Spor yaparken su içmenin önemini biliyor musunuz?

Spor yaparken vücudumuzda meydana gelen değişimlerin başında su kaybı geliyor. Spor sırasında artan su kaybı hem spor yaparken, hem de spordan sonra çeşitli sağlık risklerine yol açabiliyor. Su kaybını telafi etmememiz durumunda oluşacak kuvvet kaybı, aşırı terleme, yorgunluk, tansiyon düşmesi, hareket güçlüğü gibi sorunlar daha büyük sağlık risklerini beraberinde getirebiliyor. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, spor yaparken su içmenin önemi hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Spor yaparken oluşan su kaybını telafi etmek niçin önemlidir?

Vücudumuzun büyük bir bölümü sudan oluşmakta. Yetişkin bir erkekte vücut ağırlığının yüzde 60’ını, yetişkin bir kadında ise yüzde 50’sini su oluşturuyor. Vücudumuzdaki su miktarı, yaşa göre değişkenlik gösterebilir; çocuklarda bu oran biraz daha yüksektir. Vücudumuzdaki suyun yüzde 60’ı hücrelerimizin içinde yer alırken, yüzde 40’ı hücre dışı sıvılarda kullanılır. Su aynı zamanda da organlarımızın temel bileşenlerinden biridir. Örneğin, beynimizin yüzde 75’i, akciğerlerimizin ise yüzde 80’i sudan oluşur. Vücudumuzdaki tüm sistemler, işlevlerini yerine getirirken sudan yararlanır.

Spor yaparken vücudumuz, normalden daha fazla efor sarf eder ve buna bağlı olarak metabolizmamız hızlanır, vücut ısımız yükselir. Artan vücut ısımız nedeniyle gerek terleme, gerekse nefes yoluyla yoluyla vücudumuz su kaybeder. Oysa metabolizmamız, yaşamsal fonksiyonlarını sürdürebilmek için suya ihtiyaç duyar. Vücut fazla su kaybettiğinde, kan plazması hacmi azalır, kan akış hızı düşer, metabolizmanın ihtiyaç duyduğu oksijen ve enerji sağlanamaz. Bu düşüş devam ettikçe vücutta kuvvet kaybı, aşırı terleme, tansiyon düşmesi gibi şikayetler oluşur.

Spor yaparken kuvvet kaybı yaşamamak için su tüketmelisiniz.

Vücudumuzdaki su seviyesinin yalnızca yüzde 1.5 oranında azalması, toplam kuvvetimizin yüzde 10’dan fazla azalmasına yol açabilmekte. Vücudumuzda olması gereken su miktarı yüzde 5 azaldığında baş ağrısı ve halsizlik gibi şikayetler oluşur. Yüzde 10 azaldığında ise bilinç kaybı görülebilir. Nitekim, hücrelere besin ve oksijen taşınmasında ve atıkları hücrelerden uzaklaştırmada yerine getirdiği görevler, suyu insan hayatı için vazgeçilmez kılmakta. Bunun içindir ki yemek yemeden haftalarca yaşayabilen insan, su içmeden yalnızca birkaç gün yaşayabilmekte.

Spor yaparken su içmek aşırı terlemeye yol açmaz.

Spor yaparken su içmeyle ilgili olarak toplumumuzda en yaygın yanlışlardan biri, bu şekilde su tüketmenin aşırı terlemeye yol açacağını zannetmektir. Oysa spor yaparken terlemeyle birlikte kaybedilen su telafi edilmedikçe metabolizmanın düzenli şekilde çalışması mümkün olmaz. Üstelik, spor yaparken vücudun su kaybı arttıkça, kan akış hızı yavaşlar ve kan basıncını dengelemek için kalp atış hızı artar. Bunun sonucunda vücut ısısı yükselir ve aşırı terleme başlar.

Başka deyişle, spor yaparken su içmek değil, su içmemek aşırı terlemeye yol açar. Aşırı terlemeye bağlı olarak vücudun sodyum ve potasyum kaybı artar, elektrolit dengesi bozulur. Bu durum baş ağrısı, mide bulantısı ile eklem ve kas ağrıları gibi şikayetleri beraberinde getirir. Su kaybı arttıkça azalan plazma hacmi ve kan basıncını dengelemek için vücut, kalp atış hızını arttırır ve kalbe daha fazla yüklenir. Ki bu durum, kalp krizi riskini beraberinde getirir.

Spor yaparken ne kadar su tüketmek gerekir?

Günlük su tüketimi yaşa, cinsiyete ve beslenme programına bağlı olarak değişebildiği gibi, spor yaparken tüketilmesi gereken su miktarı da değişebilmekte. Nitekim, düşük tempolu bir spor sırasında vücudun kaybedeceği su miktarı ile yüksek tempolu bir spor sırasında oluşacak su kaybı aynı düzeyde olmayacaktır. Bununla birlikte, yaptığınız sporun türüne ve zorluk derecesine göre ortalama 15-20 dakikada en az 1 bardak su tüketmeniz gerekebilir. Spor yapmadan önce 1-2 bardak ılık su tüketirseniz, vücudunuzdaki yağların parçalanması kolaylaşır, daha kolay kilo verirsiniz ve formda kalmakta zorluk çekmezsiniz. Ancak kronik bir hastalığınız veya özel bir sağlık sorununuz varsa, bu konuda daha net bilgileri hekiminizden alabilirsiniz.

Spor yaparken su tüketiminde abartıya kaçmamalısınız.

Yukarıda anlattığımız konular, madalyonun yalnızca bir yönüydü. Diğer yönüne baktığımızda, spor yaparken aşırı su tüketmek de bazı sağlık risklerine yol açabilir. Nitekim, spor yaparken fazla su tüketildiğinde kanda artan su miktarı, sodyum ve potasyum miktarının düşmesine yol açabilir. Tıp literatüründe hiponatremi olarak ifade edilen bu durum, ölümle sonuçlanan vakıalara neden olabilmekte.

Hiponatreminin belirtileri nelerdir?

Spor yaparken aşırı su tüketirseniz hiponatremi riskiyle karşılaşabilirsiniz. Hiponatreminin en sık karşılaşılan belirtileri kaslarda kasılma, eklem ağrıları, zihin bulanıklığı, zihinsel fonksiyonlarda gerileme, mide ve bağırsaklarda çeşitli sorunlar ve ani bayılmalardır. Spor yaparken aşırı su tüketimine bağlı olarak bu belirtilerden birini ya da birkaçını hissederseniz, bu durumu basit bir tansiyon düşmesi olarak değerlendirmemeli, tuzlu ayran veya benzeri önlemlerle geçiştirmeye çalışmamalısınız. En yakın sağlık kuruluşuna başvurursanız, hiponatremi testi sonucunda hekiminiz en doğru tedavi şeklini uygulayacaktır.

Editörün Tavsiyesi: Erikli 330 ml 12 Adet Pet Şişe Suyu

Spor yaparken su içmenin önemi hakkında faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en sık sipariş verdiği ürünlerimizden Erikli 330 ml 12 adet pet şişe suyunu kısaca tanıtmak istiyoruz. Türkiye’nin lider su markalarından biri olan Erikli, Uludağ’ın benzersiz lezzetteki suyunu tüketicilerle buluşturuyor. Büyük şehirlerimizde 1990’lı yıllarda yaşanan su kesintileri sırasında yaptığı yatırımlar ve hizmete açtığı dolum tesisleri sayesinde su piyasasında güçlü bir konum elde eden Erikli suları, içerdiği doğal minerallerle vücudu beslemekte, hastalıklara karşı direnci yükseltmekte. Uygun pH değerine sahip, doğal mineraller bakımından kaliteli, içimi lezzetli Erikli 330 ml 12 adet pet şişe suyunu sitemiz üzerinden sipariş vermek için burayı, kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir