Yürüyüş yaparken nelere dikkat etmek gerekir?

Hareketsiz bir yaşam tarzı, birçok hastalığa yakalanma riskini arttırmakta. Özellikle diyabet, insülin direnci, hipoglisemi gibi şeker metabolizmasıyla ilgili hastalıkların nedenleri arasında hareketsiz yaşam tarzının payı büyük. Vücudumuzun hareket ihtiyacını en kolay ve sağlıklı şekilde karşılamanın yolu yürüyüş yapmaktan geçiyor. Bununla birlikte, yürüyüş yaparken bazı konulara dikkat edilmediğinde yürüyüşün faydalarından etkin bir şekilde yararlanmak mümkün olmuyor. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, yürüyüş yaparken nelere dikkat etmek gerektiği hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. 

Haftada en az 3 gün ve en az 30 dakika yürümelisiniz.

Yürüyüş yapmanızı engelleyen herhangi bir sağlık sorununuz yoksa, haftada en az 3 gün ve en az 30 dakika yürümelisiniz. Bu miktar, sağlığımızı korumak için gerekli alt sınırı ifade etmekte. Daha sağlıklı bir hayat için haftada 5 gün en az 30 dakika veya 3 gün en az 45 dakika yürümelisiniz. Bu şekilde ortalama 150 kalori yakabilir, vücudunuzdaki toksinlerden doğal yollarla kurtulabilirsiniz. Kronik bir hastalığınız veya hareket yeteneğinizi kısıtlayan özel bir sağlık sorununuz varsa, yürüyüş miktarı ve süresi konusunda en doğru bilgiyi hekiminizden alabilirsiniz. Yürüyüş yapmaya 40 yaş ve üzerinde başlayanların ilk olarak genel bir sağlık kontrolünden geçmesinde yarar var.

Yürüyüş için doğru yer ve zamanı belirlemelisiniz.

Yaz aylarının sonlarına yaklaştığımız bu zaman diliminde hava sıcaklıkları düşmekte ve özellikle açık alanda yürüyüş yapmak zorlaşmakta. Soğuklara karşı koruyan iyi bir donanımınız varsa, hava şartlarına daha kolay uyum sağlayabilirsiniz. Donanımınız iyiyse, sıcaklık 10 dereceye kadar inse bile açık alanda yürümenize engel olmaz. Fakat donanımınız iyi değilse, hava sıcaklığının 16-18 derecenin üzerinde olduğu zaman dilimlerini seçmeniz daha doğru olacaktır. Bu derecenin altında yürüyüş yapmak vücut direncinizin düşmesine ve enfeksiyonlara yakalanmanıza yol açabilir.

Açık alanda yürüyüş yapmak istiyorsanız, yağış durumuna da dikkat etmelisiniz. Yağmur altında yürüyüş yapmak kayma ve düşme riskleri açısından uygun değildir. Ve tabii, yürüyüş için sabah saatlerini tercih ederseniz, metabolizmanız hızlanır ve gün içinde daha fazla yağ yakabilirsiniz. Yürüyüş için spor salonunu tercih ediyorsanız, açık alanda yapılan yürüyüşlerin vücuda alınacak daha fazla oksijen nedeniyle daha faydalı olduğunu belirtelim. Vücudunuza ne kadar fazla oksijen girerse, metabolizmanız o kadar fazla yağ yakar.

Kıyafetleriniz ve ayakkabılarınız yürüyüş için uygun olmalı.

Yürüyüş sırasında vücudunuz, artan hareket miktarı ve vücut ısısı nedeniyle terleyecektir. Sentetik kıyafetlerle yürüyüş yaparsanız, vücudunuz ter atmakta zorlanır ve vücut ısınız metabolizmanıza zarar verecek şekilde yükselir. Yürüyüş yaparken pamuklu kıyafetler giyerseniz vücudunuz daha kolay ter atar. Kıyafetleriniz ayrıca vücudunuzu sıkmamalı ve hareket kabiliyetinizi kısıtlamamalı. Özellikle açık alanda yürüyüş yaparken dar ve sentetik kıyafetler giymekten kaçınmalısınız. Vücudunuzu saran kıyafetler nedeniyle arazi şartlarına uyum sağlayacak esnekliği göstermekte zorluk çekebilirsiniz.

Yürüyüş sırasında giyeceğiniz ayakkabılar, esnek bir tabana sahip olmalı ve ayaklarınızın yanı sıra kalça ve omurganızı da rahatlatmalı. Yanlış bir ayakkabı seçimi yaparsanız, yürüyüş sırasında herhangi bir kaza veya yaralanma yaşamasanız bile kas ve eklem ağrılarından kemik ödemine kadar çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Yürüyüş ayakkabısı olarak kullanacağınız ayakkabılar, ayak kaslarınız ve bağ dokularınızı korumalı, ayak bileği burkulması başta olmak üzere çeşitli kaza ve yaralanma risklerini azaltmalı.

Fazla aç veya tok olmamalısınız.

Fazla aç veya tok karna yapılan yürüyüşler sağlık açısından bazı riskleri beraberinde getirmekte. Yürüyüşten en az 2 saat önce hiçbir şey yememeniz sağlık açısından daha faydalıdır. Yürüyüşten önce bir şeyler atıştırırsanız, vücudunuz sindirim işleri için efor sarf eder ve yürürken daha fazla zorlanır. Yürümeden önce enerji ihtiyacınızı karşılamak adına şekerli yiyecek ve içeceklerden kesinlikle uzak durmalısınız. Çünkü bunlar kan şekerinizi hızlı bir şekilde yükseltir ve pankreastan salgılanacak insülin hormonuyla birlikte kan şekeriniz düşer, metabolizmanız yürüyüşe uyum sağlayamaz.

Isınma hareketleri yapmalısınız.

Hangi sporu yaparsanız yapın, spora başlamadan önce mutlaka ısınma hareketleri yapmalısınız. Nitekim ısınma hareketleri, kas ve eklemler üzerinde baskıyı azaltır ve vücudun spora karşı direnç göstermesini önler. Yürüyüş yapmak için ister açık alanları, isterseniz spor salonlarını tercih edebilirsiniz. Spor salonunu tercih ediyorsanız, ısınma hareketleri için spor salonunda birçok spor aleti ve ekipmanı bulabilirsiniz. Bunlar içinde kendinize en uygun olanları seçmeli, kullanmayı bilmediğiniz ekipmanlar konusunda mutlaka destek almalısınız.

Açık alanda yürüyüş yapmayı tercih ediyorsanız, ısınma hareketleri sırasında vücudunuzu fazla zorlamamaya ve yürüyüş parkurunuzu doğru seçmeye dikkat etmelisiniz. Vücudunuzu ısıtmadan açık alanda yürüyüş yapmaya başlarsanız, vücudunuz arazi koşullarına uyum sağlamakta zorlanır ve yaralanma riskleri artar. Yürüyüş sırasında ayrıca, başınız öne eğik durumda ve yere bakarak yürümekten kaçınmalı, gözleriniz karşıya bakacak şekilde başınızı dik tutmaya çalışmalısınız. Bu sayede omurga sağlığınızı korur, sırt ve boyun ağrısı şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz.

Temponuzu doğru ayarlamalısınız.

Yürüyüş sırasında oluşan kaza ve yaralanmaların nedenleri arasında tempoyu doğru ayarlayamama üst sıralarda yer alıyor. Yürüyüş yaparken doğru tempoyu ayarlamak büyük önem taşımakta. Yürüyüşten önce ısınma hareketleri yapmışsanız, doğru tempoyu yakalamanız kolaylaşır. Sağlıklı bir yetişkin için yürüyüş sırasında kalp hızının 100-110 arasında olması normal kabul edilmekte. Fakat bu hıza bir anda çıkmamalı, vücudunuzu hazırlayarak kademeli bir şekilde ulaşmalısınız. Kronik bir hastalığınız varsa veya yürüyüşe 40 yaşından sonra başlamışsanız, hangi tempoda yürümeniz gerektiğini bir spor eğitmenine veya fizyoterapiste danışabilirsiniz.

Su kaybına dikkat etmelisiniz.

Spor yaparken vücudumuzda su kaybı artmakta. Bu konuda yapılan hataların başında, su kaybının yalnızca bahar ve yaz döneminde arttığını zannetmek geliyor. Oysa hava ve mevsim şartları ne olursa olsun, spor yaparken vücudumuzda su kaybı oluşmakta. Yürüyüş yaparken soğuktan korunmak için kalın giyinirseniz, vücudunuzdaki su kaybı daha da artacaktır. Su kaybınızı dengelemek için yeterince su tüketmeye dikkat etmelisiniz.

Editörün Tavsiyesi: Erikli Pet Şişe Su

Spor yaparken vücudumuzda oluşan su ve enerji kaybını karşılamak adına çoğu zaman bilgisizlik veya yanlış bilgiler nedeniyle meyve suları veya enerji içecekleri önerilebiliyor. Oysa bu içecekler, kan şekerimizi hızlı yükseltir, pankreasımızdan fazla miktarda insülin salgılanmasına yol açar, enerjimizi kısa sürede düşürür. Spor sırasında tüketilebilecek en doğru içecek sudur. Nitekim, suyun yerini tutabilecek hiçbir içecek olmadığı gibi, su içerek metabolizmamızın hızını doğru şekilde ayarlamasına katkı sağlayabiliriz. Su konusunda Erikli pet şişe su iyi bir seçim olabilir. Paket içi ürün adedi 12 olan bu ürünlerin hacmi 330 ml, pH değeri ise 7.81. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir