Zayıflatan detoks suyu nasıl yapılır?

Her yıl olduğu gibi bu yıl da yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte fazla kilolardan kurtulmak için çözüm arayışları başladı. Zayıflatan detoks suyu yılın bu zaman dilimlerinde birçok kişinin merak ettiği konulardan biri haline geliyor. Aslına bakarsanız detoks suları sadece zayıflamak için değil, vücutta biriken toksinleri atmak için de faydalıdır. Ödem sökücü etkisi yüksek olan detoks suları sayesinde metabolizmanızı daha sağlıklı hale getirebilirsiniz. Bununla birlikte detoks denildiğinde akla daha çok zayıflama geliyor. Çünkü zayıflatan detoks suyu fazla kilolara karşı etkin bir çözüm yolu sunuyor. Bu suların sağlıklı ve lezzetli olması, üstelik geniş bir çeşitliliğe sahip olması konuya ilişkin merakın artmasına yol açıyor. Dileyen herkes, kendi damak zevki ve bütçesine uygun şekilde zayıflatan detoks suyu yapabilir. Fakat kronik hastalığı olanların detoks yapmadan önce hekimine danışmasında yarar var. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, zayıflatan detoks suyu hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. 

Detoks nedir?

Kısaca ifade etmek gerekirse detoks, vücutta oluşan zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlayan özel bir uygulamadır. Vücudumuzdaki birçok doku ve organ, fonksiyonlarını yerine getirirken zararlı madde, yani toksin üretir. Toksin maddelerin birçoğu dolaşım ve boşaltım sistemimizle vücudumuzdan atılır. Ancak yine de bazı toksinler vücudumuzda kalmayı sürdürür. Vücutta biriken toksinler zaman içinde bazı metabolik hastalıklara yol açar. Özellikle karaciğer, mide, böbrek ve bağırsak hastalıklarının nedenleri arasında toksin maddelerin payı büyüktür. Sağlıksız beslenen ve egzersiz yapmayan kişilerde toksin maddeler daha ciddi sorunlara yol açar. Sağlıksız beslenme alışkanlıkları her şeyden önce vücuda toksik madde girişini arttırır. Nitekim her türlü ambalajlı gıda, işlenmiş et ürünleri, bol yağda kızarmış besinler toksik madde bakımından zengindir. Bu tür yiyecekleri yatmadan önce tüketmek, metabolizmanın toksik maddelere karşı daha da zayıf kalmasına yol açar. Vücuttaki toksinlerle birleşen toksik maddeler birçok hastalığı tetikler. Mevcut hastalıkların ise daha hızlı ilerlemesine yol açar. 

Aslına bakarsanız detoks yapmak için herhangi bir somut nedene ihtiyaç yoktur. Metabolizmamızın düzgün şekilde çalışması için detokstan dilediğimiz zaman yararlanabiliriz. Çünkü detoks, vücudumuzda oluşan ve hastalıklara yol açan radikal maddeleri nötralize eder. Bunların vücuttan atılması için dolaşım ve boşaltım sistemimizi harekete geçirir. Vücudumuz aslında kendi kendisini korumak için gerekli mekanizmalara sahiptir. Ancak birçok nedenden dolayı bu mekanizmalar yetersiz kalabilir. Örneğin aşırı stres altında çalışan kişilerde bu mekanizmalar zayıftır. Fazla şeker tüketen, yeterince egzersiz yapmayan kişilerin vücutlarında detoksifikasyon süreci düzgün çalışmaz. Dolayısıyla bu kişiler herhangi somut bir neden olmasa bile detoks yaparak kendilerini daha iyi hissedebilirler. Bununla birlikte detoks yapmak daha çok mevsim geçişlerinde gündeme gelen bir konudur. Özellikle yaz öncesi detoksa ilgi ciddi ölçüde artmakta. Nitekim tüm detoks çeşitleri içinde zayıflatan detoks çeşitleri daha fazla ilgi görüyor. Çünkü yaz ayları yaklaştıkça fazla kilolardan kurtulmak için detokstan yararlanma düşüncesi önem kazanıyor. 

Detoks suyu nedir?

Kısaca ifade etmek gerekirse detoks suyu, detoks yapmak için özel olarak hazırlanmış sebze, meyve, baharat veya kuruyemiş sularıdır. Aslına bakarsanız detoks yapmak için farklı pek çok yöntemden yararlanmak mümkündür. Bunlar içinde en kolayı detoks suyudur. Nitekim bu suların hazırlanması ve tüketilmesi oldukça kolaydır. Hemen her mutfakta bulunan sebze ve meyvelerle zayıflatan detoks suyu yapmak aslında basit bir iştir. Bununla birlikte, detoks suyunun hazırlanma şekline de dikkat etmek gerekir. Burada işin püf noktası, detoks suyunda kullanılan sebze, meyve, baharat veya kuruyemişlerin besin değerini korumaktır. Dolayısıyla detoks suyu, paket içinde satılan meyve suları gibi değildir. Tüm paketli gıdalar az veya çok koruyucu madde, tatlandırıcı vb. maddeler içerir. Oysa detoks suları tümüyle doğaldır. Üstelik metabolizma üzerinde detoksifikasyon konusunda çok daha etkilidir. Taze, katkısız ve doğal olmaları metabolizmanın toksinlerle mücadelesinde başarı düzeyini yükseltir. Detoks suyu hazırlarken yapacağınız hatalar bu konuda başarı düzeyinizi düşürür. 

Zayıflatan detoks suyu nedir?

Detoksun en önemli etkilerinden biri yağ yakımını kolaylaştırmasıdır. Bu bağlamda zayıflamayı kolaylaştırmak için hazırlanan detoks sularına zayıflatan detoks suyu denir. Bu sular, yağ yakıcı etkisi yüksek sebze, meyve, baharat ve kuruyemişlerle hazırlanır. Başka herhangi bir katkı maddesi içermez. Ayrıca beyaz şeker gibi herhangi bir tatlandırıcı da içermez. Şeker çünkü vücudun yağ yakımını zorlaştırır. Aslına bakarsanız, birçok meyvede fruktoz düzeyi yüksektir. Bu nedenle her meyve, zayıflatan detoks suyu için uygun değildir. Meyveli detoks çeşitlerinin zayıflamaya etkisi daha sınırlıdır. Fruktoz her ne kadar doğal bir şeker türü olsa da fazla alınması durumunda kan şekerini yükseltir. Şeker metabolizmasına zarar verir. Nitekim şeker metabolizmasındaki her ani değişim yağ yakımını zorlaştırır. Çünkü şekerin yağa dönüştürülerek depolanması için karaciğer enzimlerini devreye sokar. Dolayısıyla zayıflatan detoks suyu hazırlamak için kullanılacak besinlerin doğal şeker düzeyinin çok düşük olması gerekir. Bu besinlerle hazırlanan detoks suları vücudun yağ yakmasını hızlandırır. 

Bu bağlamda önemli noktalardan biri de zayıflatan detoks suyunun karaciğer ve diğer organları da destekleyici özellikte olmasıdır. Nitekim karaciğer enzimleri ne kadar iyi çalışırsa toksinlerle mücadelede o kadar başarılı olur. Vücutta toksin miktarının artması karaciğer enzimlerinin işlevini zorlaştırır. Bu durum, karaciğer yağlanmasını tetikler. Dolayısıyla iyi bir zayıflatan detoks suyu sadece yağ yakımına katkı sağlamaz. Aynı zamanda da karaciğer enzimlerini güçlendirir. Diğer organların da toksinlerle mücadelesine katkı sağlar. Başta bağırsaklar ve böbrekler olmak üzere vücudumuzda vitamin ve mineral dengesinin korunmasına yardımcı olur. Toksinler nedeniyle bağırsaklar işlevini yerine getirmezse vücutta yeterince leptin oluşmaz. Bunun sonucunda kişi ne kadar yemek yerse yesin kendisini tok hissetmez. Böbreklerde biriken toksinler sonucunda vücutta aşırı potasyum birikir. Bu nedenle kalp ritmi bozulur ve metabolizma yavaşlar. Metabolizmanın hızı yavaşladığı için kişi çok az gıda tüketse bile kilo sorunu yaşar. İyi bir zayıflatan detoks suyu ile tüm bu şikayetlerin azalması mümkündür. 

Zayıflatan detoks suyu çeşitleri nelerdir?

“Detoks nedir?” sorusunu kısaca cevaplayıp detoks suyunu ve zayıflatan detoks suyunu anlattıktan sonra yazımızın bu kısmında konuyla ilgili bazı tarifler paylaşacağız. Öncesinde şunu belirtmek isteriz ki sırf bu tariflerle zayıflamak mümkün değildir. Nitekim zayıflatan detoks suyunun kilo kontrolüne etkisi sınırlıdır. Eğer sık öğün yapar, sağlıksız beslenir, egzersiz yapmazsanız zayıflama konusunda başarısız olursunuz. Bu bağlamda zayıflatan detoks suyunun mucizevi bir karışım olduğunu düşünmemelisiniz. Yani bunları içtiğinizde zayıflayacağınızın garantisini kimse veremez. Diğer taraftan, kronik hastalığı olanlarda bazı sebze ve meyve sularının olumsuz etki göstermesi de mümkündür. Dolayısıyla kronik hastalığı olanlar diyet için detoks suyu kullanmadan önce hekime danışmalıdır. Bazı durumlarda diyetisyen gözetiminde detoks suyu hazırlamak gerekir. Özellikle şeker, tansiyon ve kalp hastaları için detoks sularının bileşimlerinin diyetisyen gözetiminde hazırlanması gerekli ve faydalıdır. Dahası, zayıflatan detoks suyunu tüketirken herhangi bir şikayetle karşılaşırsanız tüketime devam etmeyin. Ağır şikayetlerle karşılaşmanız durumunda ise sağlık kurumuna başvurmak gerekir. 

Yazımızın bu kısmında zayıflatan detoks suyu çeşitleri içinde en etkili olanlarından kısaca bahsedeceğiz. Aslına bakarsanız detoks tarifleri kilo verdiren özelliği yüksek tariflerdir. Yani hemen her detoks suyu yağ yakımına yardımcı olur. Çünkü vücudun toksinlerden kurtulması için metabolizmanın hızlanması gerekir. Dolayısıyla metabolizmayı hızlandıran tüm detoks suları kilo vermeye az veya çok katkı sağlar. Bununla birlikte zayıflatan detoks suyu tarifi söz konusu olduğunda bazı besinlerden daha etkin yararlanmak gerekir. Örneğin nane bu bağlamda iyi bir seçimdir. Çünkü nanedeki enzimler mide ve karaciğer enzimleri üzerinde etkilidir. Fakat hızlı kilo verdiren detoks suyu tarifleri konusunda dikkatli olmak gerekir. Nitekim vücudun sağlıklı şekilde kilo vermesi için belli bir süreye ihtiyacı vardır. Bazı detoks suları kilo verdirmekten çok vücudun su kaybını arttırır. Bu nedenle kişi kilo verdiğini zanneder. Oysa kaybettiği su miktarını geri kazandığında eski kilosuna geri döner. Bu süreçte metabolizması zarar görür. 

Nane, limon ve elma ile zayıflatan detoks suyu nasıl yapılır?

Zayıflama konusunda nane, limon ve elmanın faydaları yüksektir. Çünkü bu besinler yağ yakıcı etkisi yüksek besinlerdir. Nane bitkisinin bileşimindeki aromatik özler, mide asitleri ve bağırsak hareketleri üzerinde düzenleyici etkiye sahiptir. Nanenin faydaları içinde bu özelliği Antik dönemden beri bilinmekte. Bu nedenle nane, Akdeniz mutfağında zayıflama amacıyla en çok tüketilen besinlerden biridir. Limon da metabolizmayı hızlandırır, yağ yakımını kolaylaştırır. Yüksek antioksidan bileşimiyle limon, vücudun toksinlerle mücadelesine yardımcı olur. Elma ise özellikle karın bölgesindeki yağlanma konusunda faydalıdır. Bileşimindeki lifler bağırsakları çalıştırır, sindirim sisteminin düzgün çalışmasına katkı sağlar. Zayıflamak için detoks suyu arayanlar için nane, limon ve elma ile zayıflatan detoks suyu en iyi seçimlerden biridir. Bu suyu 1 avuç nane yaprağı, 2 adet dilimlenmiş limon, 1 adet taze elma ve 1 litre suyla yapabilirsiniz. Tarifi uygularken öncelikle sürahiye suyu koyun ve diğer malzemeleri ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra 2 saat bekleyin. Ardından tüketime başlayabilirsiniz. 

Nane ve limon ile baharatlı zayıflatan detoks suyu nasıl yapılır?

Elma tüketmekten pek hoşlanmıyor veya taze elma bulamıyorsanız bunun yerine baharat da kullanabilirsiniz. Baharat çeşitleri içinde özellikle ananas kabuğu, tarçın ve karabiber yağ yakıcı etkisi yüksek baharatlardır. Zayıflatan detoks suyu çeşitleri içinde bu baharatları dilerseniz farklı tarifler için de kullanabilirsiniz. Kilo verdiren detoks suyu hazırlamak için elinizdeki imkanları değerlendirebilirsiniz. Örneğin hemen her evde karabiber vardır. Tarçın da yine Türk mutfağında ön planda olan bir baharattır. Ananas kabuğunu ise temin etmeniz zor olabilir. Zayıflatan detoks suyu tarifi için şu ölçüler uygundur. 1 avuç nane yaprağı, 2 adet dilimlenmiş limon, 2 tatlı kaşığı ananas kabuğu, tarçın ve karabiber. Su için ise 1 litre yeterlidir. Bu karışımı da yine 2 saat beklettikten sonra tüketebilirsiniz. Kilo verdiren detoks suyu tarifleri için bekleme süresi önemlidir. Çünkü bu süre, bileşimlerindeki faydalı maddelerin suya geçmesi için gereklidir. Detoks suyu tarifleri kilo verdiren uygulamalar için sabırlı olmak gerekir. 

Limon ve zencefil ile zayıflatan detoks suyu nasıl yapılır?

Hemen herkesin gayet iyi bildiği gibi limon, C vitamini bakımından çok zengindir. Limonda ayrıca antioksidan etkiye sahip birçok flavonoit ve fenolik bileşen vardır. Fakat bu bileşenler limonun suyundan ziyade kabuk kısmındadır. Limon suyu erdostin ve hesperidin flavonoitleri bakımından zengindir. Fakat kabuk kısmında bulunan naringin flavonoiti birçok vitaminin birlikte sağlayacağı faydaları tek başına sağlayacak güçtedir. Bu bileşenler yağ yakımına büyük katkı sağlar. Zencefil de ister zencefil kökü, isterse toz baharat olarak kullanılsın, her iki kullanım şeklinde de zayıflamaya katkı sağlar. Geleneksel tıpta en çok mide rahatsızlıkları için kullanılan limon ve zencefil karışımı kilo verdirici etkisinden dolayı da tercih nedenidir. Limon ve zencefil ile zayıflatan detoks suyu tarifi kısaca şu şekilde. Gerekli malzemeler 1 adet limon, yarım kök zencefil ve 1 litre sudur. Suyu sürahinin içine döktükten sonra üzerine ince dilimli limon ve zencefil parçalarını ekleyin. 2 saat sonra tüketime başlayabilirsiniz. 

Salatalık, nane ve limon ile zayıflatan detoks suyu nasıl yapılır?

Zayıflatan detoks çeşitleri içinde faydalı sebzelerden biri de salatalıktır. Bileşiminde yüksek miktarda lif, magnezyum ve potasyum bulunduran salatalık da kilo vermeye yardımcı olur. Zayıflatan detoks içecekleri içinde salatalıklı detoks çeşitleri, toksinlerin atımını kolaylaştırır. Aynı zamanda da yeni hücre oluşumunu destekler. Nane ve limondaki antioksidanlarla birleştiğinde salatalık, vücudun kendisini yenilemesine yardımcı olur. Mevsim geçişlerinde uygulanan salatalık maskesi cildin doğal nem dengesini korumasını sağlar. Cilt hücrelerine elastikiyet kazandırır. Cildi yaşlanmaya karşı korur. Salatalık, nane ve limon ile zayıflatan detoks suyu tarifi kısaca şu şekilde. Gerekli malzemeler 1 adet salatalık, 1 avuç nane ve 1 litre sudur. Salatalıkları ince ince doğrayıp naneyle birlikte suyun içine bırakıp 2 saat bekleyin. Kilo verdiren detoks tarifleri içinde bu içecek sadece kilo verdirmez. Cildinize özellikle yaz aylarında daha canlı ve güzel bir görünüm kazandırır. Zayıflatan sebze suyu tarifleri içinde salatalıklı detoks suyu aynı zamanda da ödem söktürücüdür. 

Ispanak ile zayıflatan detoks suyu nasıl yapılır?

Zengin besin değeri ve metabolizma üzerindeki etkileri nedeniyle ıspanak da bu bağlamda iyi bir seçimdir. Detoks suyu zayıflatır mı diye merak edenler, ıspanağın zayıflamaya etkisini öğrenmek ister. Ispanakta hepinizin bildiği gibi bitkisel demir miktarı yüksektir. Demir eksikliği olan kişilerde hücrelere yeterince oksijen ulaşmaz. Bunun sonucunda hücre içi fonksiyonlar düzgün şekilde ilerlemez. Toksinlerin çıkışı da yetersiz kalır. Çünkü demir olmadığı zaman dolaşım sistemi toksinler karşısında zayıf kalır. Ispanak ile hazırlayacağınız zayıflatan detoks suyu vücudunuza doğal bir demir takviyesi sağlar. Hücrelerinize daha çok oksijen ulaşacağı için fonksiyonlar düzene girer. Toksin atımı kolaylaşır. Ispanak ile zayıflatan detoks suyu tarifi kısaca şu şekilde. Gerekli malzemeler 2 su bardağı ıspanak ve 1 litre sudur. Ispanakları iyice temizledikten sonra suyun içine bırakıp 2 saat bekleyin. Dilerseniz, ıspanakları blenderdan geçirebilirsiniz. Böylelikle daha etkili bir zayıflatan detoks suyu yapmış olursunuz. Ayrıca dilerseniz bu karışıma yaban mersini ve ahududu da ekleyebilirsiniz. 

Ispanak, salatalık, kivi ve limon ile zayıflatan detoks suyu nasıl yapılır?

Zayıflatıcı detoks çeşitleri içinde bu içecek, vitamin ve antioksidan içeriği yüksek bir içecektir. Kivinin zengin vitamin içeriği ıspanaktaki demirle birleştiğinde metabolizma için daha faydalıdır. Çünkü demirle birlikte hücrelerdeki oksijen miktarı artar. Böylelikle hücreler vitaminlerden daha etkin şekilde yararlanır. Hücre içi fonksiyonların düzgün şekilde çalışması, metabolizmanın yağ yakım sürecini hızlandırır. Ancak bununla birlikte, detoks suyunu fazla tüketmemeye dikkat etmelisiniz. Aksi durumda ne yazık ki mide bulantısı veya kusma şikayeti yaşayabilirsiniz. Diğer taraftan, kivinin glisemik indeksi yüksektir. Bu da kan şekerinin artması sonucunu doğurur. Başka bir deyişle, bu içecekte kivi miktarına dikkat etmelisiniz. Miktarın artması durumunda tam aksi bir sonuçla karşılaşmak mümkündür. Ispanak, salatalık, kivi ve limon ile zayıflatan detoks suyu tarifi kısaca şu şekilde. Gerekli malzemeler, 2 bardak ıspanak, 1 adet salatalık, yarım kivi, 1 adet limon, 1 litre sudur. Tüm malzemeleri karıştırarak 2 saat sonra içeceğinizi tüketebilirsiniz. Dilerseniz malzemeleri blenderdan da geçirebilirsiniz. 

Zayıflatan detoks suyu yaparken nelere dikkat etmek gerekir?

Ne tür bir detoks suyu yaparsanız yapın, her şeyden önce besinlerin taze ve temiz olmasına dikkat etmelisiniz. Detoks yapma ile ilgili en yaygın yanlışlardan biri, buzdolabında uzun süre beklemiş besinleri detoks için değerlendirmektir. Oysa tazeliğini yitiren besinlerin detoks için faydalı olması mümkün değildir. Ayrıca iyi temizlenmemişlerse vücuda zararlı mikroorganizmaların girmesine yol açmaları da mümkündür. Fakat kabukları iyi temizlerseniz soymanıza gerek kalmaz. Nitekim başta zencefil olmak üzere birçok kök bitkinin en faydalı kısmı kabuğudur. İyice temizlenmesi için dilerseniz sirkeli sudan yararlanabilirsiniz. Diğer taraftan, sindirmekte güçlük çektiğiniz besinleri detoks için kullanmamalısınız. Aksi durumda sindirim sisteminiz olumsuz tepkiler gösterir. Bu da mide ve bağırsaklarınızda rahatsızlık uyandırır. Detoks yaparken kullanacağınız besinleri özenle seçmelisiniz. Hiçbir besini sırf kullanmış olmak için kullanmamalısınız. Birbiriyle bir araya geldiğinde sizi rahatsız eden besinleri birlikte tüketmemelisiniz. Örneğin ıspanak ile tarçın karışımı midenizde rahatsızlık yaratıyorsa kendinizi zorlamamalısınız. 

Bunlara ek olarak, gün içinde birden fazla çeşit detoks içeceği tüketmemelisiniz. Aksi durumda midenizin bu karışımlara olumsuz tepki vermesi mümkündür. Zayıflatan sebze suyu tarifleri içinde sebze miktarı arttıkça midenin olumsuz tepki verme riski artar. Bu bağlamda midenizin sesine iyi kulak vermelisiniz. Fazla çeşit sebze kullanarak hazırlayacağınız detoks suları mide bulantısı yaratabilir. Sebzeli detoks suyu hazırlarken dilerseniz tüm malzemeleri blenderdan geçirebilirsiniz. Böylelikle sebzelerden daha etkin şekilde yararlanırsınız. Örneğin ıspanaklı detoks suyu hazırlarken blender kullanmak faydalıdır. Veya brokoli gibi sebzeler için de blenderdan yararlanmanız mümkün. Bu sayede sebzelerin hiçbir bölümünü israf etmemiş olursunuz. Diğer taraftan, kilo verdiren detoks içecekleri oda sıcaklığında olmalıdır. Nitekim soğuk su içmenin zararları mide ve bağırsak sağlığı üzerinde birçok soruna yol açar. Detoks suyunu aç karnına içerseniz faydalı olur. Ancak soğuk içerseniz sindirim sisteminiz çok zarar görür. Detoks suyunuzu gün içinde taze olarak hazırlamalı ve oda sıcaklığında tüketmelisiniz. 

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir