Kış bahçesi nasıl dekore edilir?

Sonbaharın gelişiyle birlikte kış bahçelerine ilgi artmaya başladı. Kış aylarında evde daha çok vakit geçirildiği için kış bahçesi fikirleri önem kazanıyor. Evden işe işten eve şeklinde günlük hayatın monotonluğu içinde kış bahçesi dekorasyon fikirleri hayatınıza renk katabilir. Kış bahçesi oluşturmak için genel kanının aksine, müstakil bir evinizin olması gerekmiyor. Dilerseniz evinizin bir balkonunu kış bahçesine dönüştürebilir, kış bahçesi balkon tasarımları ile kış aylarında evinizde daha keyifli vakit geçirebilirsiniz. Evde kış balkonu oluşturmak yüksek bir maliyet gerektirmediği gibi, son derece keyifli ve faydalı bir iştir. Kış bahçesi iç dekorasyonu sayesinde ruhunuzu dinlendirebilir, enerjinizi yükseltebilirsiniz. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, kış bahçesi dekorasyonu hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. Kış bahçesi nedir, kış bahçesi nasıl yapılır, kış bahçesi nasıl dekore edilir gibi konularda merak ettiğiniz tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Kış bahçesi dekorasyonu 2021 trendleri için de yine ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgiler bu yazımızda mevcut. 

Kış bahçesi nedir?

Kış aylarında bahçe keyfi yaşamak isteyenler evlerinin bir köşesinde kış bahçesi oluşturmakta. Kış bahçesi denildiğinde akla daha çok müstakil evler gelse de günümüzde apartman dairelerinde de kış bahçelerinin oluşturulduğunu görmekteyiz. Kış bahçesi için müstakil evlerde ayrı birtakım alanlar kullanılmakta. Apartman dairelerinde ise daha çok balkonlar ve teraslar tercih ediliyor. Ayrıca çatı katları da kış bahçesi oluşturmak için kullanılabilir. Evde kapalı balkon kullanımını tercih ediyorsanız kış bahçesini kolayca oluşturabilirsiniz. Ya da dilerseniz evde kış bahçesi dekorasyon fikirleri çerçevesinde cam balkon modelleri arasında tercihte bulunabilirsiniz. Kış bahçesi sayesinde kış aylarında evde geçirdiğiniz zamanı keyifli hale getirebilir, oksijen ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Kış bahçelerinde tercih edilen bitki ve çiçekler oksijen ihtiyacınızı karşılamak için etkin çözümler sunduğu gibi, estetik açıdan da çok hoş bir görüntü yaratır. Evlerin yanı sıra kış bahçeleri günümüzde pek çok kafe ve restoranda da tercih edilmekte. Bazı sitelerde ise bahçenin bir bölümü kapatılarak kış bahçesi haline getirilebiliyor. 

Kış bahçesi nasıl yapılır?

Müstakil bir eviniz varsa, kış bahçenizi eve bitişik şekilde oluşturabileceğiniz gibi, bahçenin bir kısmını kapatarak da oluşturabilirsiniz. Müstakil evlerde kış bahçeleri tümüyle camdan olabileceği gibi, çatı katı şeklinde de olabilir. Kış bahçesi oluşturmak için en fazla kullanılan materyaller cam ve ahşaptır. Isı kaybını önlemek için ahşap iskelet yerine PCV iskelet de kullanılabilir. Apartman dairelerinde kullanılan cam sistemleri sayesinde kış bahçeleri, binaların betonarme yapısı içinde farklı güzellikler yaratmaya imkan sağlar. Kış bahçesi oluşturmak için cam balkon sistemlerini tercih etmek birçok bakımdan daha faydalı olabilir. Her şeyden önce bu sistemler kolay monte edilir ve kolay bir kullanım deneyimi sunar. Gün ışığından etkin şekilde yararlanmayı olanaklı kılan bu sistemlerin temizlik ve bakımı da kolaydır. Sürgülü veya katlanabilen özel cam sistemleri sayesinde kış bahçesine temiz hava girişi sağlanır, hissedilen ferahlık artar. Doğru seçilen bitki ve çiçeklerle kış bahçesinin güzelliği artar. Kış bahçesinde ısınmak içinse şömine, kuzine veya elektrikli ısıtıcılar kullanılabilir. 

Kış bahçesi nasıl dekore edilir?

Kış bahçesi dekorasyonu konusunda birbirinden ilginç öneriler yapmak mümkündür. Bu öneriler içinde sizin için en uygun olanları, kendi zevk ve beğenilerinizin yanı sıra bütçenize de en uygun olanlarıdır. “Kış bahçesi nasıl olur?” sorusuna verilebilecek cevaplar size hitap ettiği sürece anlam taşır. Kış bahçesi dekorasyonu için birbirinden farklı ürünler kullanılabileceği gibi, farklı bütçelere hitap eden dekorasyon önerileri de geliştirilebilir. Kış bahçesi konusunda geniş bir bütçeye sahipseniz, kış bahçesi dekorasyonu için daha fazla alternatifiniz olacağı bir gerçektir. Ancak düşük bir bütçeyle de birbirinden güzel kış bahçeleri oluşturmak mümkündür. Dekorasyon aslında en temelde bütçeden çok estetikle ve farkındalıklarla ilgili bir konudur. Evde hiç kullanmadığınız, kapı arkasında sakladığınız bir halı veya bir kilim bile kış bahçesi dekorasyonu konusunda son derece şık bir obje haline gelebilir. Kış bahçesi dekorasyonu için bütçeniz ne olursa olsun, kendi zevk ve beğenilerinize uygun seçenekleri mutlaka bulabilirsiniz. 

Kış bahçesi dekorasyonu içinde bitki ve çiçek kullanımı nasıl olmalı?

Kış bahçesinin olmazsa olmazlarından biri bitki ve çiçeklerdir. Kış bahçesinde yeşil bitkiler sizi kış aylarında yemyeşil bir doğayla buluşturur. Aynı zamanda da oksijen ihtiyacınızı karşılar. Kış bahçesi dekorasyonu içinde yeşil bitkileri bahçenizin her tarafında kullanabilirsiniz. Ancak kış bahçesi balkon dekorasyonları içinde bitki ve çiçeklerin gün ışığını kesmemesi gerekir. Yerleştirdiğiniz bitkiler ışığı kesiyorsa içeride karanlık bir ortam oluşabilir. Bunun sonucunda aydınlatma ünitelerini kullanmanız gerekebilir, bu da maliyet artışına yol açar. Teras kış bahçesi dekorasyonu içinde de yine bitki ve çiçekleri yerleştirirken ışığın yönüne dikkat etmelisiniz. Bitkilerinizi ışığın zor ulaştığı noktalara yerleştirirseniz yeterince fotosentez yapamazlar. Kış bahçesi dekorasyonu içinde kullanacağınız bitki ve çiçeklerin gün ışığını kesmemesi gerektiği gibi, gün ışığından etkin şekilde yararlanabilecekleri noktalara yerleştirilmeleri gerekir. Seçeceğiniz bitki ve çiçekler kış şartlarına uyumlu ve soğuğu seven bitki ve çiçekler olmalı. Örneğin palmiye, sikas ve cennet kuşu çiçeği kış bahçesi dekorasyonu içinde en fazla tercih edilen bitki ve çiçeklerdir. 

Kış bahçesi dekorasyonu içinde çiçek tercihlerinde kimi zaman kokulu çiçekler öne çıkabiliyor. Balkon çiçek dekorasyonu yaparken çiçek seçiminde dikkatli olmalısınız. Kokulu çiçek kullanımı elbette kış bahçesinin verdiği ferahlık duygusunu arttırır. Ancak bu çiçeklere fazla yer verirseniz kış bahçenizde nefes almada zorluk çekebilirsiniz. Küçük balkonlar için kış bahçesi dekorasyonu önerilerinde kokulu çiçek kullanımı son derece kritik bir konudur. Çünkü küçük balkonlarda kokulu çiçekler düşünülenin aksine, kış bahçesinde vakit geçirmeyi zorlaştırabilir. Teras çiçek dekorasyonu içinde de kokulu çiçekler bazen abartılı şekilde kullanılabilmekte. Kış aylarında terasınıza taze hava girişi azalacağı için çiçek kokusu nedeniyle oksijen ihtiyacınızı karşılamak zorlaşabilir. Üstelik teras balkon tasarımları içinde kullanılan bazı çiçek türleri, kış bahçesi dekorasyonu konusunda ciddi bir maliyet artışı yaratabiliyor. Kış bahçesi dekorasyonu içinde kokulu çiçekleri sınırlı şekilde kullanarak daha iyi bir tercihte bulunabilirsiniz. Örneğin kasımpatı, kardelen, açelya ve sümbül, kış bahçesi dekorasyonu içinde kullanabileceğiniz güzel kokulu çiçeklerdir. Fakat kullanım konusunda abartıya kaçmamalısınız. 

Oturma grupları nasıl yerleştirilir?

Kış bahçesinde birbirinden güzel oturma grupları kullanılabilir. Oturma gruplarını hem kendiniz için, hem de misafirleriniz için değerlendirebilirsiniz. Kullanacağınız oturma grubu kış bahçesi içinde dolaşımı zorlaştırmamalı, ışığı arkaya almamalı. Küçük kış bahçesi dekorasyonu içinde fazla büyük olmayan oturma gruplarını tercih etmelisiniz. Aksi durumda kış bahçenizde dolaşmanız zorlaşabilir. İnternette paylaşılan kış bahçesi dekorasyon örnekleri çoğu zaman geniş oturma gruplarına yer vermekte. Estetik açıdan güzel görünse de küçük bir balkona sahipseniz oturma grubu seçiminiz buna uygun olmalı. Kış bahçesi önerileri içinde oturma gruplarıyla ilgili olanları, içeride geçireceğiniz sürenin niteliğini doğrudan etkiler. Geniş bir oturma grubu kullanırsanız kış bahçesinde yapabilecekleriniz daha sınırlı hale gelecektir. Kış bahçesi dekorasyonu içinde oturma gruplarınızın renk seçimine de dikkat etmelisiniz. Renk seçiminde fazla koyu tonları tercih etmemelisiniz. Beyaz ve açık renkleri tercih ederseniz içerideki enerjiyi yükseltebilirsiniz. Renk tercihi aynı zamanda da ev dekorasyonunuzda kullandığınız renklerle uyumlu olmalı. Aksi durumda kış bahçeniz görsel algınızı yorabilir. 

Kış bahçesi dekorasyonu içinde oturma gruplarının yüzü ışığa dönük olmalı. Nitekim, kış aylarında gün ışığından yararlanmak oldukça zor hale gelmekte. Işıktan yeterince yararlanamayan kişilerde kış depresyonu ile sıkça karşılaşılır. Oturma gruplarının yüzü ışığa dönük olursa, gün ışığından daha etkin şekilde yararlanabilirsiniz. Işık nedeniyle gözlerinizin kamaşmasından şikayet edip yüzünüzü ışıktan çevirdiğinizde kış aylarında ruh ve beden sağlığınızı korumak için önemli bir fırsatı kaçırmış olursunuz. Oturma gruplarının yüzü ışığa dönük olursa kış bahçesinde bulunduğunuz süre içinde vücudunuz D vitamini depolayabilir. Bu sayede kas ve iskelet sistemi ile bağışıklık sisteminiz güçlenir. Kış bahçenizde açılır kapanır panjur sistemi kullanıyorsanız ışıktan rahatsız olduğunuz zaman dilimlerinde panjurdan yararlanabilirsiniz. Çatılı bir kış bahçeniz varsa oturma gruplarını bahçenizin ortasına yerleştirebilirsiniz. Fakat kış bahçenizde yemek yemeyi tercih ediyorsanız, masa ve sandalyeleri merkeze alıp oturma gruplarını farklı bir köşede değerlendirebilirsiniz. Yemek yenilen ortamlarda masa ve sandalyelerin merkezde olması daha iyi bir seçimdir. 

Masa ve sandalyeler nasıl yerleştirilir?

Kış bahçesinde en fazla kullanılan mobilyalardan biri de masa ve sandalyelerdir. Bu ürünleri yemek yemenin yanı sıra çalışmak için de kullanabilirsiniz. Kış bahçesinde yemek yemeyi tercih ediyorsanız, masa ve sandalyelerin merkezde olması avantaj sağlar. Bu ürünleri uzak bir köşeye yerleştirirseniz servis sırasında fazla efor sarf etmeniz gerekebilir. Kış bahçesi için geniş bir alana sahipseniz, masa ve sandalye kullanımının merkezde olması estetik açıdan da iyi bir seçimdir. Geniş bir alana sahip değilseniz ve oturma grubunuz çok yer kapılıyorsa, masa ve sandalyeleri kapıya yakın bir noktaya yerleştirebilirsiniz. Bu sayede servis sırasında daha az efor sarf edebilirsiniz. Eğer imkanlarınız varsa, ahşap veya hasırdan yapılmış masa ve sandalyeler kış bahçesi dekorasyonu içinde daha iyi bir seçim olabilir. Plastik materyallerden üretilen masa ve sandalyeler kış bahçesinde pek tercih edilmez. Kış bahçenizde ısı yalıtımı varsa, yemek yerken veya otururken üşüme sorunu yaşamazsınız. Fakat ısı yalıtımı zayıfsa masa ve sandalyeleri camın önüne yerleştirmemelisiniz. 

Evde küçük bir balkona sahipseniz, kış bahçesi dekorasyonu içinde masa ve sandalye kullanımında bazı güçlüklerle karşılaşabilirsiniz. Bu konuda en ideal çözüm, balkonunuzun genişliğiyle uyumlu ürünleri tercih etmektir. Buna rağmen ortamda sıkışıklık oluşuyor ve bu sizde rahat hareket edememe duygusu yaratıyorsa, açık renkli çiçeklerle ortamda iç hareket yaratabilirsiniz. Balkonun bir köşesine kasımpatı yerleştirdikten sonra daha yüksekçe bir noktaya sümbül veya açelya koyduğunuzda ortamda kendiliğinden bir iç hareket oluşur. Bu da mekanı daha geniş algılamanıza katkı sağlar. Kış bahçesi dekorasyonu içinde aynı renkli çiçekleri kullanmak mekanı olduğundan daha küçük algılamanıza yol açabilir. Bu durumda masa ve sandalyeler olduğundan daha büyük görünebilir. Farklı renkteki çiçeklerle sağlayacağınız derinlik kış bahçesi dekorasyonu içinde masa ve sandalyelerin kapladığı fazla yere karşı pratik bir çözüm olabilir. Aynı renkteki çiçekleri tercih edecekseniz bile farklı renk tonlarıyla yumuşak geçişler yaparsanız derinlik hissi artar. Eğer cesur renkleri tercih ediyorsanız hanımeli çiçeği tam size göredir. 

Kış bahçesi dekorasyonu içinde hangi ısıtma üniteleri kullanılabilir?

Kış bahçesiyle ilgili en merak edilen sorulardan biri de “Kış bahçesi nasıl ısıtılır?” sorusudur. Kış bahçesinde ısınma ihtiyaçlarını karşılamak için farklı ısıtma üniteleri kullanılabilir. Bunlar arasında tercihte bulunurken ne kadarlık bir bütçeye sahip olduğunuzu değerlendirmelisiniz. İmkanlarınız genişse, kış bahçesi dekorasyonu içinde şömine veya kuzine kullanabilirsiniz. Dekorasyon tercihlerinizle uyumlu şekilde modern veya country tarzda şömine veya kuzineyle ısınma sağlayabilirsiniz. Bu ürünlerin en önemli özelliği, ortam sıcaklığını arttırırken mekana ayrı bir güzellik kazandırmalarıdır. Böyle bir imkanınız yoksa elektrikli ısıtıcılar da kış bahçesi dekorasyonu içinde değerlendirilebilir. Kombi ve klimalara oranla infrared ısıtıcılar enerji maliyeti açısından daha iyi bir seçimdir. Bu ürünlerin kolay taşınabilir olması da önemli bir diğer tercih nedenidir. Dilerseniz fanlı ısıtıcıları da kullanabilirsiniz. Enerji giderlerinizin artmaması için kış bahçesi dekorasyonu içinde ısı izolasyonuna da dikkat etmelisiniz. Aksi durumda en iyi ısıtma sistemleri bile hem verimsiz sonuçlar doğurur, hem de enerji giderlerinizi arttırır. 

Kış bahçesi dekorasyonu 2021 trendleri nelerdir?

Kış bahçesi dekorasyonu konusunda 2021 trendlerinde ahşap veya hasır masa ve sandalyeler ile doğal malzemelerden yapılmış ürünlerin ön plana çıktığını söyleyebiliriz. Kış bahçenizde bu ürünleri kullanarak yemyeşil bitkiler ve birbirinden güzel çiçekler arasında çay veya kahve yudumlayarak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Mekanın güzelliğini arttıran doğal ürünlerle kendinizi doğada hissedebilir, yağmurun veya karın yağmasını izleyerek mevsimin güzelliğini yaşayabilirsiniz. Bu ürünleri doğal yün veya pamuktan yapılmış minder ve yastıklarla tamamlayabilirsiniz. Kış bahçesi dekorasyonu içinde 2021 trendlerinde kahverengi, altın satısı ve turuncu renklerinin daha ön planda olduğunu söyleyebiliriz. Sıcak renklerin en önemli özelliği, insanı rahatlatırken huzur vermesidir. Bunlar içinde kahverengi, tozu ve kiri saklar. Aynı zamanda da ahşabın verdiği rahatlık duygusunu arttırır. Bu renkleri öne çıkarmak için kış bahçenizin bir duvarını veya kapısını açık bir renge boyayabilirsiniz. Bu şekilde yaratacağınız kontrast ortamın enerjisini yükseltebilir. 

Kış bahçesi dekorasyonu 2021 trendleri içinde ayrıca, ev dekorasyonunda kullandığınız objeleri kış bahçenizde kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarıyla birlikte kış bahçelerine ilgi artmıştı. Son zamanlarda iç dekorasyonda kullanılan objelerin artık kış bahçesi dekorasyonu için de tercih edilebildiğini görüyoruz. Örneğin duvar tabloları, şamdanlar, fotoğraf çerçeveleri gibi pek çok iç dekorasyon objesini kış bahçesi dekorasyonu için de değerlendirebilirsiniz. İç mekan ile dış mekan arasındaki ayrım giderek azaldığı için bu size daha geniş bir konfor alanı yaratabilir. Bu bağlamda, sert köşelere sahip bahçe mobilyaları yerine ev kullanımına uygun ürünleri de kış bahçesi dekorasyonu içinde değerlendirebilirsiniz. Aynı şekilde balkon masa ve sandalyelerini kullanmak yerine küçük bir oturma grubu almak daha iyi bir seçim olabilir. Hatta dilerseniz kış bahçenize küçük bir ocak yapabilir, çayınızı kahvenizi hazırlamak için mutfağa gitmek yerine bunu kullanabilirsiniz. Bu sayede kış bahçesi dekorasyonu 2021 trendleri içinde dekorasyonunuza daha büyük bir işlevsellik kazandırabilirsiniz. 

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir