Zamanınızı Daha İyi Değerlendirmenin 3 Basit Yolu

Ofiste geçirdiğiniz zaman dilimlerinin yaptığınız planlara uymadığını mı fark ettiniz sevgili beyaz yakalılar? Özene bezene hazırladığınız günlük yapılacaklar listenizin yarısına bile gelmeden mesainiz bitiyor mu? Eğer durum buysa, kendi tecrübelerime dayanarak zamanınızı daha iyi değerlendirmenin 3 basit yolu hakkında birkaç şey söyleyeceğim. Zamanınızı kötü kullanmaya, yapılacaklar listenizi tamamlayamadan çöpe atmanıza son verecek önerilerim işte huzurlarınızda… 

Planlarınızı rahatsız edileceğinizi bilerek yapmalısınız. 

Yapılacaklar listenizde kahve aralarına, hatta sosyal medya gezintilerine yer vermeniz gerektiğini daha önceki birçok yazımda belirtmiştim. Zaman çizelgenizi yaparken, “Normal şartlarda 3 saatte bitirilebilecek bir işim var, ama bu 3 saatin en az yarım saatinde birileri beni mutlaka rahatsız edecek. İyisi mi ben bu işe 3 buçuk saat ayırayım, işim erken biterse molaya çıkarım.” şeklinde düşünürseniz hem planlarınız aksamaz, hem de kalan süreyi dinlenerek veya daha basit bir işle uğraşarak geçirebilirsiniz. Şunu kabul etmeliyiz ki, ofiste çalışırken bazen çok saçma bir soruyla arkadaşlarımızı rahatsız edebiliyoruz. Bu gibi durumlara ne kadar hazırlıklı olursanız, üstesinden o kadar kolay gelebilirsiniz. 

Kaybolan ofis araç ve gereçlerinden daha büyük bir zaman öldürücü yoktur! 

Zamanı kötü kullanma konusunda kaybolan ofis araç ve gereçleri en önemli nedenlerden biri. Aradığınız zaman bulamadığınız bir kalem, çekmecenizde dosyaların altında sıkışıp kalan ve lazım olduğunda bulamadığınız ataşlar, zımba telleri ve diğer malzemeler hem işinize odaklanmanızı zorlaştırır, hem de iş planlarınızın aksamasına yol açar. Ofiste çalışırken masanızı düzenli tutmaya, masa üzerinde ve çekmecelerinizde gereksiz eşya bulundurmamaya, kullandığınız eşyaları ihtiyacınız olduğunda kolayca bulabileceğiniz şekilde yerleştirmeye dikkat ederseniz zamanınızı daha iyi değerlendirebilirsiniz. Ofis çekmecesinde bulunması gereken kırtasiye ürünleri hakkında faydalı bilgileri buradan öğrenebilirsiniz. 

Ah şu kötü alışkanlıklar! 

Facebook’a fazla mı bakıyorsunuz? Kahve ve balkon bağımlısı mısınız? Kafanızı kedi videolarından kaldıramıyor musunuz? Tüm bunları hemen şimdi bırakın demiyorum elbette. Yapmanız gereken, günde kaç dakikanızı (hatta saatinizi) bu şekilde geçirdiğinizi bir yere not etmeniz. Daha sonra, bu zaman dilimlerini her hafta 15 dakika azaltarak yapılacaklar listenize ekleyin. Birkaç hafta içinde her şey yerli yerine oturmuş olacak ve gün sonunda yapılacaklar listenizi tamamlamanın sevincini yaşayarak evinize huzur içinde gidebileceksiniz. 

Bu arada, ofis alışverişleriniz için gereksiz zaman ve emek harcamamak için benim sevgili şirketim Ofix.com‘un kurumsal müşterilerine sunduğu özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz. 

Tüm okurlarımın zamanı daha iyi değerlendirerek başarı ve mutluluklarını arttırmalarını diliyorum. 

Ofixboy…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir