Zor Patronla Başa Çıkmanın Yolları

Sonunda hayallerinizdeki işi buldunuz, sevdiğiniz işi yapıyorsunuz diyelim. Maaşınız gayet iyi, ofisinizin yeri eve çok yakın olsun. Üstelik iş arkadaşlarınızı da çok seviyor olabilirsiniz. Fakat, patronunuz gerçekten de çok zor biriyse ne yaparsınız? İşten ayrılır mısınız, yoksa doğru davranış stratejileri geliştirip yolunuza devam mı edersiniz? Bugünkü yazımda, bu gibi durumlarda doğru davranış stratejileri geliştirmek isteyenler için zor patronla başa çıkmanın yolları konusunu ele alacağım. Demokrasilerde çare tükenmediği gibi, zor patronla başa çıkmak da olanaksız değildir sevgili beyaz yakalılar! Hadi başlayalım o zaman.

Durum değerlendirmesi yapmalısınız.

Öncelikle şu konuyu netleştirmelisiniz. Patronunuz gerçekten de zor biri mi yoksa onunla ilişkilerinizin kötü olmasında sizin de payınız var mı? Bunu netleştirmek için, patronunuzun genel olarak herkesle arasının kötü olup olmadığına bakabilirsiniz. Eğer herkes tarafından sevildiği halde sizinle arası kötüyse, sorun sizin davranışlarınızdan kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda kendi davranışlarınızı gözden geçirmeli ve nerede nasıl bir hata yaptığınızı bulmaya çalışmalısınız. Kendi hatanızı görmezden gelip patronunuzu suçlarsanız, sorunların üstesinden gelemezsiniz. Fakat patronunuzun genel olarak herkesle arası kötüyse ve patronunuz kimse tarafından sevilmiyorsa, o zaman onunla ilişkilerinizde doğru davranış stratejileri üzerinde düşünmeye başlamalısınız. 

Patronunuzla empati kurmalısınız.

Patronunuz ne gibi işlerle uğraşıyor, hangi sorunların üstesinden gelmeye çalışıyor, bu sorunlar onu nasıl etkiliyor, bunları anlamak için onunla empati kurmalısınız. Patronunuzu zor bir insan haline getiren esas nedenleri görürseniz, onunla daha sağlıklı bir iletişim kurabilirsiniz. Belki onun da hesap vermesi gereken birileri vardır. Ya da belki eşiyle sorunlar yaşıyor ve boşanma sürecine girmiştir. Belki ailesi dağıldığı için büyük bir stres altında çalışmak zorunda kalmıştır. Patronunuzun içinde bulunduğu durumu anlamaya çalıştığınızda, ona duyduğunuz haklı veya haksız kızgınlıktan kurtulabilirsiniz. Ki bu durum, ona karşı doğru davranış stratejileri geliştirmenin en temel koşuludur. Patronunuza duyduğunuz kızgınlıktan kurtulmadıkça hiçbir sorunu çözemezsiniz.

Davranışlarınızda ölçülü olmalısınız. 

İş hayatı içinde en güzeli, her zaman açık sözlü ve net olmaktır. Fakat patronunuzla zor bir süreçten geçiyorsanız, söyleyeceklerinizi iyice tartmalı, bir şey yapmadan önce iyice düşünmelisiniz. Ortamda gergin bir hava hissettiğiniz anda, yangına körükle gitmekten sakınmalı, konuşmak için doğru koşulların oluşmasını beklemelisiniz. Patronunuz olaylar karşısında soğukkanlı ve sakin kalmayı başaramıyor olsa bile, sonradan pişman olabileceğiniz şeyler söylememeli, yanlış davranışlarda bulunmamalısınız. Söylem ve davranışlarınızda ölçülü olmayı başarırsanız, zor patronla başa çıkmanın yolları içinde en zor aşamalardan birini başarıyla geçebilirsiniz. 

Durumu iş arkadaşlarınıza çaktırmamalısınız. 

Zor patronla yaşadığınız kötü deneyimleri ailenizle ve çok yakın arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Bu paylaşım, psikolojik açıdan rahatlamanızı ve kendinizi güven içinde hissetmenizi sağlayabilir. Ayrıca size, olayları farklı bir bakış açısıyla değerlendirme fırsatı da sunabilir. Fakat bu deneyimleri ofiste iş arkadaşlarınızla paylaştığınızda, pek çok dedikoduya fırsat verebilirsiniz. Ofis ortamında dedikodunun yayılma hızı ışık hızından bile fazladır! Üstelik, paylaştığınız bir deneyimin üzerine ben diyeyim 10, siz deyin 100 kat abartı eklenebilir. Ve bu durum patronunuzun kulağına gittiğinde ofiste herkesin tadı fena halde kaçar. Siz siz olun, ofiste dedikodu için hiçbir malzeme de vermeyin, hiçbir dedikoduya kulak da asmayın. 

Köprüleri yakmamalısınız. 

Hayat her zaman istediğimiz şekilde gitmeyebilir sevgili beyaz yakalılar. Söz konusu iş hayatı olunca, nerede ve ne zaman ne olacağını kestirmek iyice zorlaşır. Zor patronla başa çıkmanın yolları içinde doğru davranış stratejileri geliştirmek yerine köprüleri yakarsanız ve bunu alışkanlık haline getirirseniz, iş hayatında kalıcı bir başarı elde edemezsiniz. Kaldı ki, yukarıdaki maddeleri iyi bir şekilde yerine getirirseniz, hiçbir zaman köprüleri yakma ihtiyacı hissetmezsiniz.

Tüm okurlarıma başarı ve mutluluklar diliyorum. 

Ofixboy…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir