Ofis Dostu Zımbalar

Ofiste birçok işimizi bilgisayar üzerinden yapsak da zaman zaman çıktı almamız gerekebiliyor. Aldığımız çıktıları zımbalayarak dağılmalarını ve kaybolmalarını önlüyor, gereksiz zaman ve emek kaybından kurtuluyoruz. Piyasada farklı ihtiyaçlara uygun özelliklere sahip birçok zımba çeşidi bulmak mümkün. İhtiyaçlarımıza uygun bir zımba aldığımızda, zımbalama işlerimizi hızlı ve kolay bir şekilde tamamlayabiliriz. Peki, zımba alırken nelere dikkat etmek gerekir? Ofiste kullanacağımız zımbalar hangi özelliklere sahip olmalı? Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, zımba alışverişlerinize ışık tutmak için zımbalar hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. 

Zımba nedir?

Eğitim ve iş hayatımız boyunca en sık kullandığımız araçlardan biri olan zımba, kağıtları metal tel aracılığıyla birbirine tutturan bir araçtır. Zımbanın arasına yerleştirilen kağıtlar, zımba koluna uygulanan mekanik basınç sayesinde kağıtlardan geçerek alt kısımda kıvrılıp tutma işlemini sağlayan zımba teliyle bir araya gelir. Zımba telinin iki ucu yeterince sivri olduğu için, uygulanan mekanik basınçla birlikte tel alt bölümde eğilerek kapanır ve tutma işlemi gerçekleşir. Zımbanın bir seferde zımbalayabileceği miktarın üzerinde kağıt kullanmanız durumunda, uygulayacağınız mekanik basınç artacağı gibi, zımbalar ve kağıtların zarar görmesi de mümkündür.

Ataş mı zımba mı?

Kağıtları bir araya getirip dağılmalarını ve kaybolmalarını önlemenin en pratik iki yolundan biri ataş kullanmak, diğeri ise zımbalamaktır. Her iki yöntemin de kendine göre olumlu ve olumsuz tarafları var. Ataşlar, az sayıda kağıdı bir araya getirmek için etkili olurken kağıt sayısı arttıkça ihtiyaçlarımızı karşılayamaz duruma gelebilir. Kağıtları zımbalamak için kullandığımız zımbalar ise az veya çok sayıda kağıdı bir araya getirirken yüzeyde delik oluşmasına yol açar. Ayrıca ataşları kağıtlara takıp çıkartmak kolaydır. Zımba tellerini çıkartmak ise daha zordur ve uygulanan fiziksel güce bağlı olarak kağıt yüzeyinde hasar oluşabilir.

Bir araya getirmek istediğiniz kağıtların miktarı, türü ve niteliğine bağlı olarak ataş veya zımba kullanabilirsiniz. Az sayıda ve üzerinde delik oluşmasını istemediğiniz kağıtlar için ataşlar iyi bir seçim olabilir. Fakat fazla sayıda ve üzerinde delik oluşması sorun yaratmayacak kağıtları bir araya getirmek için zımbalar kullanılabilir. Ve tabii, ofisinizde zımbayı sıkça kullanmaktaysanız masa veya çekmecenizin bir kenarında zımba teli ve tel sökücü bulundurmanızı da tavsiye ederiz. Yanlış veya eksik zımbaladığınız kağıtları birbirinden ayırmak için zımba teli sökücüye ihtiyaç duyabilir, bu ürünleri yakınınızda bulundurarak ofis işleriniz sırasında hız ve zaman kazanabilirsiniz. 

Zımba nasıl icat edildi?

Günümüzde zımba kullanımı hem evlerde, hem de işyerlerinde oldukça yaygın durumda. Hemen her evde ve işyerinde zımbalar karşımıza çıkıyor. Peki zımba nasıl icat edildi dersiniz? Zımbayı icat eden kişi olarak kaynaklarda Fransa Kralı XV. Louis‘nin adı geçiyor. 1715-1774 yılları arasında Fransa’yı yöneten XV. Louis, mahkeme tutanakları ve resmi belgelerin bir arada durması için özel bir tel kullanıyordu.

Günümüzdekine benzer ilk zımba 19. yüzyılda Charles Gould tarafından icat edildi. 1868 yılında Gould tarafından patenti alınan ilk zımba, dergi sayfalarının bir arada tutturulması için kullanılıyordu. Gould‘un geliştirdiği zımba makinesinde tel olarak kullanılan materyal, kağıtların üzerinden geçiriliyor ve alt kısımda bükülüyordu. 1877 yılında Henry R. Hell tarafından geliştirilen zımba modelinde ise telin kağıttan geçirilme ve alt kısımlarının kıvrılması işlemi tek hareketle yapılabilmekteydi. Bu prensiple çalışan ilk zımba, 1879 yılında George W. McGill tarafından üretildi. Günümüzde kullanılan zımbalar aynı prensiple çalışıyor, kağıtların delinmesi ve telin bükülmesi tek hamlede gerçekleşiyor.

Zımba teli nasıl takılır?

Zımba teli olmaksızın zımbayı kullanmak mümkün değil. Bu nedenle, zımbalarla ilgili bu yazımızda zımba tellerinden de kısaca bahsetmek istiyoruz. Zımba makinesi bir ucundan birbirine bağlı iki koldan oluşur. Zımbanın üst kolunda kızaklı bir tepsi ve bıçak, alt kolunda ise yiv bulunur. Zımba telini zımba makinesine takmak için, üst kolu kaldırmalı ve teli kızaklı tepsinin içine yerleştirmelisiniz. Zımba telleri özel bir yapışkanla birbirine yapıştırılmıştır. Zımbalama işlemi sırasında kullanılan telin yerine kızaklı tepsiden bir yenisi ileriye doğru kendiliğinden itilecektir. Zımbanızda eğer bu ittirme işlemi düzgün bir şekilde çalışmıyorsa, yani kızaklı tepsideki mekanik yay bozulmuşsa, telin zımba ağzına sürülmesi için ellerinizi kullanmanız gerekebilir.

Zımba teli fiyatları nasıldır?

Piyasada farklı markaların farklı ebatlarda ürettiği zımba telleri bulunmakta. Marka ve genişliğe göre zımba tellerinin fiyatları değişebilmekte. Zımba makinesi veya tabancasının içinde kullanılan zımba tellerinin genişliği, zımba makinesinin kızaklı tepsisinin genişliğine uygun şekilde üretilmekte. Küçük, orta ve büyük boy zımbalarda kullanılan tellerin genişliği, bunlarla uyumlu olacak şekilde küçük, orta ve büyük boy olarak değişmekte. Online ofis marketiniz Ofix.com‘da zımba teli fiyatlarının hangi aralıkta olduğunu buradan öğrenebilirsiniz.

Zımba alırken nelere dikkat etmek gerekir? 

Zımbalar hakkında paylaştığımız bu bilgilerin ardından yazımızın bu kısmında, zımba alırken nelere dikkat etmek gerektiği konusuna ışık tutacağız.

Zımbalama ihtiyacınıza uygun ürün seçmelisiniz.

Zımba alırken her şeyden önce, bir seferde ne kadar kağıdı zımbalamak istediğinizi düşünmelisiniz. Nitekim, piyasada farklı zımbalama ihtiyaçlarına uygun olarak üretilen küçük, orta ve büyük boy zımbalar bulmak mümkün. Zımba makinelerinin yanı sıra zımba tabancaları da işyerlerinde en sık kullanılan ürünler arasındadır. Daha çok imalat, tadilat ve dekorasyon işlerinde kullanılan zımba tabancaları, sert yüzeylerde kullanım için gerekli özelliklere sahiptir. Ofis işleri için ve kağıt zımbalamak için zımba makineleri kullanmak gerekir. Zımbalama ihtiyaçlarınıza uygun ürün seçtiğinizde, bir seferde istediğiniz kadar kağıdı kolayca zımbalayabilir, gereksiz zaman ve emek kaybına uğramazsınız.

Fiyata değil, kaliteye bakmalısınız.

Kırtasiye ürünleri söz konusu olduğunda, geniş bir ürün yelpazesi içinde yüzlerce markanın binlerce ürününü bulabilirsiniz. Ürünlerin türü ve niteliği, ürünlerde kullanılan materyaller ve seçilen markalara göre kırtasiye ürünleri arasında ciddi fiyat farklılıkları mevcuttur. Fakat, fiyata göre tercih yapmak kırtasiye alışverişleri için çoğu zaman yanıltıcı olabilmekte. Ucuz olduğu için tercih edilen bir kırtasiye ürünü gerekli niteliklere sahip olmayabileceği gibi, pahalı olduğu için tercih edilen bir kırtasiye ürünü de kaliteli olmayabilir. Zımba alırken fiyata değil kaliteye önem verirseniz, birçok açıdan daha kazançlı olabilirsiniz.

Kırtasiye ürünlerinde markalar önem taşır.

Kırtasiye ürünleri, farklı pek çok kimyasal maddeden üretilmekte ve vücutla doğrudan temas eden ürünler olduğu için sağlık açısından ciddi riskleri de beraberinde getirmekte. Kırtasiye ürünlerinin en sık temas şekillerinden biri olan cilt teması, zımba gibi ürünlerde büyük önem taşımakta. Zımba alışverişinizde ürün tercihinizi güvenilir markalardan yana kullanırsanız, bu riskleri ortadan kaldırabilir ve yaptığınız işlere yoğunlaşabilirsiniz.

Ofis dostu zımbalar Ofix.com’da!

Zımbalar hakkında faydalı bilgiler paylaştığımız ve zımba alışverişlerinize ışık tuttuğumuz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en çok sipariş verdiği zımbalar içinde ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. OfixPlus kurumsal müşteri platformumuzda kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

STD HS-3000 Zımba

Listemizin ilk sırasında, STD HS-3000 zımba var. 210 sayfa zımbalama kapasitesine sahip bu ürünleri minimum 23/6, maksimum 23/24 zımba telleriyle birlikte kullanabilirsiniz. Ofis kullanımına son derece uygun olan bu zımbalar, uzun kolları sayesinde zımbalama işlemi için harcanan kuvveti azaltıcı etkiye sahip. Sipariş için ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

STD Popular S5 Zımba

Listemizin ikinci sırasında, STD Popular S5 zımba var. 16 sayfa zımbalama kapasitesine sahip bu zımbalar No: 10 zımba telleriyle birlikte kullanılabilir. Siyah renkli, ofis masa veya çekmecenizde az yer kaplayacak ve şık duracak bu ürünleri buradan sipariş verebilirsiniz.

STD Elegant S7 Zımba

Listemizin üçüncü sırasında, STD Elegant S7 zımba var. 25 sayfa zımbalama kapasitesine sahip bu zımbalar 24/6 ile 26/6 zımba telleriyle birlikte kullanılabilir. Siyah renkli ve çok şık bir tasarıma sahip bu zımbalar için siparişlerinizi buradan verebilirsiniz. 

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer zımbaları buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir