Zam İstemenin İncelikleri

Merhaba sevgili beyaz yakalılar, bugünkü yazımda çok önemli bir konuya temas edeceğim. Asgari ücrete yapılan zamdan sonra çalışanlar arasında zam beklentisi arttı. 2020’nin bu ilk günlerinde maaşınıza yapılacak zam oranı henüz netleşmemiş olabilir. Bugünkü yazımda sizlere, istediğiniz zammı almanıza katkı sağlayacak bazı önerilerde bulunacağım. Zam istemenin incelikleri işte huzurlarınızda… 

Çalıştığınız sektörde maaş ortalamasının ne kadar olduğunu öğrenmelisiniz. 

Yıl boyunca çok çalışıp iyi bir zammı hak eden sevgili beyaz yakalılar, zam konusunda her şeyden önce, sizinle aynı işi yapan ve aynı konumda olanların aylık gelirlerinin ortalama ne kadar olduğunu öğrenmelisiniz. Böylelikle zam konusunda makul bir beklenti içine girebilir, gereksiz hayal kırıklıkları yaşamaktan kurtulabilirsiniz. Yurt dışında bu gibi bilgileri paylaşan Salary.com gibi bazı siteler mevcut. Türkiye’de bildiğim kadarıyla böyle bir bilgi kaynağı yok. Fakat meslektaşlarınızla yaptığınız görüşmelerde, bir kahve molası esnasında bıyık altından bu soruyu sormak gibi eski usullere başvurabilirsiniz.

Ne kadar ‘daha’ kazanabileceğinizi hesaplamalısınız. 

İlk olarak sizinle aynı işi yapan ve aynı konumda olanların ortalama gelirlerini öğrendiniz. Şimdi sıra sizin gelirinizi bu aralık içerisinde ne kadar arttırabileceğinizi hesap etmekte. Bu noktada, kaç yıldır bu işi yapıyor olduğunuz, aynı şirkette kaç yıldır çalışıyor olduğunuz gibi faktörler devreye giriyor. Uzun zamandır aynı işi yapıyorsanız, bu sizin hanenize yazılacak kocaman bir artı demektir. Uzun zamandır aynı şirkette çalışıyorsanız, ki bu tutarlılık ve bağlılık göstergesidir, işte kocaman bir artı daha. 

İşvereninizin finansal durumunu dikkate almalısınız.

Türkiye’de işverenlerin finansal durumları hep kötü, hep şikayet, hep olumsuzluk… Bunları ben de biliyorum sevgili beyaz yakalılar. Ama tam da zam istemeyi planladığınız zaman diliminde patronunuz büyük bir ekonomik krizin içerisindeyse, beklediğinizin altında bir zam almanız mümkündür. Bu durumda, patronunuzun elinin rahatlayacağı dönemi beklemeli ve zam talebinizi doğru zamanda ifade etmelisiniz. 

Argümanlarınızı hazırlamalısınız. 

İlk iki maddeyi sağlayıp üçüncü maddedeki doğru zamanı yakaladıktan sonrası tabii ki patronun karşısına çıkmak. Bu noktada kendinizi, işe yeni başvuran ve CV’sini işverenin masasına bırakan bir yeni mezun gibi hissedebilirsiniz. Böyle hissetmeniz doğru da olur. Patronunuzla görüşürken şu ana kadar şirket için neler yaptığınızı, ne kadar değerli olduğunuzu ifade etmeli, kendinizi “pazarladığınız” bir liste oluşturmalısınız. 

Patronunuzla yüz yüze görüşmelisiniz. 

Zam istemek ciddi bir iştir sevgili beyaz yakalılar. Zam görüşmenizi telefondan veya e-posta yoluyla yapmak bu ciddiyeti bozacaktır. Zam görüşmenizi patronunuzla mutlaka yüz yüze yapmalısınız. Hatta bu görüşmeyi patronunuza, şirketin halihazırda yürüyen işleriyle ilgili oldukça önemli bir toplantıymış gibi hissettirebilirsiniz. 

İstediğiniz zammı alamazsanız ne yapacaksınız? 

İstediğiniz zammı alamazsanız veya istediğinizden daha düşük bir miktarda zam teklif edilirse ne yapacaksınız, bunu önceden mutlaka düşünmelisiniz. Her zaman B ve C planlarını cepte tutmak gerek, bilirsiniz. İstifa edip daha yüksek maaşlı bir iş aramanız seçeneklerden biri, ama en zoru. Bunun yerine, istediğiniz zammı elde edememe sebeplerinizi işvereninize sormak ve fikrini değiştirmeye çalışmak daha güvenli bir yöntem. Fakat size vereceği cevaplardan şirketteki değerinizi bilmediği sonucuna ulaşıyorsanız, B planı olarak yeni bir iş aramayı değerlendirebilirsiniz. 

2020 yılının tüm okurlarıma bolluk ve bereket getirmesini diliyorum. 

Ofixboy…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir