Zeytinyağının faydalarını biliyor musunuz?

Zeytin ağacının meyvesinden elde edilen zeytinyağı, yüzlerce yıldır hem sofralara lezzet katmakta, hem de pek çok sağlık sorununa iyi gelmekte. Geleneksel tıpta ve modern ilaç sanayisinde zeytinyağı kullanılarak çeşitli hastalıklar tedavi edilmekte. Metabolizmayı hızlandıran, bağışıklığı güçlendiren, kalp sağlığını koruyan zeytinyağının faydaları arasında sindirimi kolaylaştırma, karaciğer enzimlerini güçlendirme, safra taşını önleme gibi özellikler mevcut. Doğanın mucizevi besinlerinden biri olan zeytinyağının faydaları, içinde bulunduğumuz soğuk kış günlerini daha sağlıklı şekilde atlatmamıza yardımcı olabilir. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, zeytinyağının faydaları konusunu ele alacağız. 

Metabolizmayı hızlandırır.

Zeytinyağının faydaları listemizin ilk sırasında, metabolizmayı hızlandırma özelliği var. Zeytinyağının bileşiminde bulunan omega-3 (alfa-linolenik asit) ile oleik asit ve polifenoller, metabolizma üzerinde hızlandırıcı etkiye sahiptir. Zeytinyağı metabolizmayı nasıl hızlandırır, diye merak ediyorsanız zeytinyağındaki omega-3 yağ asidi, vücut içinde kan dolaşımını arttırır. Bu sayede dokulara daha fazla oksijen taşınmasını sağlar. Oleik asit metabolizmayı zinde tutar. Polifenoller ise serbest radikalleri ve çeşitli reaktif oksijen türlerini hücrelerden uzaklaştırır, metabolizmanın düzgün şekilde çalışmasına katkı sağlar. Doymamış yağ asitleri bakımından zengin bir kaynak olan zeytinyağının günlük düzenli tüketimi, metabolizmanın sağlıklı şekilde çalışmasında etkin sonuçlar verir. Özellikle tekli doymamış yağ asitleri bakımından zengin olan zeytinyağı çeşitleri, metabolizmanın düzgün çalışmasını engelleyen nedenleri ortadan kaldırmada daha etkilidir.

Bağışıklığı güçlendirir.

Listemizin ikinci sırasında, bağışıklığı güçlendirme özelliği var. Zeytinyağının bu özelliği, bileşimindeki polifenoller ve E vitamininden kaynaklanmakta. Güçlü bir antioksidan olan polifenoller, bitkiler tarafından üretilen metabolitlerdir. Polifenoller sayesinde bitkiler, zorlu çevre şartlarına ve patojenlerin saldırılarına karşı kendilerini koruyabilirler. Bitkilerin savunma sistemlerinin doğal bileşenleri olan polifenoller, insanların bağışıklık sistemleri üzerinde de koruyucu etkiler gösterir. Polifenoller sayesinde bağışıklık sistemi güçlenir ve serbest radikaller ile diğer reaktif oksijen türlerine karşı daha etkin mücadele gösterir. Polifenoller aynı zamanda da antimikrobiyal ve antiviral etkilere sahiptir. Vücutta bulunan ve savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirilemeyen zararlı organizmalara karşı bağışıklık sistemini uyarır. E vitamini de yine, bağışıklık sistemi üzerinde faydalı etkilere sahiptir. Savunma hücrelerinin oluşumunu destekler ve yenilenmelerini sağlar.

Kalp sağlığını korur.

Zeytinyağının faydaları listemizin üçüncü sırasında, kalp sağlığını koruma özelliği var. Zeytinyağında bulunan tekli doymamış yağ asitleri, kalp sağlığı açısından son derece önemlidir. Zeytinyağının faydaları ile ilgili olarak yapılan bilimsel çalışmalara göre, düzenli olarak zeytinyağı tüketen Akdeniz ülkelerinde kalp hastalıklarına yakalanma oranı oldukça düşüktür. Zeytinyağında bulunan tekli doymamış yağ asitleri kanı inceltir ve kan basıncını düzene sokar. Zeytinyağı ayrıca, kolesterol seviyesini düşürür ve kalp krizi riskini azaltır. Kalp hastalıklarına yol açan LDL kolesterolün yarattığı oksidasyon etkilerini azaltmak için zeytinyağı en doğru seçimlerden biridir. Eğer genetik nedenlerden veya çevresel etkenlerden dolayı kalp krizi riskiniz varsa, zeytinyağının faydaları içinde zeytinyağına sofranızda daha fazla yer vererek kalp krizi riskinizi azaltabilirsiniz.

Sindirimi kolaylaştırır.

Zeytinyağının faydaları listemizin dördüncü sırasında, sindirimi kolaylaştırma özelliği var. Zeytinyağının bileşiminde bulunan palmitik asit, stearik asit, linoleik asit gibi faydalı asitler, mide sıvıları ve bağırsaklar üzerinde olumlu etkilere sahip. Düzenli olarak zeytinyağı tüketimi sayesinde sindirim sisteminizi düzenleyebilir, bağırsaklarınızın daha iyi çalışmasını sağlayabilirsiniz. Eğer kabızlık şikayeti yaşıyorsanız, zeytinyağının faydaları içinde bu şikayetinizde de azalma görebilirsiniz. Zeytinyağı aynı zamanda da sindirim sistemini temizler ve bağırsaklardaki faydalı bakterilerin çoğalmasına yardımcı olur. Zeytinyağının antioksidan özelliğinin güçlü olması, mide ve bağırsak sağlığı için de faydalı sonuçlar elde etmeyi sağlıyor. Zeytinyağı tükettikçe mide ve bağırsaklarınız düzgün çalışır ve hazımsızlık nedeniyle oluşan şikayetleriniz azalır.

Karaciğere iyi gelir.

Zeytinyağının faydaları listemizin beşinci sırasında, karaciğere iyi gelme özelliği var. Karaciğerin en önemli görevleri protein sentezi yapma, yağları metabolize etme ve detoksifikasyon sağlamaktır. Bu görevleri sırasında karaciğer palmitik asit, stearik asit, linoleik asit gibi faydalı yağ asitleriyle daha etkin şekilde çalışır. Zeytinyağının zengin antioksidan içeriği, detoksifikasyon sırasında karaciğerin işlerini kolaylaştırır. Zeytinyağı sayesinde karaciğer, enzimlerini salgılamak için gerekli demir, kalsiyum, magnezyum, çinko, bakır ve B kompleks vitaminlerini daha iyi şekilde kullanır. Karaciğer enzimlerinizle ilgili şikayetleriniz varsa, günlük düzenli zeytinyağı tüketimiyle bu şikayetlerinizde azalma gözlemleyebilirsiniz. Bu sayede ayrıca, pek çok karaciğer hastalığından da etkin şekilde korunabilirsiniz.

Safra taşını önler.

Zeytinyağının faydaları listemizin altıncı sırasında, safra taşını önleme özelliği var. Zeytinyağının en önemli faydalarından biri de safra kesesini çalıştırmasıdır. Karaciğer tarafından üretilen enzimlerin depolandığı safra kesesi sindirime yardımcı olur. Safranın bağırsaklara boşaltılması, bağırsaklarda gerçekleştirilen sindirim işlerini kolaylaştırır. Sindirim sisteminin düzgün çalışması durumunda safra kesesi, bağırsaklara kendiliğinden safra boşaltır. Safra kesesinin düzgün çalışmaması ise safra taşı oluşmasına yol açar. Bu durumda bağırsaklara yeterince safra gelmeyeceği için hazımsızlık şikayetleri görülür. Zeytinyağının bileşimindeki yağ asitleri, safra kesesinin düzgün çalışmasına katkı sağlar. Bu sayede safta taşı önlenir ve hazım kolaylaşır. Başta yanlış antibiyotik kullanımı olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı safra taşı şikayetiniz varsa, hekiminizin gözetiminde zeytinyağı tüketiminizi arttırabilirsiniz.

Kanser riskini azaltır.

Zeytinyağının faydaları listemizin yedinci sırasında, kanser riskini azaltma özelliği var. Vücudumuzun kanserle mücadelesinde en önemli yardımcılarından biri antioksidanlardır. Enerjisi yüksek, hızlı bölünüp çoğalabilen ve kansere yol açan serbest radikallerin vücuttan atılmasını sağlayan antioksidanlar, kansere karşı doğal bir koruma sağlar. Günlük düzenli zeytinyağı tüketimiyle başta meme kanseri olmak üzere pek çok kanser türüne karşı etkin bir koruma sağlayabilirsiniz. Bu bağlamda zeytinyağını limonla birlikte tüketirseniz antioksidan özelliğini daha da arttırabilirsiniz. Limondaki C vitamini, folik asit ve antosiyaninlerle birleştiğinde zeytinyağının antioksidan özelliği daha da artmakta. Zeytinyağı ve limon karışımı, aynı zamanda kanser hücrelerinin üremesini önlemekte ve sağlıklı hücre oluşumunu desteklemekte.

Kilo kontrolüne yardımcı olur.

Zeytinyağının faydaları listemizin sekizinci sırasında, kilo kontrolüne yardımcı olma özelliği var. Mevsim geçişlerinde ve kış aylarında vücudun karbonhidrat isteği artmakta. Fakat ne var ki, karbonhidrat tüketimi arttıkça kilo kontrolü zorlaşıyor. İlk olarak karaciğer yağlanmasıyla başlayan kilo alma süreci, devamında göbekte ve kalçada yağlanmaya yol açabiliyor. Bozuk beslenme şekilleri nedeniyle kişide insülin direnci ve diyabet ile çeşitli kanser türleri ve kalp damar hastalıkları gelişebiliyor. Oysa zeytinyağı, doymamış yağ asitleri bakımından zengin olduğu için metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımını kolaylaştırır. Zeytinyağı ve limon karışımı, bu konuda çok daha etkilidir. Zeytinyağında bulunan polifenoller limondaki C vitaminiyle birleştiğinde yağ yakımında daha etkin sonuçlar sağlamakta. Öyle ki, limonla birleştiğinde polifenollerin yağ yakımı konusunda 3 kat daha etkili hale geldiğini gösteren çeşitli araştırmalar mevcut.

Hücre duvarlarını yeniler.

Zeytinyağının faydaları listemizin dokuzuncu sırasında, hücre duvarlarını yenileme özelliği var. Vücudumuzdaki hücre ve dokular, başta sağlıksız beslenme olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı zarar görmekte. Ülkemizde maalesef, karbonhidrat ağırlıklı beslenme şekilleri oldukça yaygın. Ve bu durum hücrelerimiz üzerinde pek çok zararlı etkiyi beraberinde getiriyor. Günlük düzenli olarak tüketilen zeytinyağı başta kan, kemik, kıkırdak ve deri hücreleri olmak üzere vücudumuzdaki pek çok hücrenin duvarlarını yeniliyor. Aynı zamanda da dokuların onarımına katkı sağlıyor. Hücre duvarları ve dokuların sağlıklı gelişebilmesi için gerekli yağ asitleri bakımından zengin olan zeytinyağı, hücre içi inflamasyonu önlemede de oldukça faydalı. Vücudunuzda iltihap ve yara oluşumu varsa, yaralarınız hızlı iyileşmiyorsa, daha etkin sonuçlar almak için zeytinyağından yararlanabilirsiniz.

Cildi besler ve yaşlanmayı geciktirir.

Zeytinyağının faydaları listemizin onuncu sırasında, cildi besleme ve yaşlanmayı geciktirme özelliği var. Zeytinyağının doymamış yağ asitleri ve E vitamini bakımından zengin bir kaynak olması, cilt üzerinde olumlu etkiler göstermesini sağlamakta. Özellikle kuru ciltlerde zeytinyağı, cildin yağ ve nem dengesini sağlamada oldukça faydalı. Kış aylarında artan cilt kuruluğu ve cilt çatlaklarından korunmak için de zeytinyağından etkin sonuçlar elde edebilirsiniz. Zeytinyağı ayrıca, cilde elastikiyet kazandırır ve yaşlanma belirtilerini önler. Cilt üzerinden serbest radikalleri uzaklaştırarak cilt kanserine karşı doğal bir koruma sağlar. Ciltte biriken ölü hücrelerin temizlenmesine de yardımcı olur. Bununla birlikte, yağlı bir cilde sahipseniz cildinize zeytinyağı uygulamaktan kaçınmalısınız. Aksi durumda cildinizde sivilce ve kızarıklık gibi şikayetler oluşabilir.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir