Klimada enerji tasarrufu nasıl sağlanır?

Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte ısınma ihtiyaçlarını karşılamak için ofislerde ve evlerde klima kullanımı artıyor. Yazın serinlemek için kullandığımız klimaları sonbahar ve kış aylarında ısınmak için kullanabiliyoruz. Doğru kullanıldığı zaman klimalar, ısınma konforu açısından pratik çözümler sunar. Yanlış kullanıldığı zamanlarda ise ısınma konforumuzu bozar, bazı enfeksiyonlara zemin hazırlar. Aynı zamanda da ısınma maliyetlerini arttırır. Aslına bakarsanız klimalar, ısınma amaçlı kullanım için yeterince uygun araçlar değildir. Isıyı ışık yoluyla ileten infrared teknolojilerine oranla klimalar, hava yoluyla iletim sağladıkları için daha sınırlı etkide bulunur. Ve daha yüksek bir maliyet yaratır. Ancak başka bir seçenek bulunmadığında ve doğru şekilde kullanıldığında ısınma ihtiyaçlarının karşılanmasında faydalı olurlar. Ofiste veya evde ısınma amacıyla klima kullanıyorsanız, klimada enerji tasarrufu yöntemleri hakkında farkındalıklarınızı arttırarak ısınma maliyetlerinizi düşürebilirsiniz. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, klimada enerji tasarrufu yöntemleri hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. 

İhtiyaçlarınıza uygun bir klima kullanmalısınız.

Klima kullanımıyla ilgili en önemli konuların başında ihtiyaçlara uygun klima seçimi geliyor. Eğer ihtiyaçlarınızın altında bir klima kullanırsanız, iklimlendirme konusunda istediğiniz sonuçları almanız zorlaşır. İhtiyaçlarınızın çok üzerinde bir klima kullanmanız durumunda ise iklimlendirme maliyetleriniz artar. Ofislerde veya evlerde ihtiyaçlara uygun bir klima seçimi için öncelikle klimanın kapasitesini belirlemek gerekir. Klimaların kapasitesi BTU değeriyle ifade edilir. Uygun BTU değerini hesaplamak için ortam genişliği, tavan yüksekliği, ısı izolasyonu, aydınlatma sisteminin özellikleri gibi farklı değişkenleri bilmek gerekir. Uygun BTU değerinin hesaplanması teknik bir iştir. Bu nedenle klima satıcıları genellikle ücretsiz keşif hizmeti sunar. Bu yolla müşterilerine yardımcı olurlar. Kullanıcının kendi başına yapacağı BTU hesaplamalarında hata payı yüksektir. Çünkü örneğin BTU değeriyle ilgili bölge katsayıları farklıdır. İhtiyaçlarınızın üzerinde bir klima kullanırsanız enerji maliyetleriniz artar. Bundan sakınmak için BTU değerinin hesaplanması konusunda satıcı firmadan ücretsiz keşif hizmeti alabilirsiniz. 

Enerji tasarruflu klimalar daha iyi bir seçimdir. 

Klima çeşitleri söz konusu olduğunda piyasada farklı özelliklere sahip pek çok klima bulabilirsiniz. Klimada enerji tasarrufu yöntemleri içinde enerji tasarruflu klimalar büyük bir avantaj sağlar. Ofiste veya evde klima tasarrufu konusunda en başarılı sonuçları enerji tasarruflu klimalar ile elde edersiniz. Marka tercihiniz ne olursa olsun, genel olarak baktığımızda A+++ sınıfı klimalar enerji tasarruflu klima çeşitleri içinde iyi birer seçimdir. Bütçe açısından bakıldığında, enerji tasarruflu klima fiyatları daha maliyetlidir. Ancak orta ve uzun vadede enerji tasarrufu ile sağlayacağınız avantajlar daha yüksek olacaktır. Yeni nesil teknolojiyle üretilen elektrik tasarruflu klima modelleri aynı zamanda da çevre dostudur ve daha iyi bir çevrede yaşamamızı sağlar. En tasarruflu klima çeşitleri içinde inverter klimalar daha iyi bir seçimdir. Bu klimalarda kullanılan özel teknolojiler sayesinde iç ve dış sıcaklığa göre gerekli ayarlamalar otomatik olarak sağlanır, gereksiz enerji kullanımı engellenir. 

Klimanızın doğru yere monte edildiğinden emin olmalısınız.

İhtiyaçlarınıza uygun bir klima seçtiyseniz, klimanızın doğru yere monte edildiğinden emin olmalısınız. Çünkü klimada enerji tasarrufu yöntemleri içinde bu konu, diğer yöntemlerden daha etkilidir. En tasarruflu klima çeşitleri bile klimanın yanlış yere monte edilmesinden dolayı verimsiz hale gelir. Her şeyden önce klimanızın tüm odaya hakim bir noktaya monte edilmiş olması gerekir. Böylelikle üflediği hava rahatlıkla dolaşır ve klimanın verimliliği artar. Dolayısıyla klimanızı hava sirkülasyonunu zorlaştıran bir noktaya monte ettirmişseniz yerini değiştirmelisiniz. Aksi durumda ne yazık ki fazla efor sarf eder ve enerji maliyeti artar. Klimanızın verimli çalışması ve enerji tasarrufu sağlaması için en ideal noktalar tavana yakın noktalardır. Klimanızın konumu göz hizasına doğru yaklaştıkça verimliliği azalır. Enerji maliyeti ise artar. Klimanız ayrıca, güneş ışığına maruz kalmamalı ve pencereden uzak olmalı. Klimada enerji tasarrufu yöntemleri içinde bu konular yüzde 20 ile 30 arasında enerji tasarrufu sağlar. 

Klimada enerji tasarrufu yöntemleri içinde klima montajıyla ilgili olarak önemli bir başka konu daha vardır. Bu da klimanın iç ünitesi ile dış ünitesi arasındaki mesafedir. Nitekim klimalı ortamlarda iç ve dış üniteler arasındaki mesafe önemlidir. Bazı durumlarda bu mesafe 20 metreye kadar çıkar. Fakat mesafe arttıkça enerji maliyeti artar. Klima montajı sırasında teknik servisiniz size bu konuda bilgilendirmeyi mutlaka yapacaktır. Bazen mimari nedenlerle bu mesafe artar. Bazen de dekoratif nedenlerle artış oluşur. İç ve dış ünite arasındaki mesafeyi dekoratif nedenlerle kesinlikle arttırmamalısınız. Aksi durumda ne yazık ki klima enerji tasarrufu yetersiz kalır. İç ve dış ünite arasındaki mesafenin maksimum 10 metre olması klimayı tasarruflu kullanmak için faydalıdır. Aslında en ideal olanı 3 ile 5 metre arasıdır. Kullanacağınız klima enerji tasarrufu konusunda teknik olarak çok avantajlı olabilir. Ne var ki üniteler arası mesafe 10 metrenin üzerine çıktığında verimlilik düşer. 

Klimanızın periyodik bakımını yaptırmalısınız.

Klimada enerji tasarrufu yöntemleri içinde klimanın periyodik bakımı da önemlidir. Çünkü periyodik klima bakımı sırasında klimanızın tüm parçaları temizlenir. Ayrıca soğutucu gazı mevsim şartlarına göre ayarlanır. Klimanızın filtre ve diğer kısımlarındaki kirlenme sonucu performansı düşer. Bu nedenle klimanızın enerji maliyeti artar ve ömrü kısalır. Klimanızı verimli kullanmak için yılda en az 2 kez periyodik bakımını mutlaka yaptırmalısınız. Klimanızın bakım ve temizliği konusunda bazı işler sizi zorlayabilir. Bu işlerle uğraşacak zamanınız ve gerekli teknik bilginiz yoksa, profesyonel klima bakım hizmeti veren firmalarla iletişime geçebilirsiniz. Bu firmalar doğru klima kullanımı ve verimlilik konusunda yeterli bilgi sahibidir. Klimada enerji tasarrufu yöntemleri içinde klima bakımı çok faydalıdır. Örneğin klimanızın gazı mevsim şartlarına göre ayarlanır ve bu sayede enerji tüketimi düşer. Nitekim klimalardaki R32 gazının basıncının doğru değerde olması gerekir. Aksi takdirde enerji tüketimi artar. Klimanızın gaz basıncının ayarlanması için teknik servis hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. 

Filtre ve iç ünite temizliğini ihmal etmemelisiniz.

Klimada enerji tasarrufu yöntemleri içinde filtre ve iç ünite temizliği de önemli bir konudur. Klima bakımı ve temizlik işleri için profesyonel hizmet alıyorsanız, bu işlere zaman ayırmanıza gerek yok. Ancak temizlik işlerini kendiniz yapacaksanız, bu işler için özel zaman ayırmalı ve en fazla 2 haftada bir kez filtre ve iç ünite temizliğini mutlaka yapmalısınız. Klimalar yüksek debide hava çekip üfleyerek ortamda hava sirkülasyonu sağlar. Filtre temizliği sayesinde ortamda dolaşan hava temizlenir, kalitesi artar. Fakat filtre temizliği ihmal edildiğinde başta lejyoner hastalığı olmak üzere birçok hastalığa zemin hazırlanır. Bu ihmal sonucu klimalar, yüksek debide hava çekip üflerken daha fazla enerji sarf eder. İç ünite temizliği de yine, klimada enerji tasarrufu yöntemleri içinde son derece faydalıdır. Özellikle evaporatör yüzeyinde oluşan kirlilik nedeniyle klimalarda enerji sarfiyatı artar. Bu bakımdan klimanızın filtre ve iç ünite temizliği için periyodik bakım dönemlerini beklememelisiniz. 

Klimanızın dış ünitesini de temiz tutmalısınız.

Klimada enerji tasarrufu yöntemleri içinde klimanın filtre ve iç ünite temizliği kadar dış ünite temizliği de önemlidir. Klima temizliği konusunda en önemli ihmallerden biri, klimanın yalnızca fitre ve iç ünitesini temizlemektir. Oysa, klima dış ünite temizliği ihmal edildiğinde de klimanın enerji verimliliği düşer. Dış ünite temizliğini kendiniz yapacaksanız, özellikle kondenser temizliğinde zorlanabilirsiniz. Nitekim bu işlemin basınçlı su ve kimyasal temizleyicilerle yapılması gerekir. Bu işlem sırasında dış üniteye kesinlikle doğrudan su tutmamalısınız. Çünkü bu yöntem birçok parçaya zarar verir. Klima bakımı ve temizliği konusunda yeterli bilgi ve deneyiminiz yoksa bu işlere kalkışmamalısınız. Özellikle kondenser temizliği konusunda teknik servisinize başvurmalısınız. Dış ünitede kondenserin üzerini kaplayan kir tabakaları nedeniyle cihazınızın enerji verimliliği azalır. Ayrıca ortama temiz hava girişi sağlanamaz. Ofiste veya evde klimada enerji tasarrufu yöntemleri içinde dış ünite temizliği bu nedenlerle önemlidir. Doğru yöntemler tüketiminizi azaltır ve hava kalitenizi yükseltir. 

Klimanızın enerji tasarruf modunu kullanabilirsiniz.

Yeni nesil klimaların birçoğunda klima enerji tasarruf modu mevcuttur. Klimanızda böyle bir mod varsa, klimada enerji tasarrufu yöntemleri içinde bu modu mutlaka kullanmalısınız. Nitekim klima enerji tasarruf modu bulunan klimalarda bu özelliği, kumanda üzerindeki enerji kontrol tuşuna basarak kullanabilirsiniz. Bu tuşa bastığınızda klimanız, ortam sıcaklığının dengede kalması için harekete geçer. Gereksiz tüketim sona erer. Bulunduğunuz ortamda uzun süre klima çalıştırmanız gerekiyorsa klima enerji tasarruf modu ile enerji sarfiyatınız azalır. Diğer taraftan ortamın sıcaklığını arttırmak veya azaltmak için aynı tuşa tekrar basabilirsiniz. Böylelikle tasarruf modu devre dışı kalır. Her klimada bulunmayan bu özellik, en tasarruflu klima çeşitleri konusunda bazı marka ve ürünlere avantaj sağlar. Dolayısıyla elektrik tasarruflu klima almadan önce iyi bir araştırma yapmalısınız. Nitekim tasarruf modu bulunan bir ürün seçerseniz klimada enerji tasarrufu yöntemleri daha başarılı olur. Böyle bir klima enerji tasarrufu konusunda yüzde 40 dolayında daha başarılıdır. 

Artan her bir derecede enerji sarfiyatı yüzde 10 artar.

Klimada enerji tasarrufu yöntemleri içinde klimanızın ideal sıcaklık değerine de dikkat etmelisiniz. Klimalı ortamlarda ideal sıcaklık değerini korumak zordur. Kalabalık ofislerde bu zorluk daha fazladır. Genel kanının aksine, klimayı yüksek sıcaklıkta çalıştırmak ortamı daha kısa sürede ısıtmaz. Çünkü klimanın sıcaklık değeri ile ortamı ısıtma süresi arasında bir ilişki yoktur. Nitekim sıcaklık başka bir şeydir, fan hızı başka bir şey. Aynı şekilde soğuk kış günlerinde ortamı daha kısa sürede ısıtmak adına klimanızı yüksek sıcaklıkta çalıştırmamalısınız. Enerji sarfiyatı her bir derecede yüzde 10 dolayında artar. Dolayısıyla tasarruflu klima kullanımı içinde klimanızın ideal sıcaklık değerine dikkat etmelisiniz. Bu değer 20 ile 26 derece aralığıdır. Ayrıca klima kullandığınız ortam ile dış ortam arasındaki sıcaklık farkı 7 dereceden fazla olmamalı. Örneğin soğuk bir kış gününde ofise girer girmez klimanızı 30 derecede çalıştırmamalısınız. Bunu yaparsanız hem metabolizmanız zarar görür, hem de enerji sarfiyatınız artar. 

Klimanızı sık kapatıp açmamalısınız.

Klimaların enerji sarfiyatının artmasına yol açan en önemli nedenlerden biri klimayı sık açıp kapatmaktır. İşin ilginç tarafı, bunun klimada enerji verimliliğini sağlamak adına yapılmasıdır. Oysa klimada enerji verimliliği sağlamak için bunu yapmamalısınız. Bunun yerine klimanızı uyku moduna almalısınız. Böylelikle sık kapatıp açmaya oranla daha düşük bir enerji sarfiyatı oluşur. Özellikle soğuk kış günlerinde ısınmak için klimayı kullanıyorsanız, klimanızı her kapattığınızda duvarlar ve zemin soğur. Bu nedenle klimanız ısıyı yükseltmek için 2 kat fazla enerji tüketir. Oysa elektrik tasarruflu klima çeşitlerinde uyku modu çok önemli bir avantaj sağlar. Nitekim uyku modundaki klimalar, ortam sıcaklığını belli bir değerde sabit tutar. Böylelikle sıcaklığı ayarlamak için her defasında tam kapasite çalışmazlar ve tasarruf sağlarlar. Fakat klimanızı sık kapatıp açarsanız, en tasarruflu klima çeşitlerinde bile enerji sarfiyatınız artar. Ki bu da daha yüksek bir elektrik faturası demektir. 

Klimanızın kanatlarını doğru ayarlamalısınız.

Klimada enerji tasarrufu yöntemleri içinde etkili yöntemlerden biri de klima kanatlarını doğru ayarlamaktır. Klimaların çalışma şekli yapay hava sirkülasyonlarına dayanır. Bu nedenle kanat ayarlarını doğru yapmak enerji tasarrufu sağlar. Klima kanat ayarlarıyla ilgili olarak yaz dönemi ile kış dönemi arasında bazı farklar vardır. Nitekim yaz aylarında klima kanatlarının tavana dönük olması gerekir. Çünkü zemine dönük olursa vücuda gelecek hava akımları klima çarpması şikayetlerine yol açar. Oysa kış aylarında klima kanatlarının zemine doğru ayarlanması gerekir. Böylelikle klimanız, sıcak hava sirkülasyonunu daha etkin şekilde sağlar. Ki bu da daha az enerji tüketimi demektir. Ofiste veya evde klima kullanırken vücudunuzun birden fazla bölgesinde eklem ağrısı şikayeti yaşıyorsanız, klimanızın kanat ayarlarını mutlaka kontrol etmelisiniz. Ofisinizde 18.000 BTU ve üzeri klima kullanıyorsanız, doğru kanat ayarları konusunda teknik servisinizden destek alabilirsiniz. Yüksek kapasiteli klimalarda kanatların yatay ve dikey konumda doğru ayarlanması için teknik servis desteği daha faydalıdır. 

Fan hızını arttırmak enerji maliyetini arttırır.

Klimada enerji tasarrufu yöntemleri içinde fan hızını düşük tutmak da etkili ve faydalı bir yöntemdir. Fan hızıyla ilgili yanlış kullanım şekilleri genellikle çok sıcak ve çok soğuk günlerde gerçekleşmekte. Klimalı ortamlarda sıcak havalarda daha hızlı serinlemek için fan hızı epeyce arttırılabiliyor. Fakat klimayı yüksek fan hızında çalıştırmak enerji sarfiyatını arttırır. Ayrıca ömrünü de kısaltır. Fan hızı yüksek klimalar nedeniyle klima çarpması şikayetleri de artar. En tasarruflu klima çeşitleri bile yüksek fan hızıyla daha çok enerji harcar. Oysa enerji tasarruflu klima çeşitlerinde fan hızıyla ilgili daha etkin çözümler mevcuttur. Dahası inverter klima tasarruflu kullanımı bu bağlamda daha faydalıdır. Inverter klima kullanmıyorsanız, klimanızın fan hızını arttırırken çok dikkatli olmalısınız. Nitekim ortamın ısısı stabil hale geldiğinde fan hızını düşürün. Böylelikle klimayı tasarruflu kullanmak konusunda önemli bir avantaj elde edersiniz. Klima tasarruflu kullanım şekillerinde fan hızı ayarları düşündüğünüzden de etkilidir. 

Kullanmadığınız odalarda klima çalıştırmamalısınız.

Klima tasarrufu konusunda başarılı sonuçlar elde etmenin en önemli yollarından biri de kullanmadığınız odalarda klima çalıştırmamaktır. Geniş bir ofiste çalışıyor ve her odada bir klima kullanıyorsanız buna özellikle dikkat etmelisiniz. Çünkü hangi odalarda klimaların gereksiz yere çalıştığını takip etmek güçtür. Ofisinizde hiç kullanmadığınız odalarda klimanın açık kalmış olması mümkündür. Dolayısıyla bu odalarda gerekli kontrolü sağlamalısınız. Kullanılmayan odalar konusunda en etkili yöntemlerden biri kapıyı kilitli tutmaktır. Böylelikle gün içinde odaya giriş çıkış sona erer. Bu sayede enerji israfı oluşmaz. Toplantı odaları için ise daha planlı hareket etmek gerekir. Toplantı odasını gün içinde birkaç kez kullanıyorsanız, klimayı sık açıp kapatmamalısınız. Bunun yerine klimayı uyku modunda çalıştırmalısınız. Bu yolla enerji tasarrufunuz artar. Fakat haftada bir veya iki kere kullandığınız bir toplantı odasında klimanızı kapalı tutmalısınız. Diğer taraftan toplantı programlarınızı iyi yaparsanız tasarruf miktarınız artar. Çünkü birbirine yakın saatlerde toplantı yapmak gereksiz klima kullanımlarını önler. 

Isı izolasyonu sağlamalısınız.

Klimada enerji tasarrufu yöntemleri içinde faydalı bir diğer konu da ortamda ısı izolasyonudur. Nitekim ofislerde ve evlerde ısı kaybına neden olan birçok unsur vardır. Özellikle pencere ve kapı kenarlarından giren soğuk hava nedeniyle ciddi bir ısı kaybı oluşur. Bu gibi durumlarda ısı izolasyonu tasarruf için çok faydalıdır. Örneğin pencere ve kapı kenarlarında koruyucu bant kullanmak bunlar içinde en etkili yöntemlerden biridir. Ofislerde ve evlerde bu kısımlarda oluşan çatlama veya kırılmalar ısı kaybını arttırır. Bu nedenle klimanın enerji tüketimi artar. Klimada enerji tasarrufu yöntemleri içinde ısı izolasyonu için silikon da faydalıdır. Örneğin küçük çatlaklar ve boşlukları kapatmak için silikon kullandığınızda ısı kaybı azalır. Daha büyük çatlaklar veya boşluklar için ise köpük ve süngerler iyi bir seçimdir. Bu sayede klimanız daha az çalışır ve enerji maliyetleriniz düşer. Tüm bu önlemler sayesinde klimanız daha az enerji tüketir ve doğaya daha az zarar verir. 

Servis365 ile henüz tanışmadınız mı?

Klimada enerji tasarrufu yöntemleri hakkında faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, klima temizliği ve bakım hizmetleri dahil olmak üzere ofisinizin her türlü bakım, onarım, dezenfeksiyon vb. işlemleri için hizmet alabileceğiniz Servis365‘ten kısaca bahsetmek istiyoruz. 2012 yılında faaliyete başlayan Servis365, kurumsal müşteri pazarının ihtiyaçları doğrultusunda Türkiye’de gerçek anlamda “retail facility management” kültürünü hayata geçirmek için kurulan bir sistemdir. Tekil işletmelerden büyük perakende zincirlerine, ofislerden orta ölçekli tesislere kadar geniş müşteri kitlesine hizmet veren Servis365‘in deneyimli kadrosu, ihtiyaç duyduğunuz teknik bakım, onarım, dezenfeksiyon hizmetlerine tek noktadan, hızlı, kapsamlı ve organize çözümler üretmekte. İklimlendirme-havalandırma sistemleri bakımı, aydınlatma sistemi bakımı, elektrik tesisat ve pano bakımları, tadilat-renovasyon hizmetleri gibi 50’den fazla başlıkta hizmet alabileceğiniz Servis365 ile henüz tanışmadıysanız burayı tıklayabilirsiniz. 

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir