına iyi gelme etkisi var. Yoğurdun mayalanmasını sağlayan faydalı bakteriler, birçok sindirim sürecinde etkin bir rol üstlenmekte. Yoğurtta bulunan probiyotikler, bağırsak floramızı besleyerek sindirim sorunlarının düzelmesine katkı sağlıyor. Bağırsak florasında zararlı organizmalara karşı etkin bir koruma sağlayan probiyotikler, bağırsak duvarında bulunan ve besin emilimini sağlayan villusları güçlendiriyor, toksik maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştırıyor. Yoğurttaki probiyotikler ayrıca, bağırsak hareketlerini arttırarak kabızlık, ishal, hazımsızlık gibi şikayetlere iyi geliyor.

Vücut direncini yükseltir.

Mevsim geçişlerinde ve kış aylarında vücut direncimiz düşebilmekte. Bağışıklık sistemimizin iyi şekilde çalışabilmesi için vücudumuzun yeterli miktarda antikor üretmesi şart. Yoğurdun faydaları içinde yer alan vücut direncini yükseltme özelliği, yoğurtta bulunan probiyotiklerden ve bileşimindeki protein, mineral ve vitaminlerden gelmekte. Bu özellikleri sayesinde vücudun antikor üretmesini destekleyen yoğurt, bağırsak florasını düzenlediği için başta kolon kanseri olmak üzere birçok kanser türünü önleyici etkiye sahip. Yoğurdun faydaları içinde vücut direncini yükseltme etkisinden yararlanmak için günde 1 kase yoğurt tüketmeniz yeterli.

Hücre ve dokuların onarılmasına katkı sağlar.

Vücudumuzdaki hücre ve dokular, başta sağlıksız beslenme olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı zarar görmekte. Günlük düzenli olarak tüketilen yoğurt, hücre ve dokuların onarılmasına büyük katkı sağlamakta. Yoğurdun faydaları konusunda özellikle de yoğurt suyu, bu bağlamda çok önemli. Yüksek miktarda riboflavin içeren yoğurt suyu, bu onarımda etkin bir rol üstlenir. Hücre ve dokuların onarılması için vücudun ihtiyaç duyduğu protein, mineral ve vitaminler bakımından da zengin bir kaynak olan yoğurt, vücudumuzda oluşan yaralar için de oldukça faydalı. Yaraların iyileşme sürecini hızlandıran yoğurt, hücre ve dokular üzerinde uyarıcı etkilere sahip. 

İskelet sistemi ve dişleri güçlendirir.

Yoğurdun içerdiği yüksek miktarda kalsiyum ve çinko, iskelet sistemi ve dişleri güçlendirmekte. Eklem, kıkırdak ve kemikleri onaran yoğurt, vücudun daha fazla D vitamini depolamasını sağlayarak kemik ve diş gelişimini destekliyor. Yoğurt ayrıca, kemik erimesi ve diş çürüklerini önlüyor, diş minesini güçlendiriyor. Bileşimindeki kalsiyumun yanı sıra magnezyum, potasyum ve protein sayesinde kas fonksiyonlarını güçlendiriyor, sinir iletimlerini hızlandırıyor. Yoğurdun faydaları bağlamında iskelet sistemi ve dişlerinizi korumak için yoğurdu ister tek başına, isterseniz başka yiyeceklerle birlikte tüketebilirsiniz.

Kolesterolü düşürür, kan şekerini dengeler.

Yoğurdun bileşiminde yüksek miktarda potasyum, fosfor, riboflavin, iyot, çinko ve A, B, E vitaminleri bulunmakta. Bu maddeler sayesinde kolesterolü düşüren yoğurt, kan şekerini dengelemeye de önemli bir katkı sağlıyor. Üstelik, kan şekerini düşürürken vücutta açlık hissi yaratmıyor. Bu özelliği nedeniyle, diyet yapanlar tarafından sıkça tüketiliyor. Bununla birlikte kolesterol hastaları, yoğurdun faydaları konusunda dikkatli olmalı. Nitekim kolesterol hastalarının yoğurdun kaymağını tüketmemesi ve az yağlı sütten yapılmış yoğurtları tercih etmesi gerekir.

Tansiyonu düzenler.

Yoğurdun faydaları ile ilgili yapılan çalışmalara göre günlük düzenli yoğurt tüketimi, yüksek tansiyon riskini azaltmakta. Her gün 1 kase yoğurt tüketen kişilerin tansiyonları normal düzeyde seyretmekte. Yoğurdun bu etkisinin, bağırsak florasına sağladığı katkılardan kaynaklandığı düşünülmekte. Bağırsak florasını güçlendiren yoğurttaki probiyotiklerin, tansiyonu yükselten kortizon gibi maddelerin seviyesini dengelediğine inanılmakta. Bununla birlikte, yoğurdun tansiyon ilaçlarına alternatif olamayacağını belirtelim. Tansiyon hastasıysanız, günde 1 kaseden fazla yoğurt tüketmekten kaçınmalısınız.

Cilt ve deri hastalıklarına karşı korur.

Yoğurdun faydaları listemizde son olarak, cilt ve deri hastalıklarına karşı koruyucu etkisinden bahsetmek istiyoruz. Yoğurtta bulunan faydalı bakteriler yalnızca bağırsak sağlığı için değil, aynı zamanda cilt ve deri sağlığı için de önemli. Ciltte oluşan sivilce ve kızarıklıklara iyi gelen yoğurt, bazı mantar enfeksiyonlarına karşı da koruyucu rol oynamakta. Bununla birlikte, yoğurdunuzu günlük süt kullanarak kendiniz yapmayı tercih ediyorsanız, sütünüzü güvenilir yerlerden almaya ve yoğurt yaparken hijyen şartlarına uymaya dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde, yoğurdun faydaları konusunda olumlu bir sonuç elde edemezsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir