Klimada enerji tasarrufu nasıl sağlanır?

Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte ısınma ihtiyaçlarını karşılamak için ofislerde ve evlerde klima kullanımı artıyor. Yazın serinlemek için kullandığımız klimaları sonbahar ve kış aylarında ısınma ihtiyaçlarımızı karşılamak için kullanabiliyoruz. Doğru kullanıldığı zaman klimalar ısınma konforu açısından pratik çözümler sunabilir. Yanlış kullanıldığı zamanlarda ise ısınma konforumuzu bozar, bazı enfeksiyonlara zemin hazırlar ve ısınma maliyetlerinin yükselmesine yol açar. Aslına bakarsanız klimalar, ısınma amaçlı kullanım için yeterince uygun araçlar değildir. Isıyı ışık yoluyla ileten infrared teknolojilerine oranla klimalar, hava yoluyla iletim sağladıkları için daha sınırlı etkide bulunur ve daha yüksek bir maliyet yaratır. Ancak başka bir seçenek bulunmadığında ve doğru şekilde kullanıldığında ısınma ihtiyaçlarının karşılanmasında faydalı olabilir. Ofiste veya evde ısınma amacıyla klima kullanıyorsanız, klimada enerji tasarrufu yöntemleri hakkında farkındalıklarınızı arttırarak ısınma maliyetlerinizin düşmesini sağlayabilirsiniz. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, klimada enerji tasarrufu yöntemleri hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. 

İhtiyaçlarınıza uygun bir klima kullanmalısınız.

Klima kullanımıyla ilgili en önemli konuların başında ihtiyaçlara uygun klima seçimi geliyor. Eğer ihtiyaçlarınızın altında bir klima kullanırsanız, iklimlendirme konusunda istediğiniz sonuçları almanız zorlaşır. İhtiyaçlarınızın çok üzerinde bir klima kullanmanız durumunda ise iklimlendirme maliyetleriniz ciddi ölçüde artar. Ofislerde veya evlerde ihtiyaçlara uygun bir klima seçimi için öncelikle klimanın kapasitesinin belirlenmesi gerekir. Klimaların kapasitesi BTU değeriyle ifade edilir. Uygun BTU değerinin hesaplanması için ortam genişliği, tavan yüksekliği, ısı izolasyonu, aydınlatma sisteminin özellikleri, ortamdaki kişi sayısı gibi farklı değişkenler göz önünde bulundurulur. Uygun BTU değerinin hesaplanması son derece teknik bir iş olduğu için klima satıcıları genellikle ücretsiz keşif hizmeti sunarak müşterilerine bu konuda yardımcı olur. Kullanıcının kendi başına yapacağı BTU hesaplamaları yanlış sonuçlar doğurabilir. Öyle ki, BTU değerinin hesaplanmasında kullanılan bölge katsayıları arasında ciddi farklılıklar mevcuttur. İhtiyaçlarınızın üzerinde bir kapasiteye sahip klima kullanıp enerji maliyetlerinizi yükseltmemek için, uygun BTU değerinin hesaplanması konusunda satıcı firmanın sağlayacağı ücretsiz keşif hizmetinden yararlanabilirsiniz. 

Enerji tasarruflu klimalar daha iyi bir seçim olabilir.

Klima çeşitleri söz konusu olduğunda piyasada farklı özelliklere sahip pek çok klima bulabilirsiniz. Klimada enerji tasarrufu yöntemleri içinde enerji tasarruflu klimalar büyük bir avantaj sağlar. Ofiste veya evde klima tasarrufu konusunda en başarılı sonuçları enerji tasarruflu klimalar ile elde edebilirsiniz. Marka tercihiniz ne olursa olsun, genel olarak baktığımızda A+, A++ ve A+++ sınıfı klimaların enerji tasarruflu klima çeşitleri içinde iyi birer seçim olduğunu söyleyebiliriz. Bütçe açısından bakıldığında, enerji tasarruflu klima fiyatları daha maliyetli gelebilir. Ancak orta ve uzun vadede enerji tasarrufu ile sağlayacağınız ekonomik avantaj daha yüksek olacaktır. Yeni nesil teknolojiyle üretilen elektrik tasarruflu klima modelleri aynı zamanda da çevre dostudur ve daha iyi bir çevrede yaşamamızı olanaklı kılar. En tasarruflu klima çeşitleri içinde inverter klimalar iyi bir seçim olabilir. Bu klimalarda kullanılan özel teknolojiler sayesinde iç ve dış sıcaklığına göre gerekli ayarlamalar otomatik olarak sağlanır ve gereksiz enerji kullanımı engellenir. 

Klimanızın doğru yere monte edildiğinden emin olmalısınız.

İhtiyaçlarınıza uygun bir klima seçtiyseniz, klimanızın doğru yere monte edildiğinden emin olmalısınız. Klimada enerji tasarrufu yöntemleri içinde bu konu, diğer tüm yöntemlerden daha etkili sonuçlar doğurur. En tasarruflu klima çeşitleri bile klimanın yanlış yere monte edilmesinden dolayı kullanım sırasında istenilen verimliliği sağlamayabilir. Klimanızın tüm odaya hakim bir noktaya monte edilmiş olması gerekir. Bu sayede, üflediği hava tüm oda içinde rahatça dolaşır ve klimanın verimliliği artar. Klimanızı estetik veya diğer nedenlerden dolayı eğer hava sirkülasyonunu zorlaştıran bir noktaya monte ettirmişseniz, daha fazla efor sarf ederek enerji maliyetinin artmasına ve ömrünün kısalmasına yol açmış olabilirsiniz. Klimanızın verimli çalışabilmesi ve enerji tasarrufu sağlayabilmesi için en ideal noktalar tavana yakın noktalardır. Klimanızın konumu göz hizasına doğru yaklaştıkça verimliliği azalır, enerji maliyeti artar. Klimanız ayrıca, güneş ışığına maruz kalmamalı ve pencereden uzak bir noktada olmalı. Klimada enerji tasarrufu yöntemleri içinde bu konular, yüzde 20 ile yüzde 30 arasında enerji tasarrufu sağlayabilir. 

Klimada enerji tasarrufu yöntemleri içinde klima montajıyla ilgili olarak dikkat edilmesi gereken önemli bir püf noktası, klimanın iç ünitesi ile dış ünitesi arasındaki mesafenin fazla uzun olmamasıdır. Klima kullanılan ortamların mimari özellikleri nedeniyle bazı durumlarda iç ve dış ünitelerin arasındaki mesafe 20 metreye kadar çıkabiliyor. Montaj işlemi sırasında teknik servisiniz size bu konuda bilgilendirmeyi mutlaka yapacaktır. Klimanızın montajını eğer bu bilgiler doğrultusunda gerçekleştirirseniz, klima tasarrufu konusunda daha başarılı olursunuz. Yapısal nedenlerden farklı olarak dekoratif nedenlerle bu mesafenin gereksiz yere artması, klima enerji tasarrufu konusunda istediğiniz sonuçları almanızı engeller. İç ve dış ünite arasındaki mesafenin maksimum 10 metre ile sınırlı kalması, klimayı tasarruflu kullanmak için daha faydalıdır. Aslında en ideal olanı, 3 ile 5 metre arasındaki çözümlerdir. Fakat binanızın yapısal özellikleri nedeniyle bu mümkün olmayabilir. Kullanacağınız klima enerji tasarrufu konusunda teknik olarak ne kadar avantajlı olursa olsun, üniteler arası mesafe 10 metrenin üzerine çıktığında sağlayacağınız verimlilik azalacaktır. 

Klimanızın periyodik bakımını yaptırmalısınız.

Klimada enerji tasarrufu yöntemleri içinde klimanın periyodik bakımı da etkili bir diğer yöntemdir. Periyodik klima bakımı sırasında klimanızın tüm parçaları temizlenir ve soğutucu gazı mevsim şartlarına göre ayarlanır. Klimanızın filtre ve ısı transfer yüzeyinde oluşan kirlenme ve çeşitli tahribatlar nedeniyle performansı düşebilir. Bu durum klimanızın enerji maliyetini yükselteceği gibi, ömrünün de kısalmasına yol açar. Aynı zamanda da bazı sağlık risklerine kapı aralar. Klimanızı verimli ve sağlıklı şekilde kullanmak için yılda en az 2 kez periyodik bakımını yaptırmanız gerekir. Klimanızın bakım ve temizliği konusunda bazı işler sizi zorlayabilir. Bu işlerle uğraşacak zamanınız ve gerekli teknik bilginiz yoksa, profesyonel klima bakım hizmeti veren firmalarla iletişime geçebilirsiniz. Klimada enerji tasarrufu yöntemleri içinde klima bakımı sırasında klimanızın gazının mevsim şartlarına göre ayarlanmasını sağlayabilirsiniz. Klimada kullanılan R32 gazının basıncı olması gereken düzeyin altına iner veya üzerine çıkarsa klimanızda enerji tüketimi artar. Klimanızın gaz basıncının ayarlanması için teknik servis hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. 

Filtre ve iç ünite temizliğini ihmal etmemelisiniz.

Klimada enerji tasarrufu yöntemleri içinde filtre ve iç ünite temizliği de önemli bir konudur. Klima bakımı ve temizlik işleri için profesyonel hizmet alıyorsanız, bu işler için zaman ayırmanıza gerek yok. Ancak temizlik işlerini kendiniz yapacaksanız, bu işler için özel zaman ayırmalı ve en fazla 2 haftada bir kez filtre ve iç ünite temizliğini mutlaka yapmalısınız. Klimalar yüksek debide hava çekip üfleyerek ortamda sıcak veya soğuk hava sirkülasyonu sağlar. Filtre temizliği sayesinde ortamda dolaşan havanın temiz olması sağlanır, kalitesi artar. Filtre temizliği ihmal edildiğinde ise başta lejyoner hastalığı olmak üzere birçok hastalığa zemin hazırlanmış olur. Filtre temizliği ihmal edilen klimalar, yüksek debide hava çekip üflerken daha fazla enerji sarf eder. İç ünite temizliği de yine, klimada enerji tasarrufu yöntemleri içinde son derece faydalıdır. Özellikle evaporatör yüzeyinde oluşan kirlilik nedeniyle klimalarda enerji sarfiyatı artar. Klimanızın filtre ve iç ünite temizliği için yıllık periyodik bakım dönemlerini beklememelisiniz. 

Klimanızın dış ünitesini de temiz tutmalısınız.

Klimada enerji tasarrufu yöntemleri içinde klimanın filtre ve iç ünite temizliği kadar dış ünite temizliği de önemlidir. Klima temizliği konusunda en önemli ihmallerden biri, klimanın yalnızca fitre ve iç ünitesini temizlemektir. Oysa, klima dış ünite temizliği ihmal edildiğinde de klimanın hem enerji verimliliği düşer, hem de enerji sarfiyatı artar. Dış ünite temizliğini kendiniz yapacaksanız, özellikle kondenser temizliği konusunda bazı zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Çünkü bu işlemin basınçlı su ve kimyasal temizleyicilerle yapılması gerekir. Bu işlem sırasında dış üniteye doğrudan su tutarsanız cihazınızın pek çok parçası bundan zarar görebilir. Klima bakımı ve temizliği konusunda yeterli bilgi ve deneyiminiz yoksa, kondenser temizliği için teknik servisinizle iletişime geçebilirsiniz. Dış ünitede kondenserin üzerini kaplayan kir tabakaları nedeniyle hem cihazınızın enerji verimliliği azalır, hem de ortama temiz hava girişi sağlanamaz. Ofiste veya evde klimada enerji tasarrufu yöntemleri içinde dış ünite temizliğine de önem verirseniz enerji sarfiyatınız azalır ve soluduğunuz havanın kalitesi artar. 

Klimanızın enerji tasarruf modunu kullanabilirsiniz.

Yeni nesil klimaların birçoğunda klima enerji tasarruf modu mevcuttur. Klimanızda böyle bir mod varsa, klimada enerji tasarrufu yöntemleri içinde bu modu kullanarak etkin sonuçlar elde edebilirsiniz. Klima enerji tasarruf modu bulunan klimalarda bu özelliği, kumanda üzerindeki enerji kontrol tuşuna basarak kullanabilirsiniz. Bu tuşa bastığınızda klimanız, ortam sıcaklığının dengede kalması ve enerji sarfiyatının azalması için gerekenleri otomatik olarak yerine getirir. Bulunduğunuz ortamda uzun süre klima çalıştırmanız gerekiyorsa, klima enerji tasarruf modu ile enerji sarfiyatını minimum düzeyde tutabilirsiniz. Ortamın sıcaklığını arttırmak veya azaltmak içinse aynı tuşa tekrar basarak bu özelliği kapatabilirsiniz. Her klimada bulunmayan bu özellik, en tasarruflu klima çeşitleri konusunda bazı marka ve ürünlere avantaj sağlamakta. Elektrik tasarruflu klima almadan önce eğer iyi bir araştırma yaparsanız, klima tasarruf modu bulunan bir ürün seçerek klimada enerji tasarrufu yöntemleri konusunda önemli bir avantaj elde edebilirsiniz. Böyle bir klima enerji tasarrufu konusunda yüzde 40 dolayında daha başarılı bir sonuç almanızı sağlayabilir. 

Artan her bir derecede enerji sarfiyatı yüzde 10 artar.

Klimada enerji tasarrufu yöntemleri içinde klimanızın ideal sıcaklık değerine de dikkat etmelisiniz. Klima kullanılan ortamlarda ideal sıcaklık değerini korumak biraz zor olabilir. Kalabalık ofislerde klimalar ile ilgili bu zorluk daha fazla hissedilebilir. Genel kanının aksine, klimayı yüksek sıcaklıkta çalıştırmak ortamın daha kısa sürede ısınmasını sağlamamakta. Klimanın sıcaklık değeri ile ortamı ısıtma süresi arasında bir ilişki yoktur. Çünkü sıcaklık başka bir şeydir, fan hızı başka bir şey. Soğuk kış günlerinde ortamı daha kısa sürede ısıtmak adına klimanızı yüksek sıcaklıkta çalıştırmanız, enerji sarfiyatının her bir derecede yüzde 10 dolayında artmasına neden olur. Tasarruflu klima kullanımı içinde klimanızın ideal sıcaklık değerine sahip olmasını sağlamalısınız. Bu değer 20 ile 26 derece aralığıdır. Klima kullandığınız ortam ile dış ortam arasındaki sıcaklık farkının da 7 dereceden fazla olmamasına dikkat etmelisiniz. Soğuk bir kış gününde ofise girer girmez klimanızı 30 derecede çalıştırırsanız hem metabolizmanız zarar görür, hem de büyük bir enerji harcamış olursunuz. 

Klimanızı sık kapatıp açmamalısınız.

Klimaların enerji sarfiyatının artmasına yol açan en önemli nedenlerden biri, klimayı sık sık açıp kapatmaktır. İşin ilginç tarafı, bunun klimada enerji verimliliğini sağlamak adına yapılıyor olmasıdır. Klimada enerji verimliliği sağlamak adına böyle bir yola başvurursanız hem enerji sarfiyatının artmasına, hem de klimanızın ömrünün kısalmasına yol açmış olursunuz. Bunu yapmak yerine klimanızı uyku moduna alırsanız, sık kapatıp açmaya oranla daha düşük bir enerji sarfiyatı gerçekleştirmesini sağlarsınız. Özellikle soğuk kış günlerinde ısınmak için klimayı kullanıyorsanız, klimanızı her kapattığınızda duvarlar ve zemin soğur. Klimanız ortamın ısısını yükseltmek için 2 kata yakın daha fazla enerji tüketebilir. Elektrik tasarruflu klima çeşitlerinde uyku modu çok önemli bir avantaj sağlar. Uyku modundaki klimalar, ortam sıcaklığını istenilen değerde sabit tutar ve sıcaklığı ayarlamak için her defasında tam kapasite çalışmak zorunda kalmaz. Klimanızı sık kapatıp açarsanız, en tasarruflu klima çeşitlerinde bile enerji sarfiyatınızın artmasına yol açabilirsiniz. Bu da daha yüksek bir elektrik faturası demektir. 

Klimanızın kanatlarını doğru ayarlamalısınız.

Klimada enerji tasarrufu yöntemleri içinde etkili yöntemlerden biri de klima kanatlarını doğru ayarlamaktır. Klimaların çalışma şekli yapay hava sirkülasyonlarına dayandığı için, kanat ayarlarını doğru yaparak enerji tasarrufu konusunda başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Klima kanat ayarlarıyla ilgili olarak yaz dönemi ile kış dönemi arasında önemli farklılıklar mevcuttur. Yaz aylarında klima kanatlarının tavana doğru ayarlanmış olması gerekir. Zemine doğru ayarlandığında klima kanatlarından vücuda gelecek soğuk hava akımları, klima çarpması şikayetlerine yol açabilir. Kış aylarında ise klima kanatlarının zemine doğru ayarlanması gerekir. Bu sayede klimanız, sıcak hava sirkülasyonunu daha etkin şekilde sağlar ve daha az enerji tüketir. Ofiste veya evde klima kullanırken vücudunuzun birden fazla bölgesinde eklem ağrısı şikayeti yaşıyorsanız, klimanızın kanat ayarlarını kontrol ederek şikayetlerinizde azalma gözlemleyebilirsiniz. Ofisinizde 18.000 BTU ve üzeri klima kullanıyorsanız, doğru kanat ayarları konusunda teknik servisinizden destek alabilirsiniz. Yüksek kapasiteli klimalarda kanatların yatay ve dikey konumda doğru ayarlanması için teknik servis desteği daha faydalı olabilir. 

Fan hızını arttırmak enerji maliyetini arttırır.

Klimada enerji tasarrufu yöntemleri içinde fan hızını düşük tutmak da etkili ve faydalı bir yöntemdir. Fan hızıyla ilgili yanlış kullanım şekilleri genellikle çok sıcak ve çok soğuk günlerde gerçekleşmekte. Klima kullanılan ortamlarda sıcak havalarda daha hızlı serinlemek, soğuk havalarda daha hızlı ısınmak için fan hızı epeyce arttırılabiliyor. Fakat klimayı yüksek fan hızında çalıştırmak hem ömrünün kısalmasına yol açar, hem de enerji sarfiyatını arttırır. En tasarruflu klima çeşitleri bile yüksek fan hızı kullanımı durumunda enerji sarfiyatını azaltmak için yetersiz kalabilir. Enerji tasarruflu klima çeşitlerinde fan hızıyla ilgili daha etkili çözümler mevcuttur. Inverter klima tasarruflu kullanımı bu bağlamda daha faydalı sonuçlar almanızı sağlayabilir. Inverter klima kullanmıyorsanız, klimanızın fan hızını arttırırken çok dikkatli olmalısınız. Ortamın ısısı stabil hale geldiğinde fan hızını düşürerek klimayı tasarruflu kullanmak konusunda önemli bir avantaj elde edebilirsiniz. Klima tasarruflu kullanım şekillerinde fan hızı ayarları düşündüğünüzden de etkili sonuçlar sağlayabilir. 

Kullanmadığınız odalarda klima çalıştırmamalısınız.

Klima tasarrufu konusunda başarılı sonuçlar elde etmenin en önemli yollarından biri de kullanmadığınız odalarda klima çalıştırmamaktır. Geniş bir ofiste çalışıyor ve her odada bir klima kullanıyorsanız, hangi odalarda klimaların gereksiz yere çalıştığını takip etmekte güçlük çekebilirsiniz. Ofisinizde hiç kullanılmayan veya toplantı odası gibi daha az kullanılan alanlarda klimanın açık olup olmadığını gün içinde kontrol ederseniz gereksiz kullanımları önlersiniz. Hiç kullanılmayan alanlar konusunda en etkili yöntemlerden biri kapıyı kilitli tutmaktır. Bu sayede gün içinde odaya giriş çıkışı önler, elektrik enerjisinin boşa harcanmasını engelleyebilirsiniz. Toplantı odaları içinse daha planlı hareket edebilirsiniz. Toplantı odasını gün içinde birkaç kez kullanıyorsanız, klimayı sık sık açıp kapatmak yerine uyku modunda çalıştırmak enerji tasarrufu konusunda daha faydalı olabilir. Ancak haftada bir veya iki kere kullandığınız bir toplantı odasında klimanızı uyku modunda bile olsa çalıştırmanıza gerek olmayabilir. Toplantı programlarınızı iyi yapar ve birbirine yakın saatleri tercih ederseniz gereksiz klima kullanımlarını önleyebilirsiniz. 

Isı izolasyonu sağlamalısınız.

Klimada enerji tasarrufu yöntemleri içinde faydalı bir diğer konu da ortamda ısı izolasyonu sağlamaktır. Ofislerde ve evlerde ısı kaybına neden olan çok sayıda unsurdan bahsedilebilir. Özellikle pencere ve kapı kenarlarından giren soğuk hava nedeniyle ortamda ciddi bir ısı kaybı oluşabilir. Bu gibi durumlarda ısı izolasyonu sağlamak için gerekli önlemleri almalısınız. Pencere ve kapı kenarlarında koruyucu bant kullanmak bunlar içinde en etkili yöntemlerden biridir. Ofislerde ve evlerde bu kısımlarda oluşan çatlama veya kırılmalar nedeniyle soğuk kış günlerinde ısı kaybı artar. Bu da klimanızı daha fazla kullanmanıza yol açar. Klimada enerji tasarrufu yöntemleri içinde ısı izolasyonu için koruyucu bantların yanı sıra silikon da faydalıdır. Küçük çatlaklar ve boşlukları kapatmak için silikon kullandığınızda ısı kaybı azalır. Daha büyük çatlaklar veya boşluklar içinse köpük ve süngerlerden yararlanabilirsiniz. Bu sayede klimanızı daha az çalıştırarak enerji maliyetlerinizi düşürebilirsiniz. Tüm bu önlemler sayesinde klimanız daha az enerji tüketir ve doğaya verilen zararlar azaltılabilir. 

Servis365 ile henüz tanışmadınız mı?

Klimada enerji tasarrufu yöntemleri hakkında faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, klima temizliği ve bakım hizmetleri dahil olmak üzere ofisinizin her türlü bakım, onarım, dezenfeksiyon vb. işlemleri için hizmet alabileceğiniz Servis365‘ten kısaca bahsetmek istiyoruz. 2012 yılında faaliyete başlayan Servis365, kurumsal müşteri pazarının ihtiyaçları doğrultusunda Türkiye’de gerçek anlamda “retail facility management” kültürünü hayata geçirmek için kurulan bir sistemdir. Tekil işletmelerden büyük perakende zincirlerine, ofislerden orta ölçekli tesislere kadar geniş müşteri kitlesine hizmet veren Servis365‘in deneyimli kadrosu, ihtiyaç duyduğunuz teknik bakım, onarım, dezenfeksiyon hizmetlerine tek noktadan, hızlı, kapsamlı ve organize çözümler üretmekte. İklimlendirme-havalandırma sistemleri bakımı, aydınlatma sistemi bakımı, elektrik tesisat ve pano bakımları, tadilat-renovasyon hizmetleri gibi 50’den fazla başlıkta hizmet alabileceğiniz Servis365 ile henüz tanışmadıysanız burayı tıklayabilirsiniz. 

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir