Göz seğirmesi hangi hastalıkların habercisidir?

Göz hastalıkları içinde en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biri göz seğirmesidir. Göz kapağı kaslarının istemsiz kasılması sonucu oluşan göz seğirmesi uykusuzluk, yorgunluk, aşırı kafein tüketimi gibi nedenlere bağlı olarak gelişebilir. Uzun süre devam eden ve herhangi somut bir nedene bağlı olmayan göz seğirmesi şikayetleri ise bazı hastalıkların habercisi olabilir. Bunlar içinde yüz felci, kas spazmı, kan hastalıkları, beyin tümörü, MS, Parkinson ve Tourette sendromu en önemlileridir. Göz seğirmesi şikayetleri günlük hayatta çoğu zaman geçiştirilse de “Göz seğirmesi neden olur?” sorusu internette arama motorları üzerinden sıkça sorulmakta. Özellikle uzun süreli göz seğirmesi şikayeti olan hastalar bu soruya verilecek cevapları merak ediyor. Uzun süreli göz seğirmesi şikayetlerinin nedenlerini anlamak için kan testleri ve sistemik muayeneler gerekir. Eğer bu tür bir şikayetiniz varsa, vakit geçirmeden bir sağlık kurumuna başvurmalısınız. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, göz seğirmesinin hangi hastalıkların habercisi olabileceği hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. 

Göz seğirmesi nedir?

Tıp literatüründe miyokimi olarak ifade edilen göz seğirmesi, göz kapağı kaslarının istemsiz tekrarlayan kasılma durumudur. Daha çok orbicularis oculi kaslarında görülen bu kasılma hali, göz kaslarıyla ilgili bazı sorunlara işaret eder. Göz kapaklarındaki bazı kaslar ve sinirler çeşitli nedenlerden dolayı zedelendiğinde işlevini yerine getiremeyebilir. Damarlarda artan basınç nedeniyle göz kasları istem dışı kasılabilir. Bu gibi durumlarda göz seğirmesinden kurtulmak için cerrahi müdahaleler gerekebilir. Tıp literatüründe miyektomi olarak ifade edilen alanda göz seğirmesi için cerrahi müdahale seçenekleri değerlendirilir. Kısa süreli göz seğirmesi atakları için cerrahi seçenekler uygun görülmez. Ancak ataklar 1-2 dakika boyunca devam da edebilir. Hafif şekilde hissedilen göz seğirmesi şikayetleri, gözlerde bir tür çekilme hissi uyandırır. Daha şiddetli göz seğirmesi ise tüm gözün kapanmasına yol açacak kadar şiddetli olabilir. Göz seğirmesi sırasında güçlü spazmlar yaşayan kişiler, gözlerini kullanmada ciddi zorluklarla karşılaşabilir. Gün içinde tekrarlayan spazmlar nedeniyle günlük işlerini yaparken zorluk çekebilirler. 

Göz seğirmesi konusunda farkındalıkların henüz istenilen düzeyde olmadığını söyleyebiliriz. Günümüzde birçok insan göz seğirmesini sıradan bir durum olarak görüp herhangi bir sağlık sorunu veya hastalıkla ilişkisini kuramamakta. İster sol göz seğirmesi olsun, ister sağ göz seğirmesi veya her iki gözde seğirme durumları, bunlar aslında kişinin genel sağlık durumu hakkında pek çok ipucu verir. Bu noktada en merak edilen konulardan biri, sol göz seğirmesi ile sağ göz seğirmesi arasında herhangi bir fark olup olmadığıdır. Göz seğirmesi bazen sağ gözde, bazen de sol gözde hissedilebilir. Bu ikisi arasında herhangi bir farklılık yoktur. Burada dikkat edilmesi gereken esas nokta, göz seğirmesinin ne kadar süredir devam ettiği ve kişinin yaşam tarzından kaynaklanıp kaynaklanmadığıdır. Yorgun geçen bir günün ardından az uyuyarak yeni güne başlar ve zinde olmak adına günlük kahve tüketimi konusunda aşırıya kaçarsanız, göz seğirmelerini doğal olarak yaşayabilirsiniz. Ancak neden ortadan kalkınca şikayetleriniz ortadan kalkmıyorsa şikayetlerinizin farklı nedenleri olabilir. 

Göz seğirmesi nasıl anlaşılır?

Göz seğirmesi kimi durumlarda sadece kişinin kendisi tarafından hissedilebilecek kadar düşük derecede olabilir. Uykusuzluk ve yorgunluk nedeniyle oluşan göz seğirmelerinin büyük bir bölümü bu grupta yer alır. Fakat kişi uzun süredir yoğun stres altında çalışıyor, fazla kafeinli içecek veya alkol tüketiyorsa, ağır efor gerektiren işlerde çalışıyorsa, göz seğirmesi şikayetleri kronik hale gelebilir. Bazı durumlarda şikayetler başkaları tarafından görülebilecek kadar belirgin olabilir. Genellikle üst göz kapağında oluşan göz seğirmeleri, kimi durumlarda alt göz kapaklarında da oluşabilir. Ya da bazen sol göz seğirmesi olarak görülen şikayetler, kimi durumlarda sağ gözde de oluşabilir. Göz seğirmesi atakları için herhangi bir periyottan da bahsedemeyiz. Ataklar birkaç saat devam edebileceği gibi, birkaç gün boyunca devam da devam edebilir. Haftalar boyunca hissedilmeyen göz seğirmesi atakları, birdenbire tekrar hissedilmeye de başlayabilir. “Göz seğirmesi ne anlama gelir?” sorusunu sormak için geç kalan hasta, şikayetlerin kronik hale gelmesi sonucu daha ciddi sorunlarla karşılaşabilir. 

Göz seğirmesine bağlı ataklar genellikle ağrısızdır. Ancak yine de günlük yaşamda bazı sorunlara yol açabilir. Özellikle masa başı işlerde çalışan ve dikkate dayalı işler yapanlar, trafikte araç kullananlar, çizim ve tasarım işleriyle uğraşanlar göz seğirmeleri nedeniyle daha fazla sorun yaşayabilir. Hemen tüm yaş gruplarında ve her zaman görülebilecek göz seğirmelerinin birçoğu, nedenler ortadan kalktığında kendiliğinden geçer. Bununla birlikte göz seğirmesini aslında kişinin sağlık durumuyla ilgili iyi gitmeyen bir şeyler olduğu şeklinde değerlendirmek gerekir. “Göz seğirmesi neden olur?” sorusuna cevap arayan hastalar genel sağlık durumlarını dikkatlice değerlendirdiklerinde kendileriyle ilgili birçok farkındalığa sahip olabilirler. Fakat iyi ve kaliteli bir uyku uyuyan, yorgunluğunu üzerinden atan, fazla kafeinli içecek ve alkol tüketmeyen, göz çevresinde iltihaplanma sorunu yaşamayan kişilerde göz seğirmeleri uzun süredir devam ediyorsa, kesin nedeni anlamak için kan testleri ve sistemik muayenelerin yapılması gerekir. Aksi durumda müdahale için geç kalınmış olabilir. 

Göz seğirmesi hangi hastalıklara işaret eder?

Uzun süredir gözleriniz seğiriyorsa ve gözlük kullanıyorsanız, aklınıza gelecek ilk neden gözlük numaranızın yükselmesi olabilir. Bu durumda göz seğirmesi şikayetiniz aslında gözlük numaranızı büyütmeniz gerektiğine işaret eder. Kullandığınız gözlük numarası ne olursa olsun, gözlük numaranızı yükseltmeyi ihmal etmeniz durumunda göz kapağı seğirmesi veya göz kapağı titremesi ile sıkça karşılaşabilirsiniz. Bu şikayetler sol gözün seğirmesi veya sağ gözün seğirmesi şeklinde olabileceği gibi, her iki gözde de oluşabilir. Dahası, görme bozukluğu şikayetleriniz daha da hızlı ilerleyebilir. Eğer gözlük kullanıyorsanız, vakit geçirmeden göz doktoruna başvurmalı ve göz muayenenizi yaptırmalısınız. Gözlük numaranızı büyüttüğünüz halde şikayetlerinizde azalma oluşmadıysa, bu durumda göz hekiminiz sizi hastanelerin nöroloji veya psikiyatri birimlerine sevk edebilir. Halk arasında göz atması olarak da bilinen göz seğirmesi yüz felci, kas spazmı, kan hastalıkları, beyin tümörü, MS, Parkinson ve Tourette sendromu gibi hastalıkların habercisi olabilir. Sürekli göz seğirmesi şikayeti olan hastaların kan testleri ve sistemik muayeneyi ihmal etmemesi gerekir. 

Göz Seğirmesi ve Yüz Felci

“Göz seğirmesi neden olur?” sorusuna verilebilecek cevaplardan biri yüz felcidir. Tıp literatüründe fasiyal paralizi olarak bilinen yüz felci, hastanın yüzünün bir tarafının aşağıya doğru sarkmasına neden olur. Yüzdeki bir damarın yüzün bir tarafındaki sinire baskı uygulaması sonucu gelişen yüz felci, çoğu zaman ilk belirtilerini göz seğirmesiyle verir. Bu nedenle sol göz seğirmesi veya sağ göz seğirmesi yaşayan hastalar, bunun yüz felci işareti olup olmadığını anlamak ister. Bu gibi durumlarda internet üzerinden araştırma yapmak yerine sağlık kurumuna başvurmak gerekir. Yüz sinirlerinden birinin uyguladığı baskının artması durumunda hastanın yaşayacağı kayıplar artacaktır. Göz seğirmelerinizle birlikte yüzünüzde eğer mimik kaslarınızda kayıp hissediyor, yüz ifadelerinizde bazı güçlüklerle karşılaşıyorsanız vakit geçirmeden sağlık kurumuna başvurmalısınız. Eğer çarpma veya düşme gibi herhangi bir kafa travması yaşadıysanız, göz seğirmesi yüzünüzün bir veya iki tarafında yüz felci başlangıcına işaret ediyor olabilir. Yüz felci erken aşamalarda tedavi edilmediğinde kalıcı hasarlar bırakabilir. 

Göz Seğirmesi ve Kas Spazmı

Göz seğirmesi sadece göz kaslarında ortaya çıkan bir spazm olabileceği gibi, vücudun farklı bölgelerinde görülen bir kas spazmı da olabilir. Tıp literatüründe distoni olarak bilinen kas spazmı, beyin tarafından kaslara yanlış sinyaller gönderilmesinden kaynaklanır. Bazı durumlarda distoni vücudun sadece bir bölgesini etkiler. Bazı durumlarda ise tüm vücuda yayılabilir. Vücudun kas damarları bakımından zengin ve hassas bölgeleri distoni için çok daha dezavantajlı konumdadır. Göz kapaklarında çok sayıda kasın olması ve bu kasların dış etkenlerden kolayca etkilenmesi distoninin görülme ihtimalini arttırır. Göz kapaklarının yanı sıra boyun, kol ve parmak kasları da distoni konusunda dezavantajlı konumdadır. Hastada eğer boyun kireçlenmesi varsa ve boyun kaslarındaki zedelenme fazlaysa, kas spazmı şikayetleriyle daha sık ve şiddetli şekilde karşılaşması mümkündür. Bu durumda sadece göz seğirmesi değil, aynı zamanda da boyun, omuz, sırt, kol ve parmaklarda da kas spazmı yaşaması mümkündür. Göz seğirmesi nörolojik nedenleri ancak beyin tomografisi ve diğer tanı yöntemleriyle anlaşılabilir. 

Göz Seğirmesi ve Kan Hastalıkları

Kan hastalıkları içinde yer alan anemi, lösemi, lenfoma, trombosit eksikliği gibi hastalıklar da yine göz seğirmesiyle belirti verebilir. Bu hastalıkların en önemli özelliği yavaş ilerlemesi ve erken aşamalarda neredeyse hiç belirti vermemesidir. Belirtiler oluştuğunda ise ihmali hayati sonuçlar doğurabilir. Herhangi bir görme bozukluğu olmayan, gözlük kullanmayan ve genel sağlık durumu iyi görünen kişiler, göz seğirmeleri ile kan hastalıkları arasında ilişki kuramayabilir. Oysa bu süreçte hastalıklar ilerler ve kişinin yaşam kalitesini azaltmaya başlar. Kulaktan dolma birtakım bilgilerle hastanın magnezyum takviyesi kullanması göz seğirmelerinde bir miktar azalma sağlayabilir. Ancak esas sorunlar çözülmediği için hastalıklar ilerlemeye devam edebilir. Göz seğirmesinin kan hastalıklarıyla ilgili olup olmadığını anlamanın olanaklı tek yolu kan testleri yaptırmaktır. Bu gibi durumlarda geç kalınmaması için hastanın göz seğirmesi şikayetlerini kesinlikle hafife almaması gerekir. Özellikle birinci derece yakınlarında kan hastalığı geçmişi olan hastalar, göz seğirmesinin esas nedeninin anlaşılabilmesi için vakit kaybetmeden kan testleri yaptırmalıdır. 

Göz Seğirmesi ve Beyin Tümörü

Beyin hastalıkları içinde en tehlikeli hastalıklardan biri beyin tümörüdür. Diğer birçok belirtiyle birlikte göz seğirmesi de beyin tümörünün belirtileri arasında yer alır. Göz seğirmesinin yanı sıra hastanın özellikle geceleri başlayan şiddetli baş ağrısı şikayetleri, bulantı ve kusma ile çift görme veya bulanık görme gibi şikayetleri beyin tümörüne işaret edebilir. Şikayetlerin ihmali durumunda hastanın bayılma nöbetleri geçirmesi, denge ve yürüme bozukluğu yaşaması mümkündür. Kollarda ve bacaklarda oluşan hissizlik, parmak uyuşması, unutkanlık, konuşma bozukluğu gibi belirtiler de beyin tümörüne işaret edebilir. Göz seğirmesi nedenleri içinde yer alan çeşitli unsurlar, hastanın bu konuda doğru değerlendirme yapmasını engelleyebilir. Çoğu zaman uykusuzluk veya yorgunluğa bağlanan bu belirtiler, ihmal nedeniyle hastanın hayatını kaybetmesine yol açabilir. Göz seğirmesi şikayetlerinizin yanında bu gibi şikayetler yaşıyorsanız, vakit geçirmeden nöroloji servislerine başvurmalısınız. Erken aşamalarda göz seğirmesiyle belirti veren beyin tümöründen kurtulmak olanaksız değildir. İhmal nedeniyle hastalığın ilerlemesi hastanın kaybedilmesine yol açabilir. 

Göz Seğirmesi ve MS

Kısa adıyla MS olarak bilinen Multiple Skleroz hastalığı, merkezi sinir sistemi ile organlar arasındaki bilgi iletişimini sağlayan omuriliğin miyelin tabakasındaki tahribat sonucunda oluşur. MS hastalarında miyelin kılıfı zarar gördüğü için çeşitli bilişsel sorunlar ve hareket sorunları görülür. Kendilerini sürekli yorgun ve halsiz hisseden MS hastaları, bilişsel fonksiyonlarını yerine getirmede ciddi zorluklarla karşılaşabilir. MS hastalığının ilk belirtileri arasında göz seğirmesinin yanı sıra kaslarda uyuşukluk ve karıncalanma, kas sertliği, kramp ve eklem ağrıları, idrar kaçırma, denge kaybı gibi şikayetler görülebilir. MS’e bağlı olarak gelişen konuşma bozukluğu ciddi noktalara ulaşabilir. Hastada ayrıca kabızlık ve cinsel fonksiyon bozuklukları da görülebilir. Göz seğirmesi konusunda yeterli farkındalıklara sahip kişiler, sorunun uzun süre devam etmesi durumunda kan testlerini yaptırmak ve sistemik muayeneden geçmek ister. Bu sayede pek çok hastalığın erken aşamada tanı, teşhis ve tedavisi çok daha kolay şekilde sağlanabilir. Dolayısıyla, yaşadığınız uzun süreli göz seğirmesi şikayetlerinin farklı nedenlerinin olabileceğini hiçbir zaman unutmamalısınız. 

Göz Seğirmesi ve Parkinson

Beyindeki nöronların işlev bozukluğu sonucu gelişen hastalıklardan biri olan Parkinson hastalığının da ilk belirtileri arasında göz seğirmesi vardır. Bu hastalığın en önemli özelliği, kısa sürede ilerlemesi ve hastanın hareket kabiliyetini ciddi ölçüde düşürmesidir. Beyin nöronlarındaki işlev bozukluğu, hastanın hareketlerinin yavaşlamasına neden olabileceği gibi, hareket yeteneğini kaybetmesine de yol açabilir. Parkinson hastalarında ilk belirtiler göz seğirmesinin yanı sıra titreme, duruş bozukluğu, denge bozukluğu, hareketlerde yavaşlama ve unutkanlıktır. Parkinson hastalığı daha çok 60 yaş ve üzerinde görülse de ilk belirtiler 40 yaşından önce görülebilir. Bazı durumlarda çok daha genç yaşlarda da görülebilir. Göz seğirmesi şikayetlerinize ek olarak titreme, duruş bozukluğu, hareketlerde yavaşlama, denge bozukluğu gibi şikayetler yaşıyorsanız, bu belirtilerin Parkinson belirtileri olup olmadığını anlamak için nöroloji servislerine başvurmalısınız. Erken aşamalarda Parkinson tanısı konulan hastaların daha uzun ve sağlıklı bir hayat sürdürmesi mümkündür. Geç kalınması durumunda hastanın yaşam kalitesi düşer ve hayati riskler artar. 

Göz Seğirmesi ve Tourette Sendromu

Göz seğirmesiyle bağlantılı olabilecek hastalıklardan biri de Tourette sendromudur. İstemsiz hareketler ve konuşmalarla belirti veren bu hastalık, halk arasında kendini tutamama ve bağırma hastalığı olarak bilinir. İlk olarak 1985 yılında tanımlanan bu hastalığın kesin nedeni günümüzde tam olarak bilinmemekte. Ancak beyinle ilgili nörokimyasal bir düzensizlikten kaynaklanmış olabileceği değerlendiriliyor. Konuyla ilgili yapılan çalışmalara göre Tourette sendromu kalıtsal bir hastalıktır. Aile geçmişinizde böyle bir hastalık geçiren bir kişi varsa, yaşadığınız göz seğirmeleri Tourette sendromunun habercisi olabilir. Tourette sendromu hastalarında göz seğirmesinin yanı sıra dikkat eksikliği, obsesif kompulsif bozukluk gibi başka sağlık sorunları da görülebilir. İlk belirtiler ise ergenlik döneminde veya öncesinde ortaya çıkabilir. Ailede bu sorunu yaşayan başkaları varsa, çocukta açığa çıkan belirtiler doğru değerlendirilmeyebilir. Bu gibi durumlarda da yine doğru tanı, teşhis ve tedavi için vakit geçirmeden nöroloji servislerine başvurmalısınız. Aksi durumda hastanın gerçekleştireceği istemsiz konuşmalar ve bağırmalar hayatını olumsuz etkileyen pek çok sorun yaşamasına yol açabilir. 

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir